بازدید: 51

تحلیل شهید همدانی از قطعنامه ۵۹۸

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1318313
سردار شهید همدانی می‌گوید: بعد از عملیات مرصاد بود که صدام و حزب بعث حاضر شد که مذاکره سه جانبه‌ای بین ایران و عراق و سازمان ملل انجام شود و بند‌های قطعنامه اجرایی شود.
صراط:

در اواخر تیرماه ۱۳۶۶، قطعنامه ۵۹۸ با موضوع خاتمه یافتن «اقدامات نظامی بین ایران و عراق» از سوی شورای امنیت سازمان ملل صادر شد.

به گزارش فارس، هدف این قطعنامه تامین منافع ابرقدرت ها بود و نه تامین صلح جهانی؛ چرا که در طول هشت سال تجاوز رژیم بعث عراق به ایران، به خصوص در دورانی که مناطق مسکونی و غیرنظامی ایران هدف سلاح شیمایی قرار می گرفت، صحبت از تامین صلح نبود و شورای امنیت زمانی درصدد صدور قطعنامه برآمد که منافع کشور های غربی توسط ایران به مخاطره افتاد.
سردار شهید حسین همدانی، از فرماندهان دوران دفاع مقدس، در خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است درباره فضای سیاسی منتهی به پذیرش قطعنامه می گوید: برای قبول قطعنامه فشار های زیادی بر ما وارد می شد که یک بخشی از آن از زبان دیپلماسی بیان می شد؛ رفتار های دیپلماسی آن موقع گویای این حقیقت است. از طرف دیگر آن سلاح های وحشتناک را در دسترس صدام قرار دادند. امروزه خاطرات منتشرشده ژنرال های عراقی این ها را منعکس کرده اند که این امکانات جزو پروتکل و قرارداد ها بوده است. می گفتند می خواهند یک سلاح پیشرفته ای در اختیار عراق قرار دهند و حتی عنوان می کردند که نوعی از بمب اتمی در اختیار رژیم بعث عراق قرار داده و می خواهند به او اجازه شلیک بدهند.

با پذیرش قطعنامه حادثه ای رخ داد که آن نیز حمله و تهاجم مجدد و اجرای همان طرح عملیاتی ۱۳۵۹/۶/۳۱ توسط ارتش حزب بعث بود، ولی تفاوتی که در این زمان داشت این بود که صدام و حاکمین حزب بعث دیگر نقطه نهایی یا هدف اصلی را تهران یا سقوط نظام نگذاشته بودند بلکه خود ارتش بعث به اشغال و جداسازی و الحاق خوزستان به عراق اکتفا کرده بود و منافقین هم با دو منظور به کار گرفته شده بودند: ۱- این ها دیگر مزاحم بودند و می بایست یا می رفتند و یا کشته می شدند، ۲- در داخل ایران به اهداف صدام کمک کنند.
سازمان منافقین برای آینده حکومت صدام به عنوان یک معضل و مشکل بود، لذا صدام می خواست آن ها را از عراق دور کند و بهترین راهش این بود که آن ها را کمک کند تا از مرز عبور کنند و به سوی ایران حمله ور شوند، در راستای همان هدفی که در خوزستان داشت.
بدین ترتیب منافقین هم از جبهه غرب با پشتیبانی نیروی هوایی بعث عراق وارد ایران شدند و نهایتاً یک اتفاق بزرگی دوباره در کشور رخ داد و همانطور که بنده و خیلی از بزرگان کشور اعتقاد داریم، امام در پذیرش قطعنامه جام زهر را نوشیدند و با خدا معامله کردند.

خداوند هم بهترین پاداش را به امام داد، چون اگر این عملیات یعنی حمله مجدد ارتش عراق و منافقین رخ نمی داد، پذیرش قطعنامه آثار سوئی در جامعه داشت.
می توان گفت که حداقل خسارت آن تخریب روحیه رزمندگان و مردم بود و از سوی دیگر زبان درازی آن هایی که در طول دفاع مقدس علیه جنگ حرف زده و قلمفرسایی کرده بودند، چون این ها جنگ و دفاع مقدس را بی نتیجه ارزیابی می کردند.

اما حماسه مردم در عملیات مرصاد و بیرون راندن ارتش عراق و تانک ها از جاده خرمشهر بعد از پذیرش قطعنامه، آثار سویی که در روحیه رزمندگان به وجود آمده را جبران کرد و اگر ما می رفتیم یک بخشی از خاک عراق را هم اشغال می کردیم و حتی بصره را هم می گرفتیم و بعد قطعنامه را می پذیرفتیم، اینقدر تقویت روحیه به مردم و رزمندگان نمی داد.
بعد از عملیات مرصاد بود که صدام و حزب بعث حاضر شد که مذاکره سه جانبه ای بین ایران وعراق و سازمان ملل انجام شود و بند های قطعنامه اجرایی گردد، هرچند که حضرت امام و بسیاری از مسئولان ما با توجه به تجربیات جنگ در ایران و دیگر کشور ها آگاه بودند که ما هیچ وقت نباید این انتظار را داشته باشیم که حق و حقوق و خسارت های ما را بدهند چنانکه تا امروز که سال ها از پذیرش قطعنامه می گذرد خسارت های ما پرداخت نشده است. در حالی که خسارت هایی که ارتش عراق بعد از جنگ با ایران، در حمله به کویت وارد کرد، با حمایت آمریکا از کویت این هزینه ها را از مردم عراق گرفتند، اما خسارت های ما را هنوز پرداخت نکرده اند.


تحلیل شهید همدانی از قطعنامه ۵۹۸
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»