بازدید: 126

اگر به دنبال خوشبختی و سعادت واقعی در زندگی هستید، بخوانید

منبع : افکار نیوز کد خبر: 1298069
کسی که علاقمند، عاشق و خواهان به دست آوردن گنج سعادت است باید پنج حقیقت را در حد استعداد ، توان و گنجایش خودش بشناسد.
به گزارش افکارنیوز،

برای رسیدن به سعادت  نه در برزخ ممکن است و نه در قیامت؛ حتی تقلیدی هم نیست و خواهان گنج سعادت یا باید علوم نورانی اهل بیت (علیهم السلام) را بخواند که ریشه اش در قرآن است و یا از عالمان واجد شرایط بشنود.

کسی که علاقمند، عاشق و خواهان به دست آوردن گنج سعادت است که با همین لغت در سورهٔ ابراهیم مطرح است، باید پنج حقیقت را در حد استعداد و توان و گنجایش خودش بشناسد. هیچ کدام از این شناخت ها هم مستحب نیست، بلکه واجب است؛ البته اجباری هم نیست، ولی اگر کسی خودش را از این پنج شناخت محروم کند، آن گنج سعادت در ظلمات زندگی او ناپدید می ماند و تا ابد هم ناپدید می ماند.

الف) شناخت خدا

یکی شناخت خداست، نه ذات خدا؛ ما ذات خدا را نمی گوییم، چون خودش هم از ذاتش خبر نداده است، حتی به انبیا و حتی به پیامبران اولوالعزم خود. کسی راهی برای شناخت ذات ندارد و آن هایی که اهلش هستند، فقط می دانند که یک ذات بی نهایتی بر عالم هستی حاکم است. هیچ کس هم هیچ دلیلی برای نفی او پیدا نمی کند و به تعداد همهٔ موجودات عالم بر وجودش دلیل هست. آن هایی هم که می گویند این عالم خدا ندارد، فقط می گویند خدا ندارد.

کافرین، پنهان کنندگان حق

وقتی با کسانی که می گویند این عالم خدا ندارد، صحبت می کنیم و می گوییم: به چه دلیل خدا ندارد؟ می گویند: خدا ندارد! و هیچ دلیل برای حرف خودشان ندارند. چون دلیلی وجود ندارد. در علم بگردند تا دلیل پیدا کنند، دلیلی وجود ندارد؛ در عالم خلقت بگردند تا دلیلی پیدا کنند که خدا را نفی کند، پیدا نمی کنند.

خیلی جالب است که قرآن مجید می گوید: این ها زباناً می گویند عالم خدا ندارد، اما در باطنشان می گویند عالم خدا دارد و بروز نمی دهند؛ لذا اسم آن ها را کافر، یعنی پنهان کنندهٔ حق گذاشته است. عرب به کشاورز می گوید کافر، یعنی دانه های نباتی را در خاک پنهان می کند.

تجلی خدا در زندگی بشر با افعالش

برای شناخت خدا باید به سراغ صفات و افعالش برویم. یک فعل، یعنی یک کار او خود شما هستید، پس خودت را ببین، صاحب و مالکت را می شناسی؛ بالاخره می فهمی که نبوده ای و بعد تو را آورده اند، این مقدار را که می فهمی! آن وقتی که نبودم، خودم که خودم را نیاورده ام، چون نبوده ام؛ و هیچ چیزی هم من را نیاورده، پس یکی من را آورده است. از این سه مسئله که خارج نیست! خودم باعث ساختن خودم نشده ام، چون نبوده ام؛ هیچ چیزی هم که من را نساخته، پس یک چیزی من را ساخته است.

ب) خودشناسی

موضوع دوم شناخت، خودشناسی است؛ اصلاً ما را برای چه خلق کرده و برای چه به اینجا آورده است؟ از اینجا به کجا می خواهد ببرد و برای چه می خواهد ببرد؟

ج) شناخت دنیا

تک تک ما در یک ظرف طلای ۲۴ عیار هستیم که اسم آن دنیاست. از همه جای این ظرف ۲۴ عیار به ما اجازه داده شده که برداشت کنیم و همه اش هم ۲۴ عیار است، روزه هایی که در ماه مباک رمضان گرفتیم، برداشت از دنیاست. الآن در آخرت نیستیم و آنجا جای برداشت نیست؛ در رحم مادر و برزخ هم که جای برداشت نبوده است. همین نماز هایی که می خوانیم، همین روابط قلبی که با اولیای الهی داریم. بد است؟ کجای آن بد است؟ فرعونیان و نمرودیان بد هستند؛ اما نعمت ها که اسم مجموعه اش دنیاست، بد نیست و خوب است، حتی بالای خوبی هم هست.

هرچه قدرت داری، از این طلا برای خودت بردار

اگر دنیا بد بود که زین العابدین (علیه السلام) در عصر عاشورا می گفت: خدایا! دعای من که مستجاب است، مرگ من را برسان؛ ولی در دعاهایشان به پروردگار می گویند: «عَمرنی ما کان عُمری بذلة فی طاعتک» تا وقتی بندگی می کنم، ملک الموت را به سراغ من نفرست، من نمی خواهم بمیرم. کجا بروم؟ کجا از اینجا بهتر؟ آن ها این ظرف را می دیدند که طلای ۲۴ عیار است و کلنگ و تیشه و کوره هم نمی خواهد. خدا فرموده است: هرچه قدرت داری، از این طلا برای خودت بردار، از من هم کم نمی آید.

ادیم زمین سفرهٔ عام اوست چه دشمن بر این خوان یغما چه دوست

از این خوان نعمت ببر، هرچه که خاطرخواهت است؛ جلوی تو را هم نمی گیرم و نمی گویم بس است. هرچه می خواهی، ببر و هرچه می خواهی، استفاده کن؛ اما نمی گویم بس است. اصلاً اخلاقش نیست که به یک بنده اش بگوید چه خبرت است، دستت را کوتاه کن! بلکه می گوید دستت دراز بشود و ببر، هرچه می خواهی ببر.

د) راه شناسی

چهارمین شناخت هم این است که جاده را بشناسی. خدا می گوید: میلیون ها جادهٔ انحرافی ساخته اند، اما آن جادهٔ واقعی و حقیقی را که من اسم آن را صراط مستقیم گذاشتم، آن را بشناس؛ چون اوّل این جاده، فطرت و عقل توست و آخر آن هم بهشت و رضوان من است که مستقیم هم هست.

ه‍) شناخت راهنما

پنجم هم تنها نمی توانی در این جاده بیایی، چون غول و دزد و خطر زیاد است، باید راهنما را بشناسی.

 


اگر به دنبال خوشبختی و سعادت واقعی در زندگی هستید، بخوانید
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - استقلال خوزستان صفر

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

صنعت نفت آبادان ۰ - ۰ پدیده شهر خودرو / گزارش لحظه به لحظه

گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۸ درباره تغییرات ردیف‌ها منتشر شد+ متن کامل

گزارش کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۸ درباره تغییرات ردیف‌ها منتشر شد+ متن کامل

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش جالب فیبا درباره تیم ملی بسکتبال ایران

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

گزارش پزشکی ترامپ: رئیس‌جمهور آمریکا وارد مرحله چاقی شده است

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

پیکان ۰ - ۱ سپاهان اصفهان/ گزارش لحظه به لحظه

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد

گزارشگر صدا و سیم خبرنگار برتر دومین جشنواره ملی جهادگران شد