بازدید: 42

ایران چقدر از ثروت ملی را از دست می‌دهد؟

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1314109
افزایش ضریب بازیافت که از نظر اهمیت موازی با توسعه میادین حرکت می‌کرد همواره یکی از موضوعات مورد توجه وزارت نفت در شرایط پسابرجام بود، به طوریکه در امضای قرارداد‌های نفتی یکی از شروط ایران بود. زیرا سن میادین نفتی و گازی ایران افزایش یافته و چنانچه از تکنولوژی‌های روز برای افزایش ضریب بازیافت استفاده نشود امکان بهره‌برداری از این ذخایر از بین می‌رود و ذخایر در دل زمین به فراموشی سپرده می‌شوند.
صراط:

افزایش ضریب بازیافت که از نظر اهمیت موازی با توسعه میادین حرکت می کرد همواره یکی از موضوعات مورد توجه وزارت نفت در شرایط پسابرجام بود، به طوریکه در امضای قرارداد های نفتی یکی از شروط ایران بود. زیرا سن میادین نفتی و گازی ایران افزایش یافته و چنانچه از تکنولوژی های روز برای افزایش ضریب بازیافت استفاده نشود امکان بهره برداری از این ذخایر از بین می رود و ذخایر در دل زمین به فراموشی سپرده می شوند.

به گزارش ایسنا، یکی از محور های مذاکره ایران با غول های نفتی که در دوران پسابرجام برای توسعه میادین نفتی و گازی ایران صف کشیدند افزایش ضریب بازیافت بود. این موضوع آنچنان از اهمیت برخوردار بود که بیژن زنگنه، وزیر نفت، اظهار کرد: امیدوارم این هدف به یک خواست ملی بدل شود. پیش بینی شده بود تا قبل از سال ۲۰۳۰، ظرفیت تولید نفت ایران تا ۴.۴ میلیون بشکه در روز رشد کند و تا سال ۲۰۴۰ در همان سطح باقی بماند، مشروط بر آنکه پروژه های افزایش ضریب بازیافت و استخراج نفت در آینده با موفقیت به اجرا در آیند.

همچنین برآورد شده بود افزایش یک درصدی ضریب بازیافت مساوی با تولید ۶۷۰ میلیون بشکه نفت از میادین غرب کارون است. افزایش ضریب بازیافت که در دولت یازدهم بار ها مورد تاکید وزیر نفت قرار گرفت و قرار بود در دولت دوازدهم و در سایه امضای قرارداد های جدید نفتی چراغی برای روشن کردن آینده طلای سیاه در کشور محسوب شود. قرارداد هایی که مخالفت بسیاری از افراد در داخل کشور مانع از امضای آن ها شد و به گفته رییس سابق کمیته بازنگری قرارداد های نفتی، نادیده گرفتن اهمیت افزایش ضریب بازیافت باعث می شود ایران ثروت عظیمی را از دست بدهد.

سید مهدی حسینی در گفتگو با ایسنا، با بیان این که ماهیت قرارداد های جدید نفتی فراتر از حرف هایی است که این روز ها گفته می شود، تصریح کرد: باید به این موضوع بزرگتر نگاه کرد. باید برای توسعه میادین سرمایه ها را جذب می کردیم و از تکنولوژی استفاده می کردیم تا میزان ضریب بازیافت از میادین را بالا ببریم.

وی با بیان این که در بحث ضریب بازیافت، بحث چند تریلیون دلار ثروت ملی مطرح است، گفت: عربستان سعودی ۵۰ درصد ضریب بازیافت دارد، یعنی از هر ۱۰۰ بشکه نفتی که کشف می کند می تواند ۵۰ بشکه را تولید و تبدیل به ثروت ملی کند، در حالی که این میزان در ایران ۲۳ تا ۲۵ درصد است یعنی از هر ۱۰۰ بشکه می توانیم به طور متوسط ۲۵ بشکه تولید کنیم و در واقع تولید ما نصف تولید عربستان سعودی است و اگر امروز به اندازه عربستان سعودی از تکنولوژی استفاده می کردیم تولید ما خیلی بیشتر از تولید فعلی بود.

رییس سابق کمیته بازنگری قرارداد های نفتی با اشاره به کشف ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد بشکه نفت در ایران، اظهار کرد: اگر ضریب بازیافت مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت. ۱۵۰ میلیارد بشکه با نرخ ۱۰۰ دلار حدود ۱۵ هزار میلیارد دلار یا ۱۵ تریلیون دلار است که از دست می دهیم.

از دست دادن ۱۵ تریلیون دلار به دلیل این است که می گفتند چرا با خارجی ها قرارداد امضاء می کنیم

حسینی با اشاره به انتقاداتی که در مورد IPC مطرح بود، اظهار کرد: از دست دادن ۱۵ تریلیون دلار به دلیل این است که عده ای می گفتند برای چه برای توسعه میادین نفتی با خارجی ها قرارداد امضاء می کنیم یا برای چه از تکنولوژی جدید استفاده می کنیم. من قبول دارم که شرکت های ایرانی تمام زحمت خود را می کشند و در این زمینه کم کاری نمی کنند، اما تکنولوژی آن ها به روز نیست. ما خواستیم از تکنولوژی جدید استفاده کنیم تا حداقل سطح تولیدمان به عربستان سعودی برسد، اما گفتند شما خائن هستید.

