بازدید: 55

«کفریا-فوعه» از محاصره تا آزادی +عکس

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1325792
عملیات تخلیه ساکنان باقی‌مانده در شهرک‌های کفریا-فوعه در حومه ادلب که بیش از سه سال در محاصره گروه‌های تروریستی بودند و در برابر صد‌ها حمله آن‌ها مقاومت کردند، به پایان رسید.
«کفریا-فوعه» از محاصره تا آزادی +عکس

عملیات تخلیه ساکنان باقی‌مانده در شهرک‌های کفریا-فوعه در حومه ادلب که بیش از سه سال در محاصره گروه‌های تروریستی بودند و در برابر صد‌ها حمله آن‌ها مقاومت کردند، به پایان رسید.

خبرگزاری تسنیم: عملیات خروج آخرین گروه از شهروندان باقی مانده در کفریا و فوعه از چهارشنبه ۲۷ تیر ماه آغاز شد و تا صبح امروز پنجشنبه ۲۸ تیر ماه ادامه یافت.

آمار ساکنان شهرک های کفریا و فوعه تا پیش از محاصره، حدود ۴۰ هزار نفر بود که در این مناطق با مساحت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع زندگی می کردند تا اینکه باند تروریستی موسوم به جیش الفتح در مارس ۲۰۱۵ میلادی، شهر ادلب و مناطق اطراف آن را به اشغال خود درآورد و از آن زمان شهرک های کفریا و فوعه در محاصره همه جانبه تروریست های تکفیری قرار گرفت.

از لحظه تشکیل باند تروریستی موسوم به جیش الفتح، تروریست خطرناک سعودی به نام عبدالله المحیسنی بر اشغال این شهرک های مقاوم و سربریدن همه مردان و زنان و کودکانش اصرار می کرد که برخی ویدئو هایی که تروریست ها در فضای مجازی قرار داده بودند، این ماهیت وحشیانه مفتی وهابی سعودی را مورد تاکید قرار داده است.

گروه های تروریستی مستقر در اطراف این دو شهرک، با انواع سلاح های سنگین اعم از موشک و توپ و تک تیرانداز های خود به طور مستمر مردم این شهرک ها را هدف قرار می دادند که در مجموع ۱۹۲۳ نفر به شهادت رسیدند و ۳۸۶۸ نفر هم زخمی شدند که بیشتر آن ها زن و کودک بودند.

محاصره سه ساله سبب مختل شدن تمام ارکان و ابعاد زندگی در این شهرک ها شد به طوری که تروریست ها مانع ورود هرگونه مواد غذایی و دارویی می شدند که مشکلات زیادی را به ویژه برای بیماران، کودکان و سالخوردگان به وجود آورد.

در زمینه انرژی، به سبب آنکه گروه های تروریستی جریان برق این شهرک ها را قطع کرده بودند و کمبود شدید سوخت، بر موتور های کوچک و متوسط برای دستیابی به انرژی برق تکیه شد آن هم برای مدتی بسیار اندک در طول روز در صورت امکان، اما همین وسایل هم به مرور زمان به سبب خرابی های مکرر و نبود امکانات برای حفظ و یا جایگزینی از بین رفت و دیگر قابل استفاده نبود. در زمینه رفت و آمد و تردد هم مشکلات این دو شهرک تشدید شد.

در خصوص آب این دو شهرک با کمبود شدید آب روبرو بودند به طوری که میزان آبی که دریافت می کردند تنها برای رفع نیاز های حداکثر ۱۵ روز یعنی نصف ماه کافی بود و مردم مجبور بودند شرایط بسیار سختی را تحمل کنند.

کشاورزان این مناطق در دوران محاصره شدید سه ساله، از کمبود شدید آرد در کفریا و الفوعه و عدم امکان کاشت محصولات کشاورزی به سبب اقدام تروریست ها در از بین بردن بیش از ۷۰ درصد اراضی کشاورزی سخن می گفتند و اینکه، آنچه باقی مانده نیز قابل کشاورزی نیست، چرا که آب به میزان لازم برای آبیاری زمین ها و سوخت هم برای ادوات کشاورزی وجود ندارد و اگر محاصره برای چند ماه دیگر ادامه یاید، مردم از گرسنگی خواهند مُرد.

تروریست های تکفیری بار ها طی این سال به زمین های کشاورزی اندک مردم فوعه و کفریا حمله می کردند و محصولاتشان را به آتش می کشیدند.

