بازدید: 65

هند بندر چابهار را رها می‌کند؟

منبع : فرارو کد خبر: 1313885
" متاسفانه، تاکنون قول‌های هند برای سرمایه‌گذاری در توسعه بندر چابهار و پروژه‌های اتصالی‌اش محقق نشده است. اگر همکاری و درگیری هند در بندر چابهار ماهیت استراتژیک دارد، انتظار می‌رود که این کشور اقدامات ضروری و فوری در این زمینه اتخاذ کند".
هند بندر چابهار را رها می کند؟

فرارو- یک دیپلمات بلندپایه ایرانی در هند، به دهلی نو درباره جایگزین کردن نفت ایران هشدار داد و از عدم تحقق وعده های هند برای سرمایه گذاری در بندر چابهار ابراز تاسف کرد.

به گزارش فرارو، بندر چابهار ایران، که به لحاظ تجاری در یک منطقه استراتژیک واقع شده است، یکی از مهمترین دلایل نزدیکی هند به ایران پس از لغو تحریم های هسته ای در سال ۲۰۱۵ بود.

مقامات بلندپایه هند و ایران به منظور تقویت روابط تجاری و همچنین توسعه بندر چابهار چندین بار با یکدیگر دیدار کرده و اسنادی را امضا کرده اند. اما اکنون پس از خروج یکجانبه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت تحریم های کاخ سفید علیه ایران، سرمایه گذاری هند در پروژه های توسعه بندر چابهار در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

اگر چه پروژه توسعه بندر چابهار ارتباط چندانی با تحریم های نفتی آمریکایی علیه ایران ندارد، اما احتمال پایبندی هند به تحریم های نفتی آمریکا و در نتیجه قطع واردات نفت از ایران، ادامه سرمایه گذاری هند در پروژه های بندر چابهار را تحت الشعاع خود قرار داده است.

مسعود رضوانیان رهاقی، معاون سفیر ایران در هند،  از دهلی نو به دلیل عدم اجرای وعده های قبلی برای سرمایه گذاری در توسعه بندر استراتژیک چابهار انتقاد کرده و گفته اگر هند واردات نفت از ایران را متوقف کند، "مزایای ویژه" را از دست خواهد داد.

این دیپلمات ایرانی هشدار داد اگر هند نفت کشور های دیگر (مانند عربستان، روسیه، عراق و آمریکا) را جایگزین نفت ایران کند، تهران امتیازاتی که به دهلی نو داده را لغو خواهد کرد.

به گزارش روزنامه هندی اکونومیک تایمز، رضوانی تصریح کرد: " متاسفانه، تاکنون قول های هند برای سرمایه گذاری در توسعه بندر چابهار و پروژه های اتصالی اش محقق نشده است. اگر همکاری و درگیری هند در بندر چابهار ماهیت استراتژیک دارد، انتظار می رود که این کشور اقدامات ضروری و فوری در این زمینه اتخاذ کند".

رضوانیان در سمینار "فرصت ها و چالش های در حال ظهور در دیپلماسی جهانی و تاثیر آن بر روابط دوجانبه با هند" سخنرانی می کرد.

در پی ممانعت پاکستان از دادن دسترسی تزانزیتی به هند، کشور های هند، ایران و افغانستان بندر چابهار را گذرگاهی به سوی فرصت های طلایی برای تجارت با کشور های آسیای مرکزی دانستند. در ماه می ۲۰۱۶، ایران، هند و افغانستان توافقی امضا کردند که به موجب آن با استفاده از بندر چابهار، کریدور ترانزیت و حمل ونقل بین سه کشور ایجاد می شود.

علاوه بر سرمایه گذاری مشترک هند و ایران در چابهار، روابط این دو کشور از منظر صادرات نفت هم حائز اهمیت است. هند دومین مشتری نفت ایران است و ایران نیز پس از عراق و عربستان سومین تامین کننده نفت هند به شمار می رود. با این حال، آمریکا از مشتریان نفت ایران درخواست کرده که واردات نفت از این کشور را به صفر برسانند.

به گفته اکونومیک تایمز، هند با در نظر گرفتن اینکه پروژه بندر چابهار می تواند یک ارتباط بزرگ تجاری با کشور جنگ زده افغانستان باشد، اهمیت این بندر را با آمریکایی ها در میان خواهد گذاشت.

هند بندر چابهار را رها می‌کند؟
:
امتیاز : 4.2 تعداد رای : 13

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

گزارش اشپیگل از تمرین کشتار منافقین در آلبانی

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

شوخی دایی و غلامپور در تمرین سایپا/گزارشگر قطری در تمرین+تصاویر

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

گزارش نهاد‌های مربوطه از حادثه تروریستی زاهدان در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

سبز «ساربیل» در میان سرخی سیمانی‌ها/ گزارش حسابرسی شده، عامل جذابیت سهم

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛

گزارش سپاه و وزارت اطلاعات به مجلس؛ "حمایت اطلاعاتی عربستان و امارات" از تروریست‌ها قطعی اعلام شد

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است

دهمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام به مجلس ارائه شده است