بازدید: 90

ارائه دانشنامه «معارف عقلی» از دل دایرةالمعارف قرآن

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1325920
گروه ادب ــ مدیر گروه دایرةالمعارف قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم از انتشار نخستین مجلد دانشنامه «معارف عقلی» خبر داد و گفت: این دانشنامه از دل دایرةالمعارف قرآن استخراج شده است.

دانشنامه «معارف عقلی» حجت الاسلام والمسلمین علی خراسانی، مدیر گروه دایرةالمعارف قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم در گفت وگو با خبرنگار ایکنا درباره پروژه های جدید این گروه در سال جاری گفت: یکی از پروژه های این گروه پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن که اخیراً جلد نخست آن را ارائه کردیم، دانشنامه قرآنی «معارف عقلی» است که از دایرةالمعارف قرآن استخراج شده است.
وی افزود: این دانشنامه نیز همانند سایر دانشنامه ها براساس حروف الفبا بوده و مجموعه معارف عقلی قرآن را شامل می شود و در دل هر یک از موضوعات، مقاله ای ارائه شده است و از موضوع «آخر» که از اسماء و صفات الهی است، آغاز شده و تا «پیمان» ادامه دارد. اهم موضوعاتی که در این دانشنامه داریم، شامل «آخر» از اسماء و صفات الهی، «آخرت»، «آخر الزمان»، «آیات خدا»، «آیه تبلیغ»، «آیة الکرسی»، «ابتلا»، «ابلیس»، «اتمام حجت»، «اجل»، «اهباط و تکفیر»، «احتجاج»، «احتضار»، «احد»، «اذن الهی»، «اراده»، «استرجاع»، »اسلام»، «اسرافیل»، «اسم اعظم»، «اطاعت»، «اعجاز قرآن»، «الهام»، «امامت»، «امتحان»، «امت مسلمه»، «ام الکتاب»، «امید»، «انظار»، «انسان»، «انسان کامل»، «اولیاء الله»، «ایمان»، «باطل»، «باطن»، «بالغ»، «بت پرستی»، «برزخ»، «برهان»، «بشارت»، «بصیرت»، «بقیة الله»، «بهشت»، «بیعت»، «پیروی» و آخرین مدخل هم «پیمان» است.
خراسانی در ادامه با اشاره به معارف عقلی و تفاوت آن با علوم دیگر گفت: با توجه به اینکه آموزه ها و معارف قرآن به بحث های فقهی، تاریخی و عقلی قابل تقسیم است، مجموعه مباحثی که در حوزه فلسفه، کلام و عرفان کار می شود و یا مباحثی است که فراتر از مباحث نقلی و استدلال های عقلی نیازمند مباحث عقلی است و یا از مباحث عقلی استدلال شده است، مجموعه این مباحث در معارف عقلی جای می گیرد. که البته عمده مباحث ما در بحث معارف عقلی در بخش فلسفه، کلام و عرفان بحث شده و صبغه عقلی دارد، هر چند همه مقالات صبغه قرآنی دارند و در دانشنامه قرآن نیز به شکل مستقل ارائه شده اند.
سر ویراستار دایرةالمعارف قرآن تصریح کرد: این دانشنامه نیز همانند سایر دانشنامه هایی که در مجموعه ما شکل گرفته، همان ویژگی های دایرةالمعارفی را دارد و نثر آن نثر معیار دایرةالمعارفی است و از جامعیت برخوردار بوده و در آن از منابع دست اول در هر موضوع استفاده شده است و از سوی دیگر دارای نظام ارجاعات درون مقاله ای و برون مقاله ای است و از مدخل ها و ورودی های مختلف راهنمایی می شود.
خراسانی با اشاره به مخاطبان این دانشنامه تخصصی بیان کرد: کسانی که در حوزه علوم عقلی فعال هستند، توصیه می کنم که این دانشنامه را تهیه کرده و از آن بهره مند شوند. جلد اول این دانشنامه به کوشش سیدرضا اسحاق نیا، مدیر بخش فلسفه و کلام، من، سرویراستار علمی دایرةالمعارف قرآن، محمد اصغری کارمزدی، مسئول بخش نظارت و کنترل علمی، علی مدبر اسلامی که ارزیاب و ویراستار هستند، ارائه شده است.
وی ادامه داد: این کتاب توسط نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در 607 صفحه منتشر شده است و پیش بینی ما این است که در چهار جلد رحلی ارائه دهیم و امیدواریم جلد دوم تا اواخر امسال به اتمام برسد تا به دست نشر بسپاریم.
خراسانی درباره زمان شکل گیری این دانشنامه گفت: مقالات اولیه این دانشنامه با آغاز کار دایرةالمعارف قرآن از سال 1376 بوده و تا 96 طول کشیده و امیدواریم بتوانیم جلدهای باقی مانده را با سرعت بیشتری انجام دهیم و مقالات جلدهای سوم و چهارم نیز با قدری تأخیر انجام خواهند شد؛ چرا که مجلدهای دایرةالمعارف قرآن نیز هم راستا با آن باید آماده شوند و در حال حاضر دایرةالمعارف قرآن باید به نیمه رسیده است.
به گفته مدیر گروه دایرةالمعارف قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم، تعداد مقالات و مداخل اصلی و ارجاعی که در جلد نخست دانشنامه «معارف عقلی» آمده 140 مدخل و مقاله است.
انتهای پیام


ارائه دانشنامه «معارف عقلی» از دل دایرةالمعارف قرآن
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان