بازدید: 51

حالا خورشید از علیخانی دفاع کرد یا از صدا و سیما؟

منبع : فرارو کد خبر: 1328960
یکی از مدیران بازنشسته صدا و سیما با بیان آنکه صدا و سیما اصولا اخلاق رسانه‌ای ندارد ادامه می‌دهد: اخلاق رسانه‌ای این است که قانون و شراعا اگر از طریق صدا و سیما اتهامی متوجه کسی شد، او باید فرصت دفاع از خودش را داشته باشد. آقای هاشمی و ناطق هستند. البته تلویزیون علیه همه اصلاح طلبان فعالیت می‌کند، اما نه تنها آن‌ها را دعوت نمی‌کند بلکه اظهار نظرهایشان را نیز پخش نمی‌کند. در مقابل اگر درباره احسان علیخانی یا هرکس دیگری که پای صدا و سیما در میان باشد، مساله‌ای مطرح شود. این سازمان تصمیم به دفاع از خود می‌گیرد. مسئولین صدا و سیما سازمان را ملک شخصی خودشان می‌دانند. خود احسان علیخانی خیلی اهمیت ندارد. مهم وجهه صدا و سیما بوده است.
فرارو- احسان علیخانی روز یکشنبه میهمان برنامه حالا خورشید رضا رشیدپور بود. این مجری سرشناس تلویزیون که این بار به عنوان میهمان وارد قاب تلویزیون شد به دفاع از خود در برابر اتهاماتاتی پرداخت که در روز های قبل علیه او مطرح شده بود.

روزنامه شرق چند روز پیش در گزارشی به تخلفات پرونده مالی ثامن الحجج و رد پای برخی سلبریتی ها در این پرونده پرداخت. این روزنامه نوشته بود: «در تاریخ ۱۴/۱۲/۹۱ و ۴/۷/۹۲، مؤسسه ثامن الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون تومانی و ۴۰۰ میلیون تومانی را به حساب «م. م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می کند و عنوانی که روبه روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه ای که آقای «م. م» به عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن الحجج تقریبا ناچیز است. «م. م» از مؤسسه ثامن الحجج یک وام دومیلیارد و ۹۰۰ میلیون تومانی دریافت کرده که تنها ۸۰۰ میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بازگشتی را از هدیه دریافتی (۵۸۰ میلیون تومان) کم کنیم، به عدد ۲۲۰ میلیون تومان می رسیم که در واقع از جیب «م. م» خرج شده و در مقابل دومیلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا. ع» هم بی توجه نبوده و به حساب او هم سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.»
 
بیشتر بخوانید: ردپای برخی سلبریتی ها و مسئولان در پرونده ثامن الحجج
«شرق» نامی از این دو مجری تلویزیون نیاورده بود، اما بعضی کاربران شبکه های مجازی اعلام کردند م. م. مهران مدیری مجری طناز رسانه ملی و ا. ع. مجری برنامه ماه عسل صدا و سیماست که در افکار عمومی با گریاندن مردم شناخته می شود. بعد از انتشار این گزارش و واکنش هایی که در فضای مجازی صورت گرفت، حسین روحانی وکیل مهران مدیری اعلام کرد که موکلش به دلیل نشر اکاذیب، از روزنامه شرق و فیلم آنلاین، شکایت کرده است.

احساس علیخانی هم در کانال تلگرامی خود توضیحاتی داد و نوشت: «من احسان علیخانی مجری و تهیه کننده تلویزیون و سینما هستم. اگر منظور رسانه های مجازی و غیرمجازی از (ا-ع) همان احسان علیخانی است که باید بگویم؛ اشتباه گرفتید. آن دزد اموال بیت المال و مردم من نیستم.»

بیشتر بخوانید: توضیح احسان علیخانی درباره ارتباط با ثامن الحجج
اما صدا و سیما دیروز برای دفاع از مجری خود به او تریبون داد؛ تریبونی یک طرفه که واکنش های زیادی را در فضای مجازی و رسانه ای برانگیخت. احسان علیخانی گفت: این اتفاق از این لحاظ خوب است که مخاطب بداند چرا قاطبه برنامه های تلویزیونی اسپانسری شده اند؟ ما سال هاست در تلویزیون داد زده ایم و فریاد کشیده ایم که شرایط این گونه نباشد. ما در دهه ۸۰ برنامه اجرا می کردیم، ولی خبری از اسپانسر نبود؛ اما اسپانسر ها از اوایل دهه نود وارد برنامه سازی در تلویزیون شدند. مخصوصا در برنامه های پرخرجی مانند سریال «پایتخت» که اسپانسر خرجش را داد. خیلی هم طبیعی است. مدیران تلویزیون هم با طرق مختلف فریاد زدند که این رویه اصلاح شود، ولی این ماجرا ادامه پیدا کرد.

علیخانی تصریح کرد: من یک حیثیت به نام مجری و یک حیثیت و شخصیت به عنوان تهیه کننده دارم که باید با ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر سروکله بزند تا برنامه تولید شود. از سال ۹۱ که ما در کوچه و خیابان راه می رویم و می بینیم که یک موسسه ۵۰۰ شعبه در سطح شهر دارد و نه من گسترشش می دهم و نه سهام دارش هستم. آن ها پیشنهاد همکاری می دهند و بعد تحقیق و تفحص می شود از سوی تلویزیون و آن ها بعد از استعلام می گویند که تو می توانی با این موسسه همکاری کنی.

وی افزود: شما بدون دریافت مجوز آیا می توانید روی آنتن، تبلیغ پشمک بکنید؟ قطعا نمی توانید. ما کارگروه و واحدی داریم که در سازمان مجوز ها را اخذ می کند و پروانه آن را بررسی می کند. محال است که بتوان تبلیغی بدون مجوز در سازمان صداوسیما انجام شود.

بیشتر بخوانید: توضیحات احسان علیخانی درباره موسسه ثامن در تلویزیون
 
حالا خورشید از علیخانی دفاع کرد یا از صدا و سیما؟

واکنش ها به صدا وسیما برای دعوت از احسان علیخانی
دعوت از احسان علیخانی برای پاسخ با واکنش های افکار عمومی رو به رو شد. واکنش به اقدام صدا و سیما در چهار مورد خلاصه می شد. اول آنکه صدا و سیما دادگاه نیست و احسان علیخانی باید در دادگاه از خود اعاده حیثیت کند. دوم آنکه اتهامات احسان علیخانی نه در صدا و سیما بلکه در روزنامه شرق مطرح شده بود به این ترتیب او باید از تریبون روزنامه شرق برای دفاع از خود استفاده می کرد. سومین نوع واکنش آن بود که اگر صدا و سیما خواسته به عنوان یک رسانه عمل کند چرا نویسنده، سردبیر یا مدیرمسئول رسانه منتشر کننده آن گزارش را دعوت نکرده بود؟ دسته آخر واکنش ها هم آن بود که بار ها در صدا و سیما به شخصیت های سیاسی یا ... اتهام زده شده و یا آبروی آن ها ریخته شده است، اما صدا و سیما درباره احسان علیخانی استثنا قائل شد. آیا خون احسان علیخانی رنگین تر از دیگران است یا آنکه صدا و سیما خواسته با فرصت دادن به مجری خود از خود نیز رفع اتهام کرده باشد؟

طوفان توئیتری علیه صدا و سیما
تریبون دادن صدا و سیما به احسان علیخانی به حالا خورشید ختم نشد. خبر ۲۰:۳۰ که بسیاری آن را تریبون یک جریان سیاسی خاص می دانند نیز با علیخانی گفتگو کرد. یکی از کاربران توئیتر در واکنش به رفتار دیروز صدا و سیما می نویسد:
کمتر از سه ساعت پس از برنامه حالاخورشید، نوبت اخبار٢٠٣٠ است که برای احسان علیخانى تریبون دفاعیات و شوی تبرئه ترتیب دهد.

کاربری دیگری می گوید:
آنتن زنده رسانه ملی را برای دفاع از خودت داشته باشی و اخبار ۲۰:۳۰ و سایر بخش های خبری بخش مهمی از خبر رو برای دفاع ازت اختصاص بده! رانت مگه چیزی جز اینه؟!

همچنین یکی دیگر از کاربران می نویسد:
فکر کنم قبل از احسان علیخانى آخرین باری که صدا و سیما به کسی فرصت داد تا از خودش دفاع کنه احمدی نژاد بود. قبل از انتخابات ۸۸.

کاربری هم از زاویه دیگری به موضوع تریبون دادن صدا و سیما نگاه کرده است. او نوشته:
"به احسان علیخانی فرصت تلویزیونی داده شد تا به ادعا هایی که درجایی غیراز صدا و سیما علیه اش مطرح شده بود پاسخ گوید. ای کاش به دیگرانی که در تلویزیون به آن ها تهمت و افترا زده شد و هتک حرمت شدند نیز فرصت پاسخگویی داده میشد. #هاشمی_رفسنجانی #خاتمی #کاووس_سیدامامی "

همچنین یکی دیگر از کاربران می نویسد:
اون هایی که صداسیما بهشون اتهام میزنه کجا از خودشون دفاع کنند؟

در عین حال یکی دیگر از کاربران از زاویه دیگری به رفتار احسان علیخانی نگاه کرده است. او گفته:
احسان علیخانی در برنامه حالا خورشید درباره دریافتی از موسسه ثامن الحجج توضیح می دهد؛ چه توضیحاتش قانع مان کند، چه غیرمنطقی باشد باید به او احترام بگذاریم. کاش دوستان دیگر هم یاد بگیرند جای تهدید به شکایت، به مردم توضیح بدهند.

بیشتر بخوانید: گل به خودی صدا و سیما با پخش دفاعیات احسان علیخانی
 
حالا خورشید از علیخانی دفاع کرد یا از صدا و سیما؟

 واکنش روزنامه شرق به رفتار صدا و سیما
در میان بعضی واکنش ها همچنین درخواست هایی برای گفت و گوی برنامه حالا خورشید با مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق دیده می شد. البته تهیه کنندگان برنامه حالا خورشید در چند دقیقه آخر تصمیم به این کار گرفتند. محدثه سنایی فر، مسئول روابط عمومی برنامه حالا خورشید نیز در آخرین دقایق برنامه تصمیم به دنبال تماس با خبرنگار روزنامه شرق بود که در نهایت برنامه با تریبون یک طرفه صدا و سیما به احسان علیخانی به پایان رسید.

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق در واکنش به رفتار صدا و سیما گفته: اگر تلویزیون و آقای احسان علیخانی با من مشورت می کردند، صادقانه به آن ها می گفتم که این کار را نکنید. به قول دکتر شریعتی اگر می خواهید حقیقتی را خراب کنید، خوب به آن حمله نکنید، بد از آن دفاع کنید. امروز تلویزیون از خودش بد دفاع کرد. اگر این برنامه پخش نمی شد، به نفع تلویزیون بود.

رحمانیان در پاسخ به پرسش دیگری درباره شکایت مهران مدیری از روزنامه «شرق» که در دادسری رسانه ها مطرح شده است، گفت: درباره افرادی که از روزنامه «شرق» شکایت کرده اند، حق طبیعی شان بوده است. ما نمی توانیم برای آدم ها تعیین تکلیف کنیم. ضمن اینکه ما برای دفاع از گزارشی که در روزنامه «شرق» منتشر شده، ادله کافی داریم که در صورت لزوم به دادگاه ارائه می دهیم.

حیثیت احسان علیخانی مهم تر از هاشمی و ناطق؟
روزنامه ایران نیز در مطلبی رفتار اخیر صدا و سیما را با رفتار این سازمان در مناظره های انتخابات سال ۸۸ مقایسه کرده و نوشته: آقای علیخانی در برنامه حالا خورشید گفته است که حق دارد از حیثیت خود دفاع کند. ما البته به دفاعیات ایشان کار نداریم و حرف مان درباره همین یک جمله است که دفاع از حیثیت را حق خود دانسته است. او در حالی از تریبون سیما به دفاع از خود پرداخته که اساساً طرح ادعا ها علیه وی نه از سیما بلکه از سوی یکی از روزنامه ها بوده است و معمولاً کسانی در صدا و سیما حق دفاع از خود را دارند که از همین تریبون علیه آن ها اتهاماتی مطرح شده باشد. در همین قاعده هم البته حرف و حدیث ها بسیار و بی عدالتی ها و روشن نبودن سیاست واحد مشهود است. شاید نمونه بارز این تبعیض، وارد کردن اتهامات بسیار سنگین علیه مرحوم هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری در یکی مناظره های انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ باشد که مسئولان وقت صدا و سیما انصاف و اخلاق و قانون را به راحتی آب خوردن کنار گذاشتند و هیچ وقتی برای دفاع از نامبردگان ندادند.»

احسان علیخانی برای صدا و سیما مهم بود؟
مصطفی ایزدی، از مدیران بازنشسته صدا و سیما به فرارو می گوید: معاملات پولی بین موسسات مالی و صدا و سیما حالت پیچیده ای دارد. در برنامه های مشارکتی، یعنی صدا و سیما پول می گیرد و برنامه می سازد. متاسفانه حساب و کتاب ها هم روشن نیست. به همین خاطر می توان در آن ها نسبت به هرچیزی مظنون بود. به عنوان نمونه نه تنها آگهی های موسسه ثامن الحجج در صدا و سیما پخش می شد بلکه این موسسه اسپاسنر برنامه ها هم می شد. ارقام این همکاری ها نیز بسیار بالاست.

این بازنشسته صدا و سیما ادامه می دهد: دست صدا و سیما در دست اسپانسرهایش است. صدا و سیما از هر اسپانسری مثل ثامن الحجج پول پخش هم دریافت می کند. از داستان مهران مدیری و احسان علیخانی اطلاع زیادی ندارم به همین خاطر نمی توانم درباره آن ها قضاوت کنم. اما این ماجرا ها باعث می شود که صدا و سیما مجبور به پاسخ گویی شود. به هرحال علیخانی و تهیه کننده صدا وسیماست. این سازمان اگر احسان علیخانی را برای دفاع از خود به تلویزیون نیاورد، خود نیز متهم خواهد بود.

او با بیان آنکه صدا و سیما اصولا اخلاق رسانه ای ندارد ادامه می دهد: اخلاق رسانه ای این است که قانون و شراعا اگر از طریق صدا و سیما اتهامی متوجه کسی شد، او باید فرصت دفاع از خودش را داشته باشد. آقای هاشمی و ناطق هستند. البته تلویزیون علیه همه اصلاح طلبان فعالیت می کند، اما نه تنها آن ها را دعوت نمی کند بلکه اظهار نظرهایشان را نیز پخش نمی کند. در مقابل اگر درباره احسان علیخانی یا هرکس دیگری که پای صدا و سیما در میان باشد، مساله ای مطرح شود. این سازمان تصمیم به دفاع از خود می گیرد. مسئولین صدا و سیما سازمان را ملک شخصی خودشان می دانند. خود احسان علیخانی خیلی اهمیت ندارد. مهم وجهه صدا و سیما بوده است.

حالا خورشید از علیخانی دفاع کرد یا از صدا و سیما؟
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش تصویری: دومین سالگرد شهدای پلاسکو

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

گزارش سفیر ایران در انگلیس از دسترسی زاغری به خدمات پزشکی

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

ایران صفر - عمان صفر /گزارش لحظه به لحظه

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون جرایم سازمان یافته فراملی بررسی شد

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره لایحه CFT در مجلس

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب سوم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

آذر منصوری قائم‌مقام حزب اتحاد ملت ایران: نهادها و ارگان‌های غیرپاسخگو،درباره بودجه به مردم گزارش بدهند

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام

گزارش تصویری بازی تیم‌های اردن و ویتنام