بازدید: 38

«بینالی ایلدیریم» رئیس پارلمان ترکیه شد

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1314264
«بینالی ایلدیریم» نخست‌وزیر پیشین ترکیه بعد از رای‌گیری در پارلمان، به عنوان رئیس جدید در ساختار جدید پارلمان این کشور انتخاب شد.
صراط:

رای گیری برای انتخاب رئیس پارلمان جدید ترکیه امروز (پنجشنبه) با حضور ۵۸۱ نماینده از ۶۰۰ نماینده، برگزار شد.

به گزارش فارس، «بینالی ایلدیریم» نخست وزیر پیشین (از حزب عدالت و توسعه)، «اردوغان توپراک» از حزب جمهوری خواه خلق، «حیرت الدین نوح اوغلو» از حزب «خوب» و «مرال دانیش بشتاش» از حزب دموکراتیک خلق ها نامزد های پست ریاست بر پارلمان ترکیه بودند.

اهمیت این رای گیری از آن جهت است که اولین رئیس پارلمان ترکیه در نظام جدید، بعد از همه پرسی تغییر قانون اساسی (سال گذشته) و انتخابات سراسری امسال، برگزیده خواهد شد. پارلمان ترکیه بعد از اصلاح قانون اساسی، شاهد تغییراتی بود که از جمله آن می توان به افزایش تعداد کرسی ها از ۵۵۰ به ۶۰۰ نفر اشاره کرد.

 

«اسماعیل قهرمان» رئیس پیشین پارلمان ترکیه نیز از طبقه دوم بر روند رای گیری نظارت می کند.

در دور اول رای گیری، ایلدیریم ۳۳۱ رای و توپراک، به عنوان رقیب اصلی وی، ۱۳۴ رای کسب کردند. دنیس با ۶۵ رای و نوح اوغلو با ۴۳ رای در رتبه های بعدی قرار گرفتند. بدین ترتیب رای گیری برای انتخاب رئیس پارلمان ترکیه به دور دوم کشیده شد.

هر نامزد، برای پیروزی در دو دور اول، به حداقل ۴۰۱ رای از ۶۰۰ کرسی نیاز دارد. طبق قانون اساسی جدید ترکیه همچنین روند انتخابات، به صورت رای مخفی برگزار می شود.

دقایقی بعد دور دوم رای گیری در پارلمان ترکیه برگزار شد. بعد از آنکه تمام نمایندگان (۵۸۱ نفر حاضر) رای های خود را به صندوق انداختند، شمارش آغاز شد. در این دور نیز ایلدیریم ۳۳۶ رای به دست آورد و به حد نصاب لازم نرسید. ۱۳۱ نماینده هم به توپراک رای دادند. بدین سان، رای گیری به دور سوم کشیده شد.

در دور سوم رای گیری برای ریاست پارلمان ترکیه، هر نامزد در صورت کسب ۳۰۱ رای، برای این سمت انتخاب می شود. اگر باز هم نامزدی این میزان رای لازم را کسب نمی کرد، دور چهارم رای گیری برگزار و کسی که حائز بیشترین آرا بود، برگزیده می شد.

نهایتا بعد از برگزاری دور سوم رای گیری، ایلدیریم به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شد.

 

ایلدیریم از تاریخ ۲۶ می ۲۰۱۶ تا ۹ جولای ۲۰۱۸ به عنوان بیست و هفتمین و البته آخرین نخست وزیر تاریخ ترکیه خدمت کرد. توپراک نیز در سال ۲۰۰۲ فقط به مدت ۴ ماه تصدی وزارت ورزش و جوانان را برعهده داشت.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در پی پیروزی در انتخابات سراسری، روز دوشنبه ۹ جولای (۱۸ تیر) تحت قانون اساسی جدید این کشور مجددا به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد کرد.

انتخابات سراسری ترکیه (پارلمانی و زودهنگام ریاست جمهوری) روز یکشنبه (۳ تیر - ۲۴ ژوئن) در ۸۱ استان این کشور برگزار شد. اردوغان با ۵۲.۶ درصد در این انتخابات پیروز و مجددا رئیس جمهور ترکیه شد (جزئیات بیشتر).

در انتخابات پارلمانی، حزب اردوغان با ۴۲.۶%، بیشتر آرا را به خود اختصاص داد و توانست ۲۹۵ کرسی پارلمانی را به دست بیاورد. حزب حرکت ملی گرا نیز با ۱۱.۱% آرا موفق شد ۴۹ کرسی برای نمایندگان خود تصاحب کند. (جزئیات بیشتر)

با توجه به همه پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه در سال ۲۰۱۷ (روز ۲۷ فرردین ۹۶) بعد از برگزاری انتخابات سراسری، نظام حکومتی این کشور از پارلمانی به ریاستی تغییر کرد. بر این اساس ۲۱ اصل قانون اساسی ترکیه تغییر می کند که مهمترین آن حذف پست نخست وزیری و اعطای ریاست دولت به سمت رئیس جمهور است


«بینالی ایلدیریم» رئیس پارلمان ترکیه شد
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است