بازدید: 57

از «کاهش توان صادراتی آمریکا با افزایش ارزش دلار» تا «توقف همکاری بزرگترین بانک ژاپن با ایران»

منبع : تابناک کد خبر: 1314355
این پیمانه تیتر‌هایی همچون افزایش قیمت نفت پس از سقوط ۶.۹ درصدی روز چهارشنبه، آمریکا در مسیر شکست در جنگ تجاری با چین، ریزش قیمت طلا در بازار جهانی فلزات گران بها، اوج گرفتن صادرات نفت آمریکا به هند، نوسان سکه تمام در مرز ۲,۷۰۰,۰۰۰ تومانی، ثبات نسبی بازار آزاد ارز در پایان هفته، هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می‌کند و خروج ارز برای واردات بیش از ۳۱۲ تن اره دستی به کشور را در بر دارد.

از «کاهش توان صادراتی آمریکا با افزایش ارزش دلار» تا «توقف همکاری بزرگترین بانک ژاپن با ایران»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر ها و رویداد های جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر هایی همچون افزایش قیمت نفت پس از سقوط ۶.۹ درصدی روز چهارشنبه، آمریکا در مسیر شکست در جنگ تجاری با چین، ریزش قیمت طلا در بازار جهانی فلزات گران بها، اوج گرفتن صادرات نفت آمریکا به هند، نوسان سکه تمام در مرز ۲,۷۰۰,۰۰۰ تومانی، ثبات نسبی بازار آزاد ارز در پایان هفته، هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می کند و خروج ارز برای واردات بیش از ۳۱۲ تن اره دستی به کشور را در بر دارد.

 

افزایش قیمت نفت پس از سقوط ۶.۹ درصدی روز چهارشنبه

روز پنج شنبه، قیمت آتی نفت خام برنت نسبت به قیمت بسته شده در روز قبل ۱.۷۰ دلار افزایش یافت و ۷۵.۱۰ دلار در بازار معامله شد. همچنین، معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افزایش ۵۰ سنتی، بشکه ای ۷۰.۸۸ دلار صورت گرفت. دلایل افزایش قیمت نفت در این روز، هشدار راجع به محدودیت های ظرفیت تولید نفت از سوی آژانس بین المللی انرژی عنوان شده است. این در حالی است که در روز چهارشنبه با از سرگیری فعالیت بنادر لیبی برای صادرات نفت، قیمت نفت کاهش چشمگیری یافته بود. روز چهارشنبه، قیمت نفت برنت ۵.۴۶ دلار یا ۶.۹ درصد کاهش یافته بود و به ۷۴.۴۰ دلار رسیده بود. نفت سبک آمریکا نیز کاهش ۵ درصدی را در روز چهارشنبه تجربه کرده بود.

آمریکا در مسیر شکست در جنگ تجاری با چین

استفان روچ، استاد دانشگاه ییل آمریکا و رئیس پیشین شرکت خدمات مالی آمریکایی مورگان استنلی در بخش آسیا،  گفت که بعید است جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین دستاورد خوبی برای واشنگتن بهمراه آورد. به نقل از Russia Today، روچ در مصاحبه ای با CNBC گفت: "برنده شدن در جنگ های تجاری آسان نیست. راحت می توان در جنگ های تجاری شکست خورد و ایالات متحده در مسیر شکست خوردن در این جنگ تجاری است. او گفت: "این یک مهمات جنگی واقعی است و فقط دعوای لفظی نیست... ما در مراحل اولیه کشمکش های مبارزه در یک جنگ واقعی و زنده هستیم. سوال این است که این جنگ تا کجا پیش می رود؟ و این مهمات جنگی در آینده چقدر مهم خواهد بود؟ " روچ می گوید که بعید است چین در این جنگ تجاری بی مهمات بماند. وی توضیح داد: "ایالات متحده به شدت به کالاهای ارزان قیمت چینی وابسته است تا بتواند نیازهای مصرف کنندگان آمریکایی را برآورده کند. ما برای تامین فقدان بودجه رو به رشدمان به شدت وابسته به فروش اوراق قرضه خزانه داری به چین هستیم."

از «کاهش توان صادراتی آمریکا با افزایش ارزش دلار» تا «توقف همکاری بزرگترین بانک ژاپن با ایران»

کاهش توان صادراتی آمریکا با افزایش ارزش دلار

استاد اقتصاد دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا، دستاوردهای اقتصادی ترامپ را خیالی دانست و با تاکید بر اینکه جنگ تجاری آمریکا با قدرت های اقتصادی جهان برای اقتصاد این کشور زیان بار است، گفت: پیامدهای اقتصادی و سیاسی این جنگ، گریبانگیر دولت ترامپ خواهد شد. وارنر آنتویلر روز پنج شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، درباره تاثیر سیاست های ترامپ بر جایگاه بین المللی دلار گفت: این تحولات را بر ارزش دلار آمریکا بی تاثیر است. دلار آمریکا ارز اصلی ذخیره شده در بانک های جهان است، به باور من، خطر اینکه ارزش آن بطور جدی کاسته شود، پایین است.  وی تصریح کرد: جنگ تجاری به دلار آمریکا و انحصار این کشور بر تبادل ارزی جهانی ضربه نخواهد زد. دیگر ارزهای جهانی همچون روبل، یورو و ین ژاپن در برابر دلار ضعیف هستند. همچنین چین که درگیر جنگ تجاری با ایالات متحده است، مبالغ هنگفتی دلار ذخیره کرده است و به هیچ عنوان آن را به بازارها سرازیر نخواهد کرد و اجازه نخواهد داد که دلار بی ارزش شود. استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا اضافه کرد: به نظر من چین و دیگران به دنبال این نیستند که دیگر ارزها را جایگزین دلار کنند. در واقع نکته خنده دار این است که بحران اقتصادی در جهان ارزش دلار را بالا می برد که برای اقتصاد آمریکا و توان صادرات این کشور بد خواهد بود.

ریزش قیمت طلا در بازار جهانی فلزات گران بها

قیمت طلا روز پنج شنبه که ارزش دلار همچنان بالا ماند، تغییر چندانی نداشت و نزدیک به پایینترین حد خود در یک هفته اخیر ایستاد. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ثابت بود و در ۱۲۴۳.۱۰ دلار ایستاد. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه یک درصد سقوط کرد و به ۱۲۴۰.۸۹ دلار رسید که پایینترین قیمت در بیش از یک هفته گذشته بود. در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۲۴۳.۶۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه با ۱۱ دلار یا ۰.۹ درصد کاهش، در ۱۲۴۴.۴۰ دلار بسته شده بود. جزئیات بیشتر

صادرات نفت آمریکا به هند اوج گرفت

تولیدکنندگان و تاجران ایالات متحده، امسال تا ماه ژوئن، ۱۵ میلیون بشکه نفت خام آمریکایی را به هند صادر کرده اند، درحالی که در کل سال ۲۰۱۷ صادرات نفت آمریکا به هند، ۸ میلیون بشکه بود. بر اساس گزارش رویترز، درصورتی که به علت بالا گرفتن جنگ تجاری، چین به صادرات نفت آمریکا به این کشور تعرفه ببندد، با افت قیمت نفت آمریکا، صادرات آن به هند می تواند افزایش یابد. ای کی شارما، رییس مالی شرکت نفت هند، بزرگترین پالایشگاه هند، می گوید: نفت خام آمریکا به علت قیمت پایین تر آن مورد توجه قرار گرفته است و درصورتی که چین واردات خود از این کشور را قطع کند، ارزان تر هم خواهد شد و احتمالا واردات هند افزایش می یابد. او ادامه داد: ما به دنبال یک قرارداد میان مدت برای خرید ۳ تا ۴ محموله نفت خام آمریکا در یک بازه ۳ تا ۶ ماهه هستیم، به جای این که فقط یک محموله خریداری کنیم.

نوسان سکه تمام در مرز ۲,۷۰۰,۰۰۰ تومانی

روز گذشته، بهای سکه تمام طرح قدیم با رشد ۱۰ هزار تومانی نسبت به نرخ پایانی روز چهارشنبه، به قیمت ۲,۵۷۰,۰۰۰ تومان رسید.  این سکه در هفتم تیرماه، به رکورد تاریخی ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان نیز رسیده بود. همچنین هر سکه تمام طرح جدید در بازار پایان هفته، ۲,۶۸۷,۰۰۰  تومان ارزشگذاری شد که نسبت به نرخ پایانی روز قبل، ۲۷ هزار تومان گران شد. بهای سکه تمام طرح جدید در یازدهم تیرماه به رقم تاریخی ۳ میلیون و ۴۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود. نیم سکه بهار آزادی بدون تغییر خاصی در سطح ۱,۳۱۵,۰۰۰ تومان فروخته شد. همچنین هر ربع سکه بهار آزادی ۵ هزار تومان افت داشته و به رقم ۶۷۵ هزار تومان معامله شده است. هر سکه یک گرمی نیز، ۴۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، ۵ هزار تومان رشد داشته است.

ثبات نسبی بازار آزاد ارز در پایان هفته

در معاملات دیروز با توجه به کاهش حجم معاملات در بین فعالان بازار، شاهد نوسان اندک دلار آمریکا در محدوده ۷۷۰۰ تومان بودیم. این در حالی است که در روز های ابتدایی تیرماه امسال، دلار آمریکا به نرخ ۹۰۰۰ تومان نیز رسیده بود. همچنین هر یورو در بازار امروز، با افت اندک ۴۹ تومان نسبت به نرخ پایانی روز قبل، به قیمت ۹۰۲۶  تومان رسید. هر پوند انگلیس نیز ۱۰۲۲۵ تومان قیمت گذاری شده که نشان از کاهش ۲۳ تومانی نسبت به قمیت پایانی روز چهارشنبه دارد. یورو و پوند در روز های ابتدایی تیرماه، به ترتیب از مرز ۱۰ و ۱۱ تومان عبور کرده بودند. همچنین هر درهم امارات با رشد اندک ۲ تومان به رقم ۲۱۱۰ تومان رسید. بهای درهم به دلیل برابری ثبات دلار به درهم در عدد۶۷/ ۳، برای فعالان بازار، اهمیت بالایی دارد، زیرا با توجه به آن، ارزش دلار به ریال را می توان تخمین زد. 

هند پیمان تجارت ریال-روپیه با ایران را لغو می کند

منابع رسمی اعلام کردند هند در تلاش است تا از پیمان تجاری ریال-روپیه ایران در آستانه تحریم های آمریکا عقب نشینی کند. حدود ۳ سال پیش ایران و هند پیمان پرداخت پول نفت به روپیه را با هند امضاء کردند. آن زمان که هند به دلیل تحریم های آمریکا نمی توانست پول ایران را بپردازد این پیمان باعث شد که ۵۵ درصد بدهی های نفتی هند به ایران به یورو و ۴۵ درصد به روپیه پرداخت شد. این منابع اعلام کردند:« طی چند هفته آینده مذاکره آمریکا با هندی ها انجام خواهد شد و در این باره که آمریکا چه انتظاراتی از هند خواهد داشت نمی توان پیش داوری کرد.» البته هند انتظار دارد که آمریکا اهمیت پروژه بندر چابهار را که باعث ارتباط تجاری این کشور با افغانستان می شود را نیز در نظر داشته باشد.البته هند انتظار دارد که آمریکا اهمیت پروژه بندر چابهار را که باعث ارتباط تجاری این کشور با افغانستان می شود را نیز در نظر داشته باشد. این منابع اعلام کردند اشاره ای از سوی مقامات آمریکا بوده که احتمالاً توسعه بندر چابهار توسط هند از تحریم های آمریکا معاف شود. /فرست پست

خروج ارز برای واردات بیش از ۳۱۲ تن اره دستی به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در سال ۹۶ حاکی از آن است که در این مدت بیش از ۳۱۲ تن اره دستی وارد کشور شده است. بر اساس آمار این حجم از اره دستی موجب خروج ۹۵۳ هزار و ۵۹۱ دلار به ارزش ۳ میلیارد و ۲۰۵ میلیون و ۴۹۱ هزار و ۶۰۵ تومان شده است. بنا بر آمار این حجم واردات از ۱۱ کشور اسپانیا، آلمان، امارات متحده عربی، تایوان، ترکیه، جمهوری چک، جمهوری کره، چین، عمان، لبنان و هند وارد شده است. در این زمینه کشور چین با حجم بیش از ۲۰۳ تن بیشترین صادرات را به ایران داشته که این حجم صادرات به ارزش ۵۹۳ هزار و ۷۲۲ دلار بوده است.

از «کاهش توان صادراتی آمریکا با افزایش ارزش دلار» تا «توقف همکاری بزرگترین بانک ژاپن با ایران»

توقف همکاری بزرگترین بانک ژاپن با ایران

طبق ادعای رویترز، گروه مالی "میتسوبیشی یو اف جی" که بزرگترین بانک ژاپن است، در پی بازگشت مجدد تحریم های آمریکا علیه تهران، مبادلات مرتبط با ایران را متوقف خواهد کرد. به نقل از رویترز، اقدام واحد بانکی گروه "ام یو اف جی" احتمالا مشتریان این بانک را ناچار خواهد کرد معاملاتشان با ایران را متوقف کنند زیرا عمده تجارت بین المللی مستلزم تسویه از طریق موسسات مالی است. 

از «کاهش توان صادراتی آمریکا با افزایش ارزش دلار» تا «توقف همکاری بزرگترین بانک ژاپن با ایران»

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در ماه مه از توافق هسته ای بین المللی با ایران خارج شد و دستور بازگشت مجدد تحریمها علیه تهران را که بدنبال اجرای برجام در سال ۲۰۱۶ معلق شده بودند، صادر کرد. واشنگتن سپس از کشورها خواست خرید نفت خام ایران را تا چهارم نوامبر که تحریم ها به اجرا گذاشته خواهند شد، متوقف کنند یا آماده مواجه با تبعات مالی شوند. به گزارش ایسنا، ژاپن یکی از بزرگترین خریداران نفت ایران است و بانک "ام یو اف جی"، عمده مبادلات مالی مربوط به این واردات را انجام می دهد.


از «کاهش توان صادراتی آمریکا با افزایش ارزش دلار» تا «توقف همکاری بزرگترین بانک ژاپن با ایران»
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است