بازدید: 42

هفته بیست و یکم بارداری، اتفاقاتی که می افتد

منبع : نی نی بان کد خبر: 1313955
تبریک می‌گویم. شما نیمی از بارداری خود را طی کرده‌اید. جنین نیز نیمی از اندازه هنگام تولد را سپری کرده است.
تبریک می‌گویم. شما نیمی از بارداری خود را طی کرده‌اید. جنین نیز نیمی از اندازه هنگام تولد را سپری کرده است. قد او 23 تا 25 سانتی‌متر است و به سرعت رشد می‌کند. این‌طور به نظر می‌رسد او اکنون بسیار دشوار به خواب می رود هر چند این واقعیت است که  در یک ساعت جنین چند بار لگد می زند سپس مدتی می‌خوابد ، بیدار می‌شود و دوباره لگد می زند.
زیرا هنوز جنین فضای کافی در رحم برای حرکت دارد لگدزدن‌ها را در جاهای تصادفی احساس می‌کنید . در این زمان به سختی لگدزدن را از مشت زدن او تشخیص می‌دهید.
همان‌گونه که او چاق تر می‌شود جنین با ابرهای کامل شبیه عروسکی کوچک به نظر می‌رسد . اکنون جنین با لایه سفید و چسبنده‌ای کاملاً پوشیده شده است. بیشتر این ماده احتمالاً قبل از تولد به غیر از جاهای معین مانند چین‌های گردن و پشت زانوها از بین می رود.
تا این زمان ، کبد و طحال جنین تقریباً تمام گلبول های خونی او را تولید می‌کنند. کبد این کار را تا بعد از تولد انجام می‌دهد و اکنون مغز استخوان به سرعت در حال رشد است و گلبول های قرمز خون را تولید می‌کند.
مغز جنین مانند سایر بدن او به سرعت در حال رشد است و این سرعت رشد تا چند سال بعد از تولد نیز ادامه می‌یابد . در این میان مکانیوم ( مامیزه) در روده‌هایش شکل می‌گیرد این ماده چسبنده سبز مایل به سیاه از دستگاه گوارش جنین نشأت گرفته است و احتمالاً با اولین مدفوع نوزاد دفع می‌شود.
همان‌گونه که حواس پنج‌گانه جنین رشد می‌کند او نسبت به عادت‌های خوردن و خوابیدن ، نور و میزان صداهای بیرون از بدن شما آگاه می‌شود.
سیستم گوارش او کامل گردیده و شروع به نوشیدن مایع آمونیوتیک اطراف خودمیکند.در هفته بیست و یکم بارداری سیستم گوارش جنین شما کارش را با سرعت آغاز کرده و جنین هم مایع آمینون را می‌بلعد و اسید معده و آنزیم‌های سیستم گوارشی آب و قند موجود در این مایع را جذب کرده و مواد زائد را از طریق سیستم روده دفع می‌کند.
غده‌های چشایی به حد لازم برای زمان تولد تشکیل‌شده‌اند و جنین دارای دست‌های قدرتمندی می‌شود.سیستم چشایی او با این کار تحریک‌شده و می‌تواند مزه کند.سیستم عصبی او هنوز در حال رشد و تکثیر است.
ابروهای جنین شما به طور کامل رشد کرده . به وسیله تکامل رشد فضای بین مغز استخوان وظیفه تولید سلول‌های خونی را بر عهده میگیردو کار کبد و طحال در این حالت کمتر می‌شود . او اکنون صداهای اطراف را بهتر از قبل می‌شوند و ممکن است نسبت به صداهای بلند واکنش نشان دهد .
اکنون دیگر می‌توانید لگدزدن‌های او را در شکم خود احساس کنید.

تغییرات شما-هفته بیست و یکم بارداری
اگر نزد پزشک خود بروید او اکنون می‌تواند رحم شما را یک سانت بالاتر از ناف شما احساس کند. در این زمان احتمالاً حال شما بهتر ازهر زمان دیگری خواهد بود. انرژی شما بهبودیافته و حالت تهوع کمتری خواهید داشت. از لحاظ روحی شاداب‌تر و سرزنده‌تر به نظر می‌رسید .
اضافه‌وزن شما بهتر است در این هفته معادل 5/4 تا 3/6 کیلوگرم باشد. ممکن است خطی  بر روی شکم شما به وجود بیاید که این خط پس از زایمان شما از بین خواهد رفت .
شکم شما در این زمان بزرگ‌تر از قبل به نظر می‌رسد .تورم دست و پا  ممکن است در شما به وجود بیاید ولی تمامی این علائم در زنان با یکدیگر متفاوت هستند .

بزرگ شدن شکم و روابط جنسی
حتی هنگامی که شما و همسرتان تمایل و انرژی دارید تا عشق‌ورزی کنید اکنون مانع بزرگی وجود دارد. اگر این اولین فرزند شماست با ادامه بارداری از چالش‌های والدین شدن آمیخته با روابط جنسی خود مطلع می‌شوید. شما به شوخ‌طبعی زیاد ، حرف‌های مضحک ، محبت زیاد و گفتگوهای صریح نیاز دارید.
موقعیت‌های خوب. گمان نکنید که همسرتان می‌داند که شما چه می‌خواهید . در مورد هر آنچه که احساس خوبی دارید یا احساس بدی در عشق‌ورزی دارید ، روراست باشید. اکنون موقعیت‌های پرشور و حرارت احتمالاً غیرقابل ممکن است.
همسرتان واقعاً نمی‌تواند با قرار گرفتن روی شما به جنین آسیب برساند اما وی احساس می‌کند که روی هندوانه دراز کشیده است و شما به نفس‌نفس می‌افتید. از همسرتان بخواهید سنگینی‌اش را روی دست‌هایش بی اندازد تا فشار را کم کند یا طوری قرار بگیرد که کنترل بیشتری داشته باشید.
بافت‌های متورم شده واژنی احتمالاً عشق‌ورزی را برای هر دوی شما خوشایندتر می‌کند و این موقعیت رسیدن به اوج لذت را برایتان راحت تر می‌کند.
نگرانی‌هایی در مورد جنین . اکنون که شکمتان بسیار برآمده شده است همسرتان ممکن است بترسد به شما یا جنین آسیب بزند. به او اطمینان خاطر دهید اگر موقعیتی برای شما ناراحت کننده باشد به او خواهید گفت.
به او یادآوری کنید جنین درون رحم با دیواره‌های ضخیم محافظت می‌شود و هیچ احتمال آلودگی به خاطر وجود ترشحات دهانه مسدود شده گردن رحم وجود ندارد.
با بدن خود راحت باشید. اگر این اولین فرزند شماست ممکن است از نمایان کردن بدن خود حتی جلوی همسرتان خجالت بکشید. این ممکن است موجب شود که از روابط جنسی یا هر نوع رابطه صمیمانه دوری کنید. به جای خجالت کشیدن با همسرتان صحبت کنید.
زیرا او امکان دارد با گفتن اینکه چقدر دل‌پذیرتر و خواستنی تر شده‌اید شما را شگفت‌زده کند. آقایان همیشه آنچه فکر می‌کنند را نمی‌توانند به خوبی به زبان بیاورند. بنابراین در مورد این که فکر می‌کنید همسرتان از شکم برآمده یا ران‌های بزرگ شما دوری می‌کند اشتباه می‌کنید.
حتی اگر در این سه ماهه بارداری میلی به آمیزش ندارید هنگام تماشای فیلم یا هنگامی که کنار شومینه دراز کشیده‌اید از تماس‌های بدنی با همسرتان لذت ببرید. دست‌های یکدیگر را بگیرید و در مورد آینده خانواده خود صحبت کنید. آنچه اهمیت دارد این است که شما به عنوان یک زوج زمانی را باهم سپری کنید.

رژیم غذایی
بادام‌زمینی و حساسیت‌ها
کره بادام‌زمینی ، غذایی مطلوب در دوران بارداری است. آن حاوی فیبر ، ویتامین E و چربی‌های اشباع نشده است. مطالعات نشان می‌دهد خوردن بادام‌زمینی و کره بادام‌زمینی می‌تواند به پایین آوردن کلسترول و قند خون کمک کند.
بادام‌زمینی همچنین به کنترل وزن کمک می‌کند زیرا آن حجم اشباعی زیادی دارد به این معنی که آن نسبت به غذاهای دیگر به خصوص غذاهایی که کربوهیدرات بیشتری دارند گرسنگی را به تعویق می‌اندازد .
هنگامی که شما وعده‌ها و میان وعده‌های غذایی را برنامه‌ریزی می‌کنید به خاطر داشته باشید که کره بادام‌زمینی ، کالری زیادی دارد: دو قاشق غذاخوری کره بادام‌زمینی که اغلب مردم در ساندویچ خود مصرف می‌کنند 190 کالری دارد.
اگر حساسیت دارید: 
حدود 2 تا 5/2 درصد از تمام بزرگ‌سالان و بسیاری از کودکان از حساسیت‌های غذایی رنج می‌برند. حساسیت به بادام‌زمینی یکی از شایع‌ترین حساسیت‌های غذایی است ( به دنبال آن صدف ، تخم‌مرغ ، گندم ، سویا ، لبنیات و آجیل‌های درختی).
اگر حساسیت دارید باید همیشه از مصرف بادام‌زمینی به ویژه در دوران بارداری پرهیز کنید. غذاهای حساسیت زا می‌توانند به صورت خارش ، تورم پوستی ، گرفتگی بینی ، تهوع و اسهال باشند که مرگ‌آور است.
اگر حساسیت ندارید : 
آیا خوردن بادام‌زمینی در دوران بارداری خطر حساسیت داشتن فرزندتان به بادام‌زمینی را افزایش می‌دهد؟ جواب واضحی برای این سوال وجود ندارد. به هر حال شواهد نشان می‌دهد که پروتئین موجود در بادام‌زمینی وارد شیر مادر می‌شود.
محققان فرض می‌کنند اگر پروتئین بادام‌زمینی به شیر مادر وارد شود احتمالاً می‌تواند به جفت نیز راه یابد و این مفهوم را ایجاد می‌کند خانم‌هایی که خویشاوندان نزدیکی دارند که به بادام‌زمینی حساسیت دارند از خوردن آن در دوران بارداری و شیردهی اجتناب کنند زیرا فرزند آن‌ها احتمال بیشتری دارد که حساسیت به بادام‌زمینی داشته باشد.

بایدها و نبایدها-هفته بیست و یکم بارداری
در این هفته باید آزمایش خون (گلوکز) را انجام دهید. برای کودک خود از موسیقی  آرامش‌بخش استفاده کنید. آب بیشتری بنوشید . ورزش‌های سبک خود را ادامه  دهید.
کودک بزرگ‌تر خود را کم‌کم و به'آرامی از شرایط جدید و اتفاقی که قرار است بیفتد آگاه کنید. طوری او را آماده  و آگاه کنید که برای آمدن خواهر یا برادر جدید خود آمادگی پیدا کند تا او را تحت  پوشش خود قرار دهد و نسبت به'آن احساس مسئولیت پیدا کند. حتی می‌توانید او را قبل  از زایمان به'آن بخش ببرید تا آگاهی کامل پیدا کند.

در کلاس‌های آمادگی زایمان ثبت‌نام کنید.
- معمولاً والدین در ماه‌های 6 تا 7 بارداری خود در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند.
- این کلاس‌ها معمولاً 6 تا 8 هفته به طول می‌انجامد.
- کارشناسان در این کلاس‌ها اطلاعات مفیدی را درباره زایمان و تکنیک‌های نفس کشیدن در اختیارتان قرار خواهند داد.

نکته تغذیه‌ای هفته بیست و یکم بارداری :
از آنجا که کودک شما در حال تولید سلول‌های قرمز خونی است، در هفته 21 بارداری مصرف 27 میلی‌گرم آهن در روز برای شما واجب است و شما را از ابتلا به کم خونی نجات می‌دهد. از مصرف بیش از حد شیرینی و نمک خودداری کنید."
"این  برنامه شامل تمامی مواد غذایی است که بایستی در برنامه غذایی شما گنجانده شود و این برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند تحقیقات نشان می‌‌دهد .موادی که شما در این دوره مصرف می‌کنید می‌تواند نقش مهمی در سلامت کودکتان تا آخر عمر ایفا کند. اگر چه در هفته 21 بارداری خود هستید اما هنوز برای اعمال تغییرات مواد غذایی، دیر نشده است. "
- صبحانه: شیر کم چربی (تا روزی سه لیوان در وعده‌های مختلف ) تخم‌مرغ آب پز - پنیر کم چرب و کم نمک + گردو
- میان وعده صبح :  میوه فصل مانند گلابی یا چند عدد آلو یا سیب و نارنگی
- نهار : ماهی دریای آزاد یا قزل‌آلا به همراه سالاد - عدس‌پلو - لوبیاپلو -
- میان وعده عصر: کمی از مغزها خام و بدون نمک مانند پسته یا بادام یا شیر و بیسکویت سبوس‌دار - انار یا انگور
- شام : خوراک لوبیاچیتی -سوپ جو - کباب تابه‌ای - ماکارونی به همراه سالاد

هفته بیست و یکم بارداری، اتفاقاتی که می افتد
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 14

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند