بازدید: 61

سیاست‌خارجی ایران براساس اصل «لا تَظلِمونَ وَ لا تُظلَمون» تنظیم شده است/ ضرورت برخورد شدید با مفسدان اقتصادی

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1326399
گروه سیاسی ــ حجت‌الاسلام والمسلمین خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران اظهار کرد: اگر اروپا و آمریکا ببینند ما در بن‌بست هستیم، فشار خود را افزایش می‌دهند اما سیاست عزت، حکمت و مصلحت می‌گوید براساس سیاست «لا تَظلِمونَ وَ لا تُظلَمون» روابط خود را با دنیا تنظیم کرده‌ایم و این سیاست، حق و سیاست ثابت نظام جمهوری اسلامی است.

ارسال نشود/// سیاست خارجی ایران براساس اصل «لا تَظلِمونَ وَ لا تُظلَمون» تنظیم شده است/ ضررورت برخورد شدید با مفسدان اقتصادی

به گزارش ایکنا، حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد خاتمی، عضو هیئت‎رئیسه مجلس خبرگان رهبری امروز، 29 تیرماه، در خطبه دوم نماز جمعه این هفته اظهار کرد: مولا علی(ع) فرمود: پیش از آنکه مرگ شما فرا برسد، شما با اعمالتان، خودتان را آماده کنید؛ چراکه شما در گرو کارهایی هستید که انجام داده اید و مدیون این کارها هستید. هرچه در این دنیا انجام می دهید باید در قیامت ذره ذره پاسخ دهید. قیامت پنجاه ایستگاه دارد و شما باید در این ایستگاه ها پاسخگو باشید.
وی افزود: در این خطبه، یک مناسبت و دو تحلیل را خدمتان عرض می کنم. مناسبتی که باید اشاره کنم، دهه کرامت است. اول ذی القعده با ولادت حضرت معصومه(س) شروع می شود، روز پنجم این ماه با تجلیل از امامزادگان ادامه پیدا می کند و امروز، روز بزرگداشت شاهچراغ و چهارشنبه آینده ولادت علی ابن موسی الرضا(ع) است؛ بزرگی که ما زیر سایه اش زندگی می کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین خاتمی اظهار کرد: من خجالت می کشم بگویم ما میزبان امام رضا(ع) هستیم. ما مهمان وی هستیم و ان شاءالله با شکوه زیاد به میزبانی ولادت وی می رویم. شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) نام گرفته است. بیش از 1400 امامزاده در این استان آرام گرفته اند و معلوم می شود این استان استقبال خوبی از امامزادگان داشته است. حضرت احمد ابن موسی یکی از آنهاست. وی خط خوبی داشت و هزار قرآن نوشت تا در نهایت به وسیله مأموران مأمون به شهادت رسید.
وی افزود: این امامزادگان ثروت های معنوی و مبلغان خاموش هستند. زمانی که زنده بودند، مبلغان گویا بودند و بعد از شهادت، مرقد آنها کانون معنویت است.
خطیب جمعه تهران عنوان کرد: در هفته گذشته مقام معظم رهبری دو دیدار داشتند که در هر دو دیدار مطالب مهمی فرمودند. یک دیدار با رئیس جمهور و هیئت دولت و یک دیدار با کارگزاران حج بود. در این دیدارها، رهبر انقلاب مشخصا راهکار برای برون رفت از مشکلات کنونی عرضه کردند.
وی ادامه داد: نقشه راه اقتصاد با ثبات، تقویت بخش خصوصی، برخورد با متخلفان، اِشراف دولت بر مبادلات مالی، جدی گرفتن سیاست های اقتصاد مقاومتی، اقدام پیش از علاج، هماهنگی همه دستگاه ها با تیم اقتصادی دولت، انتشار درست اقدامات دولت توسط صدا و سیما، نشان دادن اقتدار نظام در مقابل بیگانگان و خصوصا آمریکا و جدی گرفتن توانایی داخلی از جمله این موارد بود.
عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: بنده بر روی مبارزه با فساد به صورت جدی تأکید دارم. هفت نکته راجع به مبارزه با فساد نوشته ام که مختصرا عرض می کنم. اولا فساد، خوره هر نظامی است و این فساد، نظام باطل را هم متلاشی می کند.
حجت الاسلام والمسلمین خاتمی اظهار کرد: فساد، کار غیرقانونی است و بدترین شکل فساد، دور زدن قانون است. اینکه کسی کار غلط انجام دهد و پوشش قانونی برای آن درست کند، همانند اقدامات بنی اسرائیل است. قرآن اینکار را گناه می داند.
وی افزود: نکته دیگر این است که باید با هر نوع فسادی مخصوصا دست انداختن به بیت المال برخورد شود و جدی ترین برخورد باید با این افراد شود. نهج البلاغه 79 نامه دارد که شش مورد آن در رابطه با مجازات غارتگران بیت المال است و حضرت علی(ع) قاطع ترین برخورد را با دست اندازان به بیت المال داشتند.
حجت الاسلام والمسلمین خاتمی اظهار کرد: نکته چهارم این است که برای برخورد با مفسدان، ملاک قانون است و هر کسی، در هر مسئولیتی که فساد می کند باید با وی برخورد شود. خط قرمز جعلی بعضی ها مورد قبول نیست و فقط قانون است که محور است.
وی افزود: نکته پنجم این است که برای مقابله با فساد، نظارت یک ضرورت است. ما هم نیازمند نظارت علنی و هم نظارت مخفی هستیم. حضرت علی(ع) چنین نظارتی داشتند. نکته ششم این است که باید گزارش شفاف و صریح به مردم داد. مردم صاحب این نظام هستند. حضرت علی(ع) فرمودند: اگر دیدی که رعیت سؤالی دارد، افشاگری کن و به آنان گزارش بده و مقام معظم رهبری هم به صدا و سیما تأکید کردند که این فسادها را گزارش بدهد.
خطیب جمعه تهران عنوان کرد: نکته هفتم این است که نباید در این عرصه مبالغه کرد و حق خدمتگزاران پاک را ضایع کرد. در بدنه اداری، قضایی و قانونگذاری نظام، انبوه کارگزاران پاک هستند که رفتار صالح دارند. نباید طوری برخورد کرد که فساد همه جای کشور را گرفته است؛ چراکه هم خلاف واقع و هم سیاه نمایی است.
وی ادامه داد: مطلب دیگری که مقام معظم رهبری بر آن تکیه داشتند، فعالیت تلاش های دیپلماتیک است. ایشان فرمودند: به جز موارد معدودی همچون آمریکا، روابط کشور با شرق و غرب باید هر چه بیشتر تقویت شود و تحرک عملیاتی و هدفمند دیپلماسی باید ادامه پیدا کند.
عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: اولین پایه دیپلماسی خارجی ما نفی هرگونه سلطه و سلطه پذیری است. ما بر اساس این اصل، به غیر از آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی با همه دنیا رابطه داریم. رژیم صهیونیستی که جعلی است اما با آمریکا تا آدم نشود رابطه برقرار نمی کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین خاتمی اظهار کرد: بنابراین ارتباط با کشورهای دنیا، متن قانون اساسی است و مرداودات ما کاملا براساس قانون است. سخن این است که اگر اروپا و آمریکا ببینند ما در بن بست هستیم، فشار خود را افزایش می دهند اما سیاست عزت، حکمت و مصلت می گوید براساس سیاست «لا تَظلِمونَ وَ لا تُظلَمون» روابط خود را با دنیا تنظیم کرده ایم و این سیاست، حق و سیاست ثابت نظام جمهوری اسلامی است.
حجت الاسلام والمسلمین خاتمی همچنین در خطبه اول نماز جمعه این هفته، ضمن دعوت خود و دیگران به تقوای الهی و حریم نگهداری برای ذات مقدس ربوبی اظهار کرد: مولا علی(ع) در خطبه 190 نهج البلاغه فرموده اند: مراقب چیزی باشید که رستگاران با او رستگار می شوند و تبهکاران با ضایع ساختنش در خسران قرار می گیرند. در چارچوب دین زندگی کنید و ببینید خدا چه چیزی می خواهد.
وی افزود: از صبح تا شب با خود این قرار را داشته باشید که بنده باشید؛ چراکه اگر اینگونه شد فوز و سعادت نصیب شما می شود اما اگر خدای ناکرده از خط قرمزهای خداوند رد شدید، زندگی را از دست می دهید.
خطیب جمعه تهران عنوان کرد: این زندگی نهایت صد سال بیشتر ماندگار نیست؛ بنابراین از این سرمایه در مسیر بندگی خدا بهره بگیرید تا اگر مرگ فرا رسید بگوئیم خدا را شکر که کوله بار ما پر از بندگی است.
وی ادامه داد: در این خطبه از سبک زندگی قرآنی سخن می گویم. در آیه 10 سوره مائده آمده است: ای مؤمنین مراقب باشید سرمایه را نبازید. اما مراقب نبودن چیست. قرآن این مراقب نبودن را با خروجی خسران و غفلت بیان می کند. روزه هم از جلوه های برجسته مراقب بودن است.
عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: قرآن کریم از راه‎های مراقبت را داشتن باورهای دینی می داند. باور داشتن، یک چیز و علم چیز دیگر است. می گویند در مثال مناقشه نیست. همه ما باور داریم که آب جوی آلوده است و اگر تشنه باشیم سراغ آن نمی رویم. گاهی اوقات نسبت به برخی چیزها علم داریم اما باور نداریم. ممکن است کسی درباره توحید کتاب نوشته باشد اما رفتار خودش مشرکانه باشد.
حجت الاسلام والمسلمین خاتمی اظهار کرد: قرآن می گوید باور مبدأ و معاد، رکن اساسی مراقبت از خود است. قرآن کریم بر علم خداوند تکیه خاصی دارد. در بسیاری از آیات قران، بعد از سخن از تقوا بر علم تکیه می شود. در آیه 233 سوره بقره می گوید: «وَاتَّقُوا اللَّهَ وَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرٌ» یعنی از خدا پروا كنيد و بدانيد كه خداوند به آنچه انجام مى‏ دهيد بيناست.
خطیب جمعه تهران عنوان کرد: بحث علم خداوند، بحثی مفصل است و در 15 دقیقه نمی توان آن را توضیح داد اما به طور مختصر سه نکته در اینباره عرض می کنم. اولا ملاصدرا در جلد ششم اسفار می گوید: علم خداوند، علم حضوری است. این علم خودمان به خودمان است. جهان هستی در محضر خداست و این روان ترین تفسیر در باب علم خداوند است.
وی یادآور شد: نکته دیگری که قرآن تأکید بسیاری بر آن دارد، قصه علم خداوند به پنهان و آشکار است. در آیه سوم سوره انعام آمده است: «وَهُوَ اللَّهُ فِي السَّمَاوَاتِ وَفِي الْأَرْضِ يَعْلَمُ سِرَّكُمْ وَجَهْرَكُمْ وَيَعْلَمُ مَا تَكْسِبُونَ» یعنی خداوند پنهان و آشکار شما را می داند.
حجت الاسلام والمسلمین خاتمی اظهار کرد: مولا علی(ع) در خطبه 76 نهج البلاغه می گوید: خداوند باطن ها را می داند و بر همه چیز احاطه و غلبه دارد و در حوزه خداوند ناتوانی نیست بلکه پنهان ها و باطن ها را هم می داند. بنابراین دانسته های خدا را به آنچه علنی انجام می شود محدود نکنیم.
خطیب جمعه تهران گفت: نکته سوم، خروجی این باور است و اینکه تفاوت شخص باورمند با بدون باور چیست. خروجی اول این است که در برابر گناه بیمه می شود. همه مقدمات گناه برای حضرت یوسف فراهم بود اما این باور، وی را حفظ و در برابر لشکر شیطان مقاومت کرد.
وی اظهار کرد: هرچقدر این باور تقویت شود، بازدارندگی از گناه بیشتر می شود. خروجی دوم، پشتوانه مقاومت است. حضرت نوح 90 سال تبلیغ کرد و بعد از این سال ها مأمور شد یک کشتی بسازد و مریدان و مؤمنان خود و یک جفت از هر حیوان در این کشتی بگذارد. در این شرایط، وی را مسخره کردند اما خداوند فرمود ما هوای تو را داریم و توجهی به این حرف ها نداشته باش.
حجت الاسلام والمسلمین خاتمی در پایان گفت: خروجی سوم هم غرورشکنی است. کسانی که مغرور و فرعون صفت می شوند، گرفتار می شوند. اگر انسان توجه داشته باشد که خداوند وی را می بیند، دست از طغیان برمی دارد بنابراین مراقبت باشید خود را نبازید و یک راه آن، تحکیم باورهای دینی است.
انتهای پیام


سیاست‌خارجی ایران براساس اصل «لا تَظلِمونَ وَ لا تُظلَمون» تنظیم شده است/ ضرورت برخورد شدید با مفسدان اقتصادی
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»