بازدید: 51

تکنولوژی‌های نوین و انقلاب چهارم صنعتی

به تعبیر کلاوس شواب (Klaus Schwab)، بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد، در نسل سوم صنعت، محور تولید براساس الکترونیک و فناوری اطلاعات شکل گرفت و اکنون نسل چهارم در حال ایجاد در ادامه نسل سوم است که مشخصات آن به‌وسیله ترکیب تکنولوژی‌هایی است که خط بین فیزیک، دیجیتال و بیولوژی را طی می‌کند.
انقلاب چهارم صنعتی و تکنولوژی های دیجیتال نوین
 
سیمین عزیزمحمدی|به تعبیر کلاوس شواب (Klaus Schwab)، بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد، در نسل سوم صنعت، محور تولید براساس الکترونیک و فناوری اطلاعات شکل گرفت و اکنون نسل چهارم در حال ایجاد در ادامه نسل سوم است که مشخصات آن به وسیله ترکیب تکنولوژی هایی است که خط بین فیزیک، دیجیتال و بیولوژی را طی می کند.
 
البته به اعتقاد وی، تغییر و تحول منحصر به فرد این نسل، روند و نرخ رشد آن و نقش آن در تحول سایر صنایع نشان می دهد نسل چهارم تنها ادامه ای بر انقلاب نسل سوم نبوده، بلکه آغازی بر شروع یک نسل جدید است. تحقیقات شرکت پژوهشی BCC در حوزه بازار جهانی حاکی از آن است که بازار این صنعت به لطف سرمایه گذاری های حاضر در کشور های توسعه یافته و رو به توسعه در حال گسترش است.
 
ترکیب تکنولوژی های موثر این نسل یعنی سیستم فیزیکی سایبری، اینترنت اشیا، رایانش ابری، فناوری شناختی توانسته ضمن افزایش سطح مقیاس، کارآیی و سودآوری فرآیند های تولید عرضه کالا و خدمات، هزینه ها را به طور چشمگیری کاهش دهد. گزارش اخیر این شرکت نشان می دهد بازار جهانی تکنولوژی های نسل چهارم صنعت از حدود ۷/ ۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ تا ۷/ ۲۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت و نرخ رشد مرکب سالانه آن ۱/ ۲۳ درصد خواهد بود.
 
ارزش این بازار در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱/ ۵ میلیارد بوده است. همچنین بازار آمریکای شمالی از ۲/ ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به حدود ۳/ ۶ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۳ افزایش می یابد و این رقم در آسیا و اقیانوس آرام از ۵/ ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۱/ ۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ می رسد.

تکنولوژی های موبایل
طبق گفته سیستم جهانی ارتباطات سیار (GSMA)، تا سال ۲۰۲۰، انتظار می رود ۶/ ۵ میلیارد مشترک تلفن همراه وجود داشته باشد و تکنولوژی تلفن همراه ۷۲ درصد از جمعیت جهان را به خود جذب خواهد کرد. در این زمینه، محققان BCC برآورد می کنند فناوری های موبایل یک بازار با ارزش بالای ۹/ ۲۳ میلیارد دلار برای برنامه های موبایل ایجاد خواهد کرد.
 
انقلاب چهارم صنعتی و تکنولوژی های دیجیتال نوین
 
 
 به طوری که ارزش این بازار در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۲/ ۱۲ میلیارد دلار ارزش داشت که با نرخ رشد مرکب سالانه ۴/ ۱۴ درصد در سال ۲۰۲۱ به حدود ۲۴ میلیارد دلار می رسد. همچنین برآورد می شود بخش اندروید از حدود ۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به حدود ۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ و بخش بازار IOS از ۸/ ۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ به ۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ برسد.
 
تکنولوژی های ۵G
۵G نسل بعدی زیرساخت های تلفن همراه است که اینترنت را با حداقل تاخیر و پهنای باند بالا برای کاربران نهایی تامین خواهد کرد. با این حال، این فناوری با تعدادی از موانع فنی و استاندارد سازی مواجه است که به تدریج برطرف خواهد شد. بنابر گزارش BCC، بازار جهانی برای فناوری های ۵G حدود ۴/ ۳۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ برآورد شده، تا سال ۲۰۲۳، با نرخ رشد مرکب سالانه ۶/ ۲۶ درصد بالغ بر ۴/ ۱۰۵ میلیارد دلار خواهد شد. ارزش بازار آن در آسیا و اقیانوس آرام که در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۰ میلیارد دلار بوده تا سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۳۸ میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین ارزش آن در آمریکای شمالی نیز از ۷/ ۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به ۶/ ۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ رشد خواهد کرد.
 
تکنولوژی های پوشیدنی
تکنولوژی پوشیدنی یک اصطلاح جامع برای دستگاه های الکترونیکی است که در قسمت های مختلف بدن به عنوان لوازم جانبی پوشیده می شود. این دستگاه ها یک نمونه از اینترنت اشیا هستند، به طوری که برنامه های نرم افزاری، سنسور ها و دیگر فناوری های ارتباطی و توانمندسازی در این دستگاه ها گنجانیده شده تا آن ها داده ها را مبادله کنند. گذشته از این، چندین تکنولوژی پیشرفته مانند واقعیت مجازی، واقعیت افزوده، ارتباط حوزه نزدیکی و... نیز برنامه های کاربردی دستگاه‎ها را همزمان برای اهداف مصرف کننده و کسب وکار ها توسعه می دهند.
 
بازار جهانی تکنولوژی های پوشیدنی تقریبا از ۷/ ۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ با نرخ رشد ۳/ ۲۸ درصد تا سال ۲۰۲۳ به ۳/ ۸۲ میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین بازار جهانی این تکنولوژی در بخش تناسب اندام مانند دستبند های هوشمند از ۳/ ۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۹/ ۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ خواهد رسید و در حوزه پزشکی و سلامت از ۲/ ۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ تا ۸/ ۱۶ در سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت.
 
صنعت روبات
با حرکت تولید از طرح های ثابت و تک منظوره به حالت انعطاف پذیر، چند منظوره و پویا، نیاز به سیستم های روباتیک انعطاف پذیر به سرعت در حال گسترش است. در حقیقت این تحول برای عملیات تولید جهت حفظ رقابت، توسعه محصولات با کمترین هزینه، حیاتی است. به منظور دستیابی به این هدف، سیستم های روباتیک نیاز دارند بسیار توانا، حساس و باهوش، چابک و متحرک باشند. بیش از آن، آن ها برای اجرای عملیات و یک همکاری امن در کنار انسان ها، نیازمند آگاهی و شناخت نسبت به خودشان هستند.
 
 
انقلاب چهارم صنعتی و تکنولوژی های دیجیتال نوین
 
 با اجرای ترکیبی از سنسورها، تکنولوژی های شناختی، تجزیه و تحلیل و شبکه ها، سیستم های روباتیک تولید در حال هوشمند شدن هستند. قابلیت های جدید آن ها برای مدیریت تقاضا های جدید تنظیم شده است. سیستم روباتیک هوشمند با بهره مندی از ترکیب سنسور ها و برنامه های شناختی اجازه می دهد تا سیستم، خودش را با محیط و وظایف جدیدش سازگار کند.
 
طبق گزارش BCC انتظار می رود بازار جهانی روباتیک هوشمند در فرآیند تولید از ۹۱۲ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۹/ ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲، با نرخ رشد ۸/ ۱۵ درصد رشد کند. همچنین بازار آسیا و اقیانوس آرام از ۳۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۷۱۵ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ و بازار اروپا از ۱۹۸ میلیون دلار به ۴۵۳ میلیون دلار افزایش خواهد یافت.
 
خانه هوشمند
فناوری خانه هوشمند، صاحبان خانه را قادر می سازد تا وقتی که از خانه دور می شوند، عملکرد دستگاه های خود را کنترل کنند. به همین دلیل، بازار جهانی خانه هوشمند در حال حاضر رشد چشمگیری را تجربه می کند به طوری که شرکت ها نیز به دنبال راه حل جهانی برای پاسخ به این نیاز هستند. یک راه حل جهانی که بتواند برای نیاز کاربری های مختلف این خانه ها پاسخ جامعی داشته و استفاده از آن آسان باشد. البته قیمت، یکی دیگر از چالش های کلیدی بازار این فناوری است تا بازار آن با ورود محصولات هوشمند پر رونق شود.
 
انقلاب چهارم صنعتی و تکنولوژی های دیجیتال نوین
 
 در حال حاضر بازار به شکل خیلی خاص و بر مبنای سفارش ها حرکت می کند و به عبارت دیگر خانه هوشمند، هنوز کالایی لوکس به حساب می‎آید. البته افزایش تعداد تولیدکنندگان در کل زنجیره تامین، موجب شده بازار به دنبال راهکار های کاربردی و فراگیرتر مانند محصولات با طراحی ساده تر و ارزان تر باشد.

بازیگران اصلی این بازار برای پذیرش تکنولوژی خانه هوشمند، به دنبال افزایش اتصالات اینترنتی و تغییر سبک زندگی افراد هستند. با این حال، چالش عمده در نفوذ این تکنولوژی به هزینه های بالای دستگاه های خانگی هوشمند برمی گردد.
 
بنابر گزارش BCC، بازار جهانی خانه هوشمند با رشد سالانه ۷/ ۷ درصد از ۳۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۵۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ خواهد رسید. البته شهر هوشمند نیز یکی دیگر تکنولوژی‎های نوظهور است که انتظار می رود بازار جهانی برای فناوری اطلاعاتی و ارتباطاتی آن با نرخ شد ۸/ ۱۵ درصد از ۷/ ۴۷۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ به حدود یک هزار میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ برسد. در این میان، ارزش بازار آمریکای شمالی در سال ۲۰۲۳ حدود ۴۱۹ میلیارد دلار و بازار آسیا و اقیانوس آرام ۵/ ۲۷۶ میلیارد دلار خواهد شد.
 
اینترنت اشیا
براساس آنچه در گزارش شرکت پژوهشی BCC درباره اینترنت اشیا منتشر شده بازار جهانی شبکه های اینترنت اشیا از ۱/ ۳۹۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به یک هزار میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت و نرخ رشد مرکب سالانه ۶/ ۲۱ درصد خواهد بود. همچنین بازار جهانی فناوری های اینترنت اشیا در فرآیند تولید از سالانه ۴/ ۷۵۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۷/ ۲ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت و نرخ رشد مرکب سالانه برای این دوره زمانی ۷/ ۲۸ درصد خواهد بود.
 
بازار سخت افزار اینترنت اشیا ویژه فرآیند تولید از ۳/ ۳۱۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به یک میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ و بازار نرم افزار اینترنت اشیا ویژه فرآیند تولید از ۸/ ۳۷۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۷ به ۴/ ۱ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت.
 
یادگیری ماشین
یادگیری ماشین، شاخه‎ای از هوش مصنوعی است که به سیستم‎های کامپیوتری اجازه می دهد مستقیما از نمونه ها، داده ها و تجربه ها یاد بگیرند. به عبارت دیگر، یادگیری ماشین به تنظیم و اکتشاف شیوه ها و الگوریتم هایی می پردازد که براساس آن ها رایانه ها و سامانه ها توانایی یادگیری پیدا می کنند. در سال های اخیر، چندین تحول هیجان انگیز در یادگیری ماشین ها محدوده کاربرد آن در صنایع مختلف را افزایش داده اند تا به لطف گسترش دسترسی به داده ها در تمام صنایع، این مساله توسعه یابد.
 
بازار یادگیری ماشین با نرخ قابل ملاحظه ای در حال رشد بوده که عمدتا به دلیل افزایش قدرت محاسبات، دسترسی به داده‎های کلان برای یادگیری و پیش‎بینی، بهبود الگوریتم های یادگیری ماشین و افزایش استفاده از کلاد برای ذخیره‎سازی داده ها است. با این حال، عواملی مانند کمبود نیروی کار ماهر و استفاده از یادگیری ماشین توسط هکر ها رشد بازار یادگیری ماشین را محدود می کنند. براساس گزارش BCC، بازار جهانی یادگیری ماشین در سال ۲۰۱۷ به ۴/ ۱ میلیارد دلار بوده و تا سال ۲۰۲۲ با نرخ رشد مرکب ۶/ ۴۳ درصد به ۸/ ۸ میلیارد دلار خواهد رسید.
 
اجاره نرم افزار
اجاره نرم افزار یا نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS) به خدمتی گفته می شود که مصرف کننده بتواند از بستر اینترنت به محیط نرم افزاری دسترسی داشته باشد و یکی از سه مدل خدمات مبتنی بر کلاد است. استفاده از SaaS شبیه به اجاره کردن نرم افزار به جای خرید آن است یعنی کاربران نرم افزار به عنوان سرویس، نرم افزار را به جای خرید به صورت ماهانه یا سالانه اجاره می کنند.
 
انقلاب چهارم صنعتی و تکنولوژی های دیجیتال نوین
 
هنگامی که این نرم افزار ها اجاره می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند، در ابتدا نرم افزار با توجه به نیاز کسب و کار به صورت شخصی سازی شده توسعه پیدا می کند، سپس امکان استفاده از نرم افزار در هر زمان و مکان برای آن کسب و کار میسر خواهد بود.
 
این خدمت به سازمان ها کمک می کند هزینه های سرمایه و هزینه های عملیاتی خود را کاهش دهند. بنا بر پیش بینی شرکت پژوهشی BCC، بازار جهانی SaaS، برای برنامه های کاربردی تجاری از ۴۴ میلیارد در سال ۲۰۱۷ با نرخ رشد ۴/ ۱۶ درصد به حدود ۹۵ میلیارد دلار می رسد. این در حالی است که بازار جهانی تکنولوژی های شبکه دیتاسنتر و کلاد با نرخ رشد ۹/ ۱۴ درصد از ۱۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ به ۳۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش خواهد یافت.

تکنولوژی‌های نوین و انقلاب چهارم صنعتی
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 8

گزارش ها

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

قتل خاشقجی، گزارش سیا و ادامه حمایت دولت آمریکا از عربستان (۲)

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸

فراهم شدن امکان صحت سنجی برگه الکترونیک گزارش آزمون کالا‌های سلامت محور در شبکه ملی آزمایشگاهی (LIMS) در فروردین ۹۸