بازدید: 112

رفتاری که سمی مهلک برای عبادت است

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1306285
انجام عمل خالصانه به دور از ریا و تزویر بسیار سخت است. توصیه بزرگان است که همیشه سوره ناس خوانده شود و از شرّ شیاطین و وسواس الخناس به خدا پناه برد تا خدا در عمل نیکتان دخالت داشته باشد.
به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام والمسلمین حسینعلی یزدان دوست کارشناس علوم قرآنی درباره ریا گفت: ریا در دین اسلام و روایات اسلامی بسیار سرزنش شده است و عملی که ریا باشد پذیرفته نیست.

وی در همین راستا افزود: بسیاری از انسانها در اعمالشان مرتکب ریا می شوند اما خود متوجه نیستند یعنی مانند مورچه ای که در نیمه شب دیده نمی شود خیلی از انسانها در باطنشان و عملشان ریا وجود دارد اما نمی بینند و شناختی نسبت به ریا ندارند.

این کارشناس علوم قرآنی درباره تاثیرات ریا و اعمالی که براساس ریا انجام می شود اظهار کرد: ریا سمی مهلک برای عبادت است. وقتی انسان یک عمر زحمت می کشد و می خواهد خالصانه نماز بخواند، انفاق و کار خیری کند ریا به سراغش می آید و قصد غربت و نیت را از بین می برد. در حال حاضر برخی افراد در جامعه وقتی کمکی می کنند وسوسه شده، اسمشان و کارشان را بیان می کنند که این ریا محسوب می ‎شود. عده دیگری که خالص و متدین هستند، راضی نیستند اسمشان برده شود و در گمنامی کمک کرده، عبادت می‎کنند و قربة إلی الله عمل می‎کنند.

حجت الاسلام والمسلمین یزدان دوست ادامه داد: در قرآن و روایات آمده است که در عبادت و اعمالتان ریا را از زندگی دور کنید و خالصانه عمل کنید. شیر اگر خالص باشد ویتامین زیادی دارد اما اگر در آن آب بریزیم ویتامین خود را از دست می دهد. عمل هم به همین شکل است یعنی اگر خالص و قربة إلی الله نباشد و ریا در آن باشد هیچ اثری ندارد یعنی به آسمان نمی رود و مورد قبول پروردگار نیست. انجام عمل خالصانه به دور از ریا و تزویر بسیار سخت است. توصیه بزرگان است که همیشه سوره ناس خوانده شود و از شرّ شیاطین و وسواس الخناس به خدا پناه برد تا خدا در عمل نیکتان دخالت داشته باشد.

وی با اشاره به عواملی که باعث می شود افراد مرتکب ریا شوند توضیح داد: ریا از هوای نفس بر می آید و نوعی بیماری روانی است که فرد در این قالب دوست دارد شناخته و مطرح شود. خودخواهی، دنیاپرستی و گاهی غفلت و معرفت نداشتن به عمل ریا باعث می شود فرد مرتکب ریا شود.

حجت الاسلام والمسلمین یزدان دوست برای دوری افراد از ریا خاطرنشان کرد: افراد برای رهایی از این وضعیت دعا کنند، عمل قربة إلی الله انجام دهند، نماز با توجه بخوانند و با خدا خلوت کنند. نماز، خلوت با خدا و کمک کردن به فقرا دور از چشم دیگران باشد که این شکل کار برای افرادی که این گونه خالصانه عمل می کنند در ذهن ثبت می شود  تا همین روال خالصانه ادامه پیدا کرده و دیگر ریا نکنند.

 


رفتاری که سمی مهلک برای عبادت است
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان