بازدید: 35

درباره لکنت زبان در کودکان، نکاتی مهم

منبع : نی نی بان کد خبر: 1313943
لکنت زبان در کودکان یک مشکل گفتاری است که باعث می شود کودکان در روان صحبت کردن دچار مشکل شوند.
لکنت زبان در کودکان یک مشکل گفتاری است که باعث می شود کودکان در روان صحبت کردن دچار مشکل شوند. لکنت زبان در کودکان اغلب در ابتدای جملات صورت می گیرد، اما گاهی اوقات هم در تمام شکل صحبت کردن تاثیر می گذارد.
کودکان ممکن است هنگام لکنت زبان کارهای غیر کلامی هم را انجام دهند. به عنوان مثال، ممکن است حرکات  چشم ها زیاد شده و یا دست های خود را تکان بدهند. با ما همراه باشید تا درباره علل لکنت زبان در کودکان و درمان آن صحبت کنیم.

سه نوع لکنت زبان مختلف وجود دارد.
لکنت زبان نوروژنیک:
این نوع لکنت زبان بر اثر اختلال سیگنال های اعصاب و مغز به وجود می آید.
لکنت زبان رشدی:
این نوع لکنت زبان معمولا در کودکان زیر چهار سال ایجاد می شود، یعنی زمانی که آن ها شروع به یادگیری زبان می کنند.این نوع لکنت زبان معمولا به خودی خود برطرف می شود.
لکنت زبان روانشناختی:
 این نوع لکنت معمولا از بخشی از مغز که مسئول تفکر  است ناشی می شود.

علل لکنت زبان در کودکان
ما واقعا نمی دانیم چرا لکنت زبان اتفاق می افتد. این  مشکل ممکن است به این دلیل باشد که پیامی که مغز کودک در هنگام صحبت کردن به عضلات دهان او می فرستد، دچار خطا یا تاخیر می شود.  این خطا یا تاخیر باعث می شود که کودک وقتی که صحبت می کند، عضلات دهانش، با کلمات هماهنگ نشده و  باعث لکنت  شود.
لکنت  زبان کودک گاهی می تواند ریشه خانوادگی داشته باشد. این به این معنی است که اگر یکی از افراد خانواده لکنت داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که کودک هم دچار لکنت زبان شود.  اما این بدان معنا نیست که کودکی که سابقه خانوادگی لکنت دارد، قطعا دچار لکنت زبان می شود.
لکنت زبان معمولا  ناشی از اضطراب یا استرس نیست. اما لکنت زبان  باعث استرس می شود، مخصوصا برای نوجوانان. آسیب مغزی ناشی از  سکته مغزی هم  می تواند باعث لکنت نورونی(اعصاب) شود. کمبود و اختلالات عاطفی شدید هم می تواند باعث لکنت روانی شود.
به طور کلی لکنت زبان می تواند  علل مختلفی داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:
– سابقه  خانوادگی لکنت زبان
– علل نوروفیزیولوژی(دلایل مغزی)
– مشکلات رشد در دوران کودکی

زمان شروع  لکنت زبان در کودکان
لکنت در کودکان اغلب در طول سال های پیش دبستانی شروع می شود، یعنی  در سن  2 تا 4 سالگی. این زمان،  زمانی است که کودکان شروع به یادگیری ترکیب کلمات و جملات طولانی می کنند. لکنت زبان می تواند به طور ناگهانی شروع شود. برای مثال، یک کودک ممکن است یک روز صبح با لکنت زبان از خواب بیدار شود. در موارد دیگر هم لکنت زبان ممکن است در طول  زمان ایجاد شود.

لکنت زبان ناگهانی کودک چرا اتفاق می افتد؟
لکنت زبان  ناگهانی کودک معمولا بعد از یک وقوع یک اتفاق ناخوشایند و یا دلهره آور ایجاد می شود. این مشکل معمولا  مربوط به دوران خردسالی است و کودکان بیشتر به لکنت زبان ناگهانی دچار می شوند. اگرچه ممکن است این لکنت ناگهانی در بزرگسالان هم ایجاد شود.

علت لکنت زبان ناگهانی در کودکان
پس از بروز لکنت زبان ناگهانی، به دلیل شوک وارد شده بر کودک ممکن است این مشکل به مدت طولانی با کودک همراه باشد. گاهی اوقات هم برخلاف نگرانی های زیاد در مورد لکنت زبان ناگهانی کودکان، ممکن است این مشکل  در مدت زمان کوتاهی و به خودی خود درمان شود.
لکنت ناگهانی زبان کودکان ممکن است در پی یک اتفاق ناگهانی و یا ترس زیاد ایجاد شود. گاهی اوقات این مشکل تا دوران مدرسه و پس از آن هم درمان نشده و می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد فردی او شود. با آگاهی لازم در مورد برخورد با این مشکل، می توان به فرد کمک کرد.

درمان لکنت زبان ناگهانی کودک
همه کودکانی که دچار لکنت زبان هستند نیاز به  درمان خاصی ندارند ، زیرا لکنت زبان معمولا با رشد کودک و با گذشت زمان حل می شود. در مواردی که لکنت زبان مدت زمان زیادی طول می کشد، گفتار درمانی برای بعضی از کودکان می تواند گزینه مناسبی باشد.
گفتار درمانی
گفتار درمانی می تواند مانع از وقفه در گفتار و بهبود عزت نفس کودک شما شود. این درمان اغلب  بر کنترل الگوهای گفتاری و تشویق  کودک  برای نظارت بر میزان سخن گفتن، حمایت از نفس و تنش حنجره تمرکز دارد.
والدین ممکن است از تکنیک های درمانی برای کمک به درمان لکنت کودکان خود  آگاهی کافی نداشته باشند. گوش دادن به  کودک و صبر و حوصله زیاد، بسیار مهم است. گفتار درمانگر می تواند اهمیت در نظر داشتن زمان را  به والدین یادآوری کند.
دستگاه های الکترونیکی
گاهی اوقات از این دستگاه ها برای درمان لکنت زبان استفاده می شود. با این روش، کودکان تشویق می شوند تا با گوش کردن به صدای ضبط شده آرام خود، بهتر صحبت کنند.
هیچ داروئی برای درمان لکنت زبان  وجود ندارد. درمان های جایگزین مانند طب سوزنی، تحریک مغزی الکتریکی و تکنیک های تنفسی هم در تمام موارد موثر نیستند.
در موارد دیگر هم توصیه می شود در صورت عدم استفاده از آموزش های درمان گر، یک محیط کم فشار برای کودک ایجاد کنید، زیرا  ممکن است به کاهش لکنت زبان او کمک کند.

آیا لکنت زبان در کودکان ارثی است؟
لکنت زبان ممکن است در خانواده ها به دلیل یک اختلال ارثی در بخشی از مغز که زبان را اداره می کند، ایجاد شود.گاهی اوقات لکنت زبان می تواند منشاء ژنتیک و ارثی داشته باشد. در این گونه موارد، در صورتی که یکی از والدین و یا اعضای خانواده دچار لکنت باشند، ممکن است کودک هم به این مشکل داشته باشد.

آیا لکنت زبان در کودکان درمان دارد؟
لکنت زبان معمولا مشکل نگران کننده ای نیست، البته تا زمانی که بیش از پنج یا شش ماه ادامه نداشته باشد یا حداقل در طی آن دوره به تدریج بهبود یابد. برخی از اقداماتی که می توانید برای کمک به فرزند خود انجام دهید عبارتند از:
– وقتی صحبت می کنید از تصحیح یا قطع کردن صحبت  او اجتناب کنید.
– از او بخواهید که  حرف خود را تکرار کند.
– اطمینان داشته باشید که به آرامی و به روشنی با کودک خود صحبت کنید و به او زمان کافی بدهید تا جمله خود را کامل کند.
– در مورد موضوعات روزمره با کودک خود صحبت کنید و او را تشویق به حرف زدن کنید.
– سعی کنید  استرس یا شرایطی  راکه لکنت زبان او  را بدتر می کند، به حداقل برسانید.

درباره لکنت زبان در کودکان، نکاتی مهم
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10
 • درباره لکنت زبان در کودکان، نکاتی مهم


  لکنت زبان در کودکان یک مشکل گفتاری است که باعث می شود کودکان در روان صحبت کردن دچار مشکل شوند.
 • لکنت زبان در کودکان، نکاتی که باید بدانید!


  لکنت یعنی قطع جریان پیش‌رونده گفتار که دفعات و یا تداوم آن بیش از حد عادی باشد.
 • درمان لکنت زبان در کودکان، نکاتی که باید بدانید


  لکنت زبان نوعی اختلال در صحبت کردن محسوب می‌شود که البته بین کودکان 2 تا 5 ساله شایع نیست.
 • لکنت زبان از کودکی تا نوجوانی/ ترس خانواده‌ها از درمان لکنت زبان


  دکترای روانشناسی تربیتی با بیان اینکه ترس اولیه و پیش زمینه برای مراجعه به درمان لکنت وجود دارد، بیان کرد: باورهای غلطی وجود دارند که در اثر یک سری تمرین‌های خانگی و آموزش می‌توان به درمان این مساله پرداخت.
 • لکنت زبان در کودکان، علت


  پسر 10 ساله ای دارم که خیلی اضطراب و ترس از تنها ماندن در خانه و یا در هر مکان دیگری را دارد در ضمن دچار لکنت زبان هم می باشد.
 • لکنت زبان در کودکان، رفع می‌شود؟


  به هیچ وجه به کودک تذکرندهید و جملاتی مانند: آرام صحبت کن و نفس عمیق بکش و... را به کار نبرید.جملات بریده کودک را کامل نکنید.
 • علت لکنت زبان در کودکان


  بسیاری از افرادی که لکنت زبان دارند دچار بعضی از ناراحتی‌های عصبی و ناسازگاری‌های اجتماعی هستند.
 • لکنت زبان در کودکان، می شه ازش جلوگیری کرد؟


  لکنت زبان نوعی سردرگمی در ارتباطات کلامی است که در آن سخنران اغلب صداهای مختلف، کلمات را تکرار می کنند یا می کشند، و ارتباط کلامی را قطع می کنند.
 • علت لکنت زبان در کودکان، سه تا شش سالگی


  لکنت زبان در کودکان ۳ ساله و بزرگتر یکی از مشکلاتی است که والدین در مورد آن نگرانی بسیار دارند.
 • لکنت زبان در کودکان، ژنتیکی است؟


  یکی از مسائلی که انسان را از دیگر موجودات هستی متمایز می‌کند، قدرت تعقل و تکلم اوست و به این شکل انسان، حیوان ناط نیوز، نام گرفته است.
 • علت لکنت زبان در کودکان، چیست؟


  پسرم 2 سال و 3 ماهه است. یه هفته هست که لکنت پیدا کرده.
 • علت لکنت زبان در کودکان، ناگهانی است؟


  لکنت زبان نوعی اختلال گفتار است که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با سرعت مناسب و به طور پیوسته و روان ایجاد می نماید.
 • تشخیص لکنت زبان در کودکان


  در این دوره از زمان کسی نمی تواند اهمیت زبان را ناچیز بشمارد. بنابر این جای تعجب نیست که والدین این همه بر وضعیت گفتار کودکانشان تاکید دارند و به همین دلیل است که کوچکترین تاخیری در گفتار موجب نگرانی شدید والدین می شود.
 • لکنت زبان در کودکان، کی شروع می‌شود؟


  شروع لکنت به طور شایع در سنین ۷ ۲ سالگی است معمولاً بعد از ۱۲ سالگی ابتلا به لکنت زبان دیده نمی شود، مگر در مواردی که سانحه مغزی جدی اتفاق افتاده باشد.
 • لکنت زبان کودکان، درمان می شود؟


  مردم معمولا درباره بسیاری از مسائل جوک می‌سازند. درباره قومیت‌ها، کشورها، بچه‌ها و بزرگ‌ها. بعضی از این لطیفه‌ها خنده دار و جالبند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان

گزارش تمرین استقلال/ از جشن تولد برای اسماعیلی تا مصدومیت مهاجم آبی پوشان