بازدید: 78

مخاطرات تعهدپذیری بی‌رویه

منبع : خبرگزاری بسیج کد خبر: 1286024
طبعاً تعامل با دیگر کشورها یا نهادهای بین‌المللی اقدامی پسندیده است، اما به‌خودی‌خود فاقد اصالت است.

به گزارش خبرگزاری بسیج،  محمدجواد اخوان در جوان نوشت: معاهدات بین المللی که به آن در لغت فرنگی گفته می شود کنوانسیون، در اصل در یک نقطه ای پخت وپز می شود که اطراف قضیه، مِن باب مثال آن 100 کشور یا ١50 کشور که بعداً به آن می پیوندند، هیچ تأثیری در آن پخت وپز اولیه ندارند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان مجلس با اشاره به مخاطرات پذیرش معاهداتی که خلاف مصالح کشور است، فرمودند: «معاهدات بین المللی که به آن در لغت فرنگی گفته می شود کنوانسیون، در اصل در یک نقطه ای پخت وپز می شود که اطراف قضیه، مِن باب مثال آن 100 کشور یا ١50 کشور که بعداً به آن می پیوندند، هیچ تأثیری در آن پخت وپز اولیه ندارند. یکجایی بالاخره چند قدرت بزرگ در مجموعه های هیئت های فکری شان -به قول خودشان اتاق فکرشان- می نشینند برای یک منافعی و مصالحی که برای خودشان تعریف کردند، یک چیزی را پخت وپز می کنند، بعد این را به وسیله دولت هایی که همسوی با آن ها هستند یا مرعوب آن ها هستند یا دنباله رو آن ها هستند و خیلی منافعی هم در این کار ندارند، تصویب می کنند؛ اگر یک دولت مستقلی هم پیدا بشود -حالا مثل جمهوری اسلامی- که مثلاً بگوید «من این را قبول ندارم؛ این کنوانسیون را، این معاهده بین المللی را قبول ندارم»، سرش می ریزند که «آقا! 120 کشور، ١50 کشور، 200 کشور این را قبول کردند؛ شما چطور قبول نمی کنید؟» کنوانسیون ها غالباً این [جور]است.»
واقعیت آن است که در حال حاضر روندی مشاهده می شود که باید در مورد آن نگران بود و آن «تعهدپذیری پی درپی بین المللی و بدون محاسبه هزینه فایده» است. خدا رحمت کند مرحوم کیومرث صابری فومنی (گل آقا) که در دهه 70، در نشریه خود کاریکاتور معروفی را درج کرده بود که یکی از مسئولان وقت دیپلماتیک کشور روی نقشه جغرافیایی جهان، با ذره بین در حال پیدا کردن کشوری میکروسکوپی برای برقراری روابط دیپلماتیک بود. اکنون گویی شبیه همان رویکرد نیز مشاهده می شود و با این فرق که برخی با ذره بین دنبال پیدا کردن کنوانسیون و معاهده ای جدید هستند تا آن را به امضا برسانند. در مورد نیت این افراد قضاوتی نداریم، اما در مورد پیامدهای اقدام آن ها می توان اظهارنظر کرد.


طبعاً تعامل با دیگر کشورها یا نهادهای بین المللی اقدامی پسندیده است، اما به خودی خود فاقد اصالت است. امضای یک توافق و یا کنوانسیون بین المللی در واقع پذیرش یک تعهد بلندمدت یا مادام العمر نه برای یک فرد که برای یک جامعه و نسل های آتی آن است. افرادی که در مسئولیت تصمیم سازی و یا تصمیم گیری برای چنین امری هستند، باید در ذهن داشته باشند که نه برای خود، بلکه برای همه مردم و حتی نسل های بعدی در حال تصمیم گیری هستند و ممکن است پیامدهای منفی تصمیم امروزشان سال ها بعد گریبانگیر فرزندان ما شود.


مثال بارز این امر را در پذیرش معاهده منع گسترش سلاح هسته ای (NPT) می توان مشاهده کرد. کسانی که سال ها پیش این پیمان را از طرف ایران پذیرفتند، شاید تصور می کردند مطابق آنچه در این پیمان ذکرشده ایران از قِبَل این پیوستن، به دانش هسته ای صلح آمیز دست یابد و یا مثلاً بتوان با امضای آن پرستیژ صلح طلبی جهانی در پیش گرفت. اکنون و پس از سال ها مشخص شده که پیوستن ایران به این پیمان نه تن ها به دستیابی ایران به فناوری صلح آمیز هسته ای کمکی نکرد، بلکه تعهدات اولیه پذیرفته شده، کشور ما را به پذیرش تعهداتی ثانویه و محدودیت هایی فراتر وادار کرده است. اکنون کشورها و رژیم هایی در دنیا وجود دارند که این پیمان را نپذیرفته اند و طبعاً زیر بار تعهدات آن نیز نرفته اند. برخی از این ها حتی دارنده سلاح هسته ای نیز هستند، بی آنکه کسی به آن ها تحریمی تحمیل کرده باشد.
مردم ما به خوبی به یاد دارند که سه سال پیش و در ماجرای غمبار حج خونین 94، هنگامی که دولت عربستان سعودی از عمل به وظایف مرسوم کنسولی در قبال ابدان مطهر شهدای منا سر باز می زد، مسئولان وقت وزارت امور خارجه در پاسخ به اعتراض هموطنان مان تأکید می کردند که سعودی ها برخی کنوانسیون های مربوط به حقوق کنسولی را نپذیرفته اند و خود را ملزوم به اجرای آن نمی دانند. چگونه دولتمردانی مانند آل سعود متوجه تبعات پذیرش تعهدات در قالب کنوانسیون های بین المللی هستند، درحالی که برخی دیپلمات های وطنی پی درپی در حال تعهدپذیری هستند؟


آنچه باید در امضای یک معاهده یا توافق خارجی اصالت داشته باشد، منافع ملی و ارزیابی راهبردی از تهدیدات و فرصت های آتی امضا یا عدم امضا است. محاسبه هزینه و فایده تعهدپذیری باید بر اساس منافع ملی باشد، نه سفرهای دیپلماتیک خارجی یا دریافت حق مأموریت ارزی و ... شاید حتی لازم باشد در برخی تعهداتی که پیش تر پذیرفته شده نیز تجدیدنظر صورت گیرد. در مقابل راه حلی که معظم له به نمایندگان فرمودند، برای حل بسیاری از چالش های این حوزه راهگشا است. ایشان در پاسخ به این نکته که برای بهره گیری از نکات مثبت درون این معاهدات چه باید بکنیم، فرمودند: «بعضی از این معاهدات بین المللی و کنوانسیون ها مواد مفیدی دارند. خیلی خوب، اشکالی ندارد؛ بنده هم در مورد همین چیزهایی که اخیراً در مجلس مطرح شد در این چند ماه اخیر، گفتم مجلس مستقلاً خودش قانون بگذراند. فرض کنیم [موضوع]مبارزه با تروریسم یا با پولشویی است؛ خیلی خب، مجلس شورای اسلامی یک مجلس رشید و عاقل و بالغی است و پشتوانه های کاری خیلی خوبی هم دارد؛ بنشینند یک قانون بگذرانند؛ این قانون، قانون مبارزه با پولشویی است، هیچ مشکلی هم ندارد، شرایط زیادی ای هم ندارد و همان کاری که خود شماها می خواهید بکنید، در این قانون مندرج است؛ این مهم است. هیچ لزومی ندارد که ما برویم چیزهایی را که نمی دانیم تهَ آن چیست یا حتّی می دانیم که مشکلاتی هم دارد، به خاطر آن جهاتِ مثبت و جنبه های مثبت، قبول بکنیم.»


مخاطرات تعهدپذیری بی‌رویه
:
امتیاز : 3.9 تعداد رای : 9
 • مخاطرات تعهدپذیری بی‌رویه


  معاهدات بین‌المللی که به آن در لغت فرنگی گفته می‌شود کنوانسیون، در اصل در یک نقطه‌ای پخت‌وپز می‌شود که اطراف قضیه، مِن‌باب مثال آن ۱۰۰ کشور یا ١۵۰ کشور که بعداً به آن می‌پیوندند، هیچ تأثیری در آن پخت‌وپز اولیه ندارند.
 • مخاطرات تعهدپذیری بی‌رویه


  طبعاً تعامل با دیگر کشورها یا نهادهای بین‌المللی اقدامی پسندیده است، اما به‌خودی‌خود فاقد اصالت است.
 • آمریکا "پدرخوانده تروریست‌ها" است/ رویه خود را تغییر ندهند، آنها را مجبور به تغییر رویه می‌کنیم


  سخنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: هیئت حاکمه آمریکا رژیمی سلطه طلب است و اگر رویه خود را تغییر ندهد، آنها را مجبور به تغییر رویه می‌کنیم.
 • ضرورت استفاده از رویه‌های بتنی به جای قیر در راهسازی/ عمر مفید رویه بتنی ۳۰ تا ۵۰ سال‌ است


  رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به عمر مفید ۳۰ تا ۵۰ ساله رویه‌های بتنی، خواستار استفاده بیشتر از این رویه‌ها در روکش راه‌های کشور شد.
 • مخاطرات حج کاملا شناسایی شده است


  رئیس عملیات پزشکی حج گفت: برای ایام تشریق برنامه های مفصلی انجام شده است.
 • ۴۰ دلیل مخاطرات استانی شدن انتخابات


  نماینده دوره‌های هفتم و نهم مجلس تصریح کرد که با استانی شدن انتخابات مجلس مردم سالاری دینی به مرور جای خود را به باند‌های قدرت و ثروت خواهد داد.
 • اقدامات قبل از بارداری، مخاطرات ماموپلاستی


  یک جراح عمومی با تاکید بر اینکه عمل افزایش بافت ماموپلاستی (جراحی پستان) قبل از دوران حاملگی خطرناک است
 • مخاطرات اقتصادی انحصار تلگرام جدی است


  مهرداد لاهوتی با بیان اینکه انحصاری شدن یک نرم افزار در فضای مجازی کشور مخاطرات جدی اقتصادی را در پی خواهد داشت، گفت: جدای از مباحث سیاسی و فرهنگی باید به این نکته توجه داشت که از زمانی که تلگرام در فضای مجازی ایران به شکل انحصاری درآمد باید منتظر عو
 • مخاطرات تنفسی استفاده از شوینده ها


  سلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه از مخلوط کردن مواد شوینده ها باید بشدت پرهیز کرد، گفت: برخی افراد در هنگام نظافت، مواد شوینده ها را مخلوط می کنند که این کار عوارض منفی آنها را 2 تا 3 برابر افرایش می دهد. به گزا
 • ناشنوایان با مخاطرات و کمک‌های اولیه آشنا می‌شوند


  گروه سلامت ــ سرپرست معاونت آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر از ارائه آموزش‌های همگانی اختصاصی ویژه ناشنوایان در زمینه آشنایی با مخاطرات و کمک‌های اولیه خبر داد.
 • فقر کلسیم در کودکان، مخاطرات آن در دانش آموزان


  سلامت زنان و دختران ایرانی این سال ها با کمبود روز افزودن ویتامین های حیاتی چون D با تهدیدات جدی تری مواجه شده است.
 • چگونگی کاهش مخاطرات گرمایش جهانی


  گرمایش جهانی پیامدهایی مانند افزایش رخداد مخاطرات جوی اقلیمی،‌ وقوع بارش‌های سنگین و غیرمترقبه (علی رغم کاهش کلی میانگین بارش)،‌ افزایش رخداد طوفان، کاهش عملکرد محصولات زراعی و باغی،‌ کاهش امنیت غذایی، حذف یا جابجایی برخی گونه‌های جانوری و گیاهی، افز
 • مخاطرات پرداخت یارانه ارزی به واردات


  یک مقام مسئول در پژوهشکده پولی و بانکی، با تشریح مخاطرات پرداخت یارانه ارزی به واردات، گفت: نباید در شرایط تحریم‌های پیش رو، انگیزه تولیدکنندگان را با واردات یارانه‌ای، از بین برد.
 • زلزله، کم آبی و فرونشست از مخاطرات طبیعی ایران


  سلامت نیوز:رئیس پژوهشکده علوم زمین زلزله، آتش فشان و فرونشست را از جمله مخاطرات کره زمین نام برد که اکثر کشورها با آن مواجه هستند و گفت: در ایران علاوه بر مخاطراتی مانند زلزله، با کمبود آب مواجه هستیم که این امر مساله فرونشست و ریزگردها را به دنبال
 • مخاطرات کمال گرایی در امر ازدواج جوانان


  گروه جامعه: کسانی که با کمال گرایی ازدواج خود را به عقب می اندازند؛ حتی اگر در آینده روی این احساس خود پا بگذارند و کسی را برای ازدواج بپذیرند؛ چون کمال گرایی در وجود آنها تثبیت شده است دیگر نمی‌توانند طعم خوشبختی را بچشند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!