بازدید: 95

ارجاع طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر به کمیسیون ویژه

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1295021
نمایندگان مردم در خانه ملت برای رفع ابهامات، طرح یک فوریتی الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر را به کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس ارجاع دادند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز در جریان بررسی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در مورد طرح یک فوریتی الحاق موادی به رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که از سوی شورای نگهبان برای رفع ایرادات به مجلس ارجاع شده بود، برای رفع ابهامات و اصلاحات عبارتی با ۱۵۲ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۱ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

تصویب کلیات طرح تنظیم برخی مقررات وزارت آموزش و پرورش
در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طرح یک فوریتی تنظیم برخی مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش به بحث و بررسی گذاشته شد و در پایان، کلیات آن رای مثبت آورد.
کمیسیون اصلی این طرح که کمیسیون آموزش و تحقیقات است، بیش از این به این طرح رای مثبت داده بود، ولی کمیسیون فرعی برنامه و بودجه به آن رای منفی داده بود.
پس از تصویب کلیات این طرح ، رییس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد : این طرح به کمیسیون مشترک برمی گردد و پس از بررسی کارشناسی، برای رسیدگی به جزئیات آن در صحن علنی مطرح خواهد شد.
در صورت تصویب نهایی این طرح ، دولت مکلف است ماهانه معادل یک درصد از یک دوازدهم هزینه شرکت های دولتی ، بانک ها و موسسات انتفاعی سودده وابسته به دولت را به حساب ویژه ای که به این منظور نزد خزانه داری کل کشور تعیین می شود، واریز کند تا از محل ردیف خاصی که همه ساله در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می شود در اختیار وزارت آموزش و پرورش برای اجرای برنامه های توسعه عدالت آموزشی، بهبود معیشت فرهنگیان ، تامین سرانه آموزشی و پرورشی و پرداخت مطالبات فرهنگیان هزینه شود.
همچنین در صورت تصویب نهایی این طرح، موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان مکلف است بانک فرهنگیان را تاسیس کند.
این بانک، بانک عامل وزارت آموزش و پرورش بوده و وزیر آموزش و پرورش رییس مجمع آن است.
جزئیات این طرح پس از گزارش نهایی کمیسیون مشترک در صحن علنی به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.
 
رای مجلس به تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری
در ادامه جلسه علنی امروز مجلس گزارش بررسی تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در صحن علنی مطرح شد، که مجلس به انجام این تحقیق و تفحص رای مثبت داد.
در دلایل لزوم این تحقیق و تفحص آمده است: چرا طرح های منابع طبیعی از جمله طرح های جنگلداری، مرتع داری ، مدیریت منابع جنگلی ، تعادل دام ، خروج دام از جنگل ، ممیزی اراضی و اتمام موضوع اخذ سند منابع ملی به شکست انجامیده است؟
از دیگر دلایل این تحقیق و تفحص موضوع قاچاق چوب و ناکارآمدی مدیران سازمان جنگل ها و مراتع اعلام شده است.
 
ارجاع رسیدگی به وضع استخدامی معلمان حق التدریس به کمیسیون آموزش
در ادامه جلسه علنی امروز مجلس طرح الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش در صحن علنی به بحث و بررسی گذاشته شد که کلیات آن تصویب نشد.
با پیشنهاد رییس جلسه، ارجاع این طرح به کمیسیون آموزش، تحقیقات وفناوری مجلس برای بررسی بیشتر، به رای گذاشته شد که نمایندگان به آن رای مثبت دادند.
به این ترتیب این طرح پس از بررسی کارشناسی بار دیگر به صحن علنی بازخواهد گشت.
بر اساس این طرح آموزش و پرورش مکلف است از مشمولین قانون اصلاح تبصره 10 ماده 17 ، قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش از طریق سازمان سنجش آموزش کشور به صورت اختصاصی آزمون به عمل آورد و کسانی را که نمره لازم را کسب می نمایند از سال دوم قانون برنامه ششم توسعه تا پایان آن به استخدام درآورد.
 
رای مجلس به موافقت نامه بین المللی روغن و کنسرو زیتون
نمایندگان مجلس امروز در قالب لایحه ای که از سوی دولت به مجلس فرستاده شده بود به موافقت نامه بین المللی روغن زیتون و کنسرو زیتون رای مثبت دادند.
تلاش برای دستیابی به یکنواختی در قوانین ملی و بین المللی مربوط به ویژگی های فیزیکی ، شیمیایی و حسی روغن زیتون، روغن تفاله زیتون و کنسرو زیتون به منظور جلوگیری از هرگونه مانع در تجارت ، کنترل کیفیت محصول ، تجارت بین المللی و توسعه آن ، جلوگیری از تقلب با روش های نادرست وجعل اسناد و نیز ترویج مصرف محصولات زیتون و گسترش تجارت بین المللی کنسرو و روغن زیتون واطلاع رسانی درباره استانداردهای شورای بین المللی زیتون از جمله اهداف این موافقت نامه عنوان شده است.
 
پارسایی: اتهام زدن به یک نماینده مجلس ناپسند است/ مطهری: آقای پژمانفر حکم کلی را بیان کرد و قصد اتهام زدن نداشت
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار پارسایی گفت: آقای پژمانفر در روز گذشته حکم کلی را اعلام کرد و قصد اتهام زنی نداشت.
بهرام پارسایی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 5 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در اخطاری با استناد به اصل 79 قانون اساسی گفت: روز گذشته صحبتی درباره کلیپ پخش شده برخورد ناشایست مامور ارشاد با یک خانم داشتم که در همان زمان ضمن انتقاد از این حرکت، از دیگر اقدامات شایسته مأموران ناجا تقدیر و تشکر به عمل آمد، ولی بعد از آن آقای پژمانفر اعلام کرد که من واجبی را انکار کرده ام.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خطاب به پژمانفر ادامه داد: من چه زمانی واجبی را منکر شدم؟ شما بنده را مرتد خطاب کردید، در حالی که خود حکم ارتداد را به راحتی به همه نسبت می دهید، دادگاه صحرایی تشکیل می دهید و به راحتی دیگران را مجرم خطاب می کنید. اینجا صحرا نیست! اینجا مجلس است، همه ما نمایندگان ملت هستیم، نباید به راحتی نمایندگان ملت را مرتد خطاب کرد آن هم از تریبون مجلس.
وی با اشاره به یکی از فرمایشات حضرت امام (ره) مبنی بر اینکه "حفظ نظام از اوجب واجبات است" تصریح کرد: اینگونه برخوردها به اعتماد ملت ضربه می زند، به حفظ نظام ضربه می زند، به اوجب واجبات ضربه می زند، در حالی که سخنان روز گذشته من مبنی بر مرتد شدن من نبود، ولی انتقاد من از حرکت ناشایست چند مأمور ناجا بود نه از عمل آنها. اما ادبیات آقای پژمانفر بسیار خشن تر از آن چند مأمور ناجا بود.
پارسایی افزود: بسیار ناپسند است که از تریبون مجلس این اتهامات ناشایست را به یک نماینده ملت نسبت دهند. شاید اینگونه ادبیات آقای پژمانفر در حوزه انتخابیه ایشان تاثیر دارد، ولی اینجا مجلس است و هیچ کاربردی ندارد. من هم مانند رزمندگان اسلام 8 سال از این خاک دفاع کردم. این اتهامات شما از گلوله های دشمن سنگین تر نیست، ولی بیان آنها از تریبون مجلس دردناک است.
علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: صحبت های آقای پژمانفر در روز گذشته مبنی بر انکار یک واجب بود، در حالی که امر به معروف یک ضرورت دین است و انکار آن ارتداد است، ولی ایشان حکم کلی را اعلام کرد.
وی تصریح کرد: البته ایشان سعی کرد موضوع را با لطافت بیان کند و گفت که مقصودش آقای پارسایی نیست. سخنان دیروز ایشان بدین صورت بود که باید لوازم امر به معروف و نهی از منکر رعایت شود و هشدار داد که باید این اصل مورد توجه قرار بگیرد.
 
بیانیه ۱۷۶ تن از نمایندگان در قدردانی از وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی برای حمایت از پیام رسان های داخلی
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی بیانیه ۱۷۶ تن از نمایندگان را در قدردانی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای عالی فضای مجازی برای حمایت از پیام رسان های داخلی قرائت کرد.
احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 5 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی بیانیه 176 تن از نمایندگان را در حمایت از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شورای عالی فضای مجازی برای حمایت از پیام رسان های داخلی قرائت کرد.
متن بیانیه به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی امضاکنندگان این بیانیه، حمایت قاطع خود را از اقدامات دبیر شورای عالی فضای مجازی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شکستن انحصار پیام رسان تلگرام در کشور جمهوری اسلامی ایران و برخورد قاطع با این پیام رسان به دلیل عدم رعایت مقررات کشور و فراهم آوردن زمینه برای ایجاد چالش های گوناگون امنیت ملی و برنامه ریزی برای وارد آوردن ضربات بزرگ اقتصادی به کشور اعلام کرده و همچنین از تلاش های به عمل آمده برای تشویق و تقویت پیام رسان های داخلی در قالب مساعدت های مالی و کمک های تجهیزاتی و اقدامات رسانه مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات تشکر می کنیم.
همچنین موج ایجاد شده در سطح بین المللی برای محدودسازی تلگرام و برخورد قاطع کشورها با این پیام رسان را که بدون توجه به مصالح کشورها صرفا در جهت تامین منافع و مصالح خود و حامیان استکباری خود گام برمی دارند مؤید درستی اقدام جمهوری اسلامی ایران در این خصوص می دانیم.
 
۱۹۴ نماینده مجلس خواستار رسیدگی به وضع کشاورزان شدند
عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۹۴ نماینده مجلس در نامه ای به رئیس جمهور، رسیدگی به وضع کشاورزان را در اسرع وقت خواستار شدند.
احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 5 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در خصوص نامه 194 نماینده مجلس به رئیس جمهور برای رفع مشکلات کشاورزان،گفت: 194 نفر از نمایندگان مجلس در نامه ای به رئیس جمهور خواستار رسیدگی به مشکلات کشاورزان استان های آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل ، زنجان، خدابنده، قزوین، همدان، شاهرود، رزن، قم ، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان، فارس، خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و دیگر استان های کشور شدند.
 
مطهری: همه پرسی برگزار شود، باز هم رأی مردم به جمهوری اسلامی مثبت خواهدبود
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر امروز هم همه پرسی برگزار شود، باز هم مردم به جمهوری اسلامی ایران رأی مثبت خواهند داد.
علی مطهری در نشست علنی امروز (چهارشنبه 5 اردیبهشت) صحن علنی مجلس شورای اسلامی، در واکنش به بخشی از نطق میان دستور مسعود گودرزی نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی افزود: رسم نیست که در مورد نطق ها رئیس جلسه اظهار نظر کند اما مطلبی را گفتید که خیلی مناسب نبود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: امروز هم اگر در مورد جمهوری اسلامی همه پرسی برگزار شود، باز هم اکثریت مردم به آن رأی مثبت خواهند داد.
 
توضیحات نماینده ممسنی درباره بخش هایی از نطق میان دستور در جلسه علنی
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحات نماینده ممسنی درباره بخشی از نطق میان دستور امروزش در صحن علنی را قرائت کرد.
علی مطهری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 5 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی درباره توضیحات گودرزی نماینده ممسنی درباره نطق میان دستور در جلسه علنی امروز گفت: توضیحاتی را آقای گودرزی نماینده مردم ممسنی در مورد نطقش بیان کرد که جا دارد به استحضار برسانم، ایشان اعلام کرد مقصودش وجود برخی از نارضایی ها میان مردم بوده است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین اعلام کرد درباره رأی مردم به جمهوری اسلامی ایران همان نظری را دارد که بنده در صحن اعلام کردم بنابراین از ایشان بابت توضیحاتش تشکر می کنم و قطعا مقصود ایشان هم همین موضوع است که بیان کرد.
 
پایان جلسه علنی مجلس
مجلس هفته آینده جلسه علنی نخواهد داشت و نمایندگان در حوزه های انتخابیه خود برای سرکشی حضور پیدا می کنند.
جلسه بعدی مجلس، یکشنبه 16 اردیبهشت خواهد بود.

ارجاع طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر به کمیسیون ویژه
:
امتیاز : 3.8 تعداد رای : 12

پربازدیدترین اخبار

همراهان

گزارش ها

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارش لحظه‌به‌لحظه؛ کشتی آزاد قهرمانی‌جهان| طلسم نحسِ فینال امروز برای ایران شکسته می‌شود؟

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

گزارش تصویری دیدار تیم های ملی والیبال ایران و چین تایپه

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

گزارش رسانه انگلیسی از تاریخ سازی بانوی وزنه بردار ایرانی

تحریم‌های جدید آمریکا بی اهمیت است/ خوشبینی به نماد‌های بانکی متاثر از حمایت دولت/ سهامداران مشتاق گزارش‌های ۶ ماهه بزرگان بازار سرمایه/ بزرگان به پا می‌خیزند

تحریم‌های جدید آمریکا بی اهمیت است/ خوشبینی به نماد‌های بانکی متاثر از حمایت دولت/ سهامداران مشتاق گزارش‌های ۶ ماهه بزرگان بازار سرمایه/ بزرگان به پا می‌خیزند

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش رسانه آلمانی درباره وحید هاشمیان و تیم ملی فوتبال ایران

گزارش تصویری دیدار تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی+ تصاویر

گزارش تصویری دیدار تیم‌های ملی ایران و کره‌جنوبی+ تصاویر

انجمن «گزارشگران صلح» اعلام موجودیت کرد

انجمن «گزارشگران صلح» اعلام موجودیت کرد

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: جدیدترین گزارش «روند اجرای برجام» در راه مجلس است

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس: جدیدترین گزارش «روند اجرای برجام» در راه مجلس است