بازدید: 83

28 سال پس از زلزله رودبار و منجیل

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285740
سلامت نیوز: مردم رودبار 28سال بعد از زلزله، از آن شب سیاه و درس هایی که از آن گرفته اند به همشهری می گویند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، قیامت تنها کلمه ای است که فاطمه می تواند برای توصیف آنچه در روز زلزله دیده بود، استفاده کند. آن رو

سلامت نیوز: مردم رودبار 28سال بعد از زلزله، از آن شب سیاه و درس هایی که از آن گرفته اند به همشهری می گویند.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، «قیامت» تنها کلمه ای است که فاطمه می تواند برای توصیف آنچه در روز زلزله دیده بود، استفاده کند. آن روز زمین تکه ای از خود را که روستای فَتَلَک روی آن قرار داشت از خود کنده و روی روستای فیشُم انداخت؛ هر چه را که داشت؛ خاک، سنگ، درخت، خانه های کاهگلی و مردمی را که نیمی شان خواب بودند، انداخت روی روستایی که خود در حال ویرانی بود. بولدوزر هرچه کند جنازه سالمی دست مردم عزادار نداد، همین شد که امام جمعه وقت از مردم خواست رضایت دهند که اینجا مزارستان جمعی شود. منظره این روستا ها از دوردست- 28سال پس از زلزله رودبار و منجیل- ۷ جای شکست کوه و زمینی است که دیگر چیزی روی آن نمی روید. تنها بنای باقیمانده از زلزله غسالخانه ای است که دیگر مرده ای در آن نمی شویند. فردا سالگرد زلزله ۷.۴ریشتری رودبار، منجیل و طارم است که بامداد پنجشنبه 31خرداد سال 69 جان حدود 35هزار نفر را گرفت و حدود نیم میلیون نفر را آواره کرد. درست زمانی که مردم همچون این روزها سرگرم تماشای جام جهانی و مسابقه فوتبال برزیل و اسکاتلند (در جام جهانی 1990 ایتالیا) بودند رودبار 60ثانیه لرزید و بیش از 200هزار واحد مسکونی به تمامی ویران شد. زمین، خانه های قدیمی و کاهگلی و مردمی را که نتوانستند در آن یک دقیقه فرار کنند بلعید. سنگ و خاک و درخت بود که از بالای کوه به پایین سرازیر می شد. برق قطع شده بود و تنها فکری که در آن تاریکی به ذهن ساکنان منطقه خطور می کرد، وقوع قیامت موعود بود. از آن دقیقه مرگبار تا کنون 28سال گذشته و داغ مردم این منطقه هنوز تازه است. سازه های غیرمقاوم در برابر زلزله یکی از اصلی ترین دلایل تعداد زیاد کشته شدگان زلزله رودبار و منجیل عنوان شد، با این حال هنوز در این منطقه خانه هایی ساخته می شود که به گفته کارشناسان زلزله، با زمین لرزه های ضعیف تر از آن شب سیاه، ویران خواهند شد. مردم هنوز هم در سینه کش کوه هایی که زمانی یکجا به پایین دست فروریخته اند خانه و ویلا می سازند. به گفته اهالی، بیشترشان محلی نیستند و نمی دانند قهر زمین با مردمان این قسمت از ایران که به شدت زلزله خیز است چه می تواند بکند.


ترک های همیشگی

مرد میانسال و آفتاب سوخته منجیلی، پس از زلزله در محله ای دیگر زندگی کرده است. مهدی نظری، از اهالی منجیل، جای خانه قدیمی اش را از بلندی های بادگیر شهر نشان می دهد و می گوید: «وسعت شهر از آن روزها کمی بیشتر شده است ولی آن زمان وقتی از اینجا شهر را نگاه می کردید، جز ویرانی چیزی نمی دیدید. از ویرانه ها فقط صدای شیون می آمد. بچه هایم شب زلزله فوتبال نگاه می کردند. گاوهایم سروصدا می کردند. فکر کردم دزد آمده یا شغال به آغل زده. زدم بیرون که ببینم چه خبر است که یکهو همه چیز زیرورو شد. همه بیدار بودیم و توانستیم فرار کنیم اما حیوان هایم همه تلف شدند».

مرد برای نشان دادن عظمت زلزله به مزارستانی که در دوردست دامن گسترده اشاره می کند و می گوید: «قیامت بود؛ پر از جنازه هایی که در ملافه پیچیده شده بودند و بی غسل و کفن دفن می شدند. من و 3 برادرم تا غروب باید ۵ قبر می کندیم. آن قدر شلوغ بود که نمی توانستیم یک لحظه کلنگ مان را زمین بگذاریم. همه مرده داشتند و می خواستند برایشان قبر بکنند. خیلی ها دست خالی بودند». هر جمله اش را با قیامت بود تمام می کند و ادامه می دهد: «امیدوارم آنچه دیدم دیگر تکرار نشود». او خانه اش را که اسکلت فلزی دارد نشان می دهد و می گوید: «پس از زلزله سال69 بارها زلزله های کوچک آمده و هربار دیوار خانه ام ترک برداشته ولی با بتونه، دستی به آن کشیده ام و رنگش زده ام».

خانه اش تازه رنگ شده و ترکی به دیوارهای درونی ندارد ولی ترکی افقی در سرتاسر دیوار پشتی خانه اش نقش بسته است. 27سال پیش با دست های خود خانه اش را با سنگ و سیمان ساخته است. او می گوید: «این خانه را با وام ساخته ام. نقشه اش مهندسی است. گفتند اسکلت خانه باید فلزی باشد و مهندسان باید بر ساخت آن نظارت کنند تا بتوانی وام بگیری. الان هم می خواهم در روستای پدری ام در علی آباد با وام روستایی خانه بسازم. برای دادن ۲۰ میلیون تومان وام ناظرها بارها خانه ام را بازدید کرده اند ولی ماه هاست که کارم عقب افتاده و قیمت ها هم هرروز بالا می رود». او خیال می کند خانه ای که بعد از زلزله با اسکلت فلزی ساخته با زلزله ای به شدت آن سال هم ویران نمی شود.تازه واردهایی که زلزله را ندیده اند

زن میانسالی که زود ازدواج کرده و زود هم مادربزرگ شده است، می گوید: «آقام در بالکن فوتبال می دید و من بچه شیر می دادم. کسی تا آن موقع چیزی از زلزله نشنیده بود. وقتی زمین شروع کرد به لرزیدن و دیوار فرو ریخت، فکر کردیم جنگ شده و اینجا را بمباران کرده اند. 2 تا بچه ام خوابیده بودند و پسر شش ماهه ام را شیر می دادم. آن موقع ها در سریال «اوشین» دیده بودم که در زلزله یکی از شخصیت ها خودش را روی بچه هایش انداخته بود؛ خودم را روی بچه هایم انداختم. در از چهارچوب کنده شده بود افتاده بود روی شوهرم و سرش زخم شده بود. به زور در را از رویش برداشتم. تا فردا که کمک رسید سرگیجه و حالت تهوع داشت. برق قطع شده بود، همه جا را غبار گرفته بود».

خاطرات اقدس از شب زلزله در روستای هرزویل منجیل با ترس و گریه همراه است. او می گوید: «همه جیغ می کشیدند. خانه های همسایه ها کاهگلی بود و خیلی ها زیر آوار دفن شده بودند. در آن تاریکی چشم چشم را نمی دید، نتوانستیم به همه کمک کنیم. خانه دوطبقه ما را پدرم ساخته بود که فقط 2 ستون فلزی داشت ولی مثل خانه های الان پی نداشت. از روی پشته های آوار دیوارهای خانه از طبقه دوم به کوچه آمدیم ولی کوچه هم با آوار دیوار خانه های اطراف بسته شده بود. خانه های ماسوله را تصور کنید، خانه های روستای هرزویل هم همان طور بود».
یکی از همسایگانش را به یاد می آورد که با ۴ بچه خردسالش زیر آوار جان داد، تازه عروسی که یک هفته از عروسی اش گذشته بود و روی خوش از زندگی ندید و نوزاد ۴۰ روزه ای که زنده بیرون آمد ولی پدرو مادرش مرده بودند.

او صبح ها در سوپرمارکت پسرش که روزها در شرکت توانیر کار می کند، کار مشتری ها را راه می اندازد. همان طور که اجناس را توی کیسه های پلاستیکی به مشتری ها می دهد می گوید: «5 ماه در چادر زندگی کردیم و آبان همان سال به نوبت به ما کانکس دادند. دولت 700 تومان به ما داد که برای خودمان خانه بسازیم. ما هم آمدیم پایین هرزویل. شوهرم حاضر نشد برای خانه سقف آجری بسازد. سقف خانه ام حلبی است و با راویز ساخته شده. دیوارها را بادبند زده اند. به همین خاطر خیلی وقت ها که زلزله می آید ما اصلا متوجه نمی شویم. همین 3-2 ماه پیش از سروصدای همسایه ها فهمیدیم خبری شده. خانه های سبک کمتر از زلزله آسیب می بینند».

او در پاسخ به این سوال که آیا محلی ها آن روزها را آن قدر به خاطر می آورند که خانه های نو را ضد زلزله بسازند یا نه؟ می گوید: «محلی های اینجا ترجیح می دهند خانه های شان کوچک تر اما محکم باشد تا اگر دوباره زلزله آمد آن ویرانی را تجربه نکنند اما غریبه ها زمین های روستاییان را خریده اند و برای خود ویلاسازی می کنند. نمی دانم چطور می سازند. اگر آنها هم آنچه را که ما تجربه کردیم تجربه کرده باشند، خانه شان را محکم می سازند».


هر خلافی قیمتی دارد

همه کسانی که زلزله را تجربه کرده اند به یک اندازه از آن درس نگرفته اند. این را می توان از معماری خانه ها و دیوارچینی آنها فهمید. در هر دو شهر رودبار و منجیل و به خصوص روستاهای آن می توان خانه هایی را یافت که ساده ترین اصول مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله را رعایت نکرده اند. نمای ساختمان ها نشان می دهد که امید اهالی به این است که زلزله هوس گذر مجدد از این منطقه را نداشته باشد.

مردانی که در سوپرمارکتی در شهر منجیل جمع شده بودند با به میان آمدن بحث زلزله، ایرادات شهری را که در آن زندگی می کنند پشت هم ردیف می کنند؛ یکی می گوید: «شما اینجا هر خلافی بکنید می توانید قیمت آن تخلف را بپردازید. شهرداری برای این تخلفات جدول قیمت دارد». دیگری می گوید: «کل منجیل سیستم فاضلاب ندارد و همه زیر خانه های خود و بعضا همسایه ها چاه فاضلاب کنده اند. هر بنای 200متری 2چاه می خواهد، تصور کنید اگر زلزله بیاید، حتی اگر آوار روی سرمان نریزد، ساختمان ها در این چاه ها فرو خواهند رفت. چاه کن ها سوادی درباره زلزله ندارند که بدانند چاه و اتاق زیر آن را چطور باید بکنند که در برابر زلزله مقاوم باشد. می گویند یکی از شهرک ها سیستم تصفیه خانه دارد ولی خودتان بروید از اهالی محله بپرسید که آیا از این سیستم تصفیه خانه استفاده می کنند یا آنها هم چاه زده اند؟ مردم می دانند خانه های شان چه آنها که درست پس از زلزله ساخته شده اند و چه آنها که بعدها ساخته شده اند در برابر زلزله مقاومت چندانی ندارد ولی باز معتقدند که این شهرداری است که باید نظارت کند».در تاریکی گور می دویدم

«در کردستان سرباز بودم که خبر دادند زلزله آمده. ماشین ها تا تونل پیش از شهر می آمدند، پیاده شدم و شروع کردم در تاریکی مطلق تونل دویدن. بارها خوردم به دیوار و آواری که از سقف روی زمین ریخته بود. فکر می کردم در تاریکی گور می دوم. خانه پدری ام در خلیل آباد رودبار را از روی درخت های زیتون حیاط شناختم. همه خانه های محله ویران شده بود؛ حتی خانه ما که اسلکت فلزی و چوبی داشت. مادر و برادرزاده ام جانشان را از دست دادند»؛ مسعود توانا که کاردانی عمران خوانده و پیمانکار ساختمان است در ادامه می گوید: «اگر زلزله ای به شدت سال69 بیاید باز ویرانی به بار خواهد آورد. خانه هایی که پس از زلزله ساخته شد ه اند و الان حدود 27سال عمر دارند با مصالح خوبی ساخته نشده اند. آن زمان مصالحی که می دادند کفاف سازه مهندسی ساز را نمی داد؛ مثلا مهندس ناظر می گفت باید تیرآهن 18بزنیم ولی مردم نداشتند و تیرآهن 14می زدند. اگر بالای ۷ ریشتر زلزله بیاید، بعید می دانم خانه ها دوام بیاورند».

او معتقد است که حکایت خانه های روستایی از خانه های شهری جداست؛ «مهندسان ناظر در شهر بهتر عمل می کنند تا در روستا. مالکان در روستا هیچ گونه تجربه ساخت وساز ندارند و می خواهند با مبلغ کمتر خانه ای بزرگ تر بسازند. آنها به حرف «اوستا کار»گوش می دهند. اگر او بگوید نیاز نیست از فلان مصالح استفاده کنی، به حرفش گوش می کنند. اینجا بعضی از مردم به حرف اوستاکارهایی گوش می دهند که تجربه زلزله ندارند و برای کسانی خانه می سازند که عزیزانشان را در زلزله از دست داده اند. اوستاکارها هم ملاحظه جیب مردم را می کنند؛ مثلا مابین ستون ها را به جای 2عدد تیرآهن، یکی می زنند. در واقع استحکام بنا به توان مالی مالک بستگی دارد. اگر سری به روستاهای اطراف رودبار بزنید می توانید چنین خانه هایی را ببینید».تا زنده ام غمگینم

با وجود گذشت 28سال از زلزله ،هنوز حرف زدن درباره آن روزها برایش سخت است. دست به دامن پدرش می شود که فقط به این دلیل زنده مانده که در روز زلزله با او به تهران آمده بود. حرف از زلزله اشک پیرمرد 65ساله را در می آورد. جز این دختر، همه اعضای خانواده و فامیلش، از عمو و خاله و... همگی جانشان را از دست داده اند. دنیای خالی خود را با ازدواج مجدد ساخته است. پسرش از کنارش رد می شود و با خنده می گوید: «ما مونتاژ بعد از زلزله ایم». لبخندی محو به چهره پیرمرد می آید، می گوید: «در کل خانواده ابراهیمی، ما 250 نفر را از دست دادیم. من جمعه شب رسیدم به روستا. هیچ چیز روی زمین نمانده بود؛ حتی درخت. 84نفر از همسایه هایمان زیر دربند ماندند. رانش زمین همه چیز را ویران کرد. فقط بعضی از خانه ها در روستای پایین دست فیشم سالم ماندند. نیمی از خانه ما فرو ریخت. نانی که همسرم پخته و در تشت گذاشته بود سر جایش مانده بود؛ طوری که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده بود. چه می شود کرد، نظر خدا شامل حال ما نشد. دختر با چشمان گریان حرف های پدرش را ادامه می دهد: «دولت به اهالی ۴ روستای ویران شده، این طرف کوه زمین داد و روستای جدیدمان نامش شد دولت آباد ولی اینجا کجا و آن همه باغ و چشمه ای که از دل کوه درمی آمد کجا. اگر آن منطقه امن بود دوست داشتیم باز هم به همانجا برگردیم. اینجا خانه ها به هم چسبیده و بی دار و درخت هستند؛ انگار شهر است نه روستا.

پیرمرد حالا در حیاط خانه چوبی که پس از زلزله در دولت آباد ساخته، بنای دو طبقه ای با اسکلت فلزی می سازد که هیچ نشانی از رعایت اصول مقاومت در برابر زلزله در آن دیده نمی شود. بین آجرهایی که روی دیوار رو به کوچه چیده شده اند هیچ ملاتی نیست و از قوطی های فلزی 8تا 12سانتی به جای ستون اصلی ساختمان استفاده شده است. پیرمرد در توجیه سازه جدید می گوید: «آن زمان این خانه را با بودجه کمی که دولت داده بود ساختیم. وسعمان به بیشتر از این نمی رسید، حالا هم وسعمان نمی رسد که قسمت جدید ساختمان را با مصالح بهتر بسازیم».

او این خانه را برای روزهای تعطیل ساخته است و می گوید: «هر کسی برای خودش ساخت وساز می کند. اگر دنبال وام بروم 2 برابرش را باید برگردانم. با کدام پول؟ من که دیگر زمینی برایم نمانده که زارعت کنم. آهن از 2روز پیش کیلویی 500تومانگران تر شده است».بازگشت به معماری قدیم

روستای نصفی، از توابع رودبار، از روستاهایی است که در زمان زلزله آسیب و تلفات زیادی متحمل شد. هم اکنون بیشتر خانه های روستا چوبی هستند و پس از زلزله ساخته شده اند. برخی از خانه ها نیز که پس از زلزله برای بار دوم ساخته شده اند اسکلت بتنی دارند.

دیوارچین خانه های قدیمی و جدید بلوک های سیمانی است. آهنگر این روستا که ۲۸ سال پیش 25ساله بود می گوید: «خانه هایی که با گل و سنگ ساخته شده بودند از همه بیشتر آسیب دیدند. ساختمان هایی که اسکلت چوبی اورجنی دارند (اسکلت چوبی که در دیوارهایش نیز به صورت ضربدری تیرک چوبی می گذارند) نیز در زلزله خراب می شوند ولی اسکلت های زگالی (اسکلت چوبی که ابتدا تیرهای عمودی را علم می کنند، سپس تیرهای افقی را توسط طناب های گیاهی یا فلزی به تیرهای عمودی می بندند و بعد بدنه با چوب های مقاوم به صورت اریب در هم تنیده می شود) در زلزله وارونه هم بشوند، ویران نمی شوند». بهبود آشتا، خانه خود و مادرش را که کنار هم است و یک سال پس از زلزله، خودش آن را ساخته نشان می دهد و می گوید: «اسکلت زگالی مثل فنر عمل می کند. هنگام زلزله مثل ننو کمی تکان می خورد و چوب هایش به هم ساییده می شود. اگر از داخل با گچ و خاک ساخته شده باشد شاید ریزش کند ولی قامت ساختمان برجا می ماند. الان اگر زلزله بیاید از داخل خانه نمی آیم بیرون، چون مطمئنم برای این سازه اتفاقی نمی افتد».

آن طرف تر خانه برادرش است که آن را هم خودش ساخته. عمارتی دوطبقه، بزرگ و امروزی است که اسکلت بتنی دارد. خانه با نظارت بخشداری و مهندس ناظر ساخته شده است و مثل همه خانه های نوساز، سنخیتی با بافت روستاهای گیلان ندارد. 12ستون دارد که درون هر ستون ۸ میلگرد گذاشته است. او می گوید: «اگر خانه بساز و بفروشی باشد نمی شود به آن اطمینان کرد ولی اینجا هر کسی برای خودش خانه می سازد».اینجا حداقل از کوه آوار نمی آید

مرتفع ترین خانه هایی که در شهر رودبار ساخته شده، خانه های مسکن مهر است. دیدن آن خانه ها از پایین کوهی که زمانی با غریدن زمین، آوار سنگ و خاک و درخت به پایین دست فرستاده، وحشتناک است. هر قدر در مسیر مسکن مهر بالاتر بروید نمای کلی شهر بیشتر خود را نشان می دهد. اسکلت لاغر خانه هایی که در سینه کش کوه ساخته شده اند شکننده به نظر می آیند و تردیدی نیست که در صورت وقوع زلزله ای دیگر ویران می شوند. در خط الراس کوه مشرف به رودبار، 11بلوک از فاز اول مسکن مهر راه اندازی شده و سکنه در آن مستقر شده اند. سلمان، راننده آژانس است که با پرداخت 50میلیون تومان، یک ماه پیش به این محل نقل مکان کرده است. او می گوید: «زمین اینجا از آن پایین محکم تر است و درصورت زلزله، از بالا هم سنگ رویش نمی آید». ترس او از همان مصیبت مشترکی می آید که در نوجوانی تجربه کرده. او شب را در صحرا مانده بود و پس از زلزله، در راه رسیدن به خانه سنگ های عظیمی را دیده بود که از بالای کوه به سمت شهر غلتیده بودند. سعید می گوید: «البته اینکه زمین اینجا محکم است یک حرف است باید دید دیوارهای خانه های مسکن مهر هم محکم است یا مثل خانه های مسکن مهر کرمانشاه فرو می ریزد. من که به خانواده ام گفته ام کنار دیوار نخوابند. در دیوارهای اینجا از آهن های ضربدری که در بناها می گذارند استفاده نشده است. همین که زمینش سفت است برای من کافی است».بچه هایی که هیچ تصوری از زلزله ندارند

در رودبار دانش آموزان آخرین امتحان های خود را می دهند و در کوچه ها کمتر می توان پیدایشان کرد. نیما دانش آموز موتورسواری است که در مقطع راهنمایی درس می خواند. او چیز زیادی از زلزله سال69 نمی داند و می گوید: «مادرم خیلی از اعضای خانواده اش را در زلزله از دست داده است، بنابراین دوست ندارد در این باره حرف بزند و خاطره ای تعریف کند. هرچه می دانم از مدیر مدرسه شنیده ام. آنها وقتی می خواهند در مانور زلزله سخنرانی کنند کمی از خاطراتشان تعریف می کنند». سجاد دانش آموزی دیگری است که در محله وسط بازار رودبار، اوقات فراغتش را در تعمیرگاه موتورسیکلت می گذراند. همه آنچه او درباره زلزله می داند ایستادن در کنج دیوار یا پناه گرفتن زیر میز است. او که هیچ تصوری از آنچه بر این شهر رفت ندارد، می گوید: «در مدرسه به ما یاد داده اند که زیر پنجره های شیشه ای و وسط ساختمان نمانیم . منجیل و رودبار هر از چندگاهی لرزه های خفیفی را تجربه می کنند که منجر به ترک های ریز روی دیوار خانه ها می شود. این لرزه ها اگرچه منجر به ویرانی نمی شوند ولی برای اهالی منطقه یادآور شبی است که مردم دنیا سرگرم تحلیل های غیر کارشناسی در مورد فوتبال بودند و آنها منتظر آفتاب فردا صبح برای شیون و تدفین. توان «زندگی» بیشتر از «مرگ» است آن قدر که می توان این صحنه ها را فراموش کرد و دوباره از نو همه چیز را ساخت.


مطمئنم دیگر زلزله نمی آید

خانه گوهر قبل از زلزله با خشت و آجر ساخته شده بود. پس از زلزله مردان خانواده او تصمیم می گیرند خانه نو واقع در روستای خرشک را با چوب های سبک، گل و حلبی بسازند؛ سبکی سازه باعث شده که لرزه های 5-4ریشتری با ترک های ریز به خیر بگذرد اما او به بنایی که در شهر منجیل با آهن و آجر ساخته شده است بیشتر اعتماد می کند. او تصور می کند «گاز آتشفشان» از زیر زمین شهر خارج شده و آن زلزله اصلی و ویران کننده در این منطقه آمده است و دیگر به آن شدت تکرار نمی شود. او البته به تصورات مادربزرگش که معتقد بوده لرزه هایی که آنها را از خانه بیرون می کشد و خاک هوا می کند، از خشم گاوی است که زمین را روی شاخ هایش نگه داشته و خود در دریا زندگی می کند، می خندد و می گوید: «خانه های قدیمی همه کیفیت یکسانی داشتند و در برابر زلزله های کم ریشتر همه به یک اندازه می لرزیدند اما پس از زلزله سال69 هر کس دستش بازتر بوده و توانسته پول بیشتری خرج کند، خانه بهتری ساخته است. به هر حال هر قدر پول بیشتری داشته باشی امنیت بیشتری هم داری».


28 سال پس از زلزله رودبار و منجیل
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

گزارش نشریه ایتالیایی درباره ایران و پاکستان

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

خطری که از بیخ گوش گزارشگر ورزشی رد شد +فیلم

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!