وی ادامه داد: عده ای کمر بستند که ثروت ملی را نابود کنند، بنابراین امضای قرارداد، جذب سرمایه گذار خارجی و به کارگیری تکنولوژی روز دنیا کار درستی است و افرادی که گفتند این کار ها را نکنید حرف اشتباهی زدند و کشور را به اینجا کشاندند.

اگر ثروت های خفته در زیر زمین را تولید می کردیم، کسی جرات می کرد ما را تحریم کند؟

رییس سابق کمیته بازنگری قرارداد های نفتی در ادامه با تاکید بر این که فقط موشک و سخت افزار نشان دهنده قدرت یک کشور نیست، توضیح داد: قدرت اقتصادی باید افزایش پیدا کند. اگر می توانستیم ثروت های خفته در زیر زمین را تولید کنیم و اقتصادمان را به اقتصاد دنیا گره بزنیم آنقدر در بازار نفت و گاز قدرت داشتیم که بازار ها با بازار ما بالا و پایین بشود و در آن شرایط مگر کسی جرات می کرد ما را تحریم کند.

حسینی با بیان این که تحریم یک اقتصاد تک پایه و بدون ارتباط با دنیا کار راحتی است، اظهار کرد: چرا نمی توانند مالزی را تحریم کنند، زیرا اگر این کشور را تحریم کنند اقتصاد ۵۰ کشور دیگر هم تکان می خورد، اما تحریم ایران کدام اقتصاد را تکان می دهد؟

وی با اشاره به شرایط ایران در اوپک گفت: اگر ظرفیت سازی کرده بودیم در اوپک جایگاه دیگری داشتیم، البته در زمان تحریم های یک جانبه آمریکا از تضاد منافع بین اروپا، آسیا و آمریکا حداکثر استفاده را کردیم و حدود ۱۰ تا ۲۰ قرارداد امضاء شد. در این راستا میلیارد ها دلار پول به داخل کشور آورده شد و نتیجه آن توسعه پارس جنوبی رسیدن به ظرفیت چهار میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت، تکنولوژی و ... بود.

رییس سابق کمیته بازنگری قرارداد های نفتی ادامه داد: زمانی در یک سمیناری بودم که سخنران آن یک فرد آمریکایی بود و می گفت: هر قراردادی که ایران امضاء می کند میخی است بر تابوت تحریم آمریکا، یعنی تحریم ها را مرده فرض می کرد. اقدامات ایران باعث شد بیش از ۴۷۰ شرکت آمریکایی نفتی، بانکی و برخی سیاستمداران علیه تحریم ایران و لیبی ائتلاف تشکیل دادند. در آن زمان ایران اقتصاد و انرژی خود را با ۳۰ کشور اروپایی و آسیایی گره زد و همه کشور ها از آمریکا مجوز گرفتند و آمریکا نتوانست هیچ کدام را جریمه کند. ما همین تجربه را در IPC تکرار کردیم تا به حرکت برجام کمک کنیم، اما عده ای اجازه ندادند.

وی با تاکید بر این که IPC می توانست تحول عظیمی در صنعت نفت ایجاد کند، گفت: IPC می توانست بالاترین تحول را در بخش انرژی کشور ایجاد کند تا کشور دچار گرفتگی امروز نشود که به راحتی بتوانند ما را تحریم کنند. ما بازی داخلی داشتیم و همه چیز را سیاسی کردند و در خارج رقبایی داشتیم که علیه ایران حرکت می کنند.

وی با تاکید بر این که باید با مصرف کنندگانی که صاحب تکنولوژی هستند برای توسعه میادین قرارداد امضاء کنیم، اظهار کرد: ما قرارداد هایی را با شرکت روسی زاروبژنفت امضاء کردیم که یک شرکت تولیدکننده است. به نظر من روس ها بیشتر از عربستان سعودی با ما رقابت دارند و فشاری که روس ها برای افزایش تولید در اوپک دارند اگر از عربستان سعودی و ترامپ بیشتر نباشد کمتر نیست، زیرا منافع آن در این است.

رییس سابق کمیته بازنگری قرارداد های نفتی ادامه داد: البته من موافق حذف تعامل با شرکت های روسی نیستم، اما باید از نظر استراتژی به سمت شرکت های برتری برویم که تکنولوژی و پول دارند و مصرف کننده هستند نه تولیدکننده و رقیب. چینی ها پول دارند، اما از نظر تکنولوژی چیزی به ما اضافه نمی کنند.

حسینی با اشاره به فشار هایی که در زمان امضای قرارداد های IPC روی شرکت ملی نفت وارد بود، گفت: شرکت ملی نفت مجبور شد IPC را عوض کند و این قرارداد ها جاذبه خود را از دست دادند. از سوی دیگر فضای سیاسی هم تغییر کرد و اکنون با آمدن ترامپ کسی جرات نمی کند با ایران قرارداد ببندد.


ایران چقدر از ثروت ملی را از دست می‌دهد؟
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • ثروت ایران چقدر است؟


  اگرچه گذشت زمان رؤیای ثروتمندی کشور را برای ایرانیان محقق نکرده، اما با وجود تغییر مبنای ثروتمندی کشورها و جوامع از منابع طبیعی و خام به منابع انسانی، سرمایه‌های اجتماعی و بهره‌مندی از علم و دانش، دل‌کندن از این باور همچنان سخت به نظر می‌رسد. اما واق
 • ایران چقدر از ثروت ملی را از دست می‌دهد؟


  افزایش ضریب بازیافت که از نظر اهمیت موازی با توسعه میادین حرکت می‌کرد همواره یکی از موضوعات مورد توجه وزارت نفت در شرایط پسابرجام بود، به طوریکه در امضای قرارداد‌های نفتی یکی از شروط ایران بود. زیرا سن میادین نفتی و گازی ایران افزایش یافته و چنانچه ا
 • ایران چقدر از ثروت ملی را از دست می‌دهد؟


  افزایش ضریب بازیافت که از نظر اهمیت موازی با توسعه میادین حرکت می‌کرد همواره یکی از موضوعات مورد توجه وزارت نفت در شرایط پسابرجام بود، به طوریکه در امضای قرارداد‌های نفتی یکی از شروط ایران بود. زیرا سن میادین نفتی و گازی ایران افزایش یافته و چنانچه ا
 • ایران چقدر از ثروت ملی را از دست می‌دهد؟


  افزایش ضریب بازیافت که از نظر اهمیت موازی با توسعه میادین حرکت می‌کرد همواره یکی از موضوعات مورد توجه وزارت نفت در شرایط پسابرجام بود، به طوریکه در امضای قرارداد‌های نفتی یکی از شروط ایران بود. زیرا سن میادین نفتی و گازی ایران افزایش یافته و چنانچه ا
 • ثروت در ایران چقدر مالیات پرداخت؟


  از ابتدای سال گذشته تا پایان آذرماه "ثروت" نزدیک به دو هزارو پانصد میلیارد تومان مالیات در ایران پرداخت کرد.
 • دولت ایران چقدر ثروت دارد؟


  معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه در پروژه مولدسازی اموال دولتی به دنبال احصاء اموال، قیمت‌گذاری و همچنین ارزیابی استفاده بهینه از آن هستیم گفت: براساس تحقیقات انجام شده بیش از یک میلیون ملک دولتی وجود دارد که باید احصاء و ارزش آن تعیین شود.
 • ثروت پوتین چقدر است؟


  کمیته مرکزی انتخابات روسیه دارایی‌ها و درآمد ولادیمیر پوتین طی شش سال گذشته را اعلام کرد.
 • ثروت پوتین واقعا چقدر است؟


  او طی شش سال گذشته ۳۸.۵ میلیون روبل (معادل ۴۵۰ هزار پوند) از محل درآمد ریاست جمهوری، مزایا و سود پس‌اندازش دریافت کرده است. او همچنین در ۱۳ حساب بانکی متفاوت ۱۹۰ هزار پوند دارد.
 • داعش چقدر ثروت دارد؟


  نشریه آمریکایی نوشت: داعشی ها ماهانه حدود ۵۰ میلیون دلار تنها از طریق فروش قاچاقی نفت به دست می‌آوردند و نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار نیز با واسطه در بانک‌ها نگهداری می‌کردند.
 • ثروت مالک آمازون چقدر است؟


 • ثروت سرکرده «جیش الاسلام» چقدر است؟


  اخیرا مجموعه ای از گزارش ها در شبکه های ارتباط اجتماعی درباره میزان ثروت و دارایی محمد علوش مذاکره کننده ارشد مخالفان سوریه و رییس دفتر سیاسی گروه تروریستی "جیش الاسلام" در غوطه دمشق منتشر شده است.
 • دولت چقدر از "ثروت" مالیات گرفت؟


  درآمد‌های مالیاتی به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت در ۹ ماهه سال جاری به میزان ۱۲.۸ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است و دولت توانسته در مدت مذکور به میزان ۷۷.۱ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشته باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بی
 • دولت چقدر از "ثروت" مالیات گرفت؟


  درآمدهای مالیاتی به عنوان یکی از منابع درآمدی دولت در 9 ماهه سال جاری به میزان 12.8 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است و دولت توانسته در مدت مذکور به میزان 77.1 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشته باشد. بررسی ها نشان می دهد که بیش
 • موسس تلگرام چقدر ثروت دارد؟


  نشریه آمریکایی فوربز، میزان ثروت «پاوِل دورُف» ۳۳ ساله را تخمین زد.
 • موسس تلگرام چقدر ثروت دارد؟


  نشریه آمریکایی فوربز، میزان ثروت «پاوِل دورُف» ۳۳ ساله را تخمین زد.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد