آسیاتل

بازدید: 46

افشای نقش آمریکا در تنش بین ایران و عراق

منبع : فرارو کد خبر: 1328959
" من شخصا معتقدم که نوعی فشار از جانب دولت آمریکا بر مقامات عراق اعمال می‌شود تا به ایران به خاطر برق (پولی) پرداخت نشود".
افشای نقش آمریکا در تنش بین ایران و عراق

فرارو- همزمان با استمرار تظاهرات در استان های جنوبی عراق، برخی درباره نقش آمریکا در ناآرامی های پیوسته این کشور پرسش هایی مطرح می کنند.

به گزارش فرارو، در روز های اخیر استان های عمدتا شیعه نشین جنوب عراق در اعتراض به قطع برق و بیکاری، صحنه تجمعات پیوسته ای بود. چند هفته پیش، این اعتراضات از استان نفت خیز بصره شروع شد و به سرعت به سایر استان ها، از جمله بغداد، سرایت کرد. 

مقامات عراق ادعا می کنند ایران صادرات برق به کشورشان را به دلیل عدم پرداخت طلبش از عراق - حدود یک و نیم میلیارد دلار- قطع کرده است.

معترضان عراقی ایران را سرزنش نکردند. بلکه آنها، آنچه دولت فاسد و بی لیاقت عراق می خوانند، را مقصر دانستند. با این حال، در روز های اخیر، برخی گزارش ‎ها درباره نقش آمریکا در ایجاد تنش بین بغداد و تهران مطرح شده است. در همین رابطه، شبکه الجزیره مدعی شد اخیرا به طور غیرعلنی، مطلع شده که آمریکا به عراق فشار آورده تا بدهی اش به ایران را پرداخت نکند.

در پی خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در هشتم ماه می، این کشور در حال حاضر تلاش می کند که تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کند و حمایت متحدانش از این اقدام را بدست آورد.

رحیم الدراجی، سیاستمدار عراقی به الجزیره گفته که او فکر می کند آمریکا از عراق استفاده می کند.

الدراجی گفت: " من شخصا معتقدم که نوعی فشار از جانب دولت آمریکا بر مقامات عراق اعمال می شود تا به ایران به خاطر برق (پولی) پرداخت نشود".

وقتی که از الدراجی پرسیده شد که چرا او معتقد است آمریکا این کار را می کند، او پاسخ داد: " به نظر می رسد که یک جنگ نیابتی اعلام نشده، توسط آمریکا علیه ایران به اجرا درآمده و دولت آمریکا آشکارا از عراق می خواهد که بخشی از این (جنگ) باشد".

اما عراق، مرز های طولانی با ایران دارد و از زمان حمله آمریکا، از روابط خوبی با ایران برخوردار بوده است. ناظران سیاسی معتقدند اعمال فشار بر این روابط از طریق عدم پرداخت بدهی عراق به ایران، خطرناک است.

احمد رشدی، تحلیلگر سیاسی، گفت: "بر اساس گفتگوهایم، معتقدم که آمریکا برای عدم پرداخت پول ایران، به عراق فشار آورده است. با این حال، عوامل دیگری هم دخیل هستند مانند (وجود یک) دولت ضعیف که نمی تواند در برابر فشار (آمریکا) ایستادگی کند".

برای ساکنان بصره، دسیسه کاری سیاسی بین المللی، اهمیت کمی دارد. در طول دوران صدام، اشغال آمریکا و دمکراسی کنونی عراق، آن ها تغییر کمی در زندگی شان دیده اند و اکنون به خیابان ها آمده تا خشم خود را ابراز کنند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند