بازدید: 129

اصلاح طلبان؛ گرفتار مخمصه و تناقض

منبع : ندای ایرانیان کد خبر: 1328015
کامران رحیمی*

علت نارضایتی از دولت روحانی و مجلس دهم چیست؟
چرا اصلاح طلبان هم از دولت روحانی حمایت میکنند هم منتقد هستند؟
تعارض و تناقضی که اصلاح‌طلبان در مواجهه با مردم به آن دچار شده اند چیست؟

اصلاح طلبان از یک طرف چون وضعیت دولت های نهم و دهم در برخورد با مسائل و مشکلات و امور کشور داری را غیرکارشناسی می‌دانستند و همچنین مجالس هفتم و هشتم و نهم را هم چندان  برای تدوین قوانین و نظارت بر دولت مناسب نمی دانستند و از طرف دیگر امیدوار به حضور اصلاح طلبان اصیل در مجلس و دولت نبودند تصمیم بر این داشتند که در وهله اول مانع ورود نیروهای تندرو جریان اصولگرا به مجلس و تصرف دولت توسط آنان شوند. بعد در صورت امکان، معدودی از اصلاح طلبان را روانه مجلس کنند و برخی دیگر را در بدنه دولت اعتدالی جاگذاری کنند.
برای اینکه این امر تحقق پیدا کند لازم دیدند ابتدا جریان مقابل را بسیار خطرناک و نادان در امور مملکت داری نشان دهند که با آمدن اصولگرایان وضعیت بسیار بدتر خواهد شد و همه آزادی های نیم بند مدنی و رسانه‌ای و... کاملا از بین می رود و همچنین با ناکارآمدی اصولگرایان در اداره امور کشور، شاهد به وجود آمدن بحران در وضعیت سیاسی و اقتصادی و فرهنگی خواهیم بود
این یک ترفند انتخاباتی در همه دنیا است که برای پیروزی در انتخابات، ابتدا باید رقیب را سیاه و منفی نشان داد و با ایجاد ترس در بین مردم از پیروزی رقیب، گام اول را برداشت و در مرحله بعد با مثبت نشان دادن خود و دادن وعده هایی که مطلوب رای دهندگان است و دادن شعارهایی که مطالبات حداکثری آنها را نمایندگی می کند، توجه مردم را به سمت کاندیدا یا کاندیداهای خود جلب کرد.
جریان اصلاح طلب با محوریت شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، توانست این تاکتیک ها را در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، مجلس دهم، ریاست‌جمهوری دوازدهم و شورای شهر پنجم و تا حدودی انتخابات مجلس خبرگان در سال 1394 تا حد زیادی اجرا نماید.
مشکل زمانی رخ داد که تعداد قابل توجهی از افرادی که در انتخابات مجلس دهم و دولت های یازدهم و دوازدهم به عنوان کاندیدا، رای مردم را اخذ کردند، چندان وفادار به اصولی که بر آن اساس در لیست قرار گرفته  و به پیروزی رسیده بودند، نماندند.
علت وفادار نماندن هم متنوع و مفصل است، از نمیگذارند کار کنیم گرفته تا ترس و فرصت طلبی و پیگیری منافع شخصی و محفلی و... به عنوان دلایل ناکارآمدی مطرح می‌شود.
حال اصلاح طلبان در مخمصه و تناقض گرفتار شده اند، از یک طرف با مطرح کردن شعارهایی که مبتنی بر رقیب هراسی و بازتاب دهنده مطالبات حداکثری و لازمه اخذ رأی گرفتن از مردم بوده، انتظارات زیادی را در بین مردم ایجاد کرده اند. از طرف دیگر میدانند که این دولت و مجلس و شورای شهر توان برآوردن آن انتظارات و مطالبات را ندارد، لذا جریان اصلاحات و مصداق بیرونی آن یعنی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، نه توان و ابزار وادار نمودن منتخبان به پیگیری مطالبات را دارد و نه توان برخورد سیاسی و تشکیلاتی با منتخبین فرصت طلب را ،
 از طرف دیگر پاسخ قانع کننده ای برای مردم و به خصوص گروه های مرجع که به واسطه آنان از مردم رای گرفته اند را ندارد. به همین علت از هم اکنون اعتماد به نفس چندانی برای ترغیب حضور مردم در انتخابات بعدی ندارد و چنته خود را در این زمینه کاملا خالی می بیند.
اصلاح طلبان می بایست در انتخابات های گذشته، به مردم صادقانه و بدون اغراق می گفتند که هدفمان جلوگیری از ورود نیروهای تندرو و ناکارامد جریان مقابل است و انتظار چندانی از منتخبین نداریم، و همین که امور و قوانین نامناسب با مطالبات مردم تصویب و اجرا نشود برای ما کفایت می کند و انتظار معجزه و چیز دیگری از انتخابات نداشته باشید، زیرا اصلاح اساسی امور در گروه همراهی تمام ارکان تصمیم ساز و تصمیم گیر و مجری نظام است.
از طرف دیگر در چینش لیست های انتخاباتی می بایست دقت بیشتری در مورد ماهیت افراد می شد که انسان های سالم و کاردان و وفادار به اهداف این جریان در لیست ها قرار گیرند.
تا انتخابات بعدی حدود یکسال و نیم باقی مانده است و اصلاح طلبان باید با گفتگوی ملی که با مردم صورت میدهند با صراحت و با صداقت اعلام نمایند که شعارها و انتظاراتی که ایجاد کرده ایم چندان مبتنی بر واقعیت های عرصه سیاست ایران نبوده و هدفمان جلوگیری از قدرت گرفتن تندروی بوده نه چیزی دیگر، و بدون تکرار روش های قبلی که مبتنی بر رقیب هراسی است بر توانایی ها و کارآمدی خود تاکید نمایند، زیرا  این روش پیروز شدن هم اخلاقی است و هم کمتر دچار تناقض در گفتار و رفتار سیاسی می شوند و همچنین در مواجهه با مردمی که پیگیر مطالبات خود هستند به خصوص گروه های مرجع، چندان شرمنده نخواهند بود

فعال سیاسی اصلاح طلب

اصلاح طلبان؛ گرفتار مخمصه و تناقض
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

حسن‌زاده: گزارش بازی تراکتورسازی و پیکان به دست ما رسید/ مقررات انضباطی فدراسیون به آیین نامه فیفا نزدیک‌تر شده است

حسن‌زاده: گزارش بازی تراکتورسازی و پیکان به دست ما رسید/ مقررات انضباطی فدراسیون به آیین نامه فیفا نزدیک‌تر شده است

گزارش گاردین از ابعاد دیگر آتش سوزی در کلیسای نوتردام

گزارش گاردین از ابعاد دیگر آتش سوزی در کلیسای نوتردام

پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه: از ايران خارج نشده ايم

پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه: از ايران خارج نشده ايم

رونمایی از گزارش آزار و اذیت جنسی زندانیان در بحرین

رونمایی از گزارش آزار و اذیت جنسی زندانیان در بحرین

گزارش مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر

گزارش مراسم اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر

گزارشی از معضل جدیدی به نام سلفی بگیران در جامعه

گزارشی از معضل جدیدی به نام سلفی بگیران در جامعه

گزارش مقدماتی کمیسیون عمران از «سیل‌ اخیر» هفته آینده آماده می‌شود

گزارش مقدماتی کمیسیون عمران از «سیل‌ اخیر» هفته آینده آماده می‌شود