بازدید: 39

وزارت بهداشت رأی خود درباره دستیاران پزشکی را تعدیل کند

منبع : تابناک کد خبر: 1314079
عضو هیأت مدیره سازمان نظام پزشکی تهران در توییتی از وزیر بهداشت خواست: «انتظار داریم به دستیارانی که سال گذشته به واسطه پیگیری مطالبات صنفی خود از شرکت در امتحان ارتقا محروم شدند، اجازه امتحان همزمان برای 2سال داده شود.»
 
به گزارش «تابناک»، رحمت الله حافظی در گفت وگو با همشهری درباره جزئیات این توییت خود گفت: « وزارت بهداشت سال گذشته،  طی اقدامی به استناد مصوبه مجلس در ابتدای دهه ۶۰،  به PHDهای تک رشته ای آزمایشگاه،  مجوز فعالیت به عنوان مسئول آزمایشگاه را داد. در آن مقطع زمانی بنا به اقتضائات موجود و کمبود ها چنین تصمیمی گرفته شده بود. الان حدود ۳۵ سال از آن زمان گذشته است و ما در رشته های مختلف متخصصان کافی داریم و کمبودی وجود ندارد که از PHDهای تک رشته ای مانند ویروس شناسی و میکروب شناسی برای مسئولیت فنی آزمایشگاه استفاده کنیم. سال گذشته وزارت بهداشت با اصرار خارج از معمولی چنین تصمیمی را اتخاذ کرد. به طور معمول متخصصان پاتولوژی می توانند مسئول فنی آزمایشگاه شوند. در واقع تعداد این متخصصان به اندازه ای است که نیاز مبرم ایجاد نشود.» 

او افزود: «سال گذشته چنین تصمیمی مورد اعتراض دستیاران پاتولوژی قرار گرفت که در حال گذراندن دوره بودند. وزارت بهداشت در تقابل با این اعتراض آنها را از شرکت در امتحان ارتقای سنواتی و سالانه محروم کرد و آنها نتوانستند در امتحان های سال گذشته شرکت کنند. در واقع وزارت بهداشت با تحکم حرف خود را به کرسی نشاند. 250نفر از دانشجویان تهران،  مشهد و شیراز در رشته پاتولوژی از امتحان محروم شدند. چند روز دیگر آزمون سالانه ارتقای سنواتی برگزار خواهد شد. انتظاری که از وزیر بهداشت داریم این است که کمی در مورد آنها اغماض کند و اجازه دهد امتحان امسال این دستیاران به عنوان امتحان 2سال اخیرشان محسوب شود. این افراد در کلاس ّهای سال جدید حضور یافته و آموزش های لازم را دیده اند. اگر دستیار نمره قبولی هر دو سال را بیاورد،  انتظار داریم وزارت بهداشت حکم قبلی خود را تعدیل کند. اگر این اتفاق نیفتد،  یک سال به دوره آنها اضافه خواهد شد و خانواده آنها گرفتار خواهند شد؛ ضمن اینکه فارغ التحصیل در رشته پاتولوژی در سال جاری نخواهیم داشت و نیاز دانشگاه ها به متخصصان برقرار خواهد ماند.» 

حافظی تأکید کرد: «من به عنوان عضو هیأت مدیره سازمان نظام پزشکی از وزارت بهداشت می خواهم که اجازه ندهند چنین ضربه ای به این افراد و خانواده های آنها وارد شود. وزیر بهداشت همیشه به مسائل مردم نگاه ویژه داشته اند و این گروه هم اقشاری از جامعه ما هستند و امیدواریم با عطوفت مورد توجه قرار گیرند.»

سال گذشته در اعتراض حدود ۱۰۰ نفر از این دستیاران،  آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «حوزه سلامت جای غیرپزشکان نیست» و «با فعالیت رشته های علوم پایه در آزمایشگاه ها مخالفیم» مقابل سازمان نظام پزشکی حضور یافتند. دبیرخانه شورای آموزش پزشکی در پاسخ به آنها طی اطلاعیه ای بر لزوم طی کردن دوره تکمیلی تخصصی برای توانمندسازی متخصصان رشته های علوم آزمایشگاهی تأکید و اعلام کرد که براساس تبصره 2ماده 4قانون نحوه اداره آزمایشگاه ها مصوب مجلس،  وزارت بهداشت ملزم به ارتقای توانمندی دانش آموختگان دوره های تخصصی رشته های تحصیلی علوم آزمایشگاهی،  با برگزاری دوره های تکمیلی تخصصی بوده و چارچوب نحوه برگزاری این دوره ها توسط وزارت بهداشت تدوین شده است. افرادی که در یکی از رشته های علوم آزمایشگاهی بالینی شامل ایمنی شناسی، انگل شناسی پزشکی، باکتری شناسی پزشکی، بیوشیمی بالینی،  ژنتیک پزشکی،  میکروب شناسی پزشکی،  قارچ شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، هماتولوژی آزمایشگاهی و بانک خون دارای دکترای تخصصی (PHD)  یا تخصص بوده و پس از فراغت از تحصیل دارای حداقل 4سال سابقه کار در رشته تخصصی خود باشند،  مجاز خواهند بود درصورت قبولی در آزمون کتبی و مصاحبه وارد دوره تکمیلی شوند.
 

وزارت بهداشت رأی خود درباره دستیاران پزشکی را تعدیل کند
:
امتیاز : 3.6 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

جلسه علنی ۲۷ بهمن آغاز شد/ بررسی گزارش کمیسیون تلفیق از بودجه سال ۹۸

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

قرائت گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در صحن علنی

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»

گزارش روزنامه اطلاعات از نمایش ضد‌ایرانی «ورشو»