بازدید: 48

دیوار بی‌اعتمادی میان اروپا و آمریکا

منبع : فرارو کد خبر: 1318375
برخی از وارد شدن جهان به دوران دو قطبی جدید با محوریت «آمریکا- روسیه» و برخی با محوریت «آمریکا- چین» سخن می‌گویند؛ دنیایی که در آن اروپا حاشیه‌نشین قدرت در جهان خواهد شد.

در پی سخنان تند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در سفر اخیرش به اروپا، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان که عضو حزب سوسیال دموکرات این کشور است، خواستار بازنگری در روابط با آمریکا شد. هایکو ماس گفت: «مخالف/ دشمن» خواندن اتحادیه اروپا از طرف رئیس جمهوری آمریکا نشان دهنده آن است که از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ تاکنون چه بر سر روابط اروپا با آمریکا آمده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، «جودیث ونبرگ»، گزارشگر سی ان ان، در ۱۶ جولای نوشت: وزیر امور خارجه آلمان معتقد است باید در رابطه مان با آمریکا بازنگری کنیم؛ زیرا «ما دیگر نمی توانیم به طور نامحدود به کاخ سفید تکیه کنیم.»

او در مصاحبه با گروه رسانه ای «فونکه» می گوید: «بازنگری روابط میان اروپا با آمریکا تنها در صورتی امکان پذیر است که اتحادیه اروپا خودآگاه و مستقل باشد: حتی اگر حملات کلامی شدید و بیانیه های توییتری پوچ باشند، اروپا نباید تقسیم شود.»

گزارشگر سی ان ان به نقل از وزیرخارجه آلمان تاکید کرد که باید در روابط دو کشور بازنگری صورت گیرد. وزیرخارجه آلمان گفت: «برای این کار ابتدا باید اروپا بار دیگر «به خود بیاید و کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیوندهایشان را بیش از گذشته مستحکم کنند و همچنین اروپا نباید اجازه دهد تا اختلاف و دودستگی ها در اتحادیه اروپا بیشتر شود.»

سخنان هایکو ماس واکنشی است به تشدید تنش های سیاسی بین آمریکا و آلمان که هفته پیش اتفاق افتاد و پس از جنگ دوم جهانی کم سابقه است. منبع اصلی تنش ها سخنان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود. پس از آنکه دونالد ترامپ در دیدار خود با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در بروکسل اعلام کرد که آلمان کاملا «تحت کنترل» روسیه قراردارد.

واکنش اروپا به سخنان ترامپ

غیر از وزیرخارجه آلمان، سایر مقام های اروپایی هم وارد گود انتقاد از ترامپ شدند. رویترز معتقد است ترامپ با این سخنان به عمد یا به سهو می خواهد میان اروپا شکاف ایجاد کند.

اگر در دوران بوش، مقام های آمریکایی از اروپای پیر و اروپای جدید سخن گفتند، این سخنان امروز به شکل دیگری از زبان ترامپ بیان می شود. به این ترتیب، برخی معتقدند ترامپ می خواهد میان کشورهای اروپایی اختلاف انداخته و به این ترتیب، کشورهای مطلوب خود را «گلچین» کند.

برخی دیگر هم معتقدند بریتانیا نقطه ثقل تصمیم ترامپ است. ترامپ در صدد است تا بریتانیا را از اروپا بگیرد و خط جدایی میان دو سوی آتلانتیک را با جدا کردن بریتانیا تشدید کند.

میشائیل روت، وزیر مشاور آلمان در امور اروپا، پیش از نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «رئیس جمهوری آمریکا تحریک می کند و می کوشد شکافی در اتحادیه اروپا به وجود آورد.»

ترامپ چند روز پیش در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «سی بی اس» در ارتباط با اختلافات تجاری با اتحادیه اروپا، از این اتحادیه به عنوان «foe» نام برده بود که واژه ای است برابر با «دشمن» یا «مخالف.» ژان اسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ، واکنشی شدید نسبت به این سخنان ترامپ داشت.

او در دیدار با همتایان خود در اتحادیه اروپا گفت: «چگونه ممکن است به یکباره روسیه و چین رقیب آمریکا و اتحادیه اروپا دشمن این کشور شود.»

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ارتباط با این سخنان ترامپ گفت: «من می خواهم از او (ترامپ) بپرسم که به چه کسی دوست می گوید.»

او در ادامه گفت که اتحادیه اروپا «مطمئنا» به آمریکا به عنوان «دوست و شریک» می نگرد. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت: «تاکنون بارها گفته ام که تغییر دولت ها تاثیری در دوستی بین کشورها ندارد.»

دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، نیز در همین رابطه در یک پیام توییتری در این باره نوشت: «آمریکا و اتحادیه اروپا بهترین دوستان هم هستند و هر که بگوید ما با هم دشمن هستیم، خبر دروغ پخش می کند.

در هر حال، گزارشگر سی ان ان می نویسد: خشمی که در سخنان وزیرخارجه آلمان به چشم می خورد در میان هیچ مقام اروپایی دیگری دیده نمی شود. این گزارش می افزاید کلماتی که «ماس» انتخاب می کرد تا خشم خود از ترامپ را نشان دهد بسیار گزنده بود.

او گفت: «دورانی که ما کاملا به دیگران اتکا داشتیم، تا حد زیادی، به پایان رسیده است.» جودیث ونبرگ بر این باور است که اظهارنظرات ماس نشان می دهد که روابط آلمان و آمریکا به شدت به وخامت گراییده است. تنش لفظی میان دو کشور آنجا بالا گرفت که ترامپ آلمان ها را «اسیر روسیه» نامید.

«ماس» در مصاحبه با روزنامه «بیلد» به ترامپ هشدار داد که از هر گونه معامله یکجانبه با پوتین بپرهیزد. چنین است که برخی از وارد شدن جهان به دوران دو قطبی جدید با محوریت «آمریکا- روسیه» و برخی با محوریت «آمریکا- چین» سخن می گویند؛ دنیایی که در آن اروپا حاشیه نشین قدرت در جهان خواهد شد.


دیوار بی‌اعتمادی میان اروپا و آمریکا
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 15

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