بازدید: 104

چهار تکذیبیه برای یک گزارش جنجالی!

منبع : فرارو کد خبر: 1326216
حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور از اعضای شورای نظارت بر صداوسیما پس از انتشار این گزارش در توئیتر نوشت: «از شورای محترم نظارت بر سازمان صدا و سیما خواهیم خواست که موضوع رابطه مالی و تبلیغاتی گذشته و حال سازمان، شبکه ها و برنامه های مختلف را با موسسات مالی و اعتباری و پروژه های ساخت و ساز متخلف یا غیر مجاز در دستور کار قرار دهد.»
فرارو- در هفته های اخیر پرونده های فراوانی از فساد های اقتصادی افشا شده است. پرونده هایی که در آن ها پای اسامی مهم و مشهوری به میان آمده است. از عابر بانک فوتبال گرفته تا سلبریتی طنز تلویزیونی یکی پس از دیگری درگیر حاشیه های بحث برانگیز شده اند. برخی در متن ماجرا قرار دارند و برخی دیگر در حاشیه. پرونده موسسه ثامن الحجج از پیچیده ترین پروندهاست که انتشار گزارش از جزییات اتفاقات رخ داده در ثامن الحجج در روزهای اخیر بازتاب وسیعی در رسانه ها داشته است. این گزارش در دو روز اخیر بسیار خبرساز شده و تاکنون چهار تکذیبیه خورده است.

چهار تکذیبیه برای گزارش جنجالی از پشت پرده ثامن الحججموسسه ثامن الحجج دو سال پیش ورشکسته اعلام شد و بدهی های فراوانش اعتراضات خیابانی زیادی را برانگیخت

به گزارش فرارو، روز چهارشنبه روزنامه شرق در گزارشی افشاگرانه از پشت پرده موسسه اعتباری ثامن الحجج ادعاهایی درباره فساد در این موسسه مطرح کرد که عجیب و در عین حال مهم بود. گزارش روزنامه شرق تاکنون از سوی چهار چهره سرشناس تکذیب شده است.
بیشتر بخوانید: ردپای برخی سلبریتی ها و مسئولان در پرونده ثامن الحجج

در این گزارش به "م. م" یکی از وزاری دولت محمود احمدی نژاد اشاره شده بود که مشاور امور بین الملل موسسیه ثامن الحجج را بر عهده داشت. روز گذشته در فضای مجازی افشا شد که منظور از "م. م" منوچهر متکی وزیر خارجه در دولت اول محمود احمدی نژاد  است.

در گزارش ادعا شده بود که متکی تحت عنوان مشاور امور بین الملل ثامن الحجج ۱۲۴ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده است. روزگذشته دفتر متکی به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد: «در صورت اثبات وجود چنین ادعایی قوه قضائیه و نهاد های دولتی می توانند نسبت به مصادره آن اقدام کنند». همچنین در بخش دیگری از این جوابیه آمده است: «به اطلاع می رساند به منظور تنویر افکار عمومی تا حصول نتیجه نهایی و مجازات اتهام زنندگان و اشاعه دهندگان اکاذیب، تمام مراحل قانونی و قضائی را پیگیری خواهد کرد.»

رانت های عجیب برای "ح. ص" وخانواده اش
اما در بخش تکان دهنده ای از گزارش مزبور که بازتاب گسترده ای در افکار عمومی داشت از "ح. ص" سخن گفته شده بود. براساس این گزارش "ح. ص" به همراه خانواده اش رقم های کلانی از موسسه دریافت کرده بودند. گزارش مدعی است یکی از فرزندان "ح. ص" ۱۰۰میلیارد تومان با عنوان حقوق ۳۰سال خدمت را یک جا و همان اول کار از موسسه دریافت کرده است!

همچنین گفته شده بود همسر "ح. ص" هم یک میلیارد تومان و دختر او هم که کارمند موسسه هم بوده، دو میلیارد تومان از ثامن وام گرفته اند و پس نداده اند.
 
به نوشته شرق، مدیران ثامن الحجج یک زمین ۲۰۰متری در یزد و یک آپارتمان در اصفهان هم به قیمت های ۵۰میلیارد تومان و یک میلیارد تومان از آقای "ح. ص" و خانواده اش خریده اند.

نام این فرد روز گذشته در شبکه های اجتماعی منتشر شد. گفته شده است او پیشتر از مقام های ارشد یک نهاد نظامی بوده است.

همه این موارد امروز از سوی "ح. ص" تکذیب شده است. او با تکذیب دریافت صد میلیارد تومان، حقوق ۳۰ سال آینده فرزند خود گفت: «چنین چیزی صحت ندارد و پسر من اصلا وامی دریافت نکرده است و ارتباطی بین او و این مؤسسه وجود ندارد. در واقع ۸۰ میلیون تومان (با سود صد میلیون تومان) در قالب تسهیلات با نام همسر بنده، از مؤسسه دریافت شده و حقوقی در کار نبوده است. علاوه بر آنکه اقساط آن نیز در حال پرداخت بود و در زمانی که ۱۵ قسط آن باقی مانده بود، مؤسسه به مشکل برخورد و بعد ها تسویه شد.»

همچنین در واکنش به رقم ۵۰ میلیارد تومانی که بابت خرید ملک در یزد، عنوان شده، اظهار کرد: «اصولا وام ۵۰ میلیارد تومانی وجود ندارد. رقم کارشناسی این زمین، ۵۰۰ میلیون تومان بوده و خرید و فروشی صورت نگرفته است. ماجرا آن است که تسهیلاتی به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان از مؤسسه دریافت شده بود که سند زمینی به عنوان وثیقه در گرو بانک قرار گرفت و بعد ها به علت معوقات، این زمین به نام مؤسسه ثامن الحجج شد.»

"ح. ص" با رد دریافت حقوق نجومی از سوی دخترش تاکید کرد: «چنین چیزی صحت ندارد. دخترم حدود دو سال در آن مؤسسه مشغول به کار بود که پس از ازدواج نیز آنجا را ترک کرد. او که مانند پنج هزار کارمند دیگر این مؤسسه در آنجا مشغول به کار بود، در ابتدا حدود ۷۰۰ هزار تومان دریافتی داشت که بعد ها تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافت.»

به گفته «ح. ص» او به هیچ عنوان تسهیلاتی دریافت نکرده و خانواده او تسهیلات دریافت کرده اند و او ضمانت آن ها را پذیرفته است. او همچنین اعلام کرد که هیچ بدهی به ثامن الحجج ندارد و ۳۰۰ میلیون تومان را نیز که بابت ۵ سال کار در این موسسه دریافت کرده بود پس داده است.

چهار تکذیبیه برای گزارش جنجالی از پشت پرده ثامن الحججادعا شده است که مهران مدیری و احسان علیخانی پول هایی کلانی از موسسه ثامن دریافت کرده اند

"ا. ع" و "م. م" مجری های گریه ساز و خنده ساز متهم شدند
در بخش بعدی از گزارش جنجالی روزنامه شرق دو مجری مشهور تلویزیونی به دریافت نجومی از موسسه ثامن الحجج متهم شدند.

براساس ادعای گزارش، ثامن الحجج یک بار ۱۸۰ و یک بار دیگر ۴۰۰میلیون تومان به "م. م" مجری و کارگردان مشهوری به عنوان "هدیه" پرداخت کرده است. همچینی براساس ادعای این روزنامه "م. م" که طنز پرداز است دومیلیارد و ۹۰۰میلیون تومان هم وام گرفته و فقط ۸۰۰ میلیون تومانش را پس داده است.

اما امروز حسین روحانی وکیل مهران مدیری اعلام کرد که موکلش به دلیل نشر اکاذیب، نسبت به روزنامه شرق و فیلم آنلاین، اعلام جرم و برای طرح شکایت اقدام کرده است.

به این ترتیب مهران مدیری نیز ادعا های مطرح شده علیه خود را تکذیب کرده است.

اما بخش دیگری از گزارش روزنامه شرق "ا. ع" دیگر مجری مشهور تلویزیون را متهم کرده است. براساس ادعای این روزنامه ثامن الحجج به او سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات پرداخت کرده است.

خیلی زود در فضای مجازی هویت این مجری مشخص شد، او کسی نبود جز احسان علیخانی. علیخانی امروز با نگارش یادداشتی در تلگرام خود درباره ادعای روزنامه شرق توضیح داد.

علیخانی نوشت: «من احسان علیخانی مجری و تهیه کننده تلویزیون و سینما هستم. اگر منظور رسانه های مجازی و غیرمجازی از (ا-ع) همان احسان علیخانی است که باید بگویم؛ اشتباه گرفتید. آن دزد اموال بیت المال و مردم من نیستم.»

به نوشته علیخانی " (ا-ع) چهره مرموزی است تا آرنج دستش به خیانت در بیت المال آلوده است. مثل خیلی های دیگر که دستشان در جیب مردم رفت و بعد ها نه از زندان که سر از جا های دیگر درآوردند؛ جایی شبیه کانادا."

این مجری تلویزیون در ادامه درباره ارتباطش با موسسه ثامن الحجج توضیح داد: «هزینه های اکثر برنامه و سرالی های پربیننده در تلویزیون به عهده اسپانسر ها است و من با نظارت صداوسیما و به عنوان تهیه کننده برنامه به یک موسسه قانونی معرفی شدم و بابت شش عنوان برنامه از این موسسه مبلغ مذکور را دریافت کردم.»

او در پایان تاکید کرد: «من مدیر نیستم، مسول نیستم، کارمند دولت نیستم، کارمند صدا و سیما هم نیستم، من تهیه کننده و برنامه ساز مستقل هستم، ولی فراتر از هر بازی رسانه ای، تهمت و قضاوتی، خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می دانم. حالا هم از شبکه سه و صدا و سیما و مراجع ذیصلاح قضایی و نظارتی خواهش می کنم تا به طور دقیق این موضوع را بررسی کنند و نتیجه را شفاف به مردم گزارش دهند.»
بیشتر بخوانید: توضیح احسان علیخانی درباره ارتباط با ثامن الحجج

به این ترتیب تا کنون حداقل ۴ چهره مشهور در کشور گزارش منتشر شده در روزنامه شرق را تکذیب کرده اند. البته گزارش به چهره های دیگری نیز اشاره کرده است.
 
در این گزارش آمده است: «این مؤسسه در سال ۹۱ به نمایندگی فردی به نام «ع» مقدار ۶۹۰ تُن برنج با ارز مرجع وارد کرده که برخلاف ماهیت قانونی مؤسسه بوده است. این مؤسسه وارد تیم داری هم شده بوده و بازیکن هندبال خریدوفروش می کرده تا جایی که فدراسیون هندبال در این ماجرا ورود کرده و اعتراض خود را اعلام می کند.»
 
تاکنون واکنشی در این باره منتشر نشده است.
 
گزارش روزنامه شرق درباره مدیرعامل موسسه ثامن که در حال حاضر در زندان به سر می برد و همسر او که متهم ردیف دوم پرونده است نیز مواردی را مطرح کرده است.
 
گزارش مزبور در دو روز اخیر در افکار عمومی تاثیر فراوانی داشته و بازتاب وسیعی پیدا کرده است. اظهار نظرهای مختلفی درباره ایعاد این گزارش شده است.
 
حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور از اعضای شورای نظارت بر صداوسیما پس از انتشار این گزارش در توئیتر نوشت: «از شورای محترم نظارت بر سازمان صدا و سیما خواهیم خواست که موضوع رابطه مالی و تبلیغاتی گذشته و حال سازمان، شبکه ها و برنامه های مختلف را با موسسات مالی و اعتباری و پروژه های ساخت و ساز متخلف یا غیر مجاز در دستور کار قرار دهد.»

موسسه ثامن الحجج از اواسط دهه ۱۳۸۰ به فعالیت های مالی و اعتباری گسترده پرداخت و چندین شعبه در شهرهای مختلف کشور تاسیس کرد.

این موسسه در سال ۱۳۹۵ به دلیل "ناتوانی برای بازگرداندن سپرده های سرمایه گذاران" ورشکسته اعلام شد.

این موسسه یکی از بزرگترین موسسات مالی بود که با ارائه سودهای بالا به سپرده گذاران در دوران فعالیت خود ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سپرده از مردم جمع آوری کرد.

در پرونده موسسه ثامن سه متهم تعیین شده اند؛ ابوالفضل میرعلی متهم ردیف اول، ربابه ابراهیمی، همسر ابوالفضل میرعلی متهم ردیف دوم و مهدی رمضانیان متهم ردیف سوم است که تاکنون در هیچ کدام از جلسات دادگاه شرکت نکرده و معلوم نیست در ایران حضور دارد یا خیر.

ابوالفضل میرعلی با قرار وثیقه ۴ هزار میلیارد تومانی هم اکنون در بازداشت به سر می برد و دادگاه او در جریان است.
 

چهار تکذیبیه برای یک گزارش جنجالی!
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد