آسیاتل

بازدید: 34

احمدی نژاد اعتقادی به مبانی انقلاب اسلامی ندارد

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1325790
ایمانی: احمدی نژاد بسیاری از انقلابیون و نظام باوران ندارند. اصلاً از گذشته قبول نداشته و ندارد، بنابراین با بررسی رفتار‌های اعتراضی ایشان از این زاویه میزان شگفتی و تعجبمان از حرکات این روز‌های آقای احمدی‌نژاد کمترمی شود.
صراط:

این روز ها که ما در شرایط رخوت سیاسی به سر می بریم، مهم ترین کار برای رسیدن به یک منطق صحیح سیاسی، بررسی اتفاقاتی است که وقوعش در آیندهٔ سپهر سیاسی کشور، محتمل است. بررسی تفکر و رفتار احمدی نژاد نیز ازاین جهت بسیار مهم است. چراکه او همواره به عنوان یک پایگاه جدی و مهم در عرصهٔ سیاست مطرح است و نادیده گرفتن او حماقت است. در همین راستا به منظور فهم بهتر تفکر و رفتار احمدی نژاد گفت وگویی را با ناصر ایمانی کارشناس مسائل سیاسی ترتیب دادیم.

به گزارش پارس نیوز، تحلیل شما از رفتار های اعتراضی اخیر آقای احمدی نژاد که شکل و شمایل متفاوتی نسبت به سایر اعتراض های ایشان گرفته چیست؟

اینکه آقای احمدی نژاد فردی است که تصمیمات عجیب و غریب می گیرد موضوع مسبوق به سابقه ای است، بنابراین اذهان عمومی با این موضوع آشنا هستند. با نگاهی به عملکرد ایشان در دوره ریاست جمهوری براین نکته صحه می گذاریم که وی تصمیمات عجیب بسیاری از قبیل: برخی انتصابات و انحلال برخی از دستگاه ها و سازمان ها را اتخاذ می کرد و از پروژه های عجیبی سخن می گفت و تصمیمات مدیریتی خارق العاده ای می گرفت که بسیاری را متعجب می کرد. به جد می توان گفت: در سیستم مدیریتی کشور تاکنون چنین پدیده ای نداشته ایم که به عنوان رئیس دولت یا یکی از مسئولان بلندپایه کشور دست به رفتار های عجیب وغریب بزند حتی به عنوان یک فرد حقیقی نیز رفتار های ایشان غیرقابل تحلیل است. رفتار های آقای احمدی نژاد با این توصیف جدید نیست نکته دوم پاسخ به این سؤال است چرا ایشان چنین مواضعی را اتخاذ می کند؟ این موضوع را می توان از زوایای مختلفی موردبررسی و تحلیل قرارداد با توجه به اینکه آقای دکتر احمدی نژاد به عنوان مدیرمسئولی درون نظام حکومتی جمهوری اسلامی ایران بوده که علاوه برآشنایی، تمام مبانی نظام و انقلاب اسلامی را قبول داشته وارد و جایگاه های مختلف در نظام جمهوری اسلامی ایران مورد تأیید وی است هرچند بعضاً انتقاداتی هم دارد، اما چنین فردی که به لحاظ مبانی نظری تمامی ارکان انقلاب و نظام حکومتی جمهوری اسلامی را قبول دارد چرا چنین مواضعی را اتخاذ می کند؟ اگر این تفکرات را به هم بریزیم و عنوان کنیم که آقای احمدی نژاد مبانی نظام و انقلاب را به معنایی که در ذهن ما وجود دارد قبول ندارد در این صورت کمتر از رفتار کنونی ایشان تعجب می کنیم! مشکل اینجاست که قضاوت کنندگان ایشان را از گذشته فردی کاملاً معتقد به نظام و انقلاب می دانند و از موضع گیری های امروز وی اظهار تعجب می کنند! بنده درصدد عنوان این موضوع هستم که مقدمات و نتیجه گیری های قبلی غلط است چراکه بر اساس شناخت بنده و به نظر من از شخصیت آقای احمدی نژاد می توان به این نتیجه رسید که ایشان اعتقادی به مبانی انقلاب طبق تعریف امام خمینی (ره) و بسیاری از انقلابیون و نظام باوران ندارند. اصلاً از گذشته قبول نداشته و ندارد بنابراین با بررسی رفتار های اعتراضی ایشان از این زاویه میزان شگفتی و تعجبمان از حرکات این روز های آقای احمدی نژاد کمترمی شود.

یعنی تأیید می کنید که تمام تلاش ایشان برای دیده شدن دوباره است؟

صرف نظر از بحث اول آقای احمدی نژاد فردی است که کار تیمی می کند، یعنی به صورت تیمی برنامه ریزی و حرکت می کند. اساساً تفکر ایشان مبتنی بر حلقه و گروهی است که دور ایشان را گرفته اند. هنگامی که آقای احمدی نژاد می بیند این حلقه در حال آسیب دیدن است یعنی به این حلقه تعرض شده و دستگاه قضایی با این ها برخورد می کند قاعدتاً ایشان همه آن چیزی را که به عنوان حلقه اصلی خود می پندارد در حال از دست دادن می بیند بنابراین از خود عکس العمل نشان می دهد، از طرف دیگر نیازمند جلب توجه عمومی است، جلب توجهی که برخی از سیاسیون با چنگ انداختن به صورت نظام در ادوار مختلف به دست آورده اند یک بار دیگر از طریق آقای احمدی نژاد تکرار شده تا بدین وسیله با جلب افکار عمومی خود را به عنوان منادی مبارزه با ظلم و انحراف از انقلاب و استبداد نشان دهند.

با توجه به اینکه عنوان نمودید تقویت گروه طرفداران و دوروبری ها برای آقای احمدی نژاد بسیار مهم است حتی به قیمت چنگ انداختن به صورت نظام آیا با تداوم چنین رفتار هایی یا حتی در صورت عدم تکرار این مواضع آقای احمدی نژاد در حاکمیت و نظام اسلامی جایگاهی خواهند داشت؟

قاعدتاً با اتخاذ چنین مواضعی در داخل نظام جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد، همچنان که در مسئله کاندیداتوری دوره قبل هم شاهد بودیم که به صراحت در برابر نظر رهبری نظام ایستادند و این تابو را به صورت روشن و علنی شکستند! رفتار های آقای احمدی نژاد اصلاً قابل تفسیر نیست. صحبت های اخیر ایشان که مدعی می شود حتی مقام معظم رهبری نمی تواند بر قوه قضائیه نظارت داشته باشد صریحاً توهین به رهبری نظام است، یعنی رهبری مغفول الید و دست بسته است. مسلماً رهبری که دست بسته باشد رهبر تام نیست و این موضوع در هر نظام و کشوری صدق می کند. بی تردید آقای احمدی نژاد به صورت آشکارا به مبانی نظام و قانون اساسی تعرض می کند. مسلماً چنین فردی در این میان جایگاهی ندارد یعنی از طریق روال عادی جمهوری اسلامی نمی تواند به مسئولیتی برسد.

با این توصیف ایشان به دنبال چیست زمانی که می داند با انتخاب چنین رفتار هایی نمی تواند از طریق سازوکار های رسمی و عادی جایی در حکومت داشته باشد؟

تنها راهکار باقیمانده نوعی شورش است تا بتواند یک بار دیگر به عرصه مسئولیت بازگردد. قاعدتاً کسی که مبانی حکومتی را به سخره می گیرد به صورت عادی نمی تواند در آن حکومت مسئولیتی را بر عهده بگیرد لذا به دنبال مسئولیت پذیری از طرق غیرمعمول و سازوکاری است که بن مایه آن تنها بر هم زد سیستم حکومتی است.

آیا آقای احمدی نژاد پیش بینی خاصی برای آینده سیاسی جمهوری اسلامی ایران دارد که دست به چنین اقداماتی می زند؟

یا چنین امیدی دارد یا چنین برنامه ای با بررسی مواضع سابق ایشان متوجه افکارشان می شویم اگر به یاد بیاورید آقای دکتر احمدی نژاد مایل بودند که روی نظام امریکا نیز تأثیر بگذارند. افکار عجیبی که برخی از دوستان در جلسات خصوصی با ایشان در دولت های نهم و دهم به آن اذعان می کردند که افکارشان بسیار تعجب انگیز است؛ افکار ماورالطبیعهٔ غیرمعمول. در حال حاضر یا بازهم پیش بینی های محیرالعقولی درباره آینده ایران دارد یا با گروهش برنامه ویژه ای برای آینده ایران دارد که از هر دو حال خارج نیست. برخی پیش بینی های وی که از قیام مردم علیه ظلم سخن می گوید یا پیش بینی است یا برنامه. اگر پیش بینی باشد با توجه به شناخت از افکار پیچیده این طیف هر کس می تواند افکار پیچیده ای داشته باشد که برای ذهن عادی مردم عجیب وغریب باشد یا ایشان برنامه ویژه ای دارد که روی این قسمت باید حساس بود. این موضوع در حیطه وظایف شورای عالی امنیت ملی به ریاست رئیس جمهور است که چگونه با چنین فردی که امنیت ملی و روانی جامعه را برهم میزند برخورد کنند. قاعدتاً شورای عالی امنیت ملی در حال رصد پروژه ای به نام احمدی نژاد هستند و تمهیداتی برای برخورد های لازم در صورت لزوم با ایشان خواهند داشت تا از حد کنترل خارج نشود.

اپوزیسیون نمایی آقای دکتر احمدی نژاد برای امتیاز گیری از حاکمیت است یا به توهمات ایشان بازمی گردد؟

می تواند مجموعه ای از هر دو باشد؛ یعنی هم ریشه در توهمات پیچیده حلقه خودش داشته باشد که قبلاً هم چنین روحیات و افکاری داشتند یا می تواند به دنبال نوعی امتیاز گیری باشد. آقای احمدی نژاد براین باور است که عکس العمل طرف مقابل به ضررش تمام می شود؛ یعنی در صورت برخورد یا عدم برخورد با وی نظام متضرر می شود ایشان چندین بار به چنین بازی هایی دست زده که از آن جمله می توان به یکشنبه سیاه مجلس اشاره کرد؛ بنابراین به زعم اینکه هرگونه حرکت، برخورد و موضع گیری نظام به ضرر حاکمیت است دست به چنین رفتار هایی میزند. به نظر بنده نباید به افکار وی اعتنایی کنیم، چون پیش ازایشان نیز چنین افرادی درون نظام بوده اند که نظام به شیوه خود با آن ها رفتار کرده است.

آیا می توان گفت: راهبرد مشترکی بین آقای احمدی نژاد و اصلاح طلبان وجود دارد؟

آقای احمدی نژاد با همه مخالف است اعم از اصلاح طلب و اصولگرا. ایشان گروه خود را تنها نژاد برتر سیاسی می داند و هیچ کس و هیچ جریان فکری و سیاسی دیگری را قبول ندارد. هرچند که نه تن ها اصلاح طلبان از رفتار ها و مواضع ایشان بهترین بهره برداری را می کنند بلکه مخالفین خارجی نظام و جریان های برانداز نیز از این مواضع به نفع خود استفاده می کنند. یادمان نرود بخشی از بدنه اصلاح طلبان با مبانی نظام سرسازگاری ندارند بنابراین آن ها از ظرفیت کسانی که با مواضعشان همراهی کند ولو موافق وی نباشند به نفع خود بهره برداری می کنند. ضمن اینکه رفتار های آقای احمدی نژاد منجر به دهن کجی اصلاح طلبان به طیف اصولگرا شده که ایشان همان فرد مورد تائید شما است که هشت سال بر روی او سرمایه گذاری کردید.


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

انتشار قریب الوقوع گزارش سنا درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

حواشی مجمع عمومی فدراسیون والیبال/ بی‌توجهی اعضا به گزارش مالی!

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند

مردم گزارش تخلف در شهرداری را به ۱۳۷ اعلام کنند/اعضای هیئت مدیره بانک شهر در روز‌های آینده معرفی می‌شوند