بازدید: 28

اسهال و استفراغ یک روزه خوب نمی شود

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1313727
سلامت نیوز:اسهال و استفراغ شایع ترین بیماری گوارشی فصل گرم سال محسوب می شود. این بیماری نه تنها آزاردهنده و ناخوشایند است بلکه با ایجاد کم آبی در بدن و به دنبال آن برهم خوردن تعادل آب و املاح بدن می تواند فرد مبتلا را در شرایط خطرناکی قرار دهد.

سلامت نیوز:اسهال و استفراغ شایع ترین بیماری گوارشی فصل گرم سال محسوب می شود. این بیماری نه تنها آزاردهنده و ناخوشایند است بلکه با ایجاد کم آبی در بدن و به دنبال آن برهم خوردن تعادل آب و املاح بدن می تواند فرد مبتلا را در شرایط خطرناکی قرار دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران ،اسهال و استفراغ در میان همه گروه های سنی دیده می شود اما شیرخواران، کودکان، سالمندان و افراد دارای ضعف سیستم ایمنی بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. از سوی دیگر این بیماری مسری است و بسرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می شود از این رو آشنایی با دلایل ایجاد و راه های پیشگیری از آن می تواند بسیار مفید باشد.


دکتر فریبا فشندکی در توضیح بیماری اسهال و استفراغ به «ایران» می گوید: اسهال وضعیتی است که در آن فرد بیش از حد طبیعی دفع مدفوع روان دارد. عامل ایجاد این بیماری معمولاً ویروس یا باکتری است و معمولاً 5 روز تا یک هفته فرد را درگیر می کند و پس از آن علائم بهبودی نمایان می شود.


این متخصص کودکان تأکید می کند: این بیماری معمولاً در اثر رعایت نکردن بهداشت بروز می کند. بهتر است بدانیم که رعایت بهداشت همیشه تمیز شستن دست ها نیست بلکه ما باید بهداشت مواد غذایی را نیز بخوبی رعایت کنیم. استفاده از آب و غذای آلوده و میوه و سبزیجاتی که بدرستی شسته نشده اند می تواند مهم ترین عامل ایجاد این بیماری باشد.

وی در ادامه می افزاید: اغلب میوه های فصل تابستان برخلاف میوه های زمستانی با پوست مصرف می شوند از این رو شستن و ضدعفونی کردن این میوه ها بسیار مهم است.

غذاها هم حتماً باید در یخچال نگهداری شوند و بیشتر از یک ساعت بیرون از یخچال نمانند. دکتر فشندکی اظهار می کند: فصل تابستان معمولاً فصل سفر و گردش است.

از این رو توصیه می کنم طی سفر از مواد غذایی سالم و آب معدنی استفاده کنید. در انتخاب رستوران ها نیز دقت کنید و مطمئن شوید که نظافت و بهداشت در آن رستوران رعایت می شود.


این متخصص کودکان تأکید می کند: شایع ترین دلیل ایجاد عفونت های گوارشی در فصل گرم سال، ویروس است از این رو نباید برای درمان از آنتی بیوتیک استفاده کرد. درحقیقت آنتی بیوتیک هیچ تأثیری در درمان یا کاهش دوره اسهال و استفراغ ندارد و تنها بدن را ضعیف تر می کند.

استفاده از آنتی بیوتیک تنها در موارد خاص مانند ابتلا به اسهال خونی مجاز است که البته باید تحت نظر پزشک تهیه و استفاده شود. وی ادامه می دهد: متأسفانه بسیار دیده شده است که برخی برای فرزندشان از داروهای ضد اسهال استفاده می کنند.

این گروه باید بدانند استفاده از داروهایی که حرکات روده را کم می کند یا همان داروهای ضد اسهال برای کودکان مجاز نیست چون این داروها نه تنها به درمان بیماری کمک نمی کنند بلکه با تنبل کردن روده و کم کردن دفعات دفع باعث می شوند میکروب در مدت زمانی طولانی تر دفع شود و بهبود بیمار به تأخیر بیفتد.

به گفته دکتر فشندکی، شرایط استفاده از داروهای ضداسهال در بزرگسالان نیز به همین گونه است و استفاده از این داروها توصیه نمی شود اما بزرگسالان به دلیل مسئولیت های اجتماعی و حضور در محل کار ممکن است ترجیح دهند عوارض بیماری کاهش یابد حتی به قیمت طولانی تر شدن دوره درمان.

این متخصص خاطرنشان می کند: در مورد استفراغ هم همین طور است و بیماری با گذشت زمان بهبود می یابد اما افرادی که استفراغ های مکرر دارند باید با مراجعه به پزشک بسته به شرایط و شدت بیماری از داروهای خوراکی یا تزریقی استفاده کنند.


آب از دست رفته را جبران کنید
وی با تأکید بر اهمیت استفاده از آب و مایعات طی دوران بیماری می گوید: باید مایعات از دست رفته جبران شود. بهترین ماده برای جبران کم آبی بدن که توسط سازمان جهانی بهداشت توصیه شده، ORS است. والدین می توانند یک بسته از پودر ORS را در یک لیتر آب جوشیده سرد شده حل کنند و به ازای هر نوبت اسهال بنا به وزن کودک بین 100 تا 250 سی سی به او بنوشانند.

در مورد بزرگسالان نیز بهتر است بعد از هر نوبت اسهال یک لیوان ORS استفاده شود. اما گاهی هم پیش می آید که تحمل ORS برای بیمار امکان ندارد یا کودکان از نوشیدن آن اجتناب می کنند در چنین شرایطی بهترین درمان خانگی برای آن دوغ بدون گاز است که نوع ترش و شیرین آن هم خیلی تفاوتی ندارد.


خوردن مواد خوراکی شیرین ممنوع!
اسهال و استفراغ بیماری آزادهنده ای است که ناخودآگاه میل و اشتیاق به خوردن غذا یا آشامیدن را از بیمار می گیرد، اما از سوی دیگر اطرافیان تلاش می کنند با تدارک یک رژیم غذایی صحیح عوارض بیماری را کاهش دهند. در این راستا با دستورات و بایدها و نبایدهای بسیاری مواجه می شویم.

دکتر فشندکی در این باره می گوید: در زمان بروز اسهال رژیم غذایی خاصی توصیه نمی شود اما توصیه اکید خوردن ماست و دوغ بیشتر است.

در میان میوه ها هم موز پیشنهاد می شود. البته بهتر است بدانید مواد غذایی شیرین مثل آب میوه های صنعتی، نوشابه و نبات به علت داشتن قند بالا باعث تشدید اسهال می شود به همین جهت برای کاهش عوارض این بیماری توصیه می شود طی مدت بیماری، این مواد خوراکی استفاده نشود.


این بیماری در مدت زمان کمتر از 5 روز بهبود نمی یابد
بسیاری از ما گمان می کنیم با استفاده از دارو باید بسرعت علائم بهبودی نمایان شود. به همین دلیل اگر در مدت زمان کوتاهی بهبود نیافتیم سعی می کنیم با مصرف داروی بیشتر مشکل خود را حل کنیم. در حالی که دکتر فشندکی معتقد است، این بیماری در مدت زمان کمتر از 5 روز بهبود نمی یابد و نباید انتظار داشته باشید که به محض استفاده از دارو عوارض بیماری کاهش بیابد.

برای بهبودی کامل باید دوره درمان کامل شود و طی این مدت هم باید ضمن استراحت به اندازه کافی از مایعات استفاده کنید. از سوی دیگر رعایت بهداشت و شست و شوی درست دستها مانع انتقال بیماری به دیگران خواهد شد.

وی درخاتمه تأکید می کند: هرچند این بیماری معمولاً با گذراندن دوره بیماری بهبود می یابد اما با مشاهده تب بالا، اسهال خونی، بی حالی شدید، عدم تحمل خوراکی ها و استفراغ مکرر و کاهش سطح هوشیاری در اسرع وقت به پزشک مراجعه و از خود درمانی پرهیز کنید.


اسهال و استفراغ یک روزه خوب نمی شود
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • اسهال و استفراغ یک روزه خوب نمی‌شود


  اسهال و استفراغ شایع‌ترین بیماری گوارشی فصل گرم سال محسوب می‌شود. این بیماری نه تنها آزاردهنده و ناخوشایند است بلکه با ایجاد کم آبی در بدن و به‌دنبال آن برهم خوردن تعادل آب و املاح بدن می‌تواند فرد مبتلا را در شرایط خطرناکی قرار دهد.
 • اسهال و استفراغ یک روزه خوب نمی شود


  سلامت نیوز:اسهال و استفراغ شایع ترین بیماری گوارشی فصل گرم سال محسوب می شود. این بیماری نه تنها آزاردهنده و ناخوشایند است بلکه با ایجاد کم آبی در بدن و به دنبال آن برهم خوردن تعادل آب و املاح بدن می تواند فرد مبتلا را در شرایط خطرناکی قرار دهد.
 • اسهال و استفراغ در کودکان، علت و راهکار


  یکی از مشکلات شایع کودکان به خصوص در فصول گرم سال اسهال و استفراغ است.
 • اسهال و استفراغ کودک، درمان


  دختر ۱۵ ماهه ام ناگهانی اسهال و استفراغ شدید گرفت دکتر شربت اندامین داد یک هفته گذشته هنوز اسهال داره و رنگش به سفید و طوسی تغییر کرده چیکار کنم خوب بشه؟
 • اسهال و استفراغ کودکان در تابستان، چند نکته مهم


  متاسفانه بیماری‌های گوارشی کودکان در فصل گرما شیوع بالایی دارد، ولی افراد می‌توانند با راهکار‌هایی خانگی به بهبود این عوارض کمک کنند.
 • اسهال و استفراغ کودکان، توصیه‌های درمانی


  اسهال و استفراغ شایع‌ترین بیماری گوارشی فصل گرم سال محسوب می‌شود.
 • علائم و درمان اسهال و استفراغ کودکان


  در کودکان معمولاً ویروس ها موجب اسهال و استفراغ می شوند. دست های خود را مکرر بشویید؛ زیرا اسهال ویروسی بسیار مسری است. در صورت ادامه و استفراغ بعد از چند بار تغذیه، احتمال کم شدن آب بدن نوزاد وجود دارد.
 • اسهال و استفراغ کودک، علت کاهش وزن ناگهانیه؟


  اگر دختر نوپام به دلیل اسهال و استفراغ یک کیلو کم کرده باشه، وزنش بازم خوبه؟
 • درمان اسهال و استفراغ در بارداری، چیست؟


  28 سالمه و هفته 10 بارداری هستم. دو روزه اسهال شدید و کمی تهوع دارم. سرم قندی نمکی به همراه آمپول دمیترون، ب کمپلکس و رانیتیدین زدم .
 • اسهال و استفراغ کودکان، نشانه عفونت است؟


  بیماری اسهال و استفراغ (گاسترو آنتریت) یکی از مهم‌ترین عفونت‌های دستگاه گوارش کودکان محسوب می‌شود
 • اسهال و استفراغ نوزاد، درمان چیست؟


  اسهال نوزاد یکی از شایع ترین بیماری ها در بین نوزادان است،
 • اسهال و استفراغ کودکان، آیا بهبود یافته؟


  کودک ۲۲ ماهه ای دارم الان یک هفته است که ویروس گرفته و دچار دل درد و دل پیچه و استفراغ و تب و بی حالیست، الان بهتره اما هنوزم مدفوعش با اینکه سفت تر شده همچنان زرد و براق و چرب و چسبناک جدیدام موقع دفع گریه میکنه و پاهاشو جمع میکنه. میشه بفرمایین دل
 • بیماری های فصل تابستان، شیوع اسهال و استفراغ


  اسهال و استفراغ، عفونت های ادراری و عفونت های خونی، شایع ترین بیماری های کودکان در این فصل به شمار می روند.
 • استفراغ و اسهال نوزاد، توصیه مفید چیه؟


  پسرم ۴۵ روزشه رفلاکس معده داره، وقتی شیرAr میخوره دچار اسهال میشه ولی بالا نمیاره، شیرهای دیگه هم که بهش میدم با شدت زیاد بالا میاره، توصیه شما چیه؟
 • اسهال استفراغ نوزاد، چاره چیست؟


  بعد از هر بار شیر خوردن مدفوع آبکی میکنه و سریع لباسش کثیف میشه و امروز شدید شیر بالا میاره.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

مهران مدیری در نقش یک شیاد!/گزارشي از جزییات داستان و پخش سریال «هیولا»

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری دیدار تیم‌های استرالیا و سوریه

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

گزارش تصویری تقابل تیم‌های ویتنام و یمن

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

ایران ۰ - ۰ عراق / گزارش لحظه به لحظه

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

چرا فردوسی‌پور ۲۶ فوتبال آسیایی را گزارش نکرد؟

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش خواندنی آسوشیتدپرس از روز فرار شاه از ایران

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

گزارش عملکرد نه ماهه نخست سال 1397 شرکت بیمه ما

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند

فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند