بازدید: 103

آدیداس اسم ایران را هم تحریم کرد!

منبع : فرارو کد خبر: 1329135
آدیداس در شرایطی دست به چنین اقدامی زده که به نظر می‌رسید بعد از شکرآب‌شدن رابطه «نایکی» با بازیکنان تیم ملی ایران، بیشتر از جوانان ایرانی که در جام جهانی نمایشی پذیرفتنی داشتند، حمایت کنند.
آدیداس اسم ایران را هم تحریم کرد
 
هنوز زمان زیادی از کش وقوس های فراوان فدراسیون فوتبال ایران با کمپانی تولید کفش و پوشاک ورزشی آدیداس نمی گذرد؛ کمپانی ای که ابتدا قرار بود قراردادی «اسپانسری» با تیم ملی ایران منعقد کند، ولی بعد با توجه به مشکلاتی که وجود داشت، آن قرارداد را به قرارداد «تجاری» تغییر داد.
 
به گزارش شرق، ماحصل آن این شد که ایران در جام جهانی با برند این کمپانی آلمانی به میدان رفت، ولی ۳۰ درصد پول لباس ها را پرداخت! البته با توجه به منع قانونی ای که سر راه مسئولان فدراسیون فوتبال قرار گرفته بود، شاید در فاصله زمانی اندکی که تا جام جهانی باقی مانده بود، نمی شد روی این قرارداد کار کرد و آن را دوباره از تجاری به اسپانسری برگرداند.
 
حالا که ایران جام جهانی را با لباس های آدیداس بازی کرده و به نقل از مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، قرار است دوباره این همکاری ادامه داشته باشد، آدیداس، اسم کشور ایران را در فهرست اسامی ممنوعه قرار داده است! به این موضوع می شود با سرزدن به سایت های این برند آلمانی در کشور های مختلف پی برد. آدیداس در شرایطی دست به چنین اقدامی زده که به نظر می رسید بعد از شکرآب شدن رابطه «نایکی» با بازیکنان تیم ملی ایران، بیشتر از جوانان ایرانی که در جام جهانی نمایشی پذیرفتنی داشتند، حمایت کنند.

ایران رد می شود!
در سایت این کمپانی آلمانی که به زبان های مختلف و در کشور های مختلف برنامه ریزی شده و خدمات می دهد، بخشی تحت عنوان «PERSONALIZE» وجود دارد که به مخاطبان سراسر دنیا اجازه می دهد کفش و لباس دلخواه خودشان را انتخاب کنند. به عنوان مثال، در قسمت تهیه کفش شما می توانید رنگ دلخواه خودتان با زیره و زبانه های مختلف را انتخاب کنید و بعد هم اسم شخصی روی قسمتی از کفش بنویسید.
 
در همین قسمت است که متوجه می شوید اسم ایران در فهرست اسامی تحریمی این شرکت قرار گرفته است. وقتی کلمه «IRAN» تایپ می شود تا در محل مدنظر نقش ببنند، این سایت به مخاطب خبر می دهد «این اسم شامل قوانین شخصی سازی نمی شود. ممنون می شویم اگر اسمی دیگر انتخاب کنید یا اینکه برای گرفتن اطلاعات بیشتر با امور مشتریان تماس بگیرید»!
 
به جز کفش برای تهیه لباس هم همین گونه است؛ آنجا هم اگر قرار باشد برای لباسی که طراحی کرده اید، اسمی روی سینه یا پشت پیراهن حک کنید، به شما اجازه نمی دهد از کلمه «IRAN» استفاده کنید. پیام صادرشده در این بخش کمی متفاوت است و وقتی اسم ایران تایپ می شود، به مخاطب خبر داده می شود «متأسفانه اسمی که وارد کرده اید رد شده است».
 
آدیداس اسم ایران را هم تحریم کرد
 
پیشتر به نظر می رسید آدیداس از تیم ملی فوتبال ایران حمایت کند
 
این موضوع در شرایطی رخ می دهد که می توانید به راحتی اسم کشور های مختلف دنیا را که در فهرست ممنوعه قرار نگرفته اند، انتخاب و روی کفش یا پیراهن خود حک کنید. عجیب آنکه اسم ایران در کنار اسامی دیگر کشور هایی که درگیر مسائل جنگ و تفرقه هستند، دیده می شود. مثلا اسم کشور عراق و افغانستان، سومالی و... نیز در فهرست این تحریم ها قرار دارد.

پای آمریکا در میان است؟
اینکه ایران به تازگی به دستور آمریکا شامل تحریم های بیشتری شده است، بر کسی پوشیده نیست، ولی از آنجا که مسئولان فدراسیون فوتبال ادعا می کردند رابطه این کمپانی با ایران مساعد است، به نظر می رسید ایران نباید در فهرست اسامی ممنوعه باشد. جالب اینکه تحریم اسم ایران از سوی نمایندگی های این کمپانی در اروپا انجام شده است؛ روی سه سایت نمایندگی مهم این برند در اروپا، یعنی در خود آلمان، فرانسه و اسپانیا، اسم ایران در فهرست ممنوعه قرار دارد و کسی نمی تواند لباس یا کفشی شخصی با اسم ایران سفارش دهد.
 
عجیب تر اینکه این ممنوعیت در سایت آمریکایی آدیداس وجود ندارد! با مراجعه به سایت آمریکایی این برند که البته سفارش ها را فقط در آمریکا به شما تحویل می دهد، می توان پیراهن هایی را که اسم ایران روی آن ها حک شده است، سفارش داد. بااین حال از آنجا که کشور تولید کننده این لباس ها آلمان است، باید سایتی که در این کشور خدمات می دهد، مورد ارزیابی قرار بگیرد؛ همان سایتی که خبر می دهد نام ایران «رد شده» یا «شامل قوانین شخصی سازی نمی شود».

اوباما هم هست
بخش دیگری که دراین باره به چشم می خورد، تحریم برخی سیاست مداران است؛ اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، نیز در فهرست تحریمی ها قرار دارد؛ درحالی که اثری از نام دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی این کشور، وجود ندارد و می توان به راحتی پوشاک یا کفشی با نام او سفارش داد تا روی پیراهن و کفش حک شود.
 
البته در این میان دولتمردان کنونی ایران ظاهرا شامل تحریم نشده اند، چون اسم حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران منعی ندارد و جواد ظریف هم شامل این تحریم ها نشده، ولی نام احمدی نژاد در فهرست تحریمی ها قرار دارد. آدیداس برندی شخصی را که قرار باشد اسم «AHMADINEJAD» روی آن بخورد، رد می کند و مثل اوباما با آن برخورد می شود. به اسامی سیاست مداران ممنوعه می شود استالین، هیتلر و... را نیز اضافه کرد.

پایان همکاری آدیداس با ایران؟
نکته ای که در این میان نباید به راحتی از آن گذشت، پرچم هایی است که می تواند روی کفش های سفارشی قرار بگیرد. «سه خط» این کفش ها که برای جام جهانی انتخاب شده، می تواند به رنگ پرچم کشور هایی دربیاید که در جام جهانی لباس آدیداس را به تن کرده اند. در این میان نیز دوباره خبری از پرچم ایران نیست.
 
شاید بشود این موضوع را با همان بحث ابتدای مطلب گره زد؛ اینکه دلیلش می تواند داشتن قرارداد «تجاری» با آدیداس باشد نه «اسپانسری». به طور مشخص از کنار این اقدام تأسف برانگیز آدیداس که اسم ایران را در فهرست تحریم ها قرار داده است، نمی شود به راحتی عبور کرد؛ اقدامی که می تواند در روند همکاری فدراسیون فوتبال با این کمپانی تأثیرگذار بوده و با پیگیری جدی مسئولان فدراسیون همراه شود.
 
حالا که این روز ها خبر رسیده آدیداس مسئولان فدراسیون فوتبال ایران را فراخوانده اند، بد نیست به طور ویژه به این موضوع رسیدگی شود؛ اینکه آیا ایران تعمدا در فهرست اسامی ممنوعه قرار گرفته یا اینکه واقعا آدیداس هم ایران را رانده و قرار نیست از این به بعد با تیم ملی فوتبال کشورمان همکاری کند؟

آدیداس اسم ایران را هم تحریم کرد!
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

آموزش و پرورش: گزارشی مبنی بر سه نوبته بودن مدارس ابتدایی دریافت نشده

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش تصویری بازی ایران و عراق

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات

گزارش دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر و جنایات جنگی امارات