بازدید: 66

توقف زندگي روي ريل

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285968
سلامت نیوز:آخرین ساعت های کاری مترو همیشه شلوغ است. قطارها با فاصله های زمانی بیشتری از راه می رسند و آدم ها خسته تر و بی حرف ترند.

به گزارش سلامت نیوز به نق

سلامت نیوز:آخرین ساعت های کاری مترو همیشه شلوغ است. قطارها با فاصله های زمانی بیشتری از راه می رسند و آدم ها خسته تر و بی حرف ترند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،در این ساعت ها کمتر خانواده ای است که با شور و شوق برای رفت و آمد از مترو استفاده کند. آدم های این ساعت از مترو خسته و کلافه اند. نگاه های شان بی هدف و سرگردان میان تکه های آهن و سنگ و سیمان و صندلی های پلاستیکی رنگی می چرخد و در نقطه ای می ایستد. شاید در آن لحظه از هر کدام شان بپرسی که هستی و برای چه اینجا ایستاده ای، جوابی نداشته باشند.

آدم ها با هم کاری ندارند اما پیکان های خشونتی را که از صبح تا شب با شنیدن خبرهای تلخ بر پیکرشان فرود می آید، ناخودآگاه با نگاه های شان به هم پرتاب می کنند. کارگری که از صبح تا شب در ساختمان های نیمه کاره تهران آجر روی آجر گذاشته تا برجی ساخته شود، استاد دانشگاه جوانی که از صبح در کلاس های دانشگاه درس داده و در ساعت های متفرقه اش شاگرد خصوصی گرفته تا هزینه های زندگی اش را تامین کند و حالا در آخرین ساعت های کار مترو به اتاق اجاره ای اش در یکی از جنوبی ترین مناطق تهران می رود، زنی که بعد از ساعت ها کار در یک شرکت تبلیغاتی دست بچه هایش را گرفته تا از كودكستان سه تایی با هم به خانه بروند، جوانانی که ماه ها و و شاید سال ها در شهرهای شان بیکار بوده اند و بی آنکه امیدی به اشتغال داشته باشند به تهران آمده اند و از صبح تا شب می دوند تا شاید لقمه ای نان برای خوردن پیدا کنند. این خستگی ها و ناامیدی ها وقتی بیشتر می شود که خبرهایی از تجاوز و فساد دست به دست و دهان به دهان می چرخد و به گوش شان می رسد.

صورت های شان رنگ پریده تر می شود و میان هوای گرفته و دم کرده زیر زمین تند تند نفس های عمیق می کشند تا ذهن های شان را از تعفنی که آرام آرام از در و دیوار می بارد از خود دور کنند. جلوی سکو پر از مسافر است. قرار است آخرین قطار از برسد و مسافرها را با خود ببرد.

اما همین که قطار از راه می رسد صدای فریاد می آید. زنی میان جمعیت فریاد می زند و بعد قطار راه می افتد. مسافرها و راننده قطار، خون هایی را که به درو دیوار می جهد می بینند و لباس هایی که تکه تکه می شود. مدتی طول می کشد تا قطار را متوقف کنند. ماموران امنیتی و اورژانس یکی یکی از راه می رسند. بازپرس جنایی هم می آید.

در نهایت خون های ریخته روی در و دیوار مترو با تی های ماموران خدماتی تمیز می شود و پرونده ای برای شناسایی این زن در اداره پلیس باز می شود. تا شاید زنی یا مردی به کلانتری نزدیک خانه اش برود و پروندهای برای مفقود شدن او باز کند. آن وقت از روی مشخصات، لباس و چهره ای که اگر چیزی از اجزایش باقی مانده باشد، او را شناسایی کنند و به مرگش پی ببرند.

خودكشي هاي تكراري!

در سال گذشته مدتی بود که تعداد خودکشی های تهران زیاد شده بود. در مهر95 یک دختر 31 ساله و یک پیرمرد 65ساله به فاصله دور و در ایستگاه های متروی شادمان و شهدا خودکشی کردند که هیچ کدام از آن ها نتوانستند به زندگی بازگردند. انتشار آمار و اخبار از خودکشی در مترو در حالی است که تعدادی از این خودکشی ها رسانه ای نمی شود. خودکشی هایی که قربانی جان سالم به در می برد و ماموران یا مردم می توانند او را نجات بدهند.

دیدن فروشنده هایی که هر کدام با التماس بسته های دو یا چهار هزار تومانی جوراب یا آدامس را جلوی مسافرها می گیرند، بیشتر از هر چیز تمام توان شان را برای ادامه راه از آن ها می گیرد. در همان روزها و ماه هایی که خودکشی ها شدت گرفته بود، قرار شد امکاناتی را برای حفاظت شهروندان از خودکشی در ایستگاه های مترو ایجاد کنند.

عبدا... پور، معاون فنی شرکت بهره برداری مترو گفته بود برای اجرای این طرح و ایجاد درهای جداکننده در هر ایستگاه مبلغ هزار میلیارد ریال اعتبار لازم است که با این رقم می توان 6 ایستگاه جدید ایجاد و دو قطار مترو را نیز به صورت 100درصدی تعمیر کرد؛ البته این در حالی است که 40 قطار مترو نیاز به تعمیرات اساسی دارند».

درهای هزار میلیاردی و درد جامعه افسرده

اما خبري از احداث درهای پیشگیری از خودکشی در متروی تهران نیست و چه بسا که با زیاد شدن این خودکشی ها، بودجه ای هم از بودجه بیت المال تصویب شود و درها خریداری و نصب شوند. اما روحیه ترس و اضطراب و ناامیدی را چطور می شود در جامعه از بین برد. آن وقت ناامیدی از زندگی و شرایط اجتماعی به نوع دیگری خودش را نشان می دهد.

خودکشی ها به روش حلق آویزی زیاد می شود یا پل های عابر پیاده هر روز شاهد عابرانی است که خود را به اتوبان ها پرتاب می کنند و کشته می شوند. دکتر سامان توکلی، روان شناس مراحلی را که یک شخص به نقطه ناامیدی و در نهایت خودکشی می رسد، این طور تعریف می کند:« در شرايط طبيعي در روان شناسي گفته مي شود از زماني كه فرد تصميم به خودكشي مي گيرد تا زماني كه اقدام به اين كار مي كند، يك سري مراحل را طي مي كند، ممكن است ابتدا احساس نااميدي كند، افسرده شود، بعد از آن فكر كند زندگي را دوست ندارد، احساس مي كند ديگر نمي خواهد زنده باشد و زندگي كند، بعد فكر مي كند مي تواند خودش براي پايان دادن به زندگي اش اقدام كند و در نهايت ممكن است در مرحله بعدي اين كار را انجام دهد و خودكشي كند.

در حقيقت از فكر خودكشي تا انجام آن زمان زيادي مي برد و مي توان گفت بسياري از افراد ممكن است فكر خودكشي را در سر داشته باشند اما اقدام به اين كار نمي كنند». او به نوعی از خودکشی ها که به خودکشی های تکانشی معروف هستند، اشاره می کند و می گوید:«خودكشي هاي تكانشي به خودكشي هايي گفته مي شود كه از زمان تصميم به اقدام تا انجام آن فاصله بسيار كم است و فرد سريع اقدام به خودكشي مي كند. خودكشي هاي جوامع شرقي به صورت تكانشي است چون بخشي از اختلالات منجر به خودكشي در جوامع شرقي مربوط به اختلالات شخصيتي است».

توکلی دو عامل خودكشي را مثال می زند و می گوید:«ممكن است افسردگي يا اختلال شخصيت بدون افسردگي باشد، يعني فرد تحمل شكست و ناكامي را ندارد و بلافاصله در برابر مشكلات پاسخ هيجاني بروز مي دهد كه اين پاسخ مي تواند خودكشي باشد و البته پرخاشگري يا دعواهايي كه به طور روزمره در خيابان با آن مواجه مي شويم نيز يكي ديگر از عكس العمل هاي تكانشي است. با اين كار فرد به سرعت تخليه شده و فراموش مي كند. در مواردي نيز ممكن است قتل انجام دهد. اين خودكشي ها در يك زمينه شخصيتي تكانشي اتفاق مي افتد. بايد اين افراد را از قبل در خانواده ها شناسايي كرد و به سمت درمان آن ها پيش رفت».

نارسايي هاي اجتماعي و خودكشي شهروندان

اینکه فردی در زندگی روزمره اش به بن بست رسیده باشد و هر لحظه انگیزه خودکشی داشته باشد یک بحث است اما ناامیدی که در تمام جامعه وجود دارد و تلاشی برای از بین بردن آن نیست نیز از عوامل نزدیک شدن به خودکشی است. امان ا... قرایی مقدم، جامعه شناس درباره جامعه ای می گوید که در آن شادی نقش چندانی در زندگی آدم ها ندارد و خودکشی و آسیب اجتماعی در آن زیاد می شود.

او می گوید:« گزارش سالانه سازمان ملل متحد نشان می دهد ایران از بین 154کشور در حس خوشبختی در جایگاه 106 قرار دارد. البته عوامل متعدد درشکل گیری این آمار دخیل هستند. از جمله این عوامل می توان به فقر و نبود شادی اشاره کرد. تمام این ها باعث دور شدن جامعه از شادی می شود. وقتی جامعه از شادی دور می شود، در نتیجه به غم و غصه روي می آورد.علاوه بر این بیکاری، رفتار برخی مسئولان، نبود برخی امکانات و آزادی ها و... در تشکیل این آمار موثر هستند. وقتی جوان ایرانی خود را با جوانان کشورهای دیگر قیاس می کند، می بیند که در وضعیت پایین تری از نظر امکانات رفاهی و تفریحی قرار دارد. تمامی این عوامل دست به دست هم می دهند و باعث افزایش آمار طلاق و اعتیاد و کاهش آمار ازدواج می شوند».


توقف زندگي روي ريل
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • توقف زندگي روي ريل


  سلامت نیوز:آخرین ساعت های کاری مترو همیشه شلوغ است. قطارها با فاصله های زمانی بیشتری از راه می رسند و آدم ها خسته تر و بی حرف ترند. <p class="ndb_body"> <p style="text-align: justify; padding-top: 10px;"> <p dir="RTL">به گزارش سلامت نیوز به نق
 • «شكوه يك زندگي» ملودرامي ضعيف و بدون روح زندگي!


  سازمان صداوسيما انگار نمي‌خواهد صداي اعتراض‌هاي منتقدان و مخاطبان خود را درباره توليدات ضعيف و سريال‌هاي پيش پاافتاده و سطحي تلويزيون بشنود...
 • بارسلونا بدون توقف و خطرناک/امید مربیان برای توقف بارسلونا، توقف مسی


  وقتی تیم ارنستو والورده در بازی رفت مرحله یک‌چهارم‌نهایی جام حذفی اسپانیا به اسپانیول باخت، ثابت شد صدرنشین لالیگا شکست‌ناپذیر نیست و به نظر می‌رسد سفر به زمین بتیس روی فرم می‌تواند آزمون سختی باشد.
 • زندگي با دود تا مرگ


  سلامت نیوز:اين روزها ، با تغييرگسترده شهرداران در كلانشهرها ، شهروندان اين شهرهاي چند ميليوني اميدوارند كه وضعيت زندگي در شهرهاي شان بهتر شود و مشكلات ترافيكی، آلودگي هوا و... تا حدودي بهبود پيدا كند. به گزارش سلامت نیوز، اعتماد نوشت: اين درحالي
 • سي تير را مي شود زندگي کرد


  سلامت نیوز:سي تير را مي شود زندگي کرد. در دل هياهوي بوق و دود ماشين ها و بافت هاي شهري، فضايي فراهم شده که دلي از عزاي شهرنشيني و ماشين محوري درمي آورد؛ مسيرهايي با کافه هاي خياباني که مردم را به دور از زندگي ماشيني به دل شهر راه مي دهد. به گزا
 • سي تير را مي شود زندگي کرد


  سلامت نیوز:سي تير را مي شود زندگي کرد. در دل هياهوي بوق و دود ماشين ها و بافت هاي شهري، فضايي فراهم شده که دلي از عزاي شهرنشيني و ماشين محوري درمي آورد؛ مسيرهايي با کافه هاي خياباني که مردم را به دور از زندگي ماشيني به دل شهر راه مي دهد. به گزا
 • از فرونشست ها تا زندگي روي گسل ها


  سلامت نیوز: بافت فرسوده، فرونشست زمین، فروچاله ها، کاهش آب های زیرزمینی، حاشیه نشینی و زاغه نشینی، زمین خواری، کوه خواری و تخریب منابع طبیعی، تخریب باغ های شهری، خشکسالی، آلودگی هوا، بافت فرسوده و حالا هم به گفته علی بیت اللهی، مدیر کارگروه ملی زلز
 • اینجا، شهر قصه، شهر زندگي است (+عکس)


 • نقش دعا در زندگي و طلب باران


  جامعه امروزي ما نسبت به دعا و نيايش کمي بي توجه شده است و نمي‌داند که کليد بسياري از رفع گرفتاري ها و مشکلات و حصول گشايش هاي فردي و اجتماعي به همين ايجاد رابطه خالصانه با پروردگار مربوط مي شود.
 • رنگ و بوي زندگي در حلب پس از يک سال رهايي


  يک سال پس از پيروزي بزرگ و آزادي حلب ، اين شهر با همه زخم هاي عميقش رنگ و بوي زندگي به خود گرفته است.
 • زندگي ميان فحش و دود!


  سلامت نیوز: در کل روز بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان برای خودش می ماند و هرچه درمی آورد، آخر وقت باید به پیمانکارش تحویل دهد اسفند سال ۱۳۹۴ قرارداد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با شرکت شهربان در زمینه پارکبانی به پایان رسید بسیاری از راننده
 • زندگي هديه كنيم


  سلامت نیوز:منصوره میرقاسمی هفته اهداي خون فرصتي طلايي براي كمك به بسط نوع دوستي در جامعه است. اهدای خون علاوه بر اهدای محبت و شادمانی بین افراد از بسیاری حوادث تلخ، درد، رنج ها و از هم پاشیدگی خانواده ها جلوگیری می کند. <p class="ndb_body">
 • زندگي بر مدار بلاتکليفي


  سلامت نیوز: کشور ما يکي از کشورهاي پيشرو در پذيرش مهاجران است. در سرشماري نفوس و مسکن سال 1395 سازمان ملي آمار ايران، &rlm;اطلاعات آماري اتباع غيرايراني نيز جمع آوري و منتشر شد. براساس آمار درگاه ملي آمار ايران در سال 1395 جمعيت کل ايران 79ميليون و
 • رونق زندگي در موصل


  پنج ماه است که تروريستهاي داعش از شهر موصل عراق بيرون رانده شده اند. موصل اين روزها جان تازه اي گرفته است.
 • بازگشت به زندگي 2 محكوم به مرگ


  دو مرد محكوم به قصاص كه در پرونده‌هاي جداگانه مرتكب قتل شده بودند، با پرداخت ديه از چوبه دار فاصله گرفتند.

گزارش ها

گزارش تصویری تقابل کره جنوبی و بحرین

گزارش تصویری تقابل کره جنوبی و بحرین

آمادگی بالای دروازه‌بان‌ها/ خبرنگار چینی از تمرین تیم ملی گزارش تهیه کرد

آمادگی بالای دروازه‌بان‌ها/ خبرنگار چینی از تمرین تیم ملی گزارش تهیه کرد

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

گزارش عضو هیئت رئیسه مجلس درباره نقاط ضعف و قوت لایحه بودجه ۹۸

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

کره جنوبی صفر - بحرین صفر /گزارش لحظه به لحظه

انتقاد از عدم توجه قوه قضاییه به گزارشی درباره قانون تسهیل ازدواج

انتقاد از عدم توجه قوه قضاییه به گزارشی درباره قانون تسهیل ازدواج

گزارش تصویری از عزاداری شب چهارم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تصویری از عزاداری شب چهارم دهه فاطمیه مسجد سیدالشهدا (ع)

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون در مجلس قرائت شد

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت کشت و صنعت کارون در مجلس قرائت شد

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان

گزارش تصویری از بازی ژاپن و عربستان