بازدید: 30

آروغ زدن نوزاد، چرا برای والدین مهمه؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1319651
چرا آروغ زدن نوزادان برای والدین مهم است و نوزادان نیاز به آروغ زدن دارند؟ چرا این کار پس از تغذیه آنها واقعاً مهم است؟
چرا آروغ زدن نوزادان برای والدین مهم است و نوزادان نیاز به آروغ زدن دارند؟ چرا این کار پس از تغذیه آنها واقعاً مهم است؟ این پست به این سوالات پاسخ می دهد و توضیح می دهد که چه چیزی باعث ایجاد گاز در شکم کودک می شود و چگونه می توان از عوارض آن جلوگیری کرد.
به همراه تعویض پوشک، قنداق کردن و پوشاندن لباس به یک کودک حساس و پر سر و صدا، یکی از اولین مهارت های ضروری یک پدر و مادر تازه کار، رسیدگی به وضعیت آروغ زدن نوزادان است. شالینی فوربیس، متخصص اطفال و وبلاگ نویس پزشکی در بیمارستان کودکان دایتون در اوهایو می گوید: ” این گاز، هوایی است که در سیستم دستگاه گوارش محبوس شده و باید آزاد شود”. آروغ زدن یکی از راه هایی است که والدین به کمک آن می توانند به کودک کمک کنند تا از شر این گاز خلاص شود. اما کودک شما ممکن است یک آروغ زن قهار بوده و یا اینکه به ندرت چنین کاری انجام دهد.

آروغ چیست؟
آروغ، انتشار و خروج حباب های گاز از مری به خارج از بدن و از مسیر دهان است. این حباب های گاز همچنین می توانند از مجرای کوچک باسن کودک شما آزاد شوند که البته با صدا و بوی متفاوتی همراه خواهد بود. بعضی از آروغ ها، که اصطلاحاً آروغ خیس نیز نامیده می شود، برخی از محتویات معده را نیز بر می گرداند، از این رو همیشه هنگام تلاش برای آروغ زدن نوزادان، بهتر است یک پارچه روی سینه او بیندازید.
 
چرا نوزادان نیاز به آروغ زدن دارند
هنگامی که حباب های گاز در شکم کودک شما گیر می کنند، می توانند احساس ناخوشی و ناراحتی ایجاد کنند که اغلب باعث گریه و داد و بیداد کودک می شود. بچه ها برای تقریباً هر مشکل خستگی، گرسنگی، خیس بودن پوشک و یا هر گونه ناراحتی، از گریه به عنوان یک سیگنال استفاده می کنند، بنابراین ممکن است دشوار است بفهمید که آیا دلیل ناراحتی و گریه او گاز معده است یا خیر. به همین دلیل است که آکادمی اطفال آمریکا(AAP) توصیه می کند که تلاش برای آروغ زدن نوزادان را به طور منظم انجام دهید، حتی اگر کودک شما ناراحتی از خود نشان ندهد یا هر بار به راحتی خودش بتواند گاز شکم خود را آزاد کند. ما نمی دانیم که چقدر هوا در معده کوچکشان جمع شده است، بنابراین توصیه می شود حتی اگر نوزادان به مرحله بدخلقی حاد نمی رسند نیز این روال را قطع نکنید.
 
سه راه اصلی ورود گاز به معده نوزادان وجود دارد.
بلع هوا – هنگام شیردهی نوزادان با سینه یا شیشه، آنها ناگزیر مقداری هوا را نیز می بلعند که به همراه شیر مادر یا شیر خشک به معده آنها می رسد. دکتر لانداو می گوید: ” این بیشتر برای نوزادانی که شیشه می خورند و تمایل دارند سریعتر بخورند، اتفاق می افتد. اما نوزادان تغذیه شونده با شیر مادر نیز بالاخره مقدار کمی از هوا را فرو می دهند، به ویژه اگر مادر دارای مقدار زیادی شیر بوده و یا مکیدن کودک سریع باشد، همچنین اگر کودک بسیار گرسنه بوده و بخواهد سریع بخوابد”.
هضم – تجزیه مواد غذایی خاصی در روده بزرگ توسط باکتری ها به طور طبیعی باعث ایجاد گاز می شود. این شامل هر دوی غذای مصرفی کودک و همچنین غذای مصرفی مادر است که از طریق شیر به بچه می رسد. طبق نظر مؤسسات ملی سلامت آمریکا، غذاهای حاوی کربوهیدرات، بیشتر احتمال دارد باعث ایجاد گاز شوند. برخی از شایع ترین مواد مشکل زا عبارتند از لوبیا، سبزیجات (مانند بروکلی، گل کلم، کلم و بوته های سبز)، آب نبات های بدون قند و آدامس، نوشیدنیهای میوه ای و سودا.
واکنش آلرژیک یا عدم تحمل غذایی – اگر نوزاد به تغذیه با شیر مادر حساس بوده و یا عدم تحمل نسبت به غذاهای خاصی از غذاهای رژیم غذایی مادر داشته باشد، بدن او ممکن است به صورت ایجاد گاز بیشتر واکنش نشان دهد. دکتر فوربیس می گوید که عدم تحمل بدن در مورد لبنیات، شایع ترین نوع از این دست آلرژی هاست.

چه موقع برای آروغ زدن نوزادان شما مناسب تر است؟
AAP توصیه می کند که این کار را در حد فاصل وعده های غذایی و بلافاصله پس از خوردن، انجام دهید. در مورد کودکان شیرخوار از شیر مادر، قبل از تعویض سینه، بهتر است سعی کنند که این کار را انجام دهند و برای کودکان استفاده کننده از شیشه، AAP توصیه می کند بین هر ۲ تا ۳ اونس (۵۵ تا ۸۵ گرم یا میلی لیتر) مصرف برای نوزادان تا حدود ۶ ماهگی، این کار انجام شود.
 
بهترین موقعیت های آروغ
دو موقعیت رایج وجود دارد: خواباندن روی شانه ها و یا نشستن در دامن. سعی کنید هر دو را تست کنید و بفهمید که کدامیک برای شما راحت تر بوده و برای نوزادتان در دفع گاز موثرتر است.
خواباندن روی شانه – کودک خود را به سمت خود روی شانه تان قرار دهید. از یک دست برای نگه داشتن کودک و از دیگری برای آروغ زدن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سر کودک مورد حمایت قرار می گیرد.
نشستن در دامان خود – کودک خود را در دامان خود بگذارید و از بازوها و دستهایتان برای محافظت از بدن و سر نوزاد و از دست دیگر برای مالش پشت کودک و ضربات بسیار آرام موثر در آروغ زدن استفاده کنید.
برای هر کدام از موقعیت هایی که انتخاب می کنید، بهتر است یک دستمال تمیز مقابل دهان کودک قرار دهید تا در صورت برگردان از معده، لباس او کثیف نشود.

چگونه به کودک برای آروغ زدن کمک کنیم
هنگامی که شما او را در موقعیت مناسب قرار دادید، می توانید شروع کنید. دکتر فوربس توضیح می دهد که پشت کودک خود را به آرامی و به مدت یک دقیقه بمالید. در مورد نوزادان، اطمینان حاصل کنید که مراقب سر و گردن او هستید. اگر کودک شما نا آرام بوده و هنوز آروغ نزده است، بهتر است پس از کمی تلاش، متوقف شده و اجازه دهید لحظاتی بر روی دامان شما بنشینند و سپس دوباره سعی کنید. تغییر وضعیت نوزاد ممکن است باعث شود که این حبابها در موقعیت بهتری برای خروج قرار بگیرند.
 
اگر آروغ کودک افاقه نکرد، چه کاری باید انجام دهید
اگر آروغ زدن برای کاهش احساس ناراحتی کودک شما کافی به نظر نمی رسد، سعی کنید موقعیت ها و تکنیک های دیگر را نیز برای کمک به حرکت گاز معده او در نظر بگیرید. دکتر لانداو می گوید: "والدین می توانند با ماساژ نوزاد و یا عقب و جلو بردن پاهای کودک، زمانی که کودک به پشت خوابیده است (شبیه عمل دوچرخه سواری) به این کار کمک کنند. همچنین اجازه دهید که کودک در زمانی که بیدار است، کمی روی شکمش بخوابد. این کار نیز به او کمک می کند”.
اگر کودک شما به طور منظم با گاز معده احساس ناراحتی کرده و مشکل داشته باشد، سعی کنید مهار یکی از عوامل ایجاد گاز معده را نیز برای او در نظر بگیرید.
رژیم غذایی مادر – در صورت تغذیه کودک با شیر مادر، نوع غذا در رژیم غذایی شما می تواند باعث ناراحتی کودک شود. یک مشاور تغذیه در نیویورک می گوید: "هر کس متفاوت است، اما یکی از شایع ترین آلرژیها با خوردن لبنیات یعنی شیر، پنیر، ماست، خامه، سرشیر و بستنی ایجاد می شود”. تغییرات غذایی را امتحان کنید، اما به خاطر داشته باشید که پیدا کردن غذای آلرژی زا، ممکن است دشوار باشد زیرا تاثیر بعضی از غذاها هفته ها بعد ممکن است از بدن شما پاک شود. علاوه بر این، غذاهایی که در بدن یک فرد گاز تولید می کنند، ممکن است در بدن فردی دیگر ایجاد نکنند.

در مورد گاز معده نوزادان شیرخوار چه باید کرد؟
شیر خشک – ریختن آب در شیر و تکان دادن آن، کاری است که در تهیه شیر خشک انجام می دهید. در واقع، تکان دادن خود باعث می شود تا هوا به مقدار زیادی در مخلوط فوق وارد شود که می تواند به تولید گاز بیش از حد معده منجر شود. در عوض، بهتر است قبل از تغذیه نوزاد، بطری را تکان داده و کمی صبر کنید تا کمی ساکن شود.
شیشه شیر – شیشه های شیر در انواع مختلف و معمولاً به شکل سنی (نوزاد، ۳ تا ۶ ماه، بالای ۶ ماه و غیره) طبقه بندی می شوند. اگر از شیشه ای استفاده کنید که برای کودک شما خیلی بزرگ باشد، ممکن است جریان شیر را خیلی سریع و بیشتر از توان کودک آزاد کرده و هوای زیادی را به گلوی نوزاد وارد کند. شیشه مناسب سن نوزادتان را انتخاب کنید تا میزان هوای وارد شده به حلق کودک در طی تغذیه اش را محدود نمایید.
مدل شیشه – اگر کودک شما با بطری تغذیه می کند و با هوای زیاد ورودی به معده اش مشکل دارد، تعویض مدل شیشه او را برای کاهش مقدار هوای موجود در بطری در نظر داشته باشید. دکتر فوربیس توضیح می دهد که همانند شیر، هوا هم از طریق نوک شیشه وارد دهان نوزاد می شود. او می گوید: "بعضی از بطری ها بهتر بوده و دارای زاویه ای برای نگه داشتن شیر به سمت نوک پستان هستند و این ممکن است به آنها کمک کند”. والدین همچنین می توانند شیشه هایی را که دارای طراحی خاصی برای این منظور و کاهش اجازه ورود حبابهای هوا به بدن نوزاد هستند، امتحان کنند.
 
داروهای بدون نیاز به نسخه در جهت کمک به کاهش گاز
اگر به نظر می رسد که این روشها هیچ گاه کمکی در جهت رفع گاز معده کودکتان نمی کنند، داروهای بدون نسخه نیز برای تسکین نوزادان وجود دارند که والدین می توانند آنها را امتحان کنند. با این حال، دکتر فوربیس توصیه می کند که ابتدا با متخصص اطفال مشورت کنید تا اطمینان حاصل نمایید که فرزند شما به خوبی رشد می کند و این موارد نشانه های احتمالی بیماریهای دیگری نیستند. هنگامی که شما مطمئن شدید، می توانید قطره های گاز سمیتیکون مانند گاز ملیکون یا تامی را امتحان کنید. با این حال، با توجه به توصیه AAP، این قطره ها با اینکه ایمن هستند اما همیشه چندان کارا و موثر نیستند. همچنین بسیاری از آنها ارزان نیستند و اگر روی فرزندتان جواب نمی دهند، باید شیشه او را چک کنید و از راهکارهای دیگر استفاده نمایید.
آب شیرین، یک داروی گیاهی است که اغلب شامل ترکیبی از گیاهان آرام بخش معده مانند بابونه، شوید، زنجبیل و نعناع است که می تواند به برخی از نوزادان کمک کند. البته این مورد را باید با نظر پزشک به کودک بدهید و اطمینان حاصل کنید که یک نسخه بدون الکل و شکر را انتخاب کنید.

چه زمانی باید کمک به آروغ زدن نوزادان را متوقف کنید
هیچ سن قانونی و مشخصی برای متوقف کردن آروغ نوزاد شما وجود ندارد، اما همانطور که کودک شما بزرگتر شده و سیستم گوارش آن بالغ تر می شود، ضرورت آن کمتر می شود. شما احتمالاً این تغییرات را در حدود ۴ تا ۶ ماهگی خواهید دید، زمانی که کودک شما شروع به خوردن غذای جامد می کند. اما اگر متوجه شده اید که کودک شما هنوز کمی مشکل گاز معده دارد، به آروغ زدن و سایر تکنیک های تسکین دهنده ناراحتی گاز معده ادامه دهید تا زمانی که نیازشان مرتفع گردد.
 
چه زمان باید در مورد آروغ کودک نگران باشید
آروغ، سر و صدا و سپس تف کردن و بالا آوردن نوزادان کاملاً طبیعی است. البته این استفراغ پرحجم نیست و اگر کودک شما پس از تغذیه با حجم زیاد استفراغ می کند، با متخصص اطفال خود تماس بگیرید تا سایر علل احتمالی را بیابید. به طور معمول معده گازدار نباید با علائم اضافی همراه باشد. دکتر فوربس می گوید: ” اگر کودک شما دارای درجه حرارت بیش از ۳۸ درجه، اسهال، مدفوع خونین یا بی تابی زیاد باشد که نمی توان او را آرام کرد، ممکن است آروغها نشانه ای از بیماریهای دیگر باشد.
از سوی دیگر، اگر کودک شما ناراحتی گاز معده دارد، اما در رشد و تغذیه خوب است، احتمالاً لازم نیست که نگران باشید. روزی این مشکل کودک شما حل می شود و آن روز شما نگاهی توام با لبخند به چنین روزی خواهید داشت.

آروغ زدن نوزاد، چرا برای والدین مهمه؟
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است