بازدید: 116

باغ منظریه به یغما رفت؟!

منبع : فرارو کد خبر: 1318200
علیرضا کاظمی در واکنش به نامه حمیدر رضا حاجی بابایی به رئیس جمهور در خصوص واگذاری اردوگاه ملی شهید باهنر تاکید کرد: "حتی یک متر از فضای این اردوگاه تحت عنوان تملک، اجاره یا بهره‌برداری به کسی واگذار نشده است و تمام این مجموعه در اختیار وزارت آموزش‌و‌پرورش است. "
فرارو- روز گذشته حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان و وزیر پیشین آموزش و پرورش در نامه ای به رییس جمهور از فروش بزرگترین مجموعه فرهنگی آموزش و پرورش انتقاد کرد. او در این نامه مدعی شد اردوگاه شهید باهنر به یک سوم قیمت به فروش رفته است.

ماجرای فروش باغ منظریهحاجی بابایی، نماینده همدان مدعی است باغ منظریه به یک سوم قیمت فروش رفته است

به گزارش فرارو، حاجی بابایی در این نامه نوشته است: "براساس اخبار واصله مطلع شدیم، آموزش وپرورش اردوگاه شهید باهنر تهران را به ثمن بخس (یک سوم قیمت) در قالب اجاره به شرط تملیک در اسفندماه ۱۳۹۵، به فروش رسانده اند. "

او با اشاره به فروش این مرکز فرهنگی مهم کشور به شرکتی به نام «واسط مالی شهریور سوم»، افزود: «با توجه به نقش حیاتی این اردوگاه آموزشی وفرهنگی در تعلیم وتربیت، بهره برداری مستمر از آن توسط دانش آموزان وفرهنگیان، این اقدام آموزش وپرورش موجب جریحه دار شدن احساسات خانواده بزرگ فرهنگیان کشور می شود و تبعات گسترده ای را به دنبال دارد.»

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی، در این نامه از رئیس جمهور خواسته است با قید فوریت دستگاه های نظارتی نسبت به بررسی موضوع اقدام وگزارش آن را به فرهنگیان و نمایندگان مجلس ارائه کنند.

برخورد قاطع با مسببن این موضوع درخواست دیگری است که حاجی بابایی در نامه خود از رئیس جمهور برآن تاکید کرده است.
 
خبرگزاری فارس نیز امروز در گزارشی با تیتر "باغ «منظریه خانم» به یغما رفت" به این موضوع پرداخت.

شرکت "واسط مالی شهریور سوم" که حمید رضا حاجی بابایی به آن اشاره کرده است، عامل اجرایی و نظارتی انتشار اوراق اجاره جهت تأمین مالی وزرات امور اقتصادی و دارایی است.

در سایت این شرکت، درباره وظایف آن اینگونه توضیح داده شده است: «شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه به عنوان یکی از ارکان انتشار اوراق بهادار اسلامی (صکوک)، وظیفه تاسیس و راهبری نهاد های واسط را در بازار سرمایه ی ایران عهده دار می باشد. در واقع این شرکت نقش امین را دارد که جهت حفظ منافع دارندگان اوراق بهادار اسلامی و حصول اطمینان از صحت عملیات ناشر، نسبت به مصرف وجوه، نحوه نگهداری حساب ها و صورت های مالی و عملکرد اجرایی به صورت مستمر رسیدگی و اظهار نظر می نماید. از دیگر وظایف این شرکت انجام کلیه امور اداری، مالی مدیریتی، حقوقی و قانونی نهاد واسط و همچنین نگهداری حساب ها و دفاتر مالی نهاد واسط و رد آن پس از اتمام مدت قرارداد است. این شرکت تا به حال بیش از ۲۵۶ هزار میلیارد رالر منابع مورد نیاز شرکت­ها را از طریق اوراق صکوک تأمین نموده است و پیش بینی می­شود که این رقم در سال ۱۳۹۷ رشد چشمگیری داشته باشد.».

اما امروز معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش هر گونه واگذاری اردوگاه شهید باهنر تهران به بخش خصوصی را تکذیب کرد.

علیرضا کاظمی در گفتگو با آنا در واکنش به نامه حمیدر رضا حاجی بابایی به رئیس جمهور در خصوص واگذاری اردوگاه ملی شهید باهنر تاکید کرد: "حتی یک متر از فضای این اردوگاه تحت عنوان تملک، اجاره یا بهره برداری به کسی واگذار نشده است و تمام این مجموعه در اختیار وزارت آموزش و پرورش است. "

او افزود: "اردوگاه شهید باهنر متعلق به دانش آموزان و فرهنگیان است و قابل واگذاری به شرکت های خصوصی نیست. "

ماجرای فروش باغ منظریهاردوگاه شهید باهنر از اماکن ملی محسوب می شود که سالها در اختیار آموزش و پرورش بوده است

پیشینه ماجرا
در نامه حاجی بابایی اشاره شده است که اردوگاه شهید باهنر در اسفند ماه سال ۹۵ به فروش رسیده است، مرور اخبار سال ۹۵ نشان می دهد که در آن زمان نیز این بحث مطرح شده بود.

در سال ۹۵ آموزش و پرورش برای پرداخت مطالبات فرهنگیان، سند اردوگاه شهید باهنر تهران که را به عنوان ضمانت در اختیار یک بانک قرار داده بود. ظاهرا بانک مورد نظر، بانک ملی بوده است.

در دی ماه ۹۵ محمد حقانی عضو وقت شورای شهر تهران در یکی از جلسات شورا از درخواست یکی از بانک ها برای ساخت و ساز در باغ منظریه خبر داد.

او گفت: "یکی از بانک ها مکاتباتی با شهرداری منطقه یک و آموزش و پرورش در خصوص باغ ۴۷ هکتاری منظریه با نام اردوگاه شهید باهنر داشته است و شهرداری پاسخ داده هرگونه ساخت و ساز در این اردوگاه غیرقانونی است و در پهنه فضای سبز قرار دارد. "

او در آن زمان تاکید کرد: "بانک ها در شهر محیط زیست را تخریب کردند و این نیز آخرین فضای سبز موجود است و از آموزش و پرورش و شهرداری درخواست می شود نسبت به این موضوع وارد عمل شوند و اجازه ندهند این پهنه حدوداً ۵۰ هکتاری فضای سبز تخریب شود. "

با این سخنان حقانی بحث فروش باغ منظریه در رسانه ها مطرح شد، اما مهدی علی اکبرزاده مدیرکل وقت فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش به آن واکنش نشان داد و گفت: " قضیه فروش اردوگاه صحت ندارد و تا آنجا که من اطلاع دارم سند این اردوگاه به عنوان ضمانت در اختیار بانک قرار گرفته است. "

در همان زمان فریدون واسعی مدیرکل دفتر حقوقی، املاک و حمایت قضایی آموزش و پرورش نیز تائید کرد که سند اردوگاه شهید باهنر به عنوان ضمانت در اختیار بانک قرار گرفته است.

او گفت: «با تصمیم هیأت وزیران، اجازه انتشار اوراق صکوک اجاره برای پرداخت بدهی های وزارت خانه آموزش و پرورش داده شده و این وزارتخانه سند اردوگاه شهید باهنر را در اختیار بانک به عنوان ضمانت قرار داده است.»

واسعی در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت پرداخت نشدن مطالبات سررسید شده، این اردوگاه به تصرف بانک قرار می گیرد؟، تاکید کرد: "طبق قانون سازمان برنامه و بودجه کشور، تا سال ۱۳۹۹ احکام لازم برای تعهد و بازپرداخت اصل، سود و هزینه های مترتب بر اوراق سررسید شده را در لوایح بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی کرده است و دولت مکلف به پرداخت این مطالبات همانند پرداخت حقوق است. "

واسعی با بیان اینکه امکان فروش یا دخل و تصرف در املاک دولتی وجود ندارد، تصریح کرد: «یک مدرسه در روستایی دورافتاده اگر تشخیص داده شود که مازاد است، نیاز به تأیید شورای آموزش و پرورش استان دارد و برای فروش املاک دولتی تشریفات و قوانین و مقررات خاص حاکم است.»
ماجرای فروش باغ منظریه
درباره باغ منظریه
خبرگزاری فارس امروز درباره اردوگاه شهید باهنر نوشته است: "این اردوگاه قبلاً به اردوگاه منظریه معروف بود و در واقع بیش از ۱۰۰ سال پیش باغ شخصی و اختصاصی منظریه خانم همسر ناصرالدین شاه قاجار بود و بعداً توسط خود او به وزارت معارف آن زمان که آموزش و پرورش امروزی است، اهدا شد. ".

اما به نظر می رسد این تاریخچه ای درست یا حداقل دقیق نیست.

منظریه محله ای است در شمال تهران، ظاهرا به دلیل اینکه از این منطقه چشم انداز زیبایی از تهران دیده می شده است، منظریه نام گرفته است. مهمترین بخش این محله باغ منظریه است.

باغ منظریه در سال ۱۲۶۰ در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار توسط سلطان مراد میرزا معروف به حسام السلطنه که یکی از امرای ارتش بود ایجاد شد. نام منظریه در آن زمان حسام آباد بود.

در آن هنگام حسام السلطنه شروع به بنای ساختمانی کرد که اکنون به نام عمارت مرکزی معروف است، ولی قبل از اتمام آن این محل توسط کامران میرزا برادر مظفرالدین شاه خریداری شد.

سپس محمد علیشاه منظریه را به مبلغ ۲۵ هزار تومان از کامران میرزا خرید و آن را جزو املاک سلطنتی قرارداد. در زمان احمدشاه منظریه به آقای شعبانعلی قراگزلو معروف به باغبانباشی اجاره داده شد (که او سرباغبان منظریه بوده و تا سال ۱۳۵۲ فعالیت باغبانی رازیر نظر داشت).

در سال ۱۳۰۰ منظریه جزو املاک وزارت دارایی درآمد. در اوایل سلطنت رضاشاه مجدا باغ منظریه جزوه املاک سلطنتی شد.

بر مبنای سندی که هم اکنون در مالکیت اردوگاه قرار دارد در سال ۱۳۱۳ اردوگاه منظریه مجدداً در اختیار وزارت دارایی قرار گرفت که برای کسب درآمد دولت به رئیس شورای ملّی وقت بنام طوسی نائب به اجاره واگذار شد.

مبلغ اجاره سالیانه در این سند ۳۰۰ هزار ریال ذکر شده، همچنین در این سند مالکیت منظریه وزارت مالیه (دارایی) دولت عالیه ایران عنوان شده است.
 
در سال ۱۳۱۴ شمسی باغ منظریه توسط وزارت فرهنگ اجاره شد و در اختیار سازمان ملّی پیش آهنگی قرار گرفت. سازمان پیش آهنگی هم برای امور تربیتی و اردوگاه های جوانان از این مکان استفاده کرد.  از سال ۱۳۳۵ کلیه اراضی و ساختمان های منظریه در اختیار سازمان پیش آهنگی قرار گرفت و در برنامه های عمرانی پنج ساله برای توسعه و عمران باغ منظریه اعتباراتی منظور شد و احداث بنای جدید و احداث اردوگاه کولکچال و سایر بنا ها و اماکن احداثی مربوطه به آن ها در این دوره انجام شد.

اردوگاه منظریه در دوران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۴ در مراسم با شکوهی که در حضور خانواده شهید باهنر برگزار شد به یاد خدمات ارزنده ایشان به نام اردوگاه شهید باهنر نام گذاری گردید. این اردوگاه همچنان در اختیار وزارت اموزش و پرورش باقی ماند.
 
برگزاری اردوهای دانش آموزی مهمترین کاربری این اردوگاه پس از انقلاب تاکنون بوده است. این اردوگاه شامل سالن کنفرانس، سالن های ورزشی متعدد، استخر، سالن سینما، زمین چمن فوتبال و... است.

باغ منظریه به یغما رفت؟!
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14
 • باغ منظریه به یغما رفت؟!


  علیرضا کاظمی در واکنش به نامه حمیدر رضا حاجی بابایی به رئیس جمهور در خصوص واگذاری اردوگاه ملی شهید باهنر تاکید کرد: "حتی یک متر از فضای این اردوگاه تحت عنوان تملک، اجاره یا بهره‌برداری به کسی واگذار نشده است و تمام این مجموعه در اختیار وزارت آموزش‌و
 • افتتاح باغ بانوان منظریه با حضور «ابتکار»


  معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور همزمان با افتتاح فاز اول باغ شهر بانوان منظریه در شهرضا با تاکید بر اهمیت توسعه فضاهایی که زنان و دختران بتوانند در آنها آزادانه از آب و هوا برخوردار شوند، از تاسیس 24 امین پارک بانوان در این شهر خبر داد.
 • دستگیری سارقان حرفه ای در محله منظریه تهران


  مأموران کلانتری قلهک شب گذشته توانستند 4 سارق حرفه ای و سابقه دار را در محله منظریه در هنگام سرقت از منزل مسکونی دستگیر کنند.
 • بهره برداری از بیمارستان ۱۷۴ تختخوابی منظریه خمینی شهر


  با حضور وزیر بهداشت بیمارستان ۱۷۴ تختخوابی ۹ دی منظریه خمینی شهر به بهره برداری رسید.
 • یغما فشخامی آزاد شد


 • فرسایش ، خاک ایران را به یغما می دهد


  سلامت نیوز: فرسایش خاک یکی از جدی ترین معضلات کنونی محیط زیست کشور است. خاکی که برای تولید هر یک سانتی متر آن بیش از 500 سال زمان نیاز است به راحتی در اثر عوامل طبیعی و سهل انگاری های انسانی از بین می رود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، آمار
 • خاک ایران را از جنوب به یغما می‌برند


  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به قاچاق گسترده خاک از جنوب ایران، به‌خصوص جزایر جنوبی هشدار داد.
 • اندوه از به یغما رفتن کلام در موسیقی


  ضعف روزافزون ترانه و کلام در موسیقی کشور در سال‌های اخیر نگرانی‌هایی جدی ایجاد کرده است، هشدار‌ها و دلسوزی‌های بزرگان این عرصه هم تا به حال نه تنها راه به جایی نبرده بلکه مواضع تازه برخی از این عزیزان نشان می‌دهد جولان ترانه‌های پرحجم و کم‌مایه در مو
 • آمریکایی‌ها سهم بازار اوپک را به یغما می‌برند


  بر اساس گزارش جدیدی که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی منتشر شد، آمریکا عمده تقاضای بیشتر جهان برای نفت تا چند سال آینده را تامین خواهد کرد.
 • آمریکایی‌ها سهم بازار اوپک را به یغما می‌برند


  بر اساس گزارش جدیدی که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی منتشر شد، آمریکا عمده تقاضای بیشتر جهان برای نفت تا چند سال آینده را تامین خواهد کرد.
 • میراث سه هزار ساله ایرانیان به یغما رفت


  قاچاق پیاز زعفران در سایه غفلت مسئولان، غارت میراث سه هزارساله ایرانیان را به همراه دارد و مسئولان امر با کمی هوشیاری و نظارت باید از خروج غیرقانونی این محصول استراتژیک در چمدان ها و کیف ها جلوگیری نمایند.
 • جدال یغما گلرویی و بهمنی بر سر ترانه‌های چاوشی


  در ادامه گلرویی با ذکر این‌که با این نوع نگاه به ترانه می‌توان ترانه‌های خود بهمنی را نیز به تبلیغ عریانی متهم کرد، رفتارهایی از این جنس را- به‌ قول حافظ- همان کارِ دیگر کردن واعظ بر منبر نشسته نامید...
 • اینستاگرام یغما گلرویی، مانی را تنها نگذارید


  یغما گلرویی شاعر و ترانه سرا صفحه اینستاگرامش را با عکسی از مانی کودک 5 ساله که درگیر یک بیماری نادر است به روز کرده.
 • آزاده نامداری و یغما گلرویی در کنار همسرشان/ عکس


 • ضعف نظارتی محیط زیست؛ علت به یغما رفتن خاک هرمز


  نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس، برداشت بی رویه از خاک هرمز را نتیجه ضعف نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست دانست.

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!