بازدید: 82

گره کور تحویل خودرو‌های وارداتی

منبع : فرارو کد خبر: 1318379
بر اساس آمار‌های موجود، کارشناسان عنوان می‌کنند که نزدیک به ۱۵ هزار دستگاه انواع خودرو وارداتی در گمرک موجود است.

بازار خودرو های وارداتی روز های خوبی را سپری نمی کند. فعالان بازار از کسادی کسب و کار خود شکایت دارند در مقابل مشتریان خودرو های خارجی با توجه به افزایش سرسام آور قیمت ها، میلی به حضور در بازار و خرید ندارند. نوسانات بازار ارز که از زمستان سال گذشته آغاز شد و همچنان ادامه دارد در کنار حضور سرمایه های سرگردان که از حدود یک ماه پیش در بازار خودرو اتراق کرده است را می توان دو عامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت خودرو های وارداتی دانست. البته سیاست های دولت در بخش ارزی و محدودیت هایی که از ۲۱ فروردین ماه سال جاری در ارتباط با اعمال نرخ یکسان سازی، در دستور کار قرار گرفت، سبب شد تا تامین ارز برای واردات تنها از طریق سامانه نیما ممکن شود. البته این اقدام بیش از پیش بر آشفتگی های بازار خودرو های وارداتی افزود. از سوی دیگر، حدود دو هفته پیش انتشار لیست وارد کنندگانی که ارز دولتی دریافت کرده بودند، با موج انتقاد ها از سیاست گذاران بخش ارزی کشور مواجه شد و وارد کنندگانی که این ارز را دریافت کردند، به سوء استفاده از بیت المال متهم شدند.

به گزارش دنیای اقتصاد، با این حال ممنوعیت واردات خودرو به کشور و ابطال ثبت سفارش های قبل از اعمال این قانون را می توان دلیل اصلی در ارتباط با مشکل بازار خودرو های وارداتی دانست. با تمام اتفاقاتی که طی ماه های گذشته برای بازار وارداتی ها روی داد، اما این روز ها بسیاری از مشتریانی که اقدام به پیش خرید خودرو خارجی کردند، در چاله سیاست گذاری های غلط وزارت صنعت و همچنین زیاده خواهی برخی وارد کنندگان افتادند، این در شرایطی است که به نظر می رسد گره این بحران تنها به دست دولتی ها باز خواهد شد. این مشتریان با اعتماد به لیستی که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان از ابتدای سال جاری مکررا بر آن تاکید می کرد، اقدام به پیش خرید خودرو کردند. در لیست مذکور شرکت های واردکننده ای که مجاز به پیش فروش خودرو بودند از سوی این سازمان مورد تاکید قرار می گرفت و همچنین به خریداران خودرو به طور مکرر توصیه می شد که از شرکت های خارج از این لیست خودرویی پیش خرید نکنند. حال بسیاری از مشتریان با اعتماد به سیاست گذاری های دولت و همچنین مسوولان صنعتی کشور سراغ شرکت های مورد اعتماد وزارت صنعت رفتند و اقدام به پیش خرید خودرو کردند. به این ترتیب با شرایطی که هم اکنون بر واردات خودرو و بازار کشور حاکم است نه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت به عنوان زیرمجموعه این وزارتخانه، پاسخگوی مشتریان است و نه وارد کنندگانی که متقاضیان را تشویق به خرید خودرو می کردند.

بر این اساس طی هفته های اخیر شنیده شده که بسیاری از نمایندگی هایی که اقدام به پیش فروش خودرو کردند محل زد و خورد و درگیری فروشندگان و خریداران خودرو شده است. بسیاری از ثبت نام کنندگان خودرو های خارجی عنوان می کنند که شرکت ها زمان مشخصی را برای تحویل خودرو تعیین نمی کنند و برخی دیگر از آن ها نیز با ادعای عدم تخصیص ارز موردنیاز و ممنوعیت واردات از مشتریان خواسته اند که پول خود را پس بگیرند. با توجه به شرایط کنونی این سوال مطرح می شود که چگونه وارد کنندگان می توانند نسبت به تعهدات خود در قبال مشتریان عمل کنند؟

در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند در این شرایط اگر دولت زودتر به این مساله ورود نکند با توجه به نزدیک شدن تحریم های ایالات متحده آمریکا در اواسط مردادماه سال جاری، موضوع پیچیده تر از گذشته خواهد شد. این کارشناسان عنوان می کنند که محدودیت ایجاد شده دولت در ارتباط با واردات خودرو برای کنترل بیشتر منابع ارزی و جلوگیری از هزینه کرد این منابع برای واردات کالا های لوکس و غیرضروری به کشور بوده، حال آنکه اجرای سیاست ها در این بخش مطلوب نبوده است. این کارشناسان وضع مقررات خلق الساعه و اجرای شتابزده آن ها را سبب سردرگمی وارد کنندگان و مشتریان می دانند و به دولت پیشنهاد می دهند تا پیش از تصویب این قوانین و اجرای آن، باید کار کارشناسی انجام می داده و تاثیر این قوانین را روی بازار به دقت رصد می کرده است.

در این بین با توجه به چالش جدید نمایندگان رسمی با مشتریان برای تحویل خودرو های پیش فروش شده، کارشناسان چهار راهکار را پیشنهاد می کنند. راهکار اول اینکه به شرکت های واردکننده با توجه به میزان تعهدی که دارند، اجازه واردات دهند. راهکار دوم که کارشناسان به دولت پیشنهاد می دهند این است که به هر واردکننده با توجه به میزان وارداتی که در سال گذشته داشته و همچنین در نظر گرفتن سهم بازار اجازه واردات داده شود. کارشناسان معتقدند که این امر سبب می شود تا علاوه بر اینکه وارد کنندگان توان پاسخگویی به مشتریان خود را تا حد زیادی داشته باشند، این امکان فراهم می شود تا اگر خودرو مازادی وارد شود، برای ایجاد تعادل به بازار تزریق شود. کارشناسان با توجه به اینکه دولت تلاش می کند تا منابع ارزی را مدیریت کند، عنوان می کنند، برای مدیریت منابع ارزی، وارد کنندگان برای واردات این خودرو ها یا از منابع موجود در بازار ثانویه یا از راه های دیگر که کمترین فشار را به منابع ارزی کشور بیاورد، اقدام به تامین ارز مورد نیاز خود کنند. سومین راهکاری که مدنظر وارد کنندگان خودرو قرار گرفته است. امکان واردات خودرو هایی است که در مرحله آخر ورود به کشور قرار دارند. در این مرحله پروسه حمل این خودرو ها و مدارک مرتبط با آن تکمیل شده و می توانند وارد کشور شوند. اگر دولت اجازه واردات این خودرو ها را به کشور بدهد، دست شرکت های رسمی واردکننده خودرو برای انجام تعهداتشان تا حدودی باز خواهد شد. چهارمین و آخرین راهکار ارائه شده از سوی کارشناسان برای مدیریت خودرو های وارداتی ثبت نامی، امکان ترخیص خودرو هایی است که در گمرک به دلایل گوناگون مانده اند.

تسریع در فرآیند ترخیص خودرو های گمرکی

بر اساس آمار های موجود، کارشناسان عنوان می کنند که نزدیک به ۱۵ هزار دستگاه انواع خودرو وارداتی در گمرک موجود است. این در حالی است که وارد کنندگان رسمی خودرو به کشور حدود ۲۰ هزار خودرو در این مدت پیش فروش کرده اند؛ بنابراین با توجه به اینکه ۱۵هزار خودرو در گمرک معطل مانده، آزادسازی این خودرو ها می تواند علاوه بر اینکه بخش عمده ای از نیاز نمایندگی ها را در قبال تعهدی که به مشتریان داده اند، برآورده کند، این امکان را فراهم می کند تا منابع ارزی کشور برای واردات خودرو هزینه نشود.

کارشناسان در این مقطع زمانی تاکید می کنند، دولت باید تصمیماتی بگیرد تا تلاطم های بازار کاهش یابد. این در شرایطی است که پیش فروش خودرو امری کاملا قانونی و مطابق با قوانین وزارت صنعت است و نمایندگی های رسمی بر اساس مجوزی که از این وزارتخانه دریافت کرده اند، اقدام به پیش فروش و به تبع آن ثبت سفارش خودرو کرده اند؛ بنابراین ممنوعیت واردات خودرو و همچنین تسریع آن به گذشته سبب شده تا نمایندگی های رسمی در عمل به تعهدات خود به مشتریان با موانع جدی روبه رو شوند. برخی از کارشناسان دلیل این اقدام دولت در تسری بحث ممنوعیت واردات خودرو به ثبت سفارش های گذشته را ناشی از تحلیل اشتباه دولت می دانند. یکی از مدیران عامل نمایندگی های رسمی به «دنیای اقتصاد» گفت: دولت در سال گذشته، به مدت ۶ ماه سایت ثبت سفارش را از دسترس وارد کنندگان خارج کرد. با توجه به اینکه این زمان نصف سال گذشته را شامل می شود، با این حال تعداد زیادی خودرو وارد کشور شد. اشاره این مدیر عامل شرکت واردکننده رسمی به ۷۰ هزار خودرویی است که در سال گذشته وارد بازار شد. بر اساس آمار های منتشرشده توسط گمرک، ۷۰ هزار و ۷۵ دستگاه انواع خودروی سواری در سال گذشته وارد کشور شده است. این فعال واردات ادامه می دهد: دلیل این مساله بستن سایت ثبت سفارش و پیگیری وارد کنندگان برای استفاده از ثبت سفارش های قدیمی و آزاد که پیش از بستن سایت انجام شده بود، است؛ بنابراین این فعال اقتصادی فرآیند قانونی ثبت سفارش و قوانین مربوط به آن در سال گذشته را عامل اصلی این حجم واردات می داند. با توجه به اینکه تا پیش از دی ماه سال گذشته، شرکت های گری مارکت این امکان را داشتند تا در بازار فعالیت کنند، می توان وجود این شرکت ها در کنار وجود ثبت سفارش های آزاد و بدون محدودیت را دلیل واردات ۷۰ هزار خودرو در سال گذشته دانست؛ در حالی که ۶ ماه سایت ثبت سفارش بسته بوده است.

این مدیر شرکت واردکننده خودرو تصریح کرد: دولت از ۲۱ فروردین ماه با اعمال محدودیت هایی که در بازار ارز و به تبع آن در بخش واردات ایجاد کرد و وارد کنندگان را مجبور به ثبت سفارش خود به منظور تامین ارز در سامانه نیما کرد، این اقدام سبب شد تا علاوه بر اینکه دیگر ثبت سفارش نامحدودی وجود نداشته باشد، محدودیت ایجاد شده در حواله های ارزی به میزان ۵۰۰ هزار یورو به ازای هر ثبت سفارش و همچنین الزام وارد کنندگان به ارائه مدارک پیش فروش خودرو ها به وزارت صنعت، همگی دست به دست هم دهد تا حلقه واردات خودرو به کشور تنگ تر شود و دیگر نیازی نبود تا ممنوعیت واردات خودرو ها به ثبت سفارش های گذشته ارتباط پیدا کند؛ زیرا با توجه به تغییر قوانین در بخش واردات خودرو امکان اتفاقی مانند آنچه در سال گذشته افتاد وجود ندارد.

مدارک حمل ملاک واردات خودرو

ممنوعیت واردات خودرو که به صورت ناگهانی اتفاق افتاد سبب شد تا برنامه های وارد کنندگان با دست انداز های فراوانی همراه شود. کارشناسان می گویند واردات خودرو به کشور به سرعت اتفاق نمی افتد و این مساله یک فرآیند زمانبر است. واردات هر خودرو از مبدا تا زمانی که به دست نمایندگی برسد حداقل ۲ ماه زمان می برد، بنابراین نمایندگی های رسمی برنامه ریزی کرده بودند تا در تیرو مردادماه سال جاری، خودرو هایی را که در سه ماه اول سال جاری ثبت سفارش کرده اند، تحویل مشتریان و کسانی که خودرو پیش خرید کرده اند، بدهند.

ممنوعیت واردات خودرو از ابتدای تیرماه و عطف به ماسبق این قانون سبب بروز مشکلات فراوانی برای وارد کنندگان در راه انجام تعهداتشان به خریداران شده است. کارشناسان پیشنهاد می کنند در شرایط فعلی با توجه به اینکه نمایندگی ها خرید هایی را از شرکت های مادر انجام داده اند و تعدادی از آن ها در مرحله بارگیری و حمل به کشور است، دولت شرایطی را فراهم کند تا این تعداد خودرو که مدارک حمل را هم دریافت کرده اند این امکان را بیابند تا وارد کشور شوند. بی تردید ورود این تعداد خودرو با توجه به اینکه نمایندگی ها در ماه های ابتدای سال جاری برای واردات آن ها برنامه ریزی کرده اند و آن ها را پیش فروش کرده اند، می تواند بخش زیادی از تعهدات آن ها را در قبال مشتریان پاسخ دهد و مشکلات پیش آمده فعلی را بر طرف کند.

واردات مشروط به کمک نهاد های نظارتی

ورود نهاد های نظارتی به بحث قیمت گذاری خودرو هایی که توانسته بودند تا ارز دولتی برای واردات خودرو دریافت کنند، تبدیل به مطالبه عمومی شده بود. مدیرعامل دیگر شرکت رسمی واردکننده خودرو پیشنهاد می کند، با توجه به ممنوعیت واردات خودرو به کشور به منظور مدیریت منابع ارزی، دولت می تواند هر نمایندگی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهد. در این بررسی ها تعداد خودرو هایی که تا پیش از اعلام این قانون توسط آن نمایندگی پیش فروش شده، مشخص شود و به آن نمایندگی اجازه داده شود تا آن تعداد خودرو را وارد کند.

این فعال بازار واردات خودرو ادامه می دهد: یک راهکار دیگر که در دل این راهکار قرار دارد این است که به وارد کنندگان اجازه داده شود تا درصدی از میزان واردات سال گذشته خود را وارد کنند. این میزان واردات سبب می شود تا علاوه بر اینکه توان پاسخگویی به تعهدات خود را داشته باشند، چنانچه مازاد واردات اتفاق افتاد با نظارت نهاد های نظارتی به بازار تزریق و از این رهگذر تعادل در بازار خودرو در مقطع فعلی ایجاد شود.

برای تامین ارز این تعداد خودرو هم دولت می تواند چند راهکار را مدنظر قرار دهد. اول اینکه به هر نمایندگی اجازه دهد تا ارز مورد نیاز خود را از بازار ثانویه ارز تامین کند. چنانچه نمایندگی خود منابع ارزی در اختیار داشت، دولت اجازه دهد تا از آن منابع برای واردات محصولات خود تا سقف تعیین شده، استفاده کند. دو راهکار دیگر هم در این ارتباط از سوی کارشناسان به دولت پیشنهاد می شود، استفاده از منابع ارز با منشا خارجی و همچنین تامین ارز واردات خودرو در قبال صادرات. راهکار آخر به آن معنی است که دولت اجازه دهد تا نمایندگی ها چنانچه امکان دارد، کالایی را صادر کنند و با ارز حاصل از صادرات خود اقدام به واردات خودرو های پیش فروش کرده خود کنند.


گره کور تحویل خودرو‌های وارداتی
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است