بازدید: 158

چرا دلار امروز ۱۰ هزار تومان شد و همچنان می‌تازد، قصد توقف هم ندارد؟ / دولت باید رقم ۶۲۰۰ تومان را برای دلار تعیین می‌کرد نه ۴۲۰۰ تومان / نگرانیم بخش عمده‌ای از صنایع ما در ماه‌های آینده متوقف شود

منبع : انتخاب کد خبر: 1333036
محمدرضا نجفی منش، رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران معقتد است دولت در اوایل امسال به جای تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار، باید قیمت را بر مبنای سال ۸۰، محاسبه می‌کرد که در این صورت به رقم ۶۲۰۰ تومان می‌رسد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

چرا دلار امروز ۱۰ هزار تومان شد و همچنان می تازد، قصد توقف هم ندارد؟ / دولت باید رقم ۶۲۰۰ تومان را برای دلار تعیین می کرد نه ۴۲۰۰ تومان / نگرانیم بخش عمده ای از صنایع ما در ماه های آینده متوقف شود

محمدرضا نجفی منش، رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران معقتد است دولت در اوایل امسال به جای تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی برای دلار، باید قیمت را بر مبنای سال ۸۰، محاسبه می کرد که در این صورت به رقم ۶۲۰۰ تومان می رسد.

محمدرضا نجفی منش در گفتگو با خبرنگار «انتخاب»، درباره اوضاع بازار ارز و چرایی عبور قیمت دلار از ۱۰ هزار تومان با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد ارز را دولت و شرکت های وابسته به دولت مانند پتروشیمی ها دارند و بخش خصوصی ۲۰ درصد ارز را هم در اختیار ندارد، گفت: وقتی دولتی ها قصد داشتند دلار را تک نرخی کنند، به نوعی بدسلیقگی کردند و بدون مشورت و سوال از کارشناسان، یک قیمت غیرواقعی تعیین کردند.

او با بیان اینکه نرخ ارز با توجه به قانون برنامه چهارم باید بر اساس تورم داخل و خارج تعدیل شود، گفت: متاسفانه در تعیین نرخ ۴۲۰۰ تومانی، سال ۹۳ را مبنا قرار دادیم در حالی که بهتر بود سال ۸۰ را مبنا قرار دهیم چراکه در این سال، بین نرخ ارز رسمی و بازار تفاوتی وجود نداشت. اگر چنین می کردیم، به عدد ۶۲۰۰ تومان می رسیدیم. این در حالی است که در سال ۹۳ تفاوتی در بازار و نرخ رسمی داشتیم که در نتیجه آن، رقم تعیین شده ۴۲۰۰ تومانی، یک عدد واقعی نبود.

نجفی منش با بیان اینکه پس از تععین نرخ ۴۲۰۰ تومانی، فشار بسیار زیادی برای گرفتن ارز وارد شد و بخش زیادی از ‏آن به جایی رفت که نیاز نبود، اظهار داشت: چندی پیش آقای رییس جمهور آمار صادرات و واردات و مصرف ارز را مورد توجه قرار داد و نتیجه گرفت که در حالت بالانس هستیم. این در حالی است این نوع محاسبه سه نوع ارز را در نظر نمی گیرد.

عضو اتاق بازرگانی تهران افزود: یکی از این سه، ارز های مسافرتی و مورد نیاز مردم است؛ دوم ارز هایی که به شکل «خروج سرمایه» از کشور مصرف می شوند و سومی ارز هایی که برای قاچاق مصرف می شود. در این بین، روشی برای تهیه ارز مسافرتی و موردنیاز مردم پیش بینی نشد که خود باعث شد مردم به بیرون از بازار رسمی هجوم بیاورند.

نجفی منش ادامه داد: ما از طرف اتاق بازرگانی به رییس جمهورپیشنهاد دادیم که ارز ۴۲۰۰ تومانی را صرفا به کالا های اساسی مثل دارو و برخی مواد غذایی مانند روغن اختصاص دهند و قیمت بقیه ارز را بازار به صورت طبیعی مشخص کند؛ چنین قیمتی هم برای صادرکننده به صرفه خواهد بود و هم برای واردکننده غیرعادی نیست.

او افزود: الان هم از آنجا که دولت ۸۰ درصد ارز را در اختیار دارد خودش باید پا پیش بگذارد و نرخ واقعی را برای سایر کالا ها به جز کالا های اساسی مشخص کند و اعتماد را در مرم به وجود بیاورد، اگر این اعتماد جلب شود، دولت برد کرده وگرنه باخته است.

نجفی منش با انتقاد از نحوه تخصیص ارز های دولتی در سه گروه گفت: خطری که ما را تهدید می کند این است که برای صنایع چنان گرفتاری سنگینی درست کرده اند که نگرانیم بخش عمده ای از صنایع ما در ماه های آینده متوقف شود.

او ادامه داد: الان دولت تلاش زیادی می کند دستاورد خود در زمینه تورم را حفظ کند، اما عملا اتفاق دیگری رخ داده؛ اگر نگاه کنیم تورم خرداد ماه نسبت به اردیبهشت ۴.۲ و تورم تیرماه نسبت به خرداد ۳.۴ بوده؛ یعنی عملا در این دو ماه با نرخ رسمی بیش از ۷ درصد تورم داشته ایم. اگر این فشار توسط دولت جمع نشود ممکن است همان قصه هایی که برای کشور های دیگر مانند زیمبابوه می خواندیم، برای خودمان هم واقعی شود و به وضعیت همان کشور های مبتلا شویم.

نجفی منش افزود: وضعیت اکنون بسیار غیرعادی است؛ متاسفانه در حال حاضر ما قبل از آنکه قبل از آنکه تحریم های آمریکا و ترامپ اثر کند، با تحریم های داخلی و مقررات داخلی، خودمان را اذیت کرده ایم؛ به طور مثال گفته ایم که جنس بدون انتقال ارز به شبکه بانکی، نمی تواند وارد کشور شود. نتیجه این شده که الان بسیاری از کالا ها در گمرک باقی مانده و کارخانجات نیز به آن نیاز دارند، اما نمی گذارند ترخیص شود.


چرا دلار امروز ۱۰ هزار تومان شد و همچنان می‌تازد، قصد توقف هم ندارد؟ / دولت باید رقم ۶۲۰۰ تومان را برای دلار تعیین می‌کرد نه ۴۲۰۰ تومان / نگرانیم بخش عمده‌ای از صنایع ما در ماه‌های آینده متوقف شود
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها