بازدید: 101

گل، دومین مخدر مصرفی کشور

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285964
سلامت نیوز:وضعیت کشفیات مواد مخدر در کشور و اخبار مربوط به آن روز به روز بیشتر و خبرهای حول آن وارد فاز جدیدی می شود . به گزارش سلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در تازه ترین نشست خبری خود در خصوص اینکه میزان موا

سلامت نیوز:وضعیت کشفیات مواد مخدر در کشور و اخبار مربوط به آن روز به روز بیشتر و خبرهای حول آن وارد فاز جدیدی می شود .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در تازه ترین نشست خبری خود در خصوص اینکه میزان مواد مخدر کشف شده امسال نسبت به سال گذشته شش درصد افزایش داشته است، با اشاره به کشف ۲۱۲ تن ماده مخدر در سه ماه نخست امسال از افزایش ۱۳درصدی کشف قرص های روانگردان نسبت به مدت مشابه سال قبل نیز خبر داد .


پرویز افشار با بیان اینکه مجموعه کشفیات مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال قبل که ۲۰۱ تن بوده، افزایش شش درصدی را نشان می دهد، عنوان کرد : استان های سیستان وبلوچستان، کرمان، هرمزگان، فارس، تهران، اصفهان، یزد، گلستان، خراسان رضوی و خوزستان بیشترین میزان کشفیات مواد مخدر را به خود اختصاص داده اند . سهم سه استان اولویت دار شامل سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان به ۵۶ درصد از مجموع کل کشفیات می رسد .


افشار در ادامه با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی ورود مواد پیش ساز به داخل کشور تصریح کرد : ستاد مبارزه با مواد مخدر سرسختی خاصی در قبال ورود این مواد به کشور دارد و مرزهای کشور در این زمینه تجهیز شده اند . به همین دلیل فضا برای ورود این نوع مواد به کشور ناامن شده و ریسک قاچاقچیان در این زمینه افزایش یافته . همچنین تغییر الگوی مصرف از شیشه به گل و مواد سنتی نیز مزید بر علت شده است .


کاهش 6/5 درصدی مرگ و میرها
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه ضمن تشریح میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال گذشته اظهار کرد : مجموعا در طول ۱۲ماه سال ۹۶ سه هزار و ۱۲ نفر بر اساس گزارش پزشکی قانونی در ۳۱ استان در اثر عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر فوت کرده اند .


افشار در ادامه با اشاره به کاهش 6/5 درصدی میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ تصریح کرد : ۲۶۴۰ مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر و ۳۷۲ مرگ ناشی از مواد محرک بوده است . همچنین نزدیک به ۳۵۳ (بین ۱۰ تا ۱۱ درصد) از این تعداد مرگ و میر سهم زنان و ۲۶۵۹ مورد مرگ و میر سهم مردان بوده است .
او با اشاره به برقراری ۷۹ هزار تماس با خط ملی اعتیاد در سه ماهه نخست امسال تصریح کرد : ظرفیت خط ملی اعتیاد پاسخگویی به ۴۰۰ هزار تماس در سال است که بنا داریم در همکاری با سازمان بهزیستی و با جانمایی جدید این ظرفیت را افزایش دهیم .


تعیین تکلیف اموال قاچاقچیان
افشار در ادامه ضمن تشریح جزییات بازنگری در قانون مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد : تغییرات قانون باید به گونه ای باشد که در صورت تغییر در یک جزء تمام بدنه قانون نیز متناسب با آن تغییر کند . در یک سال گذشته کارگروه های جامعی با حضور دستگاه های مختلف مقابله ای و دستگاه قضایی در مورد بازنگری قانون مبارزه با موادمخدر برگزار شده . پیش نویس قانون جدید و اصلاحات آن آماده شده و تقدیم مجمع تشخیص مصلحت نظام شده است .

این قانون ممکن است مانند گذشته از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام بازنگری شود یا اختیارات آن به مجلس شورای اسلامی سپرده شود . در قانون جدید تکالیف دستگاه های مختلف پیش بینی شده و ضمانت اجرایی مصوبات ستاد و انسجام و یکپارچگی در قانون مورد توجه قرار گرفته است . همچنین در اصلاح قانون بر کاهش آسیب و مراقبت های بعد از درمان تاکید و تلاش شده است تا در مورد برخی از مصوبات آن رفع ابهام شود به طوری که بتوانیم در صورت ورود مواد جدید به لیست مواد مخدر در سریعترین زمان نسبت به آن واکنش نشان دهیم و همچنین محکومانی که ملزم به پرداخت جرایم نقدی هستند و این مبلغ را پرداخت نمی کنند نیز تعیین تکلیف شود .


وی در ادامه اظهار کرد : در قانون مبارزه با مواد مخدر بر پیشگیری و صیانت تاکید جدی شده است. همچنین در زمینه شناسایی و مصادره اموال قاچاقچیان نیز بررسی هایی برای تعیین تکلیف آن انجام شده. چراکه اگر می خواهیم کمر قاچاقچیان را بشکنیم، باید ضبط و مصادره اموال و دارایی های آنان را مورد توجه قرار دهیم . این حق معتادان است که دارایی های نابجا و کلان قاچاقچیان از آنها ضبط شود و در مسیر مبارزه با مواد مخدر قرار گیرد .


همچنین روز گذشته در خبری تکان دهنده اعلام شد نزدیک به دو تن مواد مخدر در اطراف مدارس کشف شده است که رقم بسیار بالایی است . اعلام شده نیروی انتظامی بر مدارسی که در نزدیکی بافت های حاشیه ای هستند تمرکز کرد . اما افشار معتقد است این آمار نشان دهنده مصرف مواد مخدر در مدارس نیست بلکه اقدامی پیشگیرانه است و این دو تن مواد گرم به گرم توسط خرده فروشان توزیع می شده و از سوی ماموران نیروی انتظامی جمع آوری و ضبط شده است . حتی ممکن است هدف این فروشندگان دانش آموزان نبوده باشند اما مطلقا نباید نزدیک مدارس شاهد چنین مسایلی باشیم . این طرح در آینده نیز در دستور کار قرار خواهد داشت .


هزینه درمان اعتیاد در کشور بالا نیست، تمکن مالی خانواده ها پایین است
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه هزینه درمان در کشور ما بالا نیست اما تمکن و استطاعت مالی خانواده های آسیب دیده در کشور پایین است، تصریح کرد : هزینه درمان سرپایی به شکل ماهانه در ایران بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و در مراکز اقامتی میان مدت بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان برآورد می شود . ۸۹ درصد از خدمات درمانی از سوی بخش غیردولتی و خصوصی ارائه می شود .

در واقع سهم دولت در این عرصه پایین است و بیشتر معطوف به کاهش آسیب در حوزه معتادان پرخطر، شلترها، مراکز نگهداری معتادان مبتلا به HIV و . . . است . برای جبران این نقیصه بحث بیمه درمان معتادان و خدمات پایه و بستری در دستور کار قرار گرفته است . الزام قانونی برای وزارت رفاه وجود داشت که تا سال ۹۲ این قانون مغفول بود . اما از سال ۹۲ تا ۹۶ اعتباری در قانون در نظر گرفته شد . با این وجود از این بودجه برای بیمه درمان معتادان استفاده مطلوب نشد . به گفته افشار، پیش زمینه بهره مندی معتادان از بیمه درمانی نیازمند احراز هویت آنان است .


۲ میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف کننده مستمر مواد مخدر در کشور
او با اشاره به اینکه در حال حاضر دو میلیون و ۸۰۸ هزار مصرف کننده مستمر در کشور وجود دارد، گفت : اعلام این آمار به معنی تعداد معتادان نیست . این مصرف باید منجر به ایجاد وابستگی شود به طوری که فرد در صورت عدم مصرف دچار علائم جسمی و روانی شود .


افشار با تاکید بر اینکه اعتیاد در کشور ما افزایش نیافته است، اظهار کرد : در سال ۹۰ اعلام شده بود سه میلیون و ۳۰۰ هزار معتاد در کشور وجود دارد اما براساس طرح مشابهی که در سال های ۹۴ و ۹۵ اجرا شد این تعداد به دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر رسیده است . بنابراین تعداد معتادان افزایش نیافته اما ممکن است به دلیل بیشتر دیده شدن معتادان متجاهر در سطح شهر این تفکر برای مردم ایجاد شده باشد که تعداد معتادان افزایش یافته است .


دلایل افزایش معتادان متجاهر در کلانشهرها
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به دلایل افزایش تعداد معتادان متجاهر در سطح کلانشهرها تصریح کرد : یکی از دلایل این مساله تغییر الگوی مصرف بوده است . چرا که با توجه به گران شدن شیشه، معتادان به سمت الگوی کم مصرفی مثل مصرف همزمان گل، تریاک و قرص های روانگردان حرکت کردند .


وی با بیان اینکه ظرفیت ساماندهی و نگهداری معتادان در سال های اخیر ۲۰ برابر شده است، تصریح کرد : برای مثال پیش از این ظرفیت مرکز اخوان ۴۰۰ نفر بود اما این تعداد به ۸۰۰۰ نفر افزایش یافته است .
به گفته این مقام مسوول، در همه جای دنیا میزان دسترسی به مواد مخدر در بافت های حاشیه ای بیشتر است . مانند این است که شما مقابل یک داروخانه بایستید و مدت زمان دسترسی به دارو را اندازه گیری کنید . مسلما دسترسی به مواد مخدر در برخی از مناطق شهر بیشتر است اما نمی شود گفت که این مدت زمان به طور دقیق و میانگین به چه میزان است .

این مدت زمان به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد . هر جا تراکم معتادان بیشتر است خرده فروشان نیز بیشتر هستند . چه بسا خود معتادان به اجبار اقدام به خرده فروشی کنند . در کشور نیز در برخی از شهرها مواد مخدر به سختی پیدا می شود .


گل دومین مخدر مصرفی
وی با اشاره به تنوع مواد مخدر در کشور اظهار کرد : این مواد در دو گروه مواد مخدر نظیر تریاک و مشتقات آن مثل هروئین، کراک و مرفین و دسته محرک ها مثل آمفتامین، شیشه، متامفتامین، روانگردان ها و مواد توهم زا قرار دارند . از سال های ۹۴ و ۹۵ تریاک و مشتقات آن بالاترین میزان مصرف را به خود اختصاص داده اند به طوری که ۶۵ درصد معتادان مصرف کننده هروئین بودند . همچنین لازم به ذکر است در سال ۹۰، شیشه با ۲۶ درصد در رتبه دوم مصرف مواد مخدر قرار داشت . این میزان با کاهش به 2/8 درصد باعث شد ماده مخدر گل به دومین ماده مخدر مصرفی در کشور تبدیل شود و بین ۱۰ تا ۱۱ درصد مصرف مواد مخدر را به خود اختصاص دهد .


برخلاف انتظارات تریاک و هروئین ارزان نشد
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ضمن تشریح آخرین تغییرات قیمت مواد مخدر نیز توضیح داد : پیش بینی می شد تا میزان قیمت تریاک و هروئین به دلیل افزایش تولید افغانستان با کاهش روبه رو شود اما این اتفاق نیفتاد . ممکن است دلیل این مساله مدیریت بازار باشد یا اینکه این مساله را نشان دهد که همه مواد وارد شده به کشور از جانب افغانستان نیست . با این حال قیمت شیشه افزایش قابل توجهی یافته است .


روش های جدید قاچاق مواد مخدر
وی با اشاره به روش های جدید قاچاق مواد مخدر به کشور نیز گفت : معادله قاچاق مواد مخدر بسیار پیچیده است و چون سود بالایی دارد با روش های جدید و حتی عجیبی انجام می شود . استفاده از منجنیق و پرتاب مواد مخدر به داخل مرزهای کشور، استفاده از هواپیمای پاراگلایدر و قطع سیم های خاردار و استفاده از آنها برای آوردن مواد مخدر بخشی از این روش هاست . با این وجود جدیدترین راه ورود مواد مخدر به کشور تغییر مسیر مرزهای زمینی به مرزهای دریایی است .


سه اقدام اساسی که باید در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام شود، اینهاست . نخستین اقدام تمرکز بر ضربه زنی به سرشاخه های قاچاق مواد مخدر از طریق کارهای اطلاعاتی است، چرا که حتی در صورت دستگیری خرده فروشان این قاچاقچیان دانه درشت همچنان حضور دارند و از طریق افراد جدید این مواد را عرضه می کنند . حدود ۷۵ درصد از کشفیات اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر مبتنی بر اطلاعات بوده است .


مجازات جایگزین متناسب با اعدام از دیگر نکاتی است که باید مدنظر قرار گیرد . باید مکانیسم دقیقی برای رصد تراکنش های مالی قاچاقچیان و بستگان آنها وجود داشته باشد و قانون در زمینه ضعف و مصادره اموال آنها اصلاح شود .


گل، دومین مخدر مصرفی کشور
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه