بازدید: 142

ورشکستگی بزرگی که گویا کسی از آن متضرر نمی‌شود

منبع : فرارو کد خبر: 1316293
وزیر آموزش و پرورش علائم بیماری‌ را با شهامت و به واقعی‌ترین شکل ممکن فریاد زده است، حال نوبت بالا زدن آستین همت است و هرکس باید به سهم خود به یاری مجموعه عظیم تربیتی کشور بیاید تا این گرد رخوت و ضرر از چهره مدارس و نسل نو زدوده شود.

ورشکستگی بزرگی که گویا کسی از آن متضرر نمی شودحسین اله وردی در ایکنا نوشت: در یک جلسه رسمی، نشانه های ورشکستگی دستگاهی اعلام شد که در واکنش به آن هشتگ #ورشکستگی و سیل توییت های جنجالی و طوفان های توییتری راه نیفتاد؛ ظاهرا کسی از این ورشکستگی بزرگ متضرر نمی شود.

«متاسفانه امروز نشانه های ورشکستگی در ... دیده می شود». فارغ از اینکه جای خالی در این جمله را با نام کدام سازمان اقتصادی یا کدام نهاد اجرایی پر کنیم، اینکه مدیر یک مجموعه ولو کوچک از آن سخن بگوید، جنجال های بسیاری برمی انگیزد و توجهات زیادی را به خود جلب می کند.

اعلام ورشکستگی یا بروز نشانه های آن، اقدام جسورانه ای است که به لحاظ پیامدهایی که در پی دارد، کمتر مدیری را می توان یافت که جرأت بیان آن را داشته باشد، زیرا حتی انتشار «شایعه» ورشکستگی می تواند در مدت کوتاهی به ورشکستگی «واقعی» منجر شود، چه رسد به بیان رسمی آن.

حال در ایران مدیر ارشدی از ورشکستگی در مجموعه خود سخن می گوید؛ مجموعه ای با بیش از یک میلیون کارمند و میلیون ها مشتری! گوینده سخن فوق، سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش است که طبق اعلام رسانه ها، این سخنان را روز گذشته در اصفهان بیان کرده است.

شاید هنوز قضاوت درباره کم و کیف واکنش ها به این اظهار نظر زود باشد، اما دست کم تا این لحظه هیچ اتفاقی رخ نداده است. این اظهار نظر نه در تریبون های پرشور سیاسی، نه در مجامع دینی، و نه حتی در محافل کوچک و بزرگ فرهنگی، هنوز واکنشی برنیانگیخته است.

واقعا جا دارد بپرسیم چرا از هشتگ #ورشکستگی و سیل توییت های جنجالی و طوفان های توییتری خبری نیست؟ دومینوی سقوط ارزش سهام و فروپاشی آموزش و پرورش چرا رخ نمی دهد؟ یا شاید رخ داده و زمزمه هایش کم کم به گوش می رسد؟

شاید تابستان بهانه خوبی برای این بی توجهی به نظر بیاید، اما واقعیت عظیم تر از این است که بواسطه تعطیلی ها شنیده نشود. میلیون ها خانواده باید از این ادعا وحشت کنند و سرمایه های خود را از نهان خانه مدارس بیرون بکشند که مبادا این ورشکستگی آسیبی به آنها برساند و چه سرمایه ای عظیم تر از سرمایه اجتماعی و کودکان وطن؟!

هنوز از آخرین جنجال های سپرده گذاران موسسات اعتباری یک سال نگذشته، اما زیر پوست جامعه چه می گذرد که ورشکستگی آموزش و پرورش که چندین برابر یک موسسه، سرمایه و مشتری دارد، ککی از کسی نمی گزد؟

مسائل و چالش های فراروی آموزش و پرورش، تبدیل به کلاف سردرگمی شده است که حل و فصل آنها با مخاطرات فزاینده ای مواجه است. از معضلات ساختاری تا حقوق ذره بینی معلم، از بی توجهی به تکنولوژی آموزشی تا ابتر ماندن اقدامات پرورشی، تنها بخشی از این معضلات است که در بیان وزیر با عنوان «نشانه های ورشکستگی» متبلور شده است.

ناگفته پیداست که اهمیت آموزش و پرورش در تربیت نیروی انسانی، مهارت افزایی و جهت دهی فرهنگی به جامعه نقشی تعیین کننده در سیاست، اقتصاد و فرهنگ آتی جامعه دارد و حل درصد قابل توجهی از مطالباتی که طی سالیان گذشته متکثر شده است، از رهگذر بهبود نظام آموزش و پرورش عبور می کند.

در این رویداد مهم، اولین کسی که باید پاسخگو باشد، بالاترین مقام وزارتخانه است. به هر حال، حلقه مرکزی آموزش پرورش متشکل از وزیر و معاونین محترم به آمار و اطلاعات دسترسی دارند، توان سیاست گذاری و نظارت دارند و امکان چانه زنی برای افزایش سهم وزارتخانه متبوع خود را از بودجه عمومی دارند و بر همین اساس، پاسخ به این دو پرسش، کم ترین انتظاری است که از آنها می رود: اولا برنامه و راهبرد وزارتخانه برای خروج از ورشکستگی چیست؟ و ثانیا چه تمهیداتی لازم است که فارغ از تمام کم کاری های گذشته، از امروز، امور اصلاح شوند؟

به هر حال، در انتقاد به فضای آموزشی و تربیتی، همواره یک سوی ماجرا که همان ساختار اجرایی است، مورد توجه بوده است. وزرایی که در ادوار مختلف، استیضاح شده اند و مدیرکل هایی که تغییر کرده اند، همگی در راستای بهبود شرایط بوده است. هرچند این بخش مسئولیت عمده ای در حل مشکلات را دارد، اما یک سوی این معادله، اغلب نادیده گرفته می شود و آن انتظاری است که خود جامعه از آموزش و پرورش دارد. آیا آحاد جامعه آن طور که باید نسبت به تعلیم و تربیت، مطالبه گری کرده اند؟ آیا انتظار جامعه از آمادگی برای کنکور و ارتقای نمره و قبولی در رقابت ها فراتر رفته و در حوزه تعلیم و تربیت عمق یافته است؟

وزیر آموزش و پرورش علائم بیماری را با شهامت و به واقعی ترین شکل ممکن فریاد زده است، حال نوبت بالا زدن آستین همت است و هرکس باید به سهم خود به یاری مجموعه عظیم تربیتی کشور بیاید تا این گرد رخوت و ضرر از چهره مدارس و نسل نو زدوده شود.


ورشکستگی بزرگی که گویا کسی از آن متضرر نمی‌شود
:
امتیاز : 4.3 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»