مدارس هم به خاطر گلوله باران هر روزه این دو شهرک از سوی گروه های تروریستی از ترس به خطر افتادن جان کودکان تعطیل شد و دانش آموزان و دانشجویان از تکمیل تحصیلات خود در خارج از این دو شهرک محروم شدند.

یکی از معلمان زن ساکن این شهرک در دوران محاصره به خبرنگار تسنیم در سوریه گفته بود بیشتر مدارس به سبب حملات خمپاره ای تروریست ها آسیب دیده است و مدت تحصیل دانش آموزان به سه ساعت یا کمتر از آن در روز رسیده است، زیرا علاوه بر سرمای هوا، دانش آموزان هر روز در معرض حملات خمپاره ای و تک تیراندازان تروریست قرار دارند.

در زمینه بهداشتی و سلامتی، در سایه سکوت جامعه بین المللی رنج ساکنان این دو شهرک هر روز بیشتر می شد به طوری که تنها مرکز بهداشتی شهرک فوعه با مشکلات زیادی از جمله کمبود پزشک و امکانات و تجهیزات پزشکی روبرو بود و این کمبود به حدی بود که کارکنان این مرکز تنها به ارائه کمک های اولیه می پرداختند و این وضع سبب افزایش آمار شهدا می شد.

محاصره همه جانبه فوعه و کفریا از سوی گروه های تروریستی سبب شده بود که دولت سوریه هر گاه فرصت فراهم می شد، از طریق نیروی هوایی کمک هایی را برای مردم این شهرک ها ارسال می کرد، ولی تنها تعداد کمی از این محموله های پرتاب شده سالم به دست مردم می رسید چرا که تروریست ها با سلاح های خود این محموله ها را هدف قرار می دادند.

حملات گروه های تروریستی به فوعه- کفریا طی ۳ ساله محاصره

با وجود محاصره و کوچ اجباری نیمی از ساکنان فوعه و کفریا، رزمندگان کمیته های مردمی توانستند طی سه سال محاصره تمام تلاش های تروریست ها برای ورود و اشغال این شهرک ها را ناکام بگذارند، این شهرک ها در معرض حملات گسترده ای قرار داشت که شدیدترین آن، یورش باند تروریستی جیش الفتح در آگوست ۲۰۱۵ به منطقه الصواغیه در شرق فوعه بود، تروریست ها در این حمله متحمل تلفات سنگین شدند و صد ها نفر از آن ها به هلاکت رسیده یا زخمی شدند و حدود ۲۰ دستگاه انواع تانک و خودروی سنگین آن ها منهدم شد.

دومین حمله گسترده تروریست ها در ماه فوریه ۲۰۱۶ از سمت ناحیه دیرالزغب در جنوب فوعه که منطقه ای در همجواری شهر بنش بود که البته تروریست ها در این حمله هم شکست خوردند و متحمل تلفات سنگین شدند.

اولین مرحله خروج ساکنان کفریا و فوعه

با اجرای توافق خروج بیماران و افراد دارای شرایط خاص انسانی از فوعه و کفریا، دو گروه از مجروحان در اواخر سال ۲۰۱۶ از طریق زمینی به ترکیه و سپس از راه هوایی به لبنان و دمشق و دومین گروه در اوایل سال ۲۰۱۷ از طریق زمینی از راه ادلب به حماه و سپس دمشق در چارچوب توافق فوعه-کفریا در حومه ادلب و مضایا-الزبدانی در حومه دمشق رفتند.

رنج نامه ساکنان کفریا و فوعه هنگام سوارشدن به اتوبوس ها و ترک خانه و دیارشان

دو گزینه در برابر ساکنان فوعه و کفریا بیشتر نمانده بود، یا باقی ماندن و زندگی سخت و دشوار زیر گلوله باران و ویرانی و یا خروج و رها کردن وطن و دوستان، این ها روایاتی است که مادران هنگام سوار شدن به اتوبوس به خبرنگار تسنیم در کفریا و فوعه بیان کردند.

یکی از این مادران به خبرنگار تسنیم در فوعه و کفریا گفته بود: افراد مسلح ما را از اینجا راندند و مجبورمان کردند تا منازلمان را ترک کنیم، چرا؟ ما دیگر نمی توانیم به خاطر حملات مستمر موشکی و گلوله باران و کمبود غذا در اینجا زندگی کنیم، جوانان ما از شدت گرسنگی به روی زمین می افتند.

یک زن دیگر تصریح کرده بود: شرایط در شهرمان روز به روز بدتر می شود، نه غذایی وجود دارد و نه دارو، هر روز شهید و زخمی داریم، بیماران ما جان می دهند و مجروحان ما درد را تحمل می کنند، ما امیدواریم که سازمان ملل و رئیس جمهور بشار اسد، حزب الله و سید حسن نصرالله وضعیتمان را درک کنند و فوراً راه حلی برای ما پیدا کنند، زیرا راه حل های موقت هیچ سودی نداشته و درباره فجایع انسانی هشدار می دهیم.

زن دیگری هم از وضعیت دشوار زندگی در سایه حملات مستمر تروریست های تکفیری اینگونه سخن گفته بود: ما در محاصره بودیم، در معرض خمپاره و گلوله قرار داشتیم، و امروز تروریست ها ما را وادار به ترک خانه و دیارمان کرده اند، قطعاً ما دیگر از اینجا خارج می شویم و عزیزترین کسان خود را جا می گذاریم، امیدواریم که خداوند ما را به خانواده هایمان ملحق کند.

جنایت هولناک تروریست ها در قتل عام ده ها زن و کودک خارج شده از کفریا و فوعه

بر اساس توافقات با حامیان گروه های تروریستی، ده ها نفر از ساکنان فوعه و کفریا به ویژه بیماران طی سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ از این شهرک ها خارج شدند از جمله توافقی که در ۱۱-۴-۲۰۱۷ صورت گرفت و یکی از شروط آن در آن زمان، اخراج ۳۸۰۰ فرد مسلح و خانواده هایشان از طریق چهار گذرگاه از شهرک های مضایا، بقین، الزبدانی و الجبل الشرقی درحومه دمشق به سمت ادلب در مقابل خروج ۸ هزار نفر از ساکنان فوعه و کفریا در حومه ادلب به سمت استان حلب به عنوان اولین ایستگاه بود، اما در جریان خروج اهالی فوعه و کفریا، تروریست های تکفیری در یک جنایت هولناک در ۱۵-۴-۲۰۱۷ هنگام ورود اتوبوس های حامل مردم به منطقه الراشیدن در غرب حلب، دست به حمله انتحاری زدند که در نتیجه آن دست کم ۱۰۰ نفر شهید شدند که بیشتر آن ها زن و کودک بودند، ده ها نفر هم زخمی شدند که این جنایت برای مدت کوتاهی در برابر اجرای توافق وقفه ایجاد کرد تا با خروج افراد باقی مانده به مناطق تحت کنترل ارتش در حلب از طریق گذرگاه راموسه این روند تکمیل شود.

با گذشت چند ماه از به دست آمدن توافق فراگیر، مرحله دوم اجرا شد به طوری که ۴۵ دستگاه اتوبوس حامل سه هزار نفر از ساکنان فوعه و کفریا در مقابل خروج ۱۱ اتوبوس حامل افراد مسلح از الزبدانی، سرغایا و الجبل الشرقی خارج شد.

آخرین مرحله خروج ساکنان کفریا و فوعه

در اواخر آوریل سال ۲۰۱۸ آخرین توافق برای تخلیه حدود ۱۲۰۰ نفر از ساکنان فوعه و کفریا در برابر اخراج تروریست های جبهه النصره از اردوگاه الیرموک در جنوب دمشق به دست آمد، اما مردم فوعه و کفریا این توافق را به سبب اندک بودن تعداد کسانی که خارج خواهند شد، نپذیرفتند و خواستار خروج همه اهالی فوعه و کفریا شدند، که این مسئله سبب شد وضعیت این دو شهرک به همان وضع موجود باقی بماند تا اینکه توافقی در ۱۷/۷/۲۰۱۸ (جولای) به دست آمد که بر خروج کامل تمام ساکنان باقی مانده فوعه و کفریا که تعدادشان ۹۶۰۰ نفر بود با تضمین های بین المللی تصریح می کرد که در عمل صبح روز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۲۱ دستگاه اتوبوس وارد این شهرک ها شد تا تمام مردم باقی مانده را از طریق گذرگاه العیس به مرکز اسکان موقت در جبرین منتقل کند در مقابل ۱۵۰۰ تروریست به سمت ادلب منتقل شدند با تکمیل خروج آخرین گروه از ساکنان فوعه و کفریا و ورود آن ها به حلب، تمام مردم این دو شهرک تخلیه شدند و آن ها سرزمین های خود را در حالی ترک کردند که خاطره سه سال ایستادگی و مقاومت جانانه در برابر گروه های تروریستی تکفیری در سخت ترین شرایط اقتصادی انسانی و تهدید های مکرر هیچ گاه از یادشان نخواهد رفت.


«کفریا-فوعه» از محاصره تا آزادی +عکس
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد