بازدید: 63

مقصر تلاطم بازار نفت

منبع : فرارو کد خبر: 1318378
تردید‌هایی که در زمینه میزان فشار بر صادرات نفت خام ایران و همچنین زمانبندی اعمال تحریم‌ها علیه ایران وجود دارد، از نگاه کارشناسان گلدمن‌ساکس از جمله عواملی است که چشم‌انداز کوتاه‌مدت معاملات نفتی را نامعلوم باقی گذاشته است.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس در تازه ترین گزارش خود بر تحلیل هایی که سیاست های آمریکا را عامل اصلی ایجاد تنش در بازار نفت معرفی می کرد، مهر تایید زد. طبق گزارش گلدمن ساکس، تصمیمات سیاسی دولت آمریکا به نوسانات بازار نفت دامن زده و چشم انداز قیمت ها را تیره و تار کرده است. به این ترتیب اختلالات تولید و عرضه در بازار نفت که تحت تاثیر تصمیمات سیاسی آمریکا در سراسر دنیا ایجاد شده است، می تواند با وجود اصرار ترامپ به کاهش قیمت نفت، قیمت ها را بار دیگر به ۸۰ دلار بر بشکه برساند.

به گزارش دنیای اقتصاد، احتمال آزادسازی بخشی از ذخایر استراتژیک نفت خام آمریکا، سیگنال های عربستان به فرمانبرداری از فشار های دونالد ترامپ برای افزایش تولید بیشتر و اعمال دور جدید تحریم ها علیه ایران از سوی دولت آمریکا که می تواند بخشی از صادرات نفت خام کشورمان را از بازار نفت خارج کند؛ از نگاه تحلیلگران گلدمن ساکس از جمله تصمیمات کاخ سفید هستند که منجر به بدتر شدن شرایط بازار طلای سیاه شده است.

پیش از این در گزارشی با عنوان «آدرس غلط ترامپ به بازار نفت» به بررسی سیاست های مخرب ترامپ و اثر آن بر بی ثباتی قیمت ها در بازار نفت پرداخته شد. در این گزارش، مداخله های دولت ترامپ در خاورمیانه، ایجاد نااطمینانی نسبت به برجام و تحریم های این کشور علیه ونزوئلا از جمله مهم ترین محرک های افزایش قیمت نفت عنوان شده بودند.

تردید هایی که در زمینه میزان فشار بر صادرات نفت خام ایران و همچنین زمانبندی اعمال تحریم ها علیه ایران وجود دارد، از نگاه کارشناسان گلدمن ساکس از جمله عواملی است که چشم انداز کوتاه مدت معاملات نفتی را نامعلوم باقی گذاشته است.

هشدار دامین کوروالین، کارشناس گلدمن ساکس روز گذشته در حالی منتشر شد که با نوسانات بازار همزمان شده بود. بعد از گذشت دو ماه از زمانی که هر بشکه نفت خام برنت در پی خروج یکجانبه آمریکا از توافق بین المللی برجام به قله ۸۰ دلار رسید، این نفت شاخص حالا با کاهش ۱۰ درصدی مواجه شده است.

سیاست خارجی دولت ترامپ همان طور که باعث جهش قیمت به بالاترین سطح در سه سال گذشته شد، مدتی بعد قیمت ها را در مسیر نزولی قرار داد. این بار این اعمال تعرفه واردات کالا های چینی به آمریکا با دستور ترامپ بود که به قیمت نفت فشار آورد. در کنار افزایش تنش های تجاری میان آمریکا و چین، تصمیم اوپک برای افزایش تولید نیز عاملی برای کاهش قیمت ها بود.

اوپک پس از ۱۸ ماه اجرای موفق توافق کاهش تولید، با پیگیر ی های عربستان و روسیه، محدودیت تولید را تسهیل کرد. اما ردپای آمریکا در این تصمیم نیز مشاهده شد، زیرا ترامپ از متحد خود در اوپک درخواست افزایش تولید کرده بود تا فشار بر صادرات نفت خام ایران، بازار جهانی را با مشکلات کمتری مواجه سازد. در عین حال اختلال عرضه از سمت ونزوئلا نیز در گزارش یاد شده مورد اشاره قرار گرفت.

ونزوئلا از سال گذشته تا کنون چیزی حدود ۷۰۰ هزار بشکه از تولیدات روزانه خود را از دست داده و سطح تولیداتش به ۳/ ۱ میلیون بشکه در روز رسیده است. برخی پیش بینی ها انتظار دارند تولید روزانه این کشور در پی تداوم مشکلات اقتصادی و سیاسی، به کمتر از یک میلیون بشکه در روز نیز برسد.

همه برای یکی

گلدمن ساکس در گزارش خود به چرایی تمرکز ناگهانی دولت ترامپ به قیمت نفت نیز پرداخته است. در این گزارش آمده است: تمرکز ناگهانی دولت ترامپ بر قیمت نفت، از سوی مفسران سیاسی تلاشی برای کاستن از قیمت بنزین در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر ارزیابی می شود. نگرانی دولت آمریکا از روند رشد قیمت بنزین در آمریکا، با نزدیک شدن به تاریخ نهایی بازگشت تحریم ها علیه ایران، بیشتر نیز شده است.

تحریم های آمریکا علیه ایران ۲ روز پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره، شکل اجرایی به خود می گیرد، موضوعی که می تواند قیمت جهانی نفت را با شوکی دیگر افزایش دهد. آن طور که نویسنده گزارش گلدمن ساکس تاکید دارد: «کاهش صادرات نفت خام ایران بر اثر بازگشت تحریم ها و سیاست افزایش تولید روزانه نفت در عربستان سعودی که از سوی آمریکا برنامه ریزی شده است، اصولا باید به کاهش قیمت نفت منجر شود، اما با وجود ابهاماتی که در این دو زمینه وجود دارد، انتظار می رود که قیمت هر بشکه نفت خام برنت در کوتاه مدت در محدوده ۷۰ تا ۸۰ دلار در هر بشکه نوسان داشته باشد.»

به گزارش بلومبرگ، در حالی که تحلیلگران گلدمن ساکس انتظار دارند قیمت نفت خام برنت بار دیگر به قله ۸۰ دلار بازگردد، این بازگشت بر خلاف پیش بینی های قبلی، در اواخر امسال روی خواهد داد، زیرا آمریکا در حال بررسی برخی سیاست های نفتی برای کنترل قیمت نفت در محدوده زمانی برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا در ماه نوامبر است. در عین حال در گزارش این بانک سرمایه گذاری آمریکایی تاکید شده است «پایین ماندن موجودی جهانی نفت خام، از دیگر عوامل حمایت از قیمت ها خواهد بود.»

هر بشکه نفت خام برنت در معاملات روز گذشته، تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۵:۳۰ به وقت تهران) با ۱۰ سنت افت قیمت به ۷۴/ ۷۱ دلار بر بشکه رسید. قیمت این نفت شاخص بازار جهانی، در معاملات روز دوشنبه افتی ۶/ ۴ درصدی داشت.

شاخص برنت روز گذشته و با تجربه دومین روز افت قیمت ها، به کمترین سطح از ۱۷ آوریل رسید. نفت خام آمریکا ۱۴ سنت کاهش قیمت داشت و ۹۲/ ۶۷ دلار بر بشکه معامله شد. این نفت شاخص نیز در معاملات روز دوشنبه ۲/ ۴ درصد افت قیمت داشت. قیمت نفت در حال حاضر در کف ۳ ماهه خود قرار دارد.

کنترل روسی-آمریکایی بر بازار نفت؟

اما در شرایطی که به نظر نمی رسد آمریکا قصد ایجاد تغییر در سیاست های خود را داشته باشد، رئیس جمهوری روسیه در دیدار خود با ترامپ که روز دوشنبه در پایتخت فنلاند انجام شد، نسبت به همکاری روسیه و آمریکا برای کنترل قیمت نفت ابراز امیدواری کرد.

رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس خبری که بعد از دیدار خصوصی دو رئیس جمهوری برگزار شد، گفت: مسکو و واشنگتن می توانند برای آرام کردن نوسان در بازار نفت همکاری کنند. به گزارش سی ان بی سی، روسیه با اوپک و سایر کشور های تولیدکننده خارج از اوپک از سال ۲۰۱۷ برای مدیریت حدود نیمی از عرضه نفت جهان پیمان همکاری بسته است.

این کشور ها پس از اینکه قیمت نفت در سال ۲۰۱۶ به پایین ترین حد در ۱۲ سال گذشته سقوط کرد و اقتصاد های وابسته به نفت را در مضیقه قرار داد، دست به کار شدند و تحت یک پیمان نفتی، میزان عرضه خود را محدود کردند.

آمریکا در این پیمان مشارکت ندارد با این حال آنطور که پوتین ابراز امیدواری کرده، قصد دارد با همکاری آمریکا نوسانات بازار نفت را کنترل کند. این اظهارات در حالی از سوی پوتین اعلام شد که طبق قوانین آمریکا، شرکت های آمریکایی از هر نوع همکاری برای کنترل قیمت ها منع شده اند و یک گروه در کنگره آمریکا اخیرا طرحی را برای مجازات اوپک به اتهام دستکاری قیمت ها احیا کرده است.

ولادیمیر پوتین در جریان کنفرانس مطبوعاتی که با حضور دونالد ترامپ در هلسینکی برگزار شد، در توضیح همکاری نفتی روسیه و آمریکا گفت: تصور می کنم که ما به عنوان یک تولیدکننده بزرگ نفت و گاز و آمریکا نیز به عنوان یک تولیدکننده بزرگ نفت و گاز، می توانیم با یکدیگر برای ساماندهی بازار های بین المللی همکاری کنیم، زیرا هیچ کدام از ما به ریزش قیمت ها علاقه مند نیستیم.

ترامپ پس از اینکه روند رشد تدریجی قیمت های نفت تسریع شد، از اوپک خواست برای پایین بردن قیمت ها اقدام کند. عربستان سعودی و روسیه که توافق کاهش تولید را هدایت می کنند ماه گذشته برای افزایش تولید به منظور جبران سقوط تولید ونزوئلا و جبران افت احتمالی صادرات ایران در نتیجه تحریم های آمریکا توافق کردند.

به گفته پوتین «مصرف کنندگان در سراسر جهان و همچنین تولیدکنندگان شیل آمریکا از نوسان قیمت ها در بازار نفت آسیب می بینند.» بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، شرکت های حفاری شیل آمریکا از فناوری های جدیدی بهره برده و تولید نفت و گاز این کشور را به رکورد بالایی رسانده اند.

به همین علت آمریکا در حال حاضر بزرگ ترین تولیدکننده گاز طبیعی مایع جهان بوده و در آستانه عبور از روسیه به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده نفت خام است. با این حال باید دید آیا خوش بینی پوتین نسبت به همکاری نفتی ترامپ با روسیه به منظور کنترل قیمت نفت، نتیجه ای نیز به همراه خواهد داشت یا خیر، زیرا آمریکا همچنان بر مواضع سیاسی خود مانند آنچه آن را «صفر کردن صادرات نفت خام ایران» می خواند، تاکید دارد.


مقصر تلاطم بازار نفت
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12
 • مقصر تلاطم بازار نفت


  تردید‌هایی که در زمینه میزان فشار بر صادرات نفت خام ایران و همچنین زمانبندی اعمال تحریم‌ها علیه ایران وجود دارد، از نگاه کارشناسان گلدمن‌ساکس از جمله عواملی است که چشم‌انداز کوتاه‌مدت معاملات نفتی را نامعلوم باقی گذاشته است.
 • سیمرغ ایران در انتظار پرواز/ شناسایی مقصر تلاطم اقتصادی/ بازار مسکن به کدام سو می رود؟


  تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های سیاسی کشور که صبح امروز ۱۶ تیر ماه در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود.
 • شناسایی مقصر تلاطم اقتصادی


  بروز چالش‌های اقتصادی در نظام ارزی، باعث شد که باردیگر موضوع تغییر تیم اقتصادی دولت، قوت بگیرد. اصولا سه دیدگاه مشخص در شرایط کنونی وجود دارد.
 • تلاطم بازار سرمایه در ماه رمضان/ رکود مطلق در بازار سهام


  معامله‌گران بازار سرمایه در اولین روز از بازار، به مدد برخی حقوقی‌ها در گروه‌های شاخص‌ساز بازار شاهد حرکت قیمت سهام در مدار صعودی بودند که با توجه به عمق به شدت پایین و حجم و ارزش معاملات سهام رکود سراسری در بازار را به نظاره نشستند.
 • مرد نامرئی تلاطم این روز‌های بازار / چرا شریعتمداری ستاد تنظیم بازار را با خود به معاونت اجرایی و وزارت صمت برد اما درباره آن پاسخگو نیست؟ / وزیری که با تغییر وزارتخانه، از پاسخگویی فرار کرد


  بر کسی پوشیده نیست که یکی از مهمترین ارگان‌ها و دستگاه‌های مسئول در زمینه تنظیم بازار، ستاد تنظیم بازار است. در سال ۹۵، محمد شریعتمداری که معاون اجرایی رئیس جمهور بود، این ستاد را به معاونت اجرایی منتقل کرد. در سال ۹۶ و ‏پس از پیروزی دوباره حسن روحان
 • سه کارگردان تلاطم بازار نفت


  مجموع تولید نفت سه کشور آمریکا، روسیه و عربستان در حال حاضر بیشتر از مجموع تولیدات ۱۵ عضو اوپک است. از این رو سه مرد قدرتمند در این کشور‌ها یعنی ترامپ، پوتین و محمد بن‎سلمان اکنون با اظهارات و اقدامات خود بزرگ‌ترین اثرگذاری را بر بازار نفت دارند و تا
 • دست‌های پشت پرده در تلاطم بازار ارز و سکه


  رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تلاطم های اخیر در بازار، شبهه ناک و دخالت برخی دست های پشت پرده در این ماجرا کاملاً محتمل است،به سودجویان هشدار داد.
 • دست‌های پشت پرده در تلاطم بازار ارز و سکه


  رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تلاطم های اخیر در بازار، شبهه ناک و دخالت برخی دست های پشت پرده در این ماجرا کاملاً محتمل است،به سودجویان هشدار داد.
 • دست‌های پشت پرده در تلاطم بازار ارز و سکه


  رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه تلاطم های اخیر در بازار، شبهه ناک و دخالت برخی دست های پشت پرده در این ماجرا کاملاً محتمل است،به سودجویان هشدار داد.
 • سکون بازار ارز پس از ۴ ماه تلاطم


  صبح روز گذشته متقاضیان زیادی برای خرید ارز ۴۲۰۰ تومانی به بازار ارز هجوم آوردند، اما پس از ساعاتی، متوجه شدند قرار نیست بانک مرکزی ارز ۴۲۰۰ تومانی را در صرافی‌ها بفروشد و همین شد که رفته رفته از تراکم جمعیت در بازار ارز یعنی محدوده میدان فردوسی تا چه
 • تلاطم قیمت در بازار موبایل


  چهاردهم آذر ماه یعنی کمتر از ۱۰ روز پیش بود که طرح رجیستری به‌طور رسمی آغاز شد. هدف اصلی اجرای این طرح، به گفته مسوولان، جلوگیری از فعالیت گوشی‌هایی است که به شکل قاچاق وارد کشورشده‌اند.
 • نمی‌گذاریم در بازار ارز تلاطم به وجود آید


  معاون اول رئیس‌جمهور گفت: عرضه ارز نسبت به تقاضا تراز مثبتی دارد و اجازه نمی‌دهیم تلاطم در نرخ ارز بوجود آید.
 • جدول/ تلاطم بازار سکه و دلار


 • مدیریت ضعیف عامل تلاطم بازار ارز است


  گویی در حوزه خصوصی‌سازی بنگاه‌های صادرات‌محور دچار اشکال بوده‌ایم، زیرا به گفته مقامات دولتی با وجودی‌که در سال جاری ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر‌نفتی داشته‌ایم تنها ۱۰‌میلیارد دلار ناشی از صادرات به سامانه نیما بازگشته‌است، در همین راستا، به گفته رئیس
 • فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است


  رییس اتحادیه املاک با بیان این‌که تلاطم بازار مسکن ناشی از خرید و فروش سفته‌بازانه در حال فروکش است، گفت: معاملات در ۱۸ روز ابتدای آذر ۱۳۹۷ در کل کشور و شهر تهران به‌ترتیب کاهش ۱۵ و ۶۰ درصدی نشان می‌دهد.

گزارش ها

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