بازدید: 35

فشار واشنگتن به «رادیو فردا» و «صدای آمریکا» برای مقابله با ایران

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1314150
المانیتور در گزارشی ضمن اذعان به ناکارآمدی رسانه‌های معاند فارسی‌زبان، از افزایش فشار‌ها بر این شبکه‌ها برای مقابله با ایران خبر داد.
صراط:

 المانیتور در گزارشی ضمن اذعان به ناکارآمدی شبکه های معاند فارسی زبان در جنگ رسانه ای با ایران، از افزایش فشار ها بر این شبکه ها برای تشکیل یک جبهه رسانه ای قوی تر در مقابل کشورمان خبر داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، طبق گزارش این پایگاه آمریکایی، کنگره آمریکا در راستای استراتژی جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور در قبال ایران، به دنبال اثربخشی بیشتر رسانه های فارسی زبانی است که از بودجه دولت آمریکا ارتزاق می کنند.

بر اساس این گزارش، در مرکز استراتژی رسانه ای جدید واشنگتن علیه ایران، شبکه های خبری «رادیو فردا» و «صدای آمریکا» قرار دارند.

به نوشته المانیتور، قانونگذاران آمریکایی و مقامات دولتی از هر دو جناحِ دموکرات و جمهوری خواه از دیرباز، بنگاه خبرپراکنی آمریکا (BBG) که متولی این شبکه های خبری فارسی زبان به شمار می رود، را به انفعال و ناکارآمدی [در جنگ رسانه ای با ایران]متهم کرده اند و بسیاری از آن ها برنامه های این دو شبکه درباره ایران را به دلیل تعصبات سیاسی و اختلاف نظر کارکنان آنها، "بسیار بد" می دانند.

در حالیکه هر دو جناح سیاسی آمریکا معتقدند که «رادیو فردا» و «صدای آمریکا» به عنوان شبکه هایی که با پول مالیات دهندگان آمریکایی اداره می شوند، باید تلاش بیشتری برای پیشبرد منافع آمریکا انجام دهند، جمهوری خواهان اخیرا این دو شبکه را تحت فشار بیشتری قرار داده اند تا جبهه رسانه ای قوی تر و آشکارتری را علیه ایران تشکیل دهند.

در راستای این هدف، برخی نمایندگان مجلس سنای آمریکا ماه گذشته از پیش نویس قانون جدیدی در رابطه با کمک های مالی خارجی آمریکا رونمایی کردند که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، را ملزم می کند که آن دسته از برنامه های وزرات خارجه علیه ایران که مستلزم استفاده از بودجه مربوط به کمک های خارجی ایالات متحده هستند را با بی بی جی هماهنگ کند.

در همین راستا، دولت ترامپ نیز از کنگره خواسته است در بودجه ۲۰۱۹ آمریکا مبلغ ۱۲.۲ میلیون دلار به شبکه فارسی زبان «صدای آمریکا» و ۶.۲ میلیون دلار به «رادیو فردا» اختصاص دهد.

توماس هیل که پیشتر از سوی «اد رویس» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا مامور بررسی و انجام اصلاحات در بی بی جی شده بود، با اذعان به افزایش فشار ها بر این نهاد برای پیشبرد منافع آمریکا می گوید: بی بی جی ابزار اطلاع رسانی مهمی است، اما اگر قصد دارد کاری انجام دهد، باید در راستای منافع سیاست خارجی آمریکا حرکت کند.

با این حال، وی در اثربخشی دستورالعمل جدید سنا تردید دارد، چراکه معتقد است بسیاری از ایرادات این شبکه ها در نحوه پوشش دهی اخبار ایران به "مسائل شخصی" میان کارکنان آن ها باز می گردد.

توماس هیل به عنوان کارمند کنگره نقش مهمی در تغییر ساختار بی بی جی داشت. قانونی که «اد رویس» بر پایه اصلاحات پیشنهادی او (از جمله انحلال هیات مدیره و افزایش اختیارات مدیر اجرایی بی بی جی) به کنگره پیشنهاد داد، پس از تصویب، در سال ۲۰۱۶ مورد حمایت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، نیز قرار گرفت، اما این اصلاحات هنوز به طور کامل اجرایی نشده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ماه گذشته یک فیلم ساز محافظه کار به نام «مایکل پک» را به عنوان مدیر اجرایی جدید بی بی جی منصوب کرد. او اولین مدیری است که از اختیارات گسترده جدید در بی بی جی برخوردار خواهد بود.

طبق گزارش المانیتور، دولت ترامپ سال گذشته نیز یک اندیشکده محافظه کار (شورای سیاست خارجی آمریکا) را مامور ارزیابی عملکرد صدای آمریکا و رادیو فردا کرد. این شورا در بخشی از گزارش نهایی خود اعلام کرد که این دو شبکه فارسی زبان به اندازه کافی منتقد توافق هسته ای ایران نیستند و دلیل رویکرد متفاوت دولت ترامپ نسبت به این توافق نیز به خوبی در برنامه های خبری آن ها توضیح داده نمی شود!


فشار واشنگتن به «رادیو فردا» و «صدای آمریکا» برای مقابله با ایران
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند