بازدید: 95

شیرینی‌های خوشمزه استان یزد؛ از قطاب تا پشمک

منبع : برترین ها کد خبر: 1301734
در استان یزد همانند سایر استان‌های دیگر، شیرینی‌های مخصوص و محلی یافت می‌شود که بیانگر فرهنگ، هنر و اقلیم خاص این منطقه‌ی دیدنی و شگفت‌انگیز است. از جمله‌ی این خوراکی‌های بومی می‌توان به قطاب، کیک یزدی، باقلوا یزدی و پشمک یزدی اشاره کرد که طرز تهیه آن‌ها را آورده ایم.

برترین ها: در استان یزد که به عنوان یکی از نواحی مهم باستانی و تاریخی کشور ایران، از شهرت و آوازه ای مثال زدنی در سراسر جهان برخوردار است، همانند سایر استان های دیگر، شیرینی های مخصوص و محلی یافت می شود که بیانگر فرهنگ، هنر و اقلیم خاص این منطقه ی دیدنی و شگفت انگیز است.

از جمله ی این خوراکی های بومی می توان به باقلوا، لوز ترحیمی، کیک یزدی، کیک تخته ای، حاجی بادام، نان برنجیِ، نان پنجره ای (منقا)، نقل یزدی، قطاب، پشمک، آب نبات مغزی، سوهان آردی، سوهان خانی، نان نارگیلی و باقلوا شامی اشاره کرد. در ادامه ی این مقاله، به معرفی برخی از رایج ترین و محبوب ترین آن ها می پردازیم.

قطاب

مواد لازم برای خود خمیر:

زرده تخم مرغ ۲ عدد

ماست نسبتاً سفت و شیرین ۱۰۰ گرم یا یک دومِ یک پیمانه (۲۰۰ گرمی)

کره کاملاً نرم شده ۱۰۰ گرم

آرد به اندازه نچسبیدن خمیر بطور تقریبی ۲ و یک چهارم پیمانه (تقریباً ۲۵۰ گرم، هر یک پیمانه (۲۰۰ گرمی) آرد ۱۱۰ گرم وزن دارد.)

بیکینگ پودر یک قاشق چایخوری

خمیر ترش یک دوم قاشق چایخوری (برخی از انواع خمیر ترش ریز نیاز به خیس کردن ندارد)

نکته: می توان بجای مخلوطی از خمیر ترش و بیکینگ پودر تنها یکی از این دو را به میزان یک قاشق چایخوری بکار برد. فرق این دو در این است که خمیر که در آن بیکینگ پودر استفاده می شود، برای ور آمدن در یخچال قرار داده می شود و برعکس آن خمیر که در آن خمیرترش استفاده می شود، در جای گرم بهتر به عمل می آید و همچنین در صورت استفاده از خمیر ترش مواد داخل خمیر نباید زیاد سرد باشند.

مواد لازم برای پر کردن خمیر:

پودر بادام ۲ پیمانه یا حدود ۲۰۰ گرم

خاک قند نرم یک پیمانه یا حدود ۱۲۵ گرم

هل کوبیده نرم یک تا ۲ قاشق چایخوری

شیرینی های خوشمزه استان یزد؛ از قطاب تا پشمک

طرز تهیه:

1. در صورتیکه خمیر ترش از نوعی است که باید حل شود آن را در دو قاشق غذاخوری آب ملایم با یک قاشق چایخوری پودر قند و کمی نمک می ریزیم تا کمی بماند.

2. زرده تخم مرغ را با چنگال زده و با کره نرم شده و ماست مخلوط کرده سپس آرد و بیکینگ پودر و مایه خمیر ترش را نیز اضافه کرده بهم می زنیم تا حدی که لازم بود آرد اضافه می کنیم تا خمیر به دست نچسبد و زیاد هم سفت و بدون کشش نشود.

3. خمیر را در کیسه نایلونی می گذاریم در دمای معمولی اتاق یک تا دو ساعت بماند تا خمیر ور بیاید.

4. پودر بادام و قند و هل را مخلوط می کنیم.

5. روی میز را کمی آرد می پاشیم خمیر را با وردنه باز می کنیم و با دهانه لیوان یا استکان دایره هایی می بریم وسط هر دایره را کمی از مایه بادام و قند می گذاریم دقت می کنیم که بادام و قند وسط خمیر قرار گیرد واطراف آنرا آلوده نکند و دو طرف خمیر را روی هم می آوریم با دست اطراف آنرا بهم می چسبانیم و فشار می دهیم که بادام و قند در لای خمیر محفوظ مانده وخمیر شکل هلال پیدا کند وبا دقت دور خمیر را پیچ می دهیم.

6. نحوه پیچ دادن به اینصورت است که اول یک قسمت را مابین دو انگشت فشار داده و پهن می کنیم سپس آن را تا می زنیم بعد قسمت پهلوی آن را فشار داده تا می زنیم تا به آخر قسمت آخر را می توانیم به پشت قطاب تا بزنیم.

طریقه پختن به دو روش است:

1. روغن فراوان داغ می نماییم و قطاب ها را در روغن سرخ می کنیم بعد با کفگیر قطاب ها را از روغن خارج کرده ودر صافی می گذاریم که روغن زیادی آن گرفته شود وبعد از کمی سرد شدن در پودر قند می غلطانیم ودر ظرف می چینیم کمی پسته چرخ کرده روی آن می پاشیم.

2. با این مقدار مواد یک سینی فر پر قطاب به دست می آید. می توانیم قطاب را در سینی چیده و در فر با حرارت ۳۲۵ درجه فارنهایت یا ۱۷۰ درجه سانتیگراد به مدت ۲۵ دقیقه طبخ کنیم و بعد از طلایی شدن از فر خارج نماییم و در پودر قند بغلطانیم یا بر روی آن با الک پودر قند بپاشید.

کیک یزدی

مواد لازم برای تهیهٔ تقریباً یک کیلو کیک:

تخم مرغ ۳ عدد

شکر ۲۰۰ گرم

ماست ۱۵۰ گرم

روغن مایع ۱۷۵ گرم

آرد سفید ۳۰۰ گرم

بیکینگ پودر یک و نیم قاشق چایخوری

هل سبز ساییده یک قاشق چایخوری

به غیر از مواد بالا ریختن یک قاشق سوپخوری گلاب باعث خوش طعم تر شدن شیرینی خواهد شد.

شیرینی های خوشمزه استان یزد؛ از قطاب تا پشمک

طرزتهیه:

۱. تخم مرغ ها را با شکر با تخم مرغ همزنی می زنیم تا کشدار و کرم مانند شود. ماست و روغن مایع را نیز افزوده با همزن مخلوط می کنیم.

۲. در ظرف دیگری آرد را با بیکینگ پودر و پودر هل مخلوط کرده، الک می کنیم. سپس بتدریج به مخلوط شکر و تخم مرغ اضافه می کنیم و با همزن هم می زنیم تا مواد خوب مخلوط شوند.

۳. کاغذهای مخصوص را داخل قالب های فلزی کیک یزدی یا قالب دوازه تایی مافین می گذاریم. از مواد تا دو سوم داخل قالب ها را پر می کنیم سپس قاشق یا کارد را در روغن مایع زده و در وسط کیک ها فرو کرده به شکل یک ضربدر خط ایجاد می کنیم.

۴. قالب های کوچک یزدی را در فری که از قبل با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد گرم شده است، به مدت ۲۰ دقیقه می پزیم تا روی کیک ها طلایی شود.

نکته: از نظر اصولی زیاد بهم زدن کیک بعد از ریختن بیکینگ پودر و آرد باعث کم شدن پف کیک خواهد شد و بهتر است تا حدی بهم زد که مواد مخلوط شوند.

میتوانید روی کیک ها را با پاشیدن کنجد تزئین نمایید.

باقلوا یزدی

شیر یک دوم پیمانه یا ۱۰۰ میلی لیتر

بیکینگ پودر یک دوم قاشق چایخوری

نمک کم

کرهٔ آب کرده برای داخل مواد ۳ قاشق غذاخوری ۳۶ گرم (هر قاشق غذاخوری کره ۱۲ گرم وزن دارد.)

زردهٔ تخم مرغ دو عدد

آرد الک شده دو و یک چهارم پیمانه، حدود ۲۵۰ گرم یا تا حدی که به دست نچسبد.

کرهٔ آب کرده برای روی باقلوا یک سوم پیمانه یا ۶۰ گرم

پودر قند (برای قرار گرفتن در بین لایه ها) یک پیمانه

هل یک قاشق چایخوری

بادام یک پیمانه

گلاب ۲ قاشق غذاخوری

شکر (برای درست کردن شربت) یک پیمانه

 آب سه چهارم پیمانه

گلاب یک چهارم پیمانه

شیرینی های خوشمزه استان یزد؛ از قطاب تا پشمک

1. در یک کاسه بزرگ که گنجایش کافی برای تمام مواد را داشته باشد، شیر را ریخته بیکینگ پودر و نمک را در شیر حل کرده با کرهٔ آب کرده و زرده خوب مخلوط می کنیم.

2. آرد را کم کم اضافه کرده تا خمیر نسبتاً سفتی به دست آید و با ورز دادن خمیر را یکدست می کنیم.

3. خمیر را در کیسهٔ پلاستیکی ریخته و مدت یکی دو ساعت می گذاریم بماند تا خمیر ور بیاید.

4. خمیر را تا جائیکه ممکن است نازک پهن کرده و حدوداً ۶–۴ تا لواش به اندازهٔ قالب بصورت لواش های بسیار نازک در می آوریم.

5. تهِ قالب را با کره چرب کرده و یک لواش نازک را می اندازیم سپس بادام و پودر قند و هل مخلوط شده را لابه لای لواش ها می ریزیم و از آن ۲ قاشق غذاخوری گلاب کمی بر روی آن می پاشیم وهر لایه را با دست یا قاشق فشار داده گوشه های قالب را نیز فشار داده تا کاملاً سفت و روی آن یکنواخت و صاف شود.

5. باقلوا را با چاقو بصورت لوزی یا چهار گوش می بریم.

6. یک سوم پیمانه کرهٔ آب کرده را که زیاد داغ نباشد در آخر اضافه کرده و روی مواد می ریزیم.

7. در فری که از قبل در دمای ۱۷۰ درجه گرم شده به مدت ۲۰ دقیقه در پنجره پایین و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در پنجره بالا می گذاریم تا روی باقلوا طلایی رنگ شود.

8. آب را بر روی شکر ریخته روی شعله کم می گذاریم تا کمی غلیظ شود. گلاب را به آن اضافه کرده چند جوش که زد آن را خاموش می کنیم.

9. آخر کار هنگامی که باقلوا کمی سرد شد از شربت آماده شده به دفعات و کم کم به باقلوا اضافه می کنیم. می توان از پودر پسته یا بادام برای تزئین باقلوا استفاده کرد.


پشمک یزدی

مواد لازم

شکر ۳کیلو

آرد ۷۵۰ گرم

روغن جامد نیم کیلو

سرکه یک قاشق غذا خوری

آب ۱/۵ کیلو

شیرینی های خوشمزه استان یزد؛ از قطاب تا پشمک

طرز تهیه:

1. ابتدا آب وشکر را مخلوط کرده روی گاز قرار داده و بعد از جوش آمدن سرکه را به آن اضافه می کنید تا بصورت عسل در آمده روغن و آرد را روی گاز قرار داده تا به مانند حلوا قرمز شود.

2. شکری را که به صورت عسل در آمده داخل چند سینی چرب شده ریخته بعد از سرد شدن مثل خمیر مجسمه به اندازه ای مالش داده تا تغییر رنگ داده و به صورت آدامس سفید شود.

3. آنرا داخل سینی گرد بزرگ در ابعاد ۱/۵ در ۱/۵ مانند کلافهٔ نخ فرش بزرگ دور آن بریزیم وآرد و روغن سرخ را وسط سینی ریخته وکم کم آرد و روغن را به مواد می مالید با دست دور تا دور سینی که  عسل به صورت طناب در آن قرار گرفته می مالیم تا دور هم پیچیده شود و بصورت حلقه ای کوچک در آمده و آن را دوباره وسط سینی آورده و بارها این کار را تکرار میکنیم تا پشمک آماده شود.

ادامه دارد...


شیرینی‌های خوشمزه استان یزد؛ از قطاب تا پشمک
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 13
 • شیرینی‌های خوشمزه استان یزد؛ از قطاب تا پشمک


  در استان یزد همانند سایر استان‌های دیگر، شیرینی‌های مخصوص و محلی یافت می‌شود که بیانگر فرهنگ، هنر و اقلیم خاص این منطقه‌ی دیدنی و شگفت‌انگیز است. از جمله‌ی این خوراکی‌های بومی می‌توان به قطاب، کیک یزدی، باقلوا یزدی و پشمک یزدی اشاره کرد که طرز تهیه آ
 • طرز تهیه قطاب یزد؛ شیرینی خوشمزه مخصوص نوروز


  کدبانو‌های ایرانی می‌توانند با بکار بردن کمی ذوق و سلیقه و تهیه شیرینی‌های خانگی خوش‌طعم از مهمانان نوروزی خود پذیرایی کنند.
 • شیرینی های خوشمزه استان یزد؛ از گوش فیل تا حاجی بادام


  در استان یزدهمانند سایر استان‌های دیگر، شیرینی‌های مخصوص و محلی یافت می‌شود که بیانگر فرهنگ، هنر و اقلیم خاص این منطقه‌ی دیدنی و شگفت‌انگیز است. از جمله‌ی این خوراکی‌های بومی می‌توان به شیرینی پنجره‌ای (شیرینی منقا)، لوز پسته، گوش فیل و زولبیا اشاره
 • شیرینی‌های خوشمزه استان گیلان؛ از کلوچه تا سمنو


  در استان گیلان همانند سایر استان‌های دیگر، شیرینی‌های مخصوص و محلی یافت می‌شود که بیانگر فرهنگ، هنر و اقلیم خاص این منطقه‌ی دیدنی و شگفت‌انگیز است. از جمله‌ی این خوراکی‌های بومی می‌توان به ترک حلوا، کلوچه فومن، رشته خوشکار، فرنی و ... اشاره کرد که طر
 • شیرینی‌های خوشمزه استان مازندران؛ از آب دندون تا قماق


  اگر دوست دارید به میز پذیرایی خود از میهمان هایتان تنوعی با رنگ و بوی مازندرانی ببخشید به لیست معروف‌ترین شیرینی‌های مازندرانی شامل آب دندون، آغوزنون، برنجک، پشت زیک، پیس گندله، رشته برشته، نان کوهی و قماق مازندرانی نگاهی بیندازید.
 • شیرینی‌های خوشمزه قزوین؛ از شیرینی نان چرخی تا نان قندی


  تنوع شیرینی و خوراکی‌های سنتی در استان قزوین، نشات گرفته از آداب و فرهنگ غذایی مردم این سرزمین است. انسان‌هایی خوش‌ذوق و هنرمند که با انواع خوردنی‌های بی‌همتایشان، در سراسر ایران و جهان، شهرتی به‌هم زده‌اند. از جمله‌ی این شیرینی‌های خوشمزه و وسوسه‌ان
 • شیرینی‌های خوشمزه قزوین؛ از شیرینی بهشتی تا حاج کریمی


  تنوع شیرینی و خوراکی‌های سنتی در استان قزوین، نشات گرفته از آداب و فرهنگ غذایی مردم این سرزمین است. انسان‌هایی خوش‌ذوق و هنرمند که با انواع خوردنی‌های بی‌همتایشان، در سراسر ایران و جهان، شهرتی به‌هم زده‌اند. از جمله‌ی این شیرینی‌های خوشمزه و وسوسه‌ان
 • شیرینی‌های خوشمزه قزوین؛ از باقلوا تا شیرینی بادامی


  تنوع شیرینی و خوراکی‌های سنتی در استان قزوین، نشات گرفته از آداب و فرهنگ غذایی مردم این سرزمین است. انسان‌هایی خوش‌ذوق و هنرمند که با انواع خوردنی‌های بی‌همتایشان، در سراسر ایران و جهان، شهرتی به‌هم زده‌اند. از جمله‌ی این شیرینی‌های خوشمزه و وسوسه‌ان
 • شیرینی خرمایی؛ شیرینی خوشمزه نوروزی


  خرما یکی از میوه های نواحی گرمسیری هست که منبع غنی از املاح معدنی و سرشار از ویتامین های مختلف می باشد. با خرما و فرآورده های اون شیرینی ها و کیک های متنوعی رو میشه درست کرد که هم خیلی خوشمزه هستند و هم مفید.
 • لیقمات، یک شیرینی ترد و خوشمزه


  لقیمات یا لگیمات یکی از شیرینی های مخصوص ماه رمضان و نوعی بامیه عربیه. خوزستانی ها و بیشتر جنوبی ها مخصوصاً بندرعباسی ها با این نوع شیرینی آشنا هستن.
 • شیرینی پفک بادامی؛ خوشگل و خوشمزه


  شیرینی پفک بادامی یک شیرینی خوشگل و خوشمزه است که به راحتی می‌توانید در خانه درست کنید.
 • شیرینی آویشن؛ هم مقوی، هم خوشمزه


  این شیرینی داخل ظرف دردار و در دمای محیط به مدت 7 روز و در یخچال به مدت 10 روز قابل نگهداری است.
 • پیراشکی خمیری موز یک شیرینی خوشمزه


  جهت تهیه خمیر شیرینی، ابتدا آرد را در داخل یک کاسه بزرگ الک نمایید. سپس کره را اضافه نمایید و با دست مواد را با هم مخلوط نمایید، طوری که مخلوط به صورت خرده نان در بیاید. آب را کم کم بیافزایید تا خمیری صاف به دست آید.
 • چرا نمی توانید از شیرینی های خوشمزه بگذرید؟


  سلامت نیوز: آیا تا به حال حس کرده اید اخبار سلامت خیلی خسته کننده، گذرا و گاهی نیز رمزگشایی شان دشوار است؟ ما هم همین حس را داشتیم. به همین خاطر تصمیم گرفتیم این موارد را به شکلی ساده و کوتاه به شما بگوییم که هم خسته نشوید و هم به سالم و شادتر شدنتا
 • نان شکلات چیپسی؛ شیرینی نرم و خوشمزه


  این نان های خوشمزه که درون آنها شکلات چیپسی قرار گرفته است را درست کنید و از خوردن آنها لذت ببرید.

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه