بازدید: 57

راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ‌تاپ

برای خیلی از ما لپ‌تاپ به یکی از اصلی‌ترین ابزار‌ها برای انجام کار‌های روزمره‌ی مختلف تبدیل شده است. از نشان دادن نمونه کار‌ها در یک جلسه‌ی کاری تا تماشای فیلم‌های مورد علاقه در منزل، لپ‌تاپ‌ها همه‌جا و همه‌وقت در کنار ما هستند. قطعا باتری لپ‌تاپ یکی از مهم‌ترین خصوصیاتی است که آن را برای مواقع و مکان‌هایی که به برق دسترسی نداریم مناسب می‌کند. در نتیجه حفظ و نگهداری صحیح باتری لپ‌تاپ دغدغه‌ی بسیاری از ماست.
راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ تاپ
 
محسن چینه کش| برای خیلی از ما لپ تاپ به یکی از اصلی ترین ابزار ها برای انجام کار های روزمره ی مختلف تبدیل شده است. از نشان دادن نمونه کار ها در یک جلسه ی کاری تا تماشای فیلم های مورد علاقه در منزل، لپ تاپ ها همه جا و همه وقت در کنار ما هستند. قطعا باتری لپ تاپ یکی از مهم ترین خصوصیاتی است که آن را برای مواقع و مکان هایی که به برق دسترسی نداریم مناسب می کند. در نتیجه حفظ و نگهداری صحیح باتری لپ تاپ دغدغه ی بسیاری از ماست.
 
در این مطلب قصد داریم شما را با مهم ترین نکات در زمینه ی نگهداری از باتری لپ تاپ از شیوه صحیح شارژ کردن باتری گرفته تا روش کالیبره کردن باتری لپ تاپ آشنا کنیم تا با رعایت آن ها به افزایش طول عمر باتری لپ تاپ خود کمک کنید.

اهمیت موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم بسیاری از باور های قدیمی که از گذشته در ذهن مردم حک شده است در مورد نسل جدید باتری های لیتیومی صدق نمی کند. در نتیجه دست به کار شدیم و راهنمایی کامل تهیه کردیم که با مطالعه و رعایت آن می توانید مطمئن باشید باتری لپ تاپ شما همیشه در شرایط خوبی خواهد بود و به حداکثر عمر مفیدش خواهد رسید. با دیجی کالا مگ همراه باشید.
 
آیا پدیده ی حافظه ی باتری (Battery Memory Effect) صحت دارد؟
پیش از هر چیز لازم است حقیقت را در مورد باور غلطی که در ذهن بسیاری از مردم باقی مانده روشن کنیم: حافظه ی باتری. بر اساس این باور اشتباه اگر شما پیش از شارژ مجدد باتری لپ تاپ خود را کاملا تخلیه نکنید یا آن را پیش از شارژ کامل از برق بکشید به باتری آسیب وارد خواهد شد؛ بدین ترتیب که بخشی از ظرفیت باتری که مورد استفاده قرار نمی گیرد فراموش شده و در نتیجه ظرفیت باتری کاهش می یابد. به بیان دیگر بر اساس این باور بهترین حالت شارژ کردن باتری این است که اجازه دهیم سطح شارژ تا ۰ درصد کاهش بیابد و سپس باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم.

در واقع این باور در مورد باتری های قدیمی نیکلی صحیح بوده، ولی با ورود به نسل جدید لپ تاپ ها که تقریبا همه ی آن ها از باتری های لیتیومی استفاده می کنند نه تن ها شارژ و دشارژ کامل بیهوده است بلکه حتی می تواند به باتری لپ تاپ آسیب بزند. باتری های مدرن لیتیومی را می توان فارغ از درصد باقیمانده ی آن ها شارژ کرد و این موضوع هیچ تاثیر منفی روی عملکرد و عمر مفید آن ها نخواهد داشت.
 
آیا بهتر است هنگام استفاده از برق، باتری لپ تاپ را خارج کنیم؟
این سوال بسیاری از کاربران لپ تاپ است و ما همین الان به آن پاسخ خواهیم داد. پاسخ این سوال بسته به شرایط می تواند هم آری و هم خیر باشد. به طورکلی متصل ماندن لپ تاپ به منبع برق هنگامی که باتری به طور کامل شارژ شده است هیچ ضرری ندارد؛ چراکه به محض رسیدن سطح شارژ باتری لپ تاپ به ۱۰۰ درصد، ورود الکتریسیته به آن متوقف شده و جریان برق به طور مستقیم به سیستم پاور لپ تاپ هدایت خواهد شد.

نگهداری باتری لپتاپ - حرارت
بااین حال باقی ماندن باتری در لپ تاپ هنگام استفاده از منبع برق شهری می تواند یک ایراد داشته باشد. البته تنها درصورتی که سخت افزار لپ تاپ آن را در معرض حرارت بیش ازحد قرار دهد؛ بنابراین در شرایط استفاده ی معمولی که لپ تاپ بیش ازحد داغ نمی شود (دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه برای پردازنده و هارددیسک) مانعی برای باقی ماندن باتری در لپ تاپ وجود نخواهد داشت. ولی هنگام پردازش های سنگین نظیر بازی کردن (دمای بالای ۶۰ درجه) بهتر است باتری را در صورت امکان از لپ تاپ خارج کنید. برخلاف باور عمومی دشمن اصلی باتری های لیتیومی در زمانی که ۱۰۰ درصد شارژ شده اند باقی ماندن در برق نیست بلکه حرارت بیش ازحد است.
 
 
راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ تاپ
 
 آیا شارژ شدن کامل باتری لپ تاپ برای آن مضر است؟
بهتر است از تخلیه شدن کامل شارژ باتری لپ تاپ (رسیدن به ۰ درصد یعنی جایی که لپ تاپ خاموش می شود) اجتناب کنید. این حالت به باتری لپ تاپ شوک زیادی وارد کرده و حتی ممکن است به آن آسیب بزند. اساسا توصیه می شود به جای رها کردن باتری تا دشارژ شدن کامل و سپس شارژ کردن کامل آن تا سقف ۱۰۰ درصد، از دشارژ های جزیی تا رسیدن به سطحی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد و شارژ کردن های زودبه زود استفاده کنید.
 
چرا باتری لپ تاپ میزان شارژ باقیمانده را اشتباه نمایش می دهد؟
باتری لپ تاپ به سنسوری مجهز است که میزان دقیق انرژی باقیمانده ی آن را نشان می دهد. البته معمولا این سنسور در اثر چرخه های مکرر شارژ و دشارژ به مرور زمان دقت خود را از دست می دهد. دقیق نبودن سنسور باتری می تواند منجر به نمایش میزان اشتباهی از شارژ توسط لپ تاپ شود. ممکن است لپ تاپ به شما نشان دهد که باتری هنوز ۱۰ درصد شارژ دارد درحالی که میزان واقعی شارژ بسیار کمتر است. خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ می تواند نتیجه ی چنین خطایی باشد.
 
کالیبره کردن باتری لپ تاپ به چه معنی است و چگونه انجام می شود؟
برخی از لپ تاپ ها به ابزار هایی برای کالیبره کردن مجدد سنسور باتری مجهز هستند که البته کاری بیشتر از انجام دادن یک دشارژ و شارژ کامل انجام نمی دهند. برای کالیبره کردن سنسور باتری بهتر است حدودا پس از هر ۳۰ چرخه ی شارژ یک بار باتری لپ تاپ را بدون وقفه به طور کامل دشارژ کرده و سپس آن را بدون وقفه به طور کامل شارژ کنید.
 
 
راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ تاپ

توجه داشته باشید که یک چرخه ی شارژ کامل به معنی استفاده از کل (۱۰۰ ٪) ظرفیت باتری است، ولی لزوما این اتفاق نباید یکجا صورت پذیرد. برای مثال ممکن است امروز نیمی از ظرفیت باتری را استفاده کرده و سپس آن را دوباره کاملا شارژ کنید و فردا همین کار را مجددا انجام دهید. مجموع این دو روز یک چرخه ی شارژ محسوب می شود. در نتیجه بسته به نحوه ی استفاده ی شما تکمیل شدن یک چرخه ی کامل شارژ ممکن است چند روز به طول انجامد. باتری های لیتیومی تعداد محدودی (معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰) چرخه ی شارژ دارند و ظرفیت آن ها به مرور کاهش می یابد.
 
صحیح ترین روش کالیبره کردن باتری لپ تاپ شامل مراحل زیر است:

۱. باتری را به طور کامل (۱۰۰ ٪) شارژ کنید.

۲. پس از شارژ کامل حدودا دو ساعت به باتری استراحت دهید تا گرمای ناشی از پروسه ی شارژ شدن کاملا خارج شود. در طول این مدت می توانید با حفظ اتصال به منبع برق از لپ تاپ برای کاربرد های سبک استفاده کنید.

۳. لپ تاپ را از برق جدا کرده و با توجه به تصاویر زیر آن را برای رفتن خودکار به حالت هایبرنت هنگام رسیدن شارژ باتری به ۵ ٪ تنظیم کنید. اگر امکان تنظیم روی ۵ ٪ وجود ندارد این مقدار را روی پایین ترین عدد ممکن بگذارید. توجه کنید که هرگز این مقدار نباید کمتر از ۵ ٪ باشد. برای بزرگ شدن تصاویر روی آن ها کلیک کنید.

نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۱
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۲
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۳
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۴
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۵،

۴. لپ تاپ را روشن رها کنید تا به صورت بدون وقفه شارژ باتری کم شود و نهایتا به حالت هایبرنت برود. در طول این مدت می توانید از لپ تاپ مثل مواقع عادی استفاده کنید.
 
 
راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ تاپ
 


۵. زمانی که لپ تاپ به صورت خودکار خاموش (هایبرنت) شد آن را برای ۵ ساعت یا حتی بیشتر در همین حالت رها کنید.

۶. لپ تاپ را به برق وصل کنید و اجازه دهید باتری به صورت بدون وقفه به طور کامل (۱۰۰ ٪) شارژ شود. در طول این مدت هم می توانید از لپ تاپ مثل مواقع عادی استفاده کنید.

اگر پس از کالیبره کردن، باتری لپ تاپ خود را با نرم افزار های مخصوص تست کنید معمولا «سطح فرسایش» (Wear Level) بیشتری را گزارش می دهد. به همین دلیل بسیاری از مردم فکر می کنند کالیبره کردن کار مضری است. این تفکر صحیح نیست چرا که افزایش سطح فرسایش باتری در اثر کالیبره شده اتفاق نیفتاده بلکه اساسا باتری پیش از کالیبره شدن ظرفیت خود را صحیح گزارش نمی داده است.
 
 
راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ تاپ
 
کالیبره کردن باتری ضروری است چرا که مانع از بروز اتفاقات ناخوشایندی نظیر خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ در وسط یک ارائه ی بسیار مهم می شود، درحالی که به ظاهر باتری لپ تاپ هنوز ۳۰ درصد شارژ داشته است.
 
چگونه باید باتری را برای مدت طولانی انبار کنیم؟
اگر قصد دارید باتری لپ تاپ خود را برای مدت طولانی بدون استفاده نگهداری کنید لازم است قبل از این کار شارژ آن را به حدود ۴۰ درصد برسانید. همچنین محل نگهداری باید تا جای ممکن خشک و تمیز باشد. باتری را می توان در یخچال یا سردخانه (دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه ی سانتی گراد) نگهداری کرد، ولی به شرط این که نسبت به رطوبت کاملا عایق بندی شده باشد. بار دیگر لازم است یادآوری کنیم که بدترین دشمن باتری های لیتیومی حرارت است؛ بنابراین رها کردن باتری در صندوق عقب خودرو در روز های گرم تابستان می تواند به نابود شدن آن کمک زیادی بکند.

چه زمان باید یک باتری جدید برای لپ تاپ بخریم؟
پیشنهاد می شود تنها زمانی به فکر خریدن یک باتری جدید بیفتید که ظرفیت باتری فعلی لپ تاپ شما بسیار کاهش یافته باشد.
 اگر زود اقدام به خریداری باتری جدید کنید بلااستفاده ماندن منجر به خراب شدن آن خواهد شد.
 
 
راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ تاپ
 
 
 
اگر به هر دلیل مجبور شدید باتری اضافه ی خود را بدون استفاده نگهداری کنید نکاتی که پیش ازاین گفته شد حتما باید هنگام انبار کردن آن رعایت شود. جدا از این موارد هنگام خریداری باتری جدید دقت کنید زمان زیادی از تاریخ تولید آن نگذشته باشد.

راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ‌تاپ
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ‌تاپ


  برای خیلی از ما لپ‌تاپ به یکی از اصلی‌ترین ابزار‌ها برای انجام کار‌های روزمره‌ی مختلف تبدیل شده است. از نشان دادن نمونه کار‌ها در یک جلسه‌ی کاری تا تماشای فیلم‌های مورد علاقه در منزل، لپ‌تاپ‌ها همه‌جا و همه‌وقت در کنار ما هستند. قطعا باتری لپ‌تاپ یکی
 • آشنایی با انواع باتری اتومبیل و روش های نگهداری آن


  مهم ترین قسمت الکتریکی هر خودرویی باتری آن است که آن را قلب دوم اتومبیل می نامند و به همین سبب در این گزارش قصد داریم تا با انواع باتری های رایج خودرو و نحوه نگهداری آن آشنا شویم.
 • همه چیز درباره باتری خودرو از طول عمر تا روشهای نگهداری


  باتری خودرو یکی از اصلی ترین اجزاء خودرو می باشد امروز در فروش خودرو به بررسی انواع باتری خودرو و نیز طول عمر و روش نصب باتری خودرو اشاره می کنیم،
 • ده باور نادرست در نگهداری باتری تلفن‌ همراه


  روش‌هایی برای بهبود عملکرد باتری تلفن‌ همراه وجود دارد که پیروی از آن‌ها افزایش طول عمر باتری را به دنبال دارد اما همیشه این روش‌ها صحیح نیستند.
 • راهنمای تابستانه برای نگهداری گل و گیاه


  بهترین زمان آبیاری گیاهان در شب یا صبح است، اما ترجیح این است که این آبیاری در غروب یا همان شب انجام شود.
 • راهنمای کامل سفر به کیش


  کیش یکی از زیباترین جزیره های ایرانی خلیج فارس است که با تمرکز بر توسعه گردشگری توانسته به یکی از مهمترین مقاصد توریستی و تفریحی مسافران ایرانی تبدیل شود
 • راهنمای کامل سفر به چین (۲)


  از وقتی که چین در دهه 70 میلادی درهای خود را به روی جهان باز کرد، دوره ای از رشد و تغییرات سریع را تجربه کرده است. این روزها، گردشگران بیشتر و بیشتری از همه جای دنیا به سمت این کشور باستانی هجوم می آورند تا تاریخ غنی آن را تجربه کنند و شاید هم نگاهی
 • راهنمای کامل سفر به چین (۱)


  مدرنیزه شدن چین به این معناست که بسیاری از امکانات کشور‌های غربی حالا در این کشور مهیا است، هر چند هنوز موانعی وجود دارد که باید از پیش برای رویارویی با آن‌ها آماده شد. در این مطلب نکاتی را گردآوری کرده ایم که لازم است پیش از سفر به چین بدانید.
 • راهنمای کامل سفر به ترکیه


  ترکیه یکی از مقاصد اصلی گردشگری ایرانیان است. سالانه بیش ازدو میلیون نفر به ترکیه سفر می‌کنند و از اماکن تاریخی، مذهبی و تفریحی این کشور دیدن می‌کنند. برای آشنایی با راهنمای کامل سفر به ترکیه همراه ما باشید.
 • فتق ناف پس از بارداری، راهنمای کامل


  در مورد فتق ناف پس از بارداری و زایمان چه می دانید؟ آیا با این جمله موافقید که گفته می شود در حالی که بارداری زمانی برای تغییرات و پدیدار شدن عوارض سلامتی است
 • رشد ماه به ماه نوزاد، راهنمای کامل


  یک ماه سخت را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اید! حال وقت آن است که فاکتور‌های رشد نوزاد یک ماهه خود را بسنجید و به رشد همه جانبه او کمک کنید.
 • راهنمای کامل سفر به کربلا


  هزینه‌ی تاکسی از گاراژ نجف تا حرم حدود ۱۵۰۰ دینار است. مسیرهای مستقیم و کوتاه حدود ۳ دینار است که معادل (حدود) هزار تومان است. هزینه‌ی رفت و آمد در شهر و با تاکسی را می‌توان حدود ۷ هزار تومان تخمین زد.
 • راهنمای کامل آماده سازی سبد گل و تاج گل


 • راهنمای کامل آماده سازی سبد گل و تاج گل


 • آزمایشات قبل از زایمان، راهنمای کامل


  هنگامی که شما باردار می شوید، آزمایشات مختلف می توانند اطلاعاتی درباره سلامت شما و کودکتان بدهند.

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه