بازدید: 28

چگونه بچه ها را به ورزش علاقمند کنیم؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1308613
با رسیدن به فصل تابستان اغلب والدین به دنبال ثبت نام فرزندانشان در کلاس های ورزشی مناسب و آموختن مهارت های جدید هستند.
با رسیدن به فصل تابستان اغلب والدین به دنبال ثبت نام فرزندانشان در کلاس های ورزشی مناسب و آموختن مهارت های جدید هستند. اما چگونه باید بچه ها را به ورزش کردن علاقمند کنیم؟ چیزهایی که لازم است بدانید تا کودک ورزشکارتان همواره احساس پیروزی داشته باشد را در این مقاله ارائه داده ایم.
یکی از مادران می گوید ” مدت زیادی طول نکشید که بتوانم ورزش مورد علاقه پسرم را پیدا کنم. در ۲ سالگی او عاشق رفتن به کلاس‌های شنا بود. در ۳ سالگی که به او اجازه انتخاب بین استخر و پارک را دادم، استخر همیشه برنده انتخاب او بود. او در ۴ سالگی می توانست شنای آزاد را انجام دهد و شنای پروانه را به صورت بدوی انجام دهد.
در حال حاضر پسرم ۸ سال دارد و هنوز هم شنا می کند. اولین نفری است که در تمرینات تیمی حاضر می شود و آخرین نفری است که تمرین را ترک می کند. نه تنها شنا او را شاد می‌کند و تناسب اندام او را حفظ می کند، در کنار آن، هم تیمی هایش بهترین دوستان او هستند و او یاد گرفته است چطور برنده شود و حتی چگونه با وقار، بازنده شود.
بسیاری از کودکان قبل از یادگیری خواندن و نوشتن، انواع ورزش ها به آنها معرفی می شوند. چند سال پیش او ورزش‌های مختلفی (فوتبال، بیسبال، بسکتبال) را در کلاس‌های عادی امتحان کرد. شنا کردن به راحتی در بالای لیست ورزش های مورد علاقه او قرار دارد، هر چند او همچنین از تنیس و گلف نیز، لذت می‌برد وقتی که فصل شنا نیست. متخصصان عقیده دارند که بچه‌های ۷ و ۸ ساله اغلب با پیوستن به یک تیم و با ایجاد اشتیاق ثابت برای ورزش‌های سازمان‌یافته، به سطح بعدی می‌روند.
لاری زینگر، یک روانشناس بالینی در نیویورک می‌گوید: "عشق به ورزش کردن در کودکان، مهارت‌های حیاتی زندگی، مثل نظم، انگیزه، تعهد و همکاری را آموزش می‌دهد”.  با این حال در راه ورزشکار شدن، مشکلاتی هم وجود دارد. پیدا کردن یک تیم مناسب، پیدا کردن یک مربی حمایتگر، برای اینکه بدون هیچکونه اضطرابی تنها شاهد رشد ورزشی فرزندمان باشیم. ما مجموعه‌ای از استراتژی‌ها را بسیج کرده‌ایم تا به کودکان کمک کنیم به ورزش کردن ادامه دهند و در برد و باخت، موفق باشند.
 
به او کمک کنید مقدمات ورزش کردن را بخوبی فرا گیرد
پزشکان اطفال می‌گویند که اغلب پیش‌دبستانی‌ها آماده ورزش‌های تیمی سازمان‌یافته نیستند. آن‌ها هنوز مهارت‌های حرکتی اساسی را می‌آموزند و پس از آن، استفاده از این حرکات برای مهارت در ورزش، در آینده حیاتی است. اگر کودک شما بر روی مهارت‌های خاصی مثل ضربه زدن و لگد زدن قبل از اینکه پریدن و جست و خیز کردن را یاد بگیرد، تمرکز کند، ممکن است با عدم تعادل حین دویدن، دست و پنجه نرم کند. این می‌تواند برای او سخت‌تر باشد تا در ورزش کردن پیشرفت کند و احتمالا منجر به جراحت می شود.
بیرون گذاشتن کودک حداقل به مدت ۶۰ دقیقه از فعالیت‌های فیزیکی روزانه، به او فرصت می‌دهد تا اصول اولیه را یاد بگیرد. برخی از فعالیت‌ها را می توان به رهبری بزرگسالان، اما بصورت غیر ساختار یافته، بازی کرد. او تنها با دویدن در زمین‌بازی و بالا رفتن از تجهیزات می تواند مهارت خوبی بدست آورد. با تغییر فعالیت های ورزشی و تفکر بلند مدت، کودک را در مورد ورزش کردن هیجان زده کنید. شنا و ژیمناستیک، انتخاب‌های مناسبی برای انواع سطوح سنی کودکان می باشند و کلاس های رقص، دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی، ورزش های هم خانواده محسوب می شوند.
 
بیش از حد این کار را نکنید
اهمیت ورزش کردن کودکان، آنقدر زیاد است که برخی از والدین خیلی دور می روند. برخی، افراد را به تمرکز شدید بر روی ورزش های انفرادی در سنین پایین تشویق می‌کنند، در حالی که برخی دیگر کودک خود را در چهار فعالیت در آن واحد، ثبت‌نام می‌کنند. با این حال، هر دو روش می‌توانند نتیجه معکوس داشته باشند. این را تینا سیر، مدیر عامل اتحاد مثبت، در مانتین ویو کالیفرنیا می‌گوید.
اینکه کودک در طول هفته چندین ورزش را با هم انجام دهد و در مسابقات آخر هفته هم شرکت کند، این احساس را در کودک بوجود می آورد که بجای اینکه از ورزش کردن و فعالیت جسمانی لذت ببرد، آن را بعنوان یک شغل ببیند و همینطور به او مجال نمی دهد در مورد اینکه کدام ورزش را دوست دارد، فکر کند. سن جادویی چند سالگی است؟ "دنیل گولد، مدیر موسسه مطالعات ورزش جوانان در دانشگاه ایالتی میشیگان در لنزینگ شرقی می‌گوید که در این سن کودکان باید یک یا دو ورزش را در طول سال بازی کنند، تا طیف وسیعی از مهارت‌ها را به دست آورند. وقتی آن‌ها بزرگ‌تر شدند، می‌توانند تصمیم بگیرند که این ورزش را متوقف کنند یا به آن، ادامه دهند.
 
در خانه به او سخت نگیرید
اگر او برای تمرین، در خانه به توپ ضربه می زند، او را تشویق کنید، اما آن را به یک وظیفه سنگین تبدیل نکنید. سعی کنید در خانه به او خوش بگذرد و با زمان گذاشتن برای او و بازی کردن با او، از علاقه اش حمایت کنید. و نگران نباشید که این ورزش که در حال حاضر کودک شما آن را انجام میدهد، او را تبدیل به یک یار ذخیره، خواهد کرد. شروع مدرسه ابتدایی یا مراحل بعدی تحصیلی، می تواند ورزشکاران برتر را بوجود آورد، به خصوص اگر در دوران کودکی فعال بوده‌اند.
 
به او بگویید
با فرض اینکه او چند ورزش را در چند سال اخیر امتحان کرده‌ است، احتمالا کودک شما برخی ترجیحات را ایجاد کرده‌ است. دکتر زلینگر می‌گوید: "والدین اغلب کودک خود را در یک برنامه ورزشی قرار می‌دهند که دوستانش در آن حضور دارند، اما این همواره بهترین رویکرد نیست. ” برای مثال اگر پسر شما از فوتبال متنفر است یا در آن خوب نیست، می‌تواند احساس شکست کند، و ممکن است در برابر امتحان ورزش‌های دیگر مقاومت کند.
بیشتر بخوانید ...  کارگاه «آشنایی و انتقال عناصر فرهنگی افسانه و اسطوره‌ های ایرانی»
تعهد واقعی را برایش توضیح دهید
قبل از روز ثبت نام، برای فرزندتان توضیح دهید که باید کل فصل را در این ورزش شرکت کند و اگر از آن لذت نبرد، در فصل بعد می‌تواند ورزش دیگری را امتحان کند. منطقی است که از یک کودک ۷ ساله انتظار داشت کل فصل را، از ابتدا تا پایان، در یک ورزش بماند. در این سن کودک، مسئولیت پذیری در مدرسه را نیز می آموزد.
دکتر گلن کاشوربا، روان‌پزشک کودک و بزرگ‌سال در سامرست پنسیلوانیا می‌گوید: "بعضی از کودکان بعد از چند روز تمرین، ممکن است بخواهند تمرینات را ترک کنند، اگر تمرینات سخت تر از حد انتظارشان باشد، اما اگر آنها چند وقتی تمرینات را ادامه دهند، مهارت هایشان بهبود خواهد یافت و این ورزش را به ورزش های دیگر، ترجیح می دهند تا یک فصل دیگر در آن بازی کنند”.
 
پیدا کردن لیگ مناسب
اگر فرزند ۳ یا ۴ ساله شما قلب خود را در یک ورزش تیمی قرار داده است، ابتدا تکالیف خود را انجام دهید. اگر می‌توانید چند فرسنگ را طی کنید و چند جلسه تمرین او را تماشا کنید تا احساس راحتی داشته باشید. ورزش‌های کودکان پیش دبستانی، باید بیشتر شبیه بازی باشند تا یک درس یا تمرین. یک لیگ بیسبال ممکن است بر روی دویدن یا پریدن، در حالیکه با توپ بازی می کنند، تمرکز کند. مربیان باید بر مهارت اجتماعی بودن و مهارت‌های حرکتی کلیدی تاکید کنند.
ممکن است راحت‌ترین کار این باشد که با یک ورزش با توپ بزرگ، مانند فوتبال، شروع کرد چرا که اکثر پیش‌دبستانی‌ها هنوز در حال ایجاد هماهنگی بین کودکان هستند. به سطح مهارت بازیکنان دیگر توجه کنید. اگر سطح آن‌ها، خیلی بالاتر از سطح کودک شما باشند، ممکن است از آن ورزش لذت نبرد. حتی اگر عاشق یک ورزش شود، نباید یک سال مداوم آن ورزش را بازی کند.
فشار مداوم بر روی ماهیچه‌های مشخصی، می‌تواند منجر به افزایش شانس او برای آسیب شود. هم چنین تحقیقات نشان داده‌اند که بازی کردن چندین ورزش می‌تواند کودکان را در همه آن‌ها بهتر کند، به دلیل اینکه متقابلا در مهارت‌هایی مانند کار گروهی، عبور دادن توپ، ردیابی بصری و چابکی، تبحر پیدا می کند.
 
دیدگاهی فراتر از نمره کودک داشته باشید
هنگامی که کودکان در این عصر در زمینه ای، از خود استعداد نشان می‌دهند، برخی والدین در مورد بورس‌های تحصیلی فکر می‌کنند و سپس با کمک گرفتن از مربی های خصوصی، فرزند خود را با تمرین بیش از حد به مرز نابودی می کشانند. دکتر گولد می‌گوید : "برخی والدین فراموش می کنند از اول چرا می خواستند فرزندشان وزش کند: برای بهبود مهارت های اجتماعی، عاطفی و فیزیکی”.
اگر بیش از حد بر روی بردن یا رتبه‌بندی‌ها تمرکز داشته باشید، ممکن است از اینکه شما را ناامید کند، مضطرب شود. در عوض با پرسیدن سوال‌های صریح از قبیل "در عمل چه چیزی یاد گرفتید؟، علاقه خود را به تجربیات کلی فرزندتان نشان دهید. "برای هر اشتباهی که می‌خواهید تصحیح کنید، پنج پیشنهاد ویژه درباره آنچه که کودکتان درست انجام می‌دهد، بدهید. (چرخش شانه راست تان به مراتب موثرتر از این است که "توپ را محکم‌تر پرتاب کنید”)
 
مقایسه نکنید
برای کودکان در این سن عادی است که خود را با هم تیمی ها و یا حریفانشان، مقایسه کنند. اما به دلیل اختلاف سنی و ترکیب گروه های مختلف سنی، کودکان اغلب خود را با افرادی مقایسه می کنند که حدودا دو سال از آنها بزرگتر هستند. و این می‌تواند به معنی تفاوت قد، وزن و تفاوت‌های مهارتی باشد. متاسفانه هنگامی که کودکان ۷ ساله متوجه می‌شوند که آن‌ها به اندازه هم تیمی های ۹ ساله  شان خوب نیستند، ممکن است آن‌ها خود را ببازند و بخواهند تسلیم شوند.
دکتر گولد توضیح می‌دهد که "زمانیکه کودک به بلوغ می رسد همه چیز تغییر می کند”. بعضی از بچه ها پیشرفت می کنند، بعضی ها بدتر می شوند و هیچ راهی وجود ندارد که بتوان پیش بینی کرد که چه اتفاقی می افتد. به کودک تان یادآوری کنید به جای اینکه بر روی کودکان دیگر تمرکز کند، روی عملکرد خودش تمرکز کند.  اگر او یک ورزش انفرادی بازی می کند، او را تشویق کنید که امتیازات و زمان های خود را ثبت کند. بنابراین می تواند اینگونه پیشرفت خود را در طول فصل محاسبه نماید.
اما در کنار همه اینها به او کمک کنید تا یادبگیرد چگونه اشتباهاتی را که در وسط رقابت ورزشی مرتکب می شود را حل و فصل کند. یک "علامت اشتباه” برای او در نظر بگیرید تا پس از هر اشتباه به او کمک کنید از آن بگذرد و بازی را ادامه دهد. دست خود را بالا بیاورید، آن را مشت کنید و سپس پایین بیاورید. به کودک خود بگویید هیچ کس بی عیب و نقص نیست، هر کسی ممکن است دچار اشتباه شود (مخصوصا زمانیکه یک مهارت جدید می آموزد) و به او بگویید که از اینکه نهایت تلاشش را می کند، شما به او افتخار می کنید.

شش علامت هشدار دهنده
با تمرینات شبانه هفتگی و بازی‌های آخر هفته، آیا کودک شما به حاشیه رانده می‌شود؟
    -او دیگر در مورد ورزش صحبتی نمی‌کند.
    -او بهانه می‌آورد تا از تمرین صرف‌نظر کند.
    -او هیچ هیجانی را قبل از مسابقه نشان نمی‌دهد.
    -او همیشه خسته به نظر می‌رسد و حالش خوب نیست.
    -او نشانه‌هایی از افسردگی را نشان می‌دهد – از دست دادن اشتها , تهوع و سردرد.
    -او از فعالیت‌های تیمی دور از میدان اجتناب می‌کند.

چگونه بچه ها را به ورزش علاقمند کنیم؟
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • چگونه بچه ها را به ورزش علاقمند کنیم؟


  با رسیدن به فصل تابستان اغلب والدین به دنبال ثبت نام فرزندانشان در کلاس های ورزشی مناسب و آموختن مهارت های جدید هستند.
 • چگونه کودکان را به مطالعه علاقمند کنیم؟


  شاید اولین نکته برای تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه، ایجاد حس خوشایند در آنان باشد.
 • چگونه کودک را به زبان انگلیسی علاقمند کنیم؟


  بسیاری از والدین مکرر سوال می‌کنند بهترین سن برای آموزش زبان دوم به بچه‌ها چه سنی است؟» یا اینکه «بهترین روش‌های آموزش زبان دوم به بچه ها کدام روش‌ها هستند؟»
 • چگونه کودک را به انجام تکالیف درسی علاقمند کنیم؟


  یکی از شکایت های والدین در طول سال تحصیلی از فرزندانشان انجام ندادن تکالیف درسی و مدرسه است.
 • راه‌های برای علاقمند شدن به ورزش


  افرادی که به ورزش کردن علاقه دارند بیشتر ورزش را ادامه می‌دهد و پشتکار بیشتری دارند، اما افرادی که علاقه‌ای به ورزش ندارند و حتی از ورزش متنفر هستند نیاز دارند تا به روش‌های خود را به ورزش نزدیک‌تر کنند.
 • روش استحمام کودک، چگونه علاقمند شوند؟


  هیچگاه کودک خود را به اجبار زیر دوش نبرید و یا سرش را شستشو نکنید.
 • چگونه در تعطیلات ورزش کنیم


  غالبا افراد در تعطیلات زمان کافی برای ورزش کردن ندارند و به دنبال راه‌هایی برای این که بتوانند در کوتاه مدت با کیفیت بالا ورزش کنند، هستند.
 • چگونه در تعطیلات ورزش کنیم


  روزهای تعطیل خود را با یک ورزش کوتاه مدت آغاز کنید، پنج ‌دقیقه ورزش با شدت زیاد انجام دهید. به ‌این‌ ترتیب در ابتدای روز کالری می سوزانید و می توانید در طول روز انرژی از دست رفته را تامین کنید.
 • چگونه در بارداری ورزش کنیم؟


  در هفته 34 بارداری اولم هستم. تصمیم گرفتم در صورت امکان زایمان طبیعی داشته باشم. آیا ورزش نکردن در طول بارداری مانع خواهد شد؟
 • چگونه در بارداری ورزش کنیم؟


  توصیه می گردد که از انجام ورزش های خوابیده به پشت بعد از 4 ماهگی خودداری گردد.
 • چگونه ورزش کنیم تا لاغرشویم؟


  بسیاری افراد پس از مدتی ورزش کردن دیگر لاغر نمی‌شوند که مشکل در یکنواختی نوع تمرین‌های ورزشی است، اما می‌توان با راهکار‌هایی متنوع این مشکل را برطرف کرد.
 • چگونه بر روی تردمیل ورزش کنیم؟


  بسیاری از اوقات ورزشکاران به دلیل این که امکان دویدن در فضای باز را ندارند بر روی تردمیل می‌دوند. دویدن بر روی تردمیل به نظر ساده‌تر می‌آید. با این حال می‌توان با در نظر گرفتن نکاتی خاص دویدن بر روی تردمیل را تاثیرگذارتر کرد.
 • چگونه بر روی تردمیل ورزش کنیم؟


  سلامت نیوز: بسیاری از اوقات ورزشکاران به دلیل این که امکان دویدن در فضای باز را ندارند بر روی تردمیل می دوند. دویدن بر روی تردمیل به نظر ساده تر می آید. با این حال می توان با در نظر گرفتن نکاتی خاص دویدن بر روی تردمیل را تاثیرگذارتر کرد. به گزارش س
 • در ماه رمضان چگونه ورزش کنیم؟


  در ماه رمضان برنامه ورزشی و برنامه تغذیه باید طوری باشند که به بدن فشاری وارد نکنند و بدن بتواند از فایده ورزش بهره‌مند شود.
 • در ماه رمضان چگونه ورزش کنیم؟


  ماه رمضان چند روز دیگر آغاز می شود و ممکن است بسیاری افراد برای ورزش کردن در این ماه دچار مشکل شوند. در این مقاله توصیه های ورزشی ویژه ماه رمضان را برای تان گردآوری کرده ایم.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!