بازدید: 108

مجریان ممنوع‌الکار؛ بازی دو سر باخت

منبع : فرارو کد خبر: 1326174
صفاریان‌پور در بخش دیگری از این مصاحبه چنین اظهار می‌کند: یک مجری تلویزیون وقتی اجازه کار نداشته باشد باید دنبال چه کار و چه حرفه دیگری برود. وقتی به شکل تخصصی رسانه یک دهه بر روی مجریان سرمایه‌گذاری کرده است و بعد از ۱۰ سال مجری نسبتا باتجربه‌ای شده است، این مجری چه شغل دیگری می‌تواند داشته باشد

دومینوی حذف اجباری و اختیاری مجری ها از تلویزیون از چند سال پیش شروع شده و اتفاق جدیدی نیست. مجریانی که به دلایل عجیب و غریبی، قید اجرا در تلویزیون را زده اند یا دیگر به آنها اجازه کار داده نشده است و البته بعضی از آنها در زمان فعالیت وزنه ای برای تلویزیون به حساب می آمدند.

فواد صفاریان پور ـ مجری و برنامه ساز ـ درباره جایگاه مجریان تلویزیون با ایسنا گفت وگویی انجام است که در ادامه می خوانید.

مجریانی که بلافاصله ممنوع الکار می شوند

صفاریان پور می گوید: نیروی انسانی که در تلویزیون تربیت می شود، دارای اهمیت بسیار زیادی است. متأسفانه در این سال ها نیروی انسانی در این زمینه تربیت نشده است و این خلأ را به عنوان برنامه ساز می بینم و مخاطب تلویزیون هم می بیند. در بخش هایی نسبت به مراقبت کردن از نیروهای انسانی و مجریانی که تربیت می شوند غفلت وجود دارد. به نوعی می شود گفت هر دو طرف سرمایه هایی برای همدیگر هستند. برخوردهای ایذایی که بعضی اوقات با مجریان اتفاق می افتد به این حوزه آسیب می زند. معمولا اولین نفری که در هر حادثه ای یا هر خطایی که پیش می آید بلافاصله ممنوع الکار می شود، مجری است.

وی در ادامه با بیان اینکه همه جای دنیا از ستاره های خود مراقبت های ویژه ای می کنند، اظهار می کند: گاه خود من شاهد بوده ام که ستاره های ما برای تلویزیون شاخ و شونه کشیده اند، درست فرمانبرداری نکرده اند، کار خودشان را کرده اند، این هم اتفاق غلطی است که برای مجریان ما در بعضی از موارد پیش می آید به ویژه زمانی که به نقطه ای می رسند که نقطه روشنایی و نقطه حضور خوبی برایشان است. بنابراین فقدان مدیریت درست باعث ضرر دو طرف می شود؛ هم مجری و هم برنامه ساز. فقدان تربیت مجری کاربلد و به روز هم خودش نقطه ضعفی است که در صداوسیما وجود دارد و نمی دانیم چرا فکری برای آن ها نمی شود.

حذف و توبیخ همه جای دنیا وجود دارد اما ...

صفاریان پور با بیان اینکه هیچ گاه تأمین اعتبار درستی از سوی صداوسیما بر روی سرمایه هایش وجود نداشته است، می گوید: هیچ گاه مناسبات قضایای مالی درست انجام نشده است. کسی که اجرای تلویزیونی می کند اگر درآمدی نداشته باشد بعدش چه کاری باید انجام دهد، بعضی اوقات اعمال نظرها و سخت گیری های غیراصولی، باعث ایجاد درد درونی برای آدم ها می شود. حمایت نکردن همه این اتفاقات را رقم می زند. بنابراین وقتی پروتکل ها درست و همه چیز نظام مند نباشد، طبیعی است که این اتفاق می افتد.

این برنامه ساز سپس با اشاره به شرایط کاری در تلویزیون های معتبر دنیا خاطرنشان می کند: ما در تلویزیون های مطرح دنیا داشته ایم که در برنامه ای بسیار موفق مثل «تخت گاز» مجری برنامه برای تهیه کننده مشکل ایجاد می کند و تلویزیون آنها حاضر می شود با اینکه آن مجری برندش است را نادیده بگیرد و آن را حذف کند. پس حذف کردن و توبیخ کردن و مواخذه کردن در همه جای دنیا وجود دارد و پروتکل دو طرفه ای وجود دارد. نمی شود که همه چیز را فقط صداوسیما بگوید و همه چیز یک طرفه اعمال شود و آن طرف هیچ حق و حقوقی نداشته باشد. همه این حق و حقوق دو طرفه است و طی یک قوانین مشخص باید رعایت و پایه گذاری شود تا همه تکلیف خود را بدانند و بدانند مأموریت شان تا چه اندازه ای است.

وی ابراز امیدواری می کند که «تلویزیون به نقطه قدرتمند خودش به عنوان یک رسانه بزرگ برگردد که با هر اعتراضی یا با هر موضوعی که پیش می آید مجبور نشود نیروی انسانی خودش را برای اینکه سروصداها بخوابد، حذف بکند. توبیخ کند، تنبیه کند، مواخذه کند.»

صفاریان پور می گوید: شما ببینید ما در طول این سال ها چند نیروی انسانی و مجری از دست داده ایم. اصلا با سطح کیفی این مجریان کاری ندارم. خیلی جاها خیلی حاشیه ها برای این افراد درست شد و همه این ها به دلیل عدم مراقبت درست هست.

مگر چند مجری خوب داریم که به راحتی آن ها را کنار بگذاریم

این برنامه ساز درباره وضعیت مجریان تلویزیون و حضور افراد هنرمند در جایگاه مجری گری گفت: وقتی تلویزیون نیروی انسانی تربیت نکرده است مجبور است در زمینه مجری گری از بخش هنرهای دراماتیک استفاده کند؛ مثل افرادی چون مهران مدیری، رامبد جوان و ... . به هر حال مجری هم به نوعی مانند بازیگر باید کار خودش را خودش انجام دهد. شاید هر کدام از این بازیگران که مطرح هستند و مجری هم هستند نقش خود را به درستی ایفا می کنند. مگر ما چند مجری خوب داریم که به راحتی آن ها را کنار بگذاریم و دوباره آن ها را به تلویزیون برگردانیم. الان آقای مدیری اگر تصمیم بگیرد اجرا نکند دیگر این کار را نخواهد کرد و این به تلویزیون مرتبط نمی شود اما جایی هست که تلویزیون می گوید من دیگر با این فرد کار نمی کنم، این روش پروتکل و نظام رسانه را به هم می زند. بالاخره زمانی می رسد که هر دو طرف به این نتیجه می رسند که چاره ای ندارند جز اینکه روابط شان را با هم نظام مند کنند و نظام کاری شان و قواعد کاری شان را رعایت کنند. هم مجری برنامه باید طبق ضوابط آن رسانه کار کند و شاخ و شونه نکشد و ادعای بی جا نکند و هم رسانه نباید این برخورد را داشته باشد که همین که هست و بگوید امروز حق داری کار کنی، فردا حق نداری.

مجری ممنوع الکار چه کند؟

صفاریان پور در بخش دیگری از این مصاحبه چنین اظهار می کند: یک مجری تلویزیون وقتی اجازه کار نداشته باشد باید دنبال چه کار و چه حرفه دیگری برود. وقتی به شکل تخصصی رسانه یک دهه بر روی مجریان سرمایه گذاری کرده است و بعد از ۱۰ سال مجری نسبتا باتجربه ای شده است، این مجری چه شغل دیگری می تواند داشته باشد زمانی که تلویزیون او را حذف می کند. این زیانی است که برای هر دو طرف وجود دارد. تلویزیون اگر به این شکل پیش برود نه تنها مجریانش را از دست می دهد بلکه مجری هم تربیت نکرده و پر از آدم های نابلد می شود و ریزش مخاطب نقطه قطعی است که برای هر رسانه ممکن است ایجاد شود. تا زمانی که بخواهیم به همه چیز دولتی نگاه کنیم این شرایط ادامه خواهد داشت. اما زمانی که بخواهید تلویزیون را تخصصی ببینید عین شبکه های خصوصی که باید خودشان برای خودشان درآمدزایی کنند، طبیعتا خودشان تلاش می کنند نیروی انسانی درست تربیت کنند و درآمدزایی کنند چرا که نیاز دارند مشتری و تماشاگر داشته باشند و بابت آن درآمدزایی کنند و آگهی بگیرند. تا زمانی که رسانه به این شکل اداره شود طبیعتا ما پیشرفتی نخواهیم کرد.

صفاریان پور در ادامه صحبتهایش به طرح این مساله می پردازد که «وقتی ما به عنوان برنامه ساز به شدت خلأ نیروی انسانی را در هر رشته ای را در حرفه خود احساس می کنیم، طبیعتا به نظرمان می آید که دانشگاه صداوسیما آیا کارش را درست انجام می دهد؟ دانشکده صداوسیما محلی است که باید نیروی متخصص برای رادیو و تلویزیون تربیت کند اما در آن با یک سری آدم که با نظام کارمندی جلو می آیند و کاربری مناسبی ندارند، روبرو می شویم. افرادی که آیا تلاش می کنند خودشان را به روز کنند. می بینیم که این اتفاق نمی افتد. طبیعتا باید یک بازنگری مفصل و اساسی در سیستم مدیریتی تلوزیون لحاظ شود تا بتواند نیروهای انسانی درست را تربیت کند، نیروی انسانی درست را تأمین مالی، روحی و روانی کند تا جان درست و حسابی پیدا کند. متأسفانه نیروی انسانی بی جهت در ادوار مختلف در صداوسیما استخدام شده است. آنتن تلویزیون آن نیروهای انسانی نیستند. کار تلویزیون را نیروی انسانی انجام می دهد که خارج از سازمان صداوسیما هستند این را مدیران ما می دانند اما خب چاره ای ندارند.»

تلویزیون هنوز قابل احیاست

صفاریان پور که پس از مدت ها دوری از تلویزیون قرار است برنامه ای برای این رسانه تدارک ببیند، در پایان گفت وگو با ایسنا چنین می گوید: من به این تلویزیون امیدوارم و احساس می کنم هنوز قابل احیاء و قابل اصلاح است. تلویزیون خانه من است. نمی توانم چیزی بگویم ولی امیدوارم کمی بهتر نگاه کند. مدیران جدید و تازه نفسی که وارد آن می شوند راه حل مناسبی برای تلویزیون هستند اما امیدواریم تلویزیون با استراتژی و مهندسی بهتری در سیستم مدیریتی پیش برود.


مجریان ممنوع‌الکار؛ بازی دو سر باخت
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10
 • مجریان ممنوع‌الکار؛ بازی دو سر باخت


  صفاریان‌پور در بخش دیگری از این مصاحبه چنین اظهار می‌کند: یک مجری تلویزیون وقتی اجازه کار نداشته باشد باید دنبال چه کار و چه حرفه دیگری برود. وقتی به شکل تخصصی رسانه یک دهه بر روی مجریان سرمایه‌گذاری کرده است و بعد از ۱۰ سال مجری نسبتا باتجربه‌ای شده
 • محمد علی وکیلی: روحانی مدتهاست در تله بازی باخت -باخت گرفتار شده و در حقیقت به مشاورین خود باخت/ اگر تجدید نظر نکند باخت‌های بزرگتری در انتظار است!


  محمد علی وکیلی نماینده تهران در توییتر خود نوشت: روحانی مدتهاست در تله بازی باخت -باخت گرفتار شده و در حقیقت به مشاورین خود باخت. اگر تجدید نظر نکند باخت‌های بزرگتری در انتظار است!
 • «ممنوع‌الکار»ها را چه کسی «ممنوع‌الکار» می‌کند


  داستانی مکرر که از هر زبان بشنوید، نامکرر است! موضوع بحثی اساسی است که هرازگاهی خبری از آن روی خروجی رسانه‌ها قرار می‌گیرد و به قدری اهمیت دارد که بخشی از فضای ذهنی اهالی هنر و البته فراتر از آن اهل فرهنگ را به خود مشغول کرده و خواهد کرد.
 • علی قمصری ممنوع‌الکار است؟


  پیگیری‌ها به این پاسخ‌ها انجامید که هیچ ابلاغی مبنی بر ممنوع‌الکاری علی قمصری صادر نشده و کنسرت او در کرمانشاه هم طبق مجوزی که برای آن صادر شده بدون مانع است و قاعدتا باید برگزار شود.
 • مجری زنی که یک سال ممنوع الکار بود! +عکس


  نیلوفر امینی فر مجری برنامه خانواده می گوید چهار-پنج سال پیش به خاطر انتشار ناخواسته تصاویر شخصی اش به مدت یک سال ممنوع الکار بوده است.
 • هیس! ممنوع‌الکار نداریم


  «ممنوع‌الکار»! این عنوانی است که به آنها داده شده و گاهی هم به همین نام و به‌صورت رسمی اعلام می‌شود.
 • مهدی یراحی ممنوع الکار شد!؟ +عکس


  مهدی یراحی خواننده پاپ کشور ممنوع الکار شد.
 • مهدی یراحی ممنوع الکار شد


  مهدی یراحی خواننده پاپ کشور ممنوع الکار شد.
 • محمد معتمدی ممنوع الکار شده است؟


  محمد معتمدی در صفحه شخصی خود از ممنوع الکار‌ی‌اش خبر داده بود، اما رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ این خبر را تکذیب کرد.سرهنگ نوروزی گفت: هیچ دستوری مبنی بر ممنوع الفعالیتی معتمدی صادر نشده و فقط پلیس برای کنسرت خیابانی در پارک آب و آتش نکاتی را به شهردار
 • «محمد معتمدی» ممنوع الکار شد


  "از همه ممنونم، حتى پليس محترم اماكن كه اخيراً بنده را ممنوع الكار كردند. بخاطر اينكه مجوز بنده فقط براى پلى بك صادر شده بود ولى ما با اركستر و نوازندگان خانم و آقا روى صحنه رفتيم."
 • محسن چاوشی ممنوع الکار شد؟


  چاووشی در توضیحی کوتاه در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ممنوع الفعالیت محسن چاوشی صحت ندارد و تکذیب می‌گردد.»
 • محسن چاوشی ممنوع الکار شد؟


  چاووشی در توضیحی کوتاه در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ممنوع الفعالیت محسن چاوشی صحت ندارد و تکذیب می‌گردد.»
 • محسن چاوشی ممنوع الکار شد؟


  چاووشی در توضیحی کوتاه در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «خبر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ممنوع الفعالیت محسن چاوشی صحت ندارد و تکذیب می‌گردد.»
 • «بهنام بانی» ممنوع‌الکار می‌شود؟


  علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی می‌گوید: دفتر موسیقی درباره‌ی حاشیه‌های کنسرت بهنام بانی در ملبورن استرالیا تصمیم گیرنده نیست و نهاد‌های دیگری در این باره تصمیم گیرنده هستند.
 • محسن چاووشی ممنوع‌الکار است؟


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان