بازدید: 43

عراقچی بر بالین برجام

تعبیری که چند هفته قبل محمدجواد ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس آن را با کلماتی متفاوت به کار گرفت: «برجام بیماری در حال مرگ است که در آی. سی. یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد.»
شش هفته پس از خروج امریکا از برجام، ایران از روند مذاکرات با اروپا راضی نیست. عباس عراقچی برجام را به بیماری تشبیه کرده که در بخش مراقبت های ویژه بستری است؛ تعبیری که چند هفته قبل محمدجواد ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس آن را با کلماتی متفاوت به کار گرفت: «برجام بیماری در حال مرگ است که در آی. سی. یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد.»
دیپلماسی برای حفظ توافق هسته ای ایران تشدید شده، عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران دیروز به مسکو رفت تا با سرگئی ریابکوف همتای روس خود درباره شرایط توافق هسته ای بعد از خروج امریکا گفت وگو کند. پیش از سفر عراقچی، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مسکو با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درباره برجام رایزنی کرده بود. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم که به اردن سفر کرده، در ملاقات با پادشاه اردن، به رغم انتقاد از چیزی که او «گرایشات تهاجمی» ایران در خاورمیانه خواند تأکید کرد که توافق هسته ای با ایران باید حفظ شود. در لندن، «بوریس جانسون»، وزیر امور خارجه انگلیس در نامه ای به یکی از قانونگذاران ارشد این کشور برنامه های لندن برای حفظ «برنامه جامع اقدام مشترک» را در شرایط خروج امریکا از آن تشریح کرده است. رسانه های ژاپنی هم می گویند که شینزو آبه طی هفته های آتی (تیرماه) به ایران خواهد آمد تا در اولین سفر یک نخست وزیر ژاپن به ایران طی چهار دهه گذشته، با روحانی ملاقات و حمایت ژاپن از توافق هسته ای ایران بعد از خروج امریکا را اعلام کند. با همه اینها، اوضاع حول برجام شرایط خوبی ندارد و عباس عراقچی در تازه ترین گفت وگوی خود، آن را به بیماری تشبیه کرده که در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان قرار دارد. پیش از عراقچی، محمدرضا رضایی کوچی، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه اواخر اردیبهشت ماه مجلس با وزیر خارجه گفته بود که ظریف معتقد است برجام بیماری در حال مرگ است که در آی. سی. یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد. عراقچی روز پنج شنبه پا را از این هم فراتر گذاشت و هشدار داد که ایران ممکن است طی هفته های آینده از توافق هسته ای خارج شود. او در مصاحبه با شبکه یورونیوز گفته است: «توافق هسته ای اکنون در بخش مراقبت های ویژه قرار دارد و اگر توافقی با طرف های اروپایی حاصل نشود تهران ممکن است از این توافق خارج شود؛ این امکان وجود دارد.» معاون وزیر خارجه ایران از اروپایی ها خواسته که اگر خواستار حفظ برجام هستند، فداکاری بیشتری بکنند و گفته است: من نمی توانم بگویم که چشم انداز روشن و شفافی وجود دارد تا یک بسته خوب داشته باشیم، اما امیدواریم که این بسته پیشن های خوب باشد تا برای باقی ماندن ایران در برجام کافی باشد. به گفته عراقچی، ایران مایل است توافق را حفظ کند، اما تعادل و توازن بعد از خروج امریکا از برجام باید حفظ شود. بعد از تصمیم امریکا مبنی بر عقب نشینی از برجام، توافق توازن خود را از دست داده است، اگر کشور های اروپایی و دیگر طرف های توافق هسته ای می خواهند ایران در این توافق بماند آن ها باید غیبت واشنگتن و اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران را جبران کنند.
بر اساس گزارش یورونیوز، عباس عراقچی که در کنفرانس همکاری ایران و اروپا در هتل اشتاینبرگر بروکسل صحبت می کرد اضافه کرد که برجام و تحریم ها هیچ گاه نمی توانند در کنار هم بنشینند. وی گفته است: «اغلب مردم ایران امروز به اروپا هم اطمینانی ندارند و اروپا برای کسب اطمینان این مردم باید تلاش کنند. ایرانی ها می گویند خروج امریکا از برجام تنها بازی پلیس بد و پلیس خوب است. نقش پلیس خوب را اروپا بازی می کند.»
معاون ظریف درباره خواسته های ایران از اروپا به یورونیوز گفته است: «آنچه که برای ما اهمیت دارد اجرای کامل و تمام عیار برجام است. برای ما اهمیتی ندارد چگونه اروپا قصد دارد برجام را حفظ کند و تحریم های امریکا را دور بزند. آنچه که برای ما اهمیت دارد حضور و ماندگاری شرکت های اروپایی در ایران است. آنچه که برای ما اهمیت دارد فروش نفت خام است. ما می خواهیم که پول ها به راحتی به حساب ما واریز شود. باید یک ارتباط بین بانکی بین ما و اروپا باشد. این موضوع با اروپایی هاست تا راه اصلی را پیدا کنند.» عباس عراقچی البته گفت که ایران حاضر است برای یافتن راه حل حفظ برجام به اروپا کمک کند. معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: راه حل های اروپا باید فروش نفت ایران، بازگشت عواید ناشی از فروش نفت و گاز ایران و وجود مجاری بانکی لازم برای انتقال منابع مالی ایران را تضمین کند. عراقچی گفت: زمان بسیار کوتاه است. اروپا برای ارائه پیشنهادات و بسته خود وقت زیادی ندارد.
وی با بیان اینکه حفظ همزمان برجام در کنار تحریم ها امکان ندارد، اظهار امیدواری کرد بسته پیشنهادی اروپا و راهکار هایی که ارائه می دهد، کارآمد باشد و بتواند رضایت ایران را برای تداوم حضور در برجام جلب کند، در غیر این صورت ایران گام های بعدی را برخواهد داشت و مسئولیت عواقب آن تماماً بر عهده امریکا خواهد بود.

عراقچی بر بالین برجام
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد