بازدید: 59

جنگ تازه مرورگر‌های وب

احتمالا شما هم زمانی که می‌خواهید یک وسیله ساده را از اینترنت بخرید به صفحات مختلفی از وب‌سایت فروشنده هدایت می‌شوید و همین مساله باعث باز شدن تب‌های متعدد روی مرورگرتان و در نتیجه کاهش قابل توجه باتری دستگاهتان می‌شود. البته اجرا شدن اتوماتیک ویدئو‌ها زمانی که در حال بررسی یک صفحه هستید جای خود دارد.
جنگ تازه مرورگر های وب
 
 احتمالا شما هم زمانی که می خواهید یک وسیله ساده را از اینترنت بخرید به صفحات مختلفی از وب سایت فروشنده هدایت می شوید و همین مساله باعث باز شدن تب های متعدد روی مرورگرتان و در نتیجه کاهش قابل توجه باتری دستگاهتان می شود. البته اجرا شدن اتوماتیک ویدئو ها زمانی که در حال بررسی یک صفحه هستید جای خود دارد.
 
باید قبول کرد که دنیای وب به مرحله ناخوشایندی رسیده و واقعا با اعصاب و روان کاربران بازی می کند و از طرفی هم فضای آن از لحاظ امنیتی و حریم خصوصی خیلی سمی و ناامن شده است. مهم تر اینکه دنیای وب به محلی برای یک معامله ناعادلانه تبدیل شده که در آن شما اطلاعات و حریم خصوصی خود را رایگان می فروشید و در ازای آن یک مشت تبلیغات پر زرق و برق و بی استفاده تحویل می گیرید.
 
 بخوانید: قابلیت های جالب گوگل ترنسلیت که باید بدانید به همین دلیل شاید زمان آن رسیده که یک مرورگر جدید را امتحان کنید. فایرفاکس را که یادتان هست. اوایل قرن ۲۱ بود که این مرورگر پا به دنیای وب گذاشت و از محبوبیت قابل توجهی هم برخوردار شد. البته پس از اینکه گوگل از مرورگر کروم در سال ۲۰۰۸ رونمایی کرد، فایرفاکس که شرکت موزیلا آن را ساخته بود کم کم از دور رقابت خارج شد.

حال ظاهرا فایرفاکس دوباره با قدرت برگشته و موزیلا سال گذشته یک نسخه جدید را با نام مستعار «فایرفاکس کوانتوم» معرفی کرد. این نسخه جدید به طرز قابل توجهی سریع ساخته شده و طراحی بسیار زیبایی هم دارد.
 
موزیلا گفته فایرفاکس جدید در مقایسه با دیگر مرورگر ها درصد خیلی کمی از باتری دستگاه را استفاده می کند و این یعنی با خیال راحت می توانید تب های زیادی روی مرورگرتان باز کنید، بدون اینکه از تمام شدن باتری نگرانی داشته باشید.
 
نکته قابل توجه بعدی اینکه موزیلا در نسخه فایرفاکس کوانتوم حالا بسیاری از ابزار های حریم خصوصی را به صورت پیش فرض به کاربر ارائه می دهد که از جمله آن ها می توان به یک ویژگی جدید که از نظارت فیس بوک بر فعالیت هایتان در اینترنت جلوگیری می کند اشاره کرد. این ویژگی در اکثر مرورگر ها وجود ندارد. بررسی های انجام شده هم نشان می دهد ضریب امنیت و حریم خصوصی فایرفاکس تا حدودی بالاتر از مرورگر کروم گوگل است.
 
امکانات حریم خصوصی
فایرفاکس و کروم از صد ها هزار افزونه مختلف که تجربه شما در استفاده از مرورگر را ارتقا می دهند، پشتیبانی می کنند. از حیث تعداد افزونه ها کروم در این بخش برنده است چراکه صد ها هزار افزونه مختلف را پیشتیبانی می کند در حالی که این رقم برای فایرفاکس ۱۱ هزار افزونه است.
 
اما در طول استفاده چند ماهه از فایرفاکس باید اعتراف کرد کاری نیست که شما بخواهید روی کروم انجام دهید و فایرفاکس از انجام دادن آن ناتوان باشد. هردو مرورگر از برنامه محبوب مدیریت پسورد «۱Password» پشتیبانی می کنند. همچنین هردو مرورگر از افزونه هایی که پخش اتوماتیک ویدئو ها را متوقف می کنند نیز پشتیبانی کرده و البته از افزونه uBlock Origin که بسیاری از متخصصان امنیت سایبری پیشنهاد می دهند هم پشتیبانی می کنند.
 
 
جنگ تازه مرورگر های وب
 
همچنین موزیلا یک افزونه را برای فایرفاکس پیشنهاد کرده که نام آن «Facebook Container» است. همان طور که می دانید فیس بوک به صورت نرمال می تواند بر فعالیت های شما در مرورگرتان نظارت کند. اما با این افزونه جدید موزیلا، زمانی که یک تب مرتبط با فیس بوک را باز می کنید، فیس بوک دیگر توانایی مشاهده فعالیت های شما خارج از این تب را ندارد و دسترسی های آن به طور کامل محدود می شود.

همچنین ویژگی های امنیتی قابل توجهی در فایرفاکس وجود دارند که موزیلا به صورت پیش فرض در مرورگر به کارگرفته و آن ها را به شکل افزونه معرفی نکرده است. برای مثال در بخش امنیت خصوصی، شما می توانید گزینه محافظت در مقابل نظارت کنندگان را فعال کنید و با این کار از نظارت غریبه ها بر فعالیت هایتان از طریق این مرورگر جلوگیری کنید. اما در کروم برای بهره بردن از چنین ویژگی باید یک افزونه به خصوص را نصب کنید.
 
بخوانید: آموزش انواع دانلود از اینترنت این اقدامات موزیلا در بخش امنیت و حریم خصوصی فایرفاکس حتی تعریف و تمجید بسیاری از متخصصان امنیت سایبری را به همراه داشته است. «کوپر کوینتین» یکی از محققان امنیتی که در موسسه «Electronic Frontier Foundation» فعالیت می کند درباره نسخه جدید فایرفاکس می گوید: «موزیلا خودش را به خوبی به عنوان یکی از مرورگر های طرفدار حفظ حریم خصوصی معرفی کرده و حقیقتا در زمینه بهبود امنیت کاربران اقدامات بی نظیری انجام داده است.
 
از طرف دیگر کروم متعلق به گوگل است که این شرکت بخش اعظم درآمد خود را از طریق تبلیغات کسب می کند و بعید به نظر می رسد گوگل بخواهد به اندازه فایرفاکس حریم خصوصی کاربران کروم را غیرقابل دسترس کند، چون در این صورت در بخش تبلیغات با ضرر مواجه می شود.»

در حقیقت کروم و فایرفاکس هردو از امنیت بسیار بالایی برخوردارند. هردو مرورگر به ویژگی «سندباکسینگ» مجهز هستند. این ویژگی پروسه ها و فعالیت های مختلف مرورگر به منظور جلوگیری از آلوده شدن دیگر بخش های دستگاه را محدود و ایزوله می کند. از این رو زمانی که کاربر یک وب سایت با کد های مشکوک و غیرقانونی را لود می کند، مرورگر وب سایت را به صورت اتوماتیک درون یک محفظه امن حفظ می کند تا از این طریق کد های مخرب به فایل های درون دستگاه، وب کم و میکروفن دسترسی پیدا نکنند و فعالیت هایشان به همان صفحه محدود شود.
 
سرعت و تست باتری
برخی از وب سایت های بنچ مارک که سرعت مرورگر را بر اساس سرعت پاسخگویی عناصر مختلف وب تعیین می کنند، معتقدند کروم سریع تر عمل می کند. اما برخی دیگر از بنچ مارک ها می گویند فایرفاکس خیلی سریع تر است. در برخی تست ها که چندین تب به صورت همزمان باز و استفاده شدند، هردو مرورگر با سرعت بالا عمل می کردند. پس بهتر است بگوییم از لحاظ سرعت عملکرد هردو مرورگر برابر هستند.
 
جنگ تازه مرورگر های وب
 
قول موزیلا درباره اینکه فایرفاکس مقدار کمتری از حافظه دستگاه را اشغال می کند باعث شده کاربران امید داشته باشند این مساله منجر به کاهش مصرف باتری دستگاه هم بشود. البته در تست های مختلفی که طی آن وب سایت های مختلف لود شدند، فایرفاکس از لحاظ مصرف باتری تنها چند دقیقه بیشتر از کروم دوام می آورد. با این حال در یکسری تست ها که شامل پخش ویدئو های سرویس نتفلیکس می شد، باتری دستگاهی که از مرورگر فایرفاکس استفاده می کرد توانست ۲۰ دقیقه بیشتر از دستگاه مجهز به مرورگر کروم دوام بیاورد.
 
روز رستاخیز فایرفاکس نزدیک است
فایرفاکس در حال حاضر در رتبه دوم محبوب ترین مرورگر های دنیا قرار دارد و طبق آمار جدید توانسته ۱۲ درصد از مرورگر های مورد استفاده در دنیا را به خودش اختصاص دهد، در حالی که این رقم برای کروم حدود ۶۷ درصد است. از طرف دیگر اکسپلورر مایکروسافت و سافاری اپل هم با فاصله بسیار زیاد در پشت سر فایرفاکس قرار دارند که اکسپلورر ۷ درصد و سافاری هم سهم ۵/ ۵ درصدی از دنیای مرورگر ها را به خودش اختصاص داده است.
 
در بخش دیوایس های اندرویدی هم کروم از محبوبیت خیلی بیشتری در مقایسه با فایرفاکس برخوردار بوده که البته طبیعی هم به نظر می رسد. ضمنا تنها یک نسخه سبک از فایرفاکس برای دیوایس های آی اواس موجود است. با این حال مسیر برای پیشرفت و همه گیر شدن فایرفاکس در بین کاربران سراسر دنیا بسیار هموار و امیدوار کننده است.

موزیلا علاوه بر مرورگر فایرفاکس پیش فرض، یک نسخه دیگر را هم با نام «فایرفاکس فوکس» برای اسمارت فون ها معرفی کرده که به صورت پیش فرض نظارت کنندگان غیرقانونی بر فعالیت کاربران مانند فیس بوک را محدود و حتی بلاک کرده و به محض اینکه کاربر از مرورگر خارج شود، تمامی تاریخچه جست وجوی او را کاملا حذف می کند.
 
به نظر موزیلا در طولانی مدت می تواند در زمینه معرفی این نوع مرورگر ها و در بخش حفظ امنیت حریم خصوصی کاربران پیشرفت خیلی بیشتری داشته باشد. موزیلا هیچ رابطه مستقیمی با تبلیغ کنندگان ندارد و تنها زمانی که کاربران از گوگل و Bing از طریق فایرفاکس استفاده کنند، سود ناچیزی به دست می آورد؛ بنابراین با توجه به این ویژگی های امنیتی فایرفاکس و شرایط آینده دنیای وب، می توان انتظار داشت فایرفاکس با استقبال خیلی بیشتری در آینده نزدیک مواجه شود.

جنگ تازه مرورگر‌های وب
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • جنگ تازه مرورگر‌های وب


  احتمالا شما هم زمانی که می‌خواهید یک وسیله ساده را از اینترنت بخرید به صفحات مختلفی از وب‌سایت فروشنده هدایت می‌شوید و همین مساله باعث باز شدن تب‌های متعدد روی مرورگرتان و در نتیجه کاهش قابل توجه باتری دستگاهتان می‌شود. البته اجرا شدن اتوماتیک ویدئو‌
 • مایکروسافت اج؛ مرورگر تازه نفس دنیای اینترنت


  مرورگر «مایکروسافت اج» (Microsoft Edge) برای اولین بار در ویندوز 10 به جای مرورگر پرسابقه اینترنت اکسپلورر به دنیای ویندوزها پا گذاشت. مایکروسافت که با انتشار ویندوز 10 تصمیم گرفته بود تحولی بنیادین در سیستم عامل خود ایجاد کند، از اینترنت اکسپلورر خد
 • مایکروسافت اج؛ مرورگر تازه نفس دنیای اینترنت


  مرورگر «مایکروسافت اج» (Microsoft Edge) برای اولین بار در ویندوز 10 به جای مرورگر پرسابقه اینترنت اکسپلورر به دنیای ویندوزها پا گذاشت. مایکروسافت که با انتشار ویندوز 10 تصمیم گرفته بود تحولی بنیادین در سیستم عامل خود ایجاد کند، از اینترنت اکسپلورر خد
 • قابلیت امنیتی تازه به مرورگر اج اضافه شد


  مایکروسافت ابزاری را برای مرورگر Edge طراحی کرده که فعلا در مرحله آزمایشی است. این نرم‌افزار که با ویندوز ۱۰ سازگار است از رایانه‌های کاربران در برابر حملات بدافزاری حفاظت می‌کند.
 • قابلیت امنیتی تازه به مرورگر اج اضافه شد


  مایکروسافت برای مقابله با انواع بدافزارهای خطرناک قصد دارد امکانات جدیدی به مرورگر اینترنتی خود موسوم به Edge اضافه کند.
 • نسخه بتای مرورگر تازه کروم از راه رسید


  گوگل نسخه بتای تازه مرورگر کروم خود را عرضه کرده و به کاربران امکان داده تا از مزاحمت ویدئوهایی که به طور خودکار و دائمی پخش می شوند، جلوگیری کند.
 • نسخه بتای مرورگر تازه کروم از راه رسید


  گوگل نسخه بتای تازه مرورگر کروم خود را عرضه کرده و به کاربران امکان داده تا از مزاحمت ویدئوهایی که به طور خودکار و دائمی پخش می شوند، جلوگیری کند.
 • به روزرسانی تازه مرورگر فایرفاکس برای ارتقای سرعت


  نسخه جدید مرورگر فایرفاکس، کوانتوم نام دارد و کارشناسان می گویند اگر هم مدتی است در حال استفاده از مرورگر کروم هستید بد نیست نگاهی به این مرورگر به روزشده بیندازید.
 • کدام مرورگر امن‌تر است؟


 • کشف نقص جدید در مرورگر "کروم"


  مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای از امکان فریزشدن رایانه‌های ویندوزی به دلیل کشف نقص جدید مرورگر کروم (Chrome) خبر داد.
 • کشف یک باگ جدید در مرورگر فایرفاکس


 • مرورگر مایکروسافت دوباره در اوج


  ضمنا نسخه آی‌اواس مرورگر اج به حالت شب (Dark Mode) هم مجهز است. ضمنا در آپدیت اکتبر ۲۰۱۸ امکان سینک کردن جست‌وجو‌ها بین ویندوز و نسخه موبایلی بسیار آسان‌تر شده است. کافی است با استفاده از اکانت مایکروسافت خود وارد مرورگر نسخه موبایل شوید.
 • ۹ مشکل رایج مرورگر‌ها و راه‌حل آن‌ها


  بخش اعظمی از حضور آنلاین ما در مرورگر‌هایی مثل گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اج، سافاری یا اپرا می‌گذرد. به همین خاطر مشکلات گوگل کروم و سایر مرورگر‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد ما در محیط اینترنت داشته باشند.
 • ۹ مشکل رایج مرورگر‌ها و راه‌حل آن‌ها


  بخش اعظمی از حضور آنلاین ما در مرورگر‌هایی مثل گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اج، سافاری یا اپرا می‌گذرد. به همین خاطر مشکلات گوگل کروم و سایر مرورگر‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد ما در محیط اینترنت داشته باشند.
 • ۹ مشکل رایج مرورگر‌ها و راه‌حل آن‌ها


  بخش اعظمی از حضور آنلاین ما در مرورگر‌هایی مثل گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، مایکروسافت اج، سافاری یا اپرا می‌گذرد. به همین خاطر مشکلات گوگل کروم و سایر مرورگر‌ها می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد ما در محیط اینترنت داشته باشند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم