بازدید: 37

تخفیف 50 تومانی به ازای خرید هر کیلو بار بدون کیسه پلاستیکی

منبع : انتخاب کد خبر: 1314054
مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار تهران گفت: شورای اسلامی شهر تهران در سال 1388 به عنوان نهاد قانون‌گذار تکلیفی را برعهده شهرداری تهران گذاشت تا نسبت به تغییر الگوی مصرف در کیسه‌های پلاستیکی تغییرات جدی را ایجاد کند که برهمین اساس شهرداری باید با همکاری ستاد محیط زیست و دیگر دستگاه‌های ذیربط نسبت به این تغییر الگو اقدامات جدی را انجام می‌داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران از تخفیف 50 تومانی به ازای هر کیلو بار خریداری شده توسط شهروندان در صورت عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی خبر داد.

به گزارش ایسنا، عبدالحسین رحیمی در نشست امروز پنج شنبه در خصوص 21 تیرماه - روز بدون نایلکس، گفت: شورای اسلامی شهر تهران در سال 1388 به عنوان نهاد قانون گذار تکلیفی را برعهده شهرداری تهران گذاشت تا نسبت به تغییر الگوی مصرف در کیسه های پلاستیکی تغییرات جدی را ایجاد کند که برهمین اساس شهرداری باید با همکاری ستاد محیط زیست و دیگر دستگاه های ذیربط نسبت به این تغییر الگو اقدامات جدی را انجام می داد.

وی افزود: از آن سال به بعد در میدان مرکزی میوه و تره بار شهر تهران واحد تولید نایلکس شکل گرفت که این واحد اقدام به تولید کیسه های تجدیدپذیر کرد؛ به شکلی که در ابتدا تنها 20 درصد از مصرف بازارهای میوه و تره بار از این واحد بود، اما خوشبختانه امروز 100 درصد نایلکس ها توسط این واحد تولید می شود.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران ادامه داد: نایلکس های تولیدی این واحد تجدیدپذیر هستند و در بازارهای میوه و تره بار مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر 50 درصد نایلکس استفاده شده در تمامی میادین میوه و تره بار شهر تهران تجدیدپذیر و 50 درصد مابقی پایه گیاهی هستند.

رحیمی با اشاره به 21 تیرماه روز بدون نایلکس تاکید کرد: شهروندان نقش مهمی در زمینه کاهش مصرف پلاستیک در کشور دارند. متاسفانه در سال 2014، 300 میلیون تن انواع ظروف پلاستیکی در جهان تولید شده که کشور ما جزو 10 کشور نخست در استفاده از ظروف پلاستیکی بوده و در حقیقت شهروندان کشور ما سه برابر بیشتر از میانگین جهانی مصرف پلاستیک دارند که شاخص بسیار نگران کننده ای است.

وی ادامه داد: اخیرا در جهت الگوهای تشویقی اقدامی در سازمان میادین میوه و تره بار شکل گرفته که اگر شهروندان به ازای هر کیلو باری که از میادین خریداری می کنند از کیسه های پلاستیکی استفاده نکنند، به آنها به ازای هر کیلو، 50 تومان تخفیف داده می شود.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران در تشریح جزییات طرح تخفیف عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی گفت: این طرح از ابتدای خردادماه در تمامی میادین میوه و تره بار شهر تهران اجرایی شده است که به ازای هر کیلو بار خریداری شده توسط شهروندان در صورت عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی تخفیف 50 تومانی داده می شود.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت نایلکس بهره بردارها در میادین راغب هستند که در این طرح مشارکت جدی داشته باشند ضمن آنکه اگر شهروندان از کیسه های پارچه ای استفاده کنند و همزمان تولید این کیسه ها با تولید باکیفیت مناسب انجام شود، می توانند چندین بار این کیسه ها را بعد از شست وشو استفاده کنند.

رحیمی در خصوص عرضه کیسه های پارچه ای به شهروندان در میادین میوه و تره بار گفت: امکان عرضه کیسه های پارچه ای به صورت رایگان با توجه به هزینه ای که در بر دارد برای شهرداری تهران امکان پذیر نیست و از سوی دیگر شهرداری نمی تواند به شهروندان خرید این کیسه ها را تحمیل کند، لذا عرضه این کیسه ها در بازارهای میوه و تره بار انجام نشده است. لذا ما از سیاست های تشویق و ترغیب برای مشارکت شهروندان در بهره گیری از کیسه های پارچه ای استفاده کرده ایم.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر این که ظرف هفت سال گذشته سعی شد با بهره گیری از سیاست های تشویق و ترغیب و برگزاری روز بدون نایلکس، مشارکت شهروندان را در این حوزه جذب کنیم، اضافه کرد: در حال حاضر تمامی نایلکس های ارائه شده به مردم در بازارها تجدیدپذیر هستند، اما ما باید به سمت عدم استفاده از نایلکس ها حرکت کنیم.

به گزارش ایسنا، جعفری - قائم مقام مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران - نیز در بخش دیگری از این نشست خبری با تاکید بر این که 100 درصد اهداف مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در تغییر الگوی مصرف نایلکس های پلاستیکی محقق شده است، افزود: متولی بهداشت کشور وزارت بهداشت است، در حالی که هیچ ممنوعیتی برای کیسه های پلاستیکی در نانوایی ها اعمال نشده است. این در حالی است که کیسه های پلاستیکی در نانوایی ها با حرارت بالا سروکار دارند و مستقیما بر سلامت انسان ها تاثیر می گذارد، اما در میادین میوه و تره بار بیشتر مباحث زیست محیطی مدنظر است. لذا باید همه دستگاه ها در تغییر الگوی کیسه های پلاستیکی مشارکت داشته باشند.


تخفیف 50 تومانی به ازای خرید هر کیلو بار بدون کیسه پلاستیکی
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تصویری از سقوط هواپیما در نزدیکی کرج

گزارش تصویری از سقوط هواپیما در نزدیکی کرج

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

کار گزارشگر فوتبال، تبلیغ ایدئولوژی است؟

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

گزارش سه ماهه وزارت نفت به مجلس از سال آینده

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

کاتالوگ تراکتور 2019 روی میز لیکنز (گزارش)

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

اولین گزارش میدانی از محل سقوط هواپیما ۷۰۷

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از سفر به عراق

گزارش توییتری ظریف از یک سفر

گزارش توییتری ظریف از یک سفر