بازدید: 104

آیا خدمات پزشکی در بیمارستان های مستقل گران می شود؟

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285526
سلامت نیوز:اداره مستقل بیمارستان ها دستورالعمل جدید وزیر بهداشت بود که آئین نامه آن به تمام بیمارستان های تحت پوشش این وزارتخانه ابلاغ شد و نظرات متفاوت وکلای ملت را به همراه داشت. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت، از یک دهه قبل اظهارنظرهای

سلامت نیوز:اداره مستقل بیمارستان ها دستورالعمل جدید وزیر بهداشت بود که آئین نامه آن به تمام بیمارستان های تحت پوشش این وزارتخانه ابلاغ شد و نظرات متفاوت وکلای ملت را به همراه داشت.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت، از یک دهه قبل اظهارنظرهای مختلفی پیرامون ضرورت برون سپاری خدمات مطرح بود، ضمن اینکه در مجلس قبل نیز این مهم تبدیل به قانون شد و قرار بر این بود که بر اساس مصوبه مجلس و قانون برنامه پنجم توسعه، 52 بیمارستان از طریق هیات امنایی شدن اداره شوند و مسئولیت اداره بیمارستان ها به گروهی متشکل از نمایندگان بخش های مختلف بیمارستان و خیرین واگذار شود تا از این طریق بهره وری و کیفیت خدماتی که به بیماران ارائه می شود، ارتقا یابد.

این طرح به دلیل عدم توانایی مالی بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی به نتیجه نرسید، چرا که دریافتی آنها در حد همان تعرفه دولتی باقی مانده و حمایت دولت نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا می کرد. البته قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت کنونی پیش از این در مورد این طرح گفته بود:«ما به جز امنایی کردن بیمارستان ها هیچ راه دیگری برای کنترل هزینه هایمان نداریم. بنابراین باید برای بیمارستان ها سقف بودجه ای ببینیم و هر بیمارستان هزینه هایش را در همان سقف بودجه ای انجام دهد. انجام این برنامه، اقدام بسیار مناسبی است و از روسای سه دانشگاه علوم پزشکی تهران می خواهم که این کار را انجام دهند.»

مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت نیز در این مورد گفته بود: «برای تامین مقدمات هیات امنایی شدن بیمارستان ها، طرحی را با عنوان آموزش مدیران بیمارستانی داشتیم که بر این اساس ۵۰ درصد مدیران بیمارستانی کشور، آموزش های لازم را دیده اند و ۵۰ درصد دیگر هم در حال گذراندن آموزش ها هستند که تا پایان سال 97 به اتمام می رسد و کل مدیران بیمارستانی کشور این آموزش ها را که شامل هفت دوره است، خواهند داشت. مردم مطمئن باشند اجرای این طرح هیچ افزایش پرداختی برایشان به دنبال نخواهد داشت و صرفا یک تغییر نظام مدیریت بیمارستان ها در راستای افزایش بهره وری است.»

در نهایت بار دیگر این طرح به جریان افتاد و وزیر بهداشت در گفت و گو با خانه ملت از تدوین و ابلاغ آئین نامه آن تحت عنوان استقلال بیمارستان ها خبرداد.

استقلال بیمارستان ها در ایستگاه پایانی/آیا خدمات پزشکی در بیمارستان های مستقل گران می شود؟

سید حسن قاضی زاده هاشمی در مورد تدوین آئین نامه وزارت بهداشت برای استقلال بیمارستان ها گفت: ما حدود 4سال است که روی این موضوع کار می کنیم که بیمارستان ها بتوانند درآمد و هزینه هایش را کنترل کنند و هزینه ای بیشتر از آنچه درآمد دارند برای کشور، بیمه ها یا وزارت بهداشت ایجاد نکنند.

وی ادامه داد: به تازگی آئین نامه ای مبنی بر اداره مستقل بیمارستان ها ابلاغ کرده ایم به این معنا که بیمارستان ها زیر نظر دانشگاه ها هستند ولی یک هیات مدیره و مدیرعاملی آنها را اداره می کند که توسط رئیس دانشگاه انتخاب می شوند و تمام اختیارات مالی و پرسنلی در اختیار آنها قرار دارد، بنابراین به معنای استقلال کامل بیمارستان ها نیست.

قاضی زاده هاشمی یادآورشد: در پی تحقق این استقلال نباید دانشگاه و ستاد دانشگاه در هر کار بیمارستان ها دخالت کنند که برای هر اقدامی همچون خرید تجهیزات یا استخدام نیرو در هر سمتی اعم از نظافتچی، نگهبان و کاردان نیاز به دریافت مجوز داشته باشند، بنابراین باید در این مورد اختیار بیشتری به بیمارستان ها می دادیم که اتفاق افتاد.

وی تصریح کرد: استقلال بیمارستان ها به معنای اداره مستقل بیمارستان ها و کلینیک ویژه ها بوده که در پی آن به پزشکان اختیار دادیم، ضمن اینکه بیمارستان ها در بخش تامین تجهیزات و استخدام نیرو با مشکل مواجه هستند و کمبودهایی دارند به ویژه در حوزه نیروی انسانی که دولت قادر به تامین آن نیست، بنابراین واگذاری این اختیار به بیمارستان ها یک نقطه بسیار مهم است.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: البته در اداره مستقل بیمارستان ها همه مکلف هستند که تعرفه دولتی دریافت کنند و اگر خلاف آن صورت بگیرد مجرم هستند، چرا که ما بر روند فعالیت آنها نظارت خواهیم کرد، در عین حال بیمه ها هم تا 90 درصد فعالیت های آنها را تحت پوشش قرار می دهند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خاطرنشان کرد: بی تردید دستاورد استقلال بیمارستان ها اختیارات موصع تر روسای آنها خواهد بود که می توانند برای رفع مشکلاتشان تصمیم گیری کنند و این در حالی است که در شرایط کنونی تنها منویات ستاد را اجرا می کنند.

اما نمایندگان مجلس نظرات متفاوتی در مورد این طرح داشتند.موفقیت در اداره مستقل بیمارستان ها منوط به تامین منابع مالی/خودکفایی بیمارستان ها موجب اختلال در روند خدمات رسانی می شود

محمدجواد جمالی نوبندگانی، در واکنش به انتشار خبر اداره مستقل بیمارستان ها که آئین نامه آن توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده است گفت: ما تاکنون در برخی زمینه ها همچون بهره مندی از نیروی انسانی با کفایت و متخصص به خوبی پیشرفت کرده ایم، تاجاییکه هیچ بیماری وجود ندارد که بیمار ناچار باشد برای درمان آن به خارج از کشور برود، از سوی دیگر در سال های اخیر از نظر نوسازی بیمارستان ها به ویژه زایشگاه ها و نوسازی و افزایش تخت های بیمارستانی مخصوصا در آی سی یو و سی سی یو اقدامات خوبی انجام شده است.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی، در بیان مشکلاتی که بیمارستان ها در سال های اخیر با آن مواجه شده اند ادامه داد: متاسفانه یکی از مهم ترین مشکلات این است که منابع تعیین شده برای اجرای طرح تحول سلامت به طور کامل محقق نشده است، همچنین نارضایتی در بین پزشکان، پرستاران و پیراپزشکان به دلیل عدم پرداخت حق الزحمه های آنها که بعضا معوقات آنها به 11 ماه هم می رسد، وجود دارد، ضمن اینکه بیمه ها هم در عمل ورشکسته هستند.

وی تصریح کرد: اجرای طرح هیات امنایی شدن بیمارستان ها اقدام خوبی در جهت تسریع روند ارائه خدمات است، چرا که این مراکز را از بسیاری از قوانین موجود در مملکت مستثنی می کند به گونه ای که می توانند بسیاری از کارها را خود به تنهایی انجام دهند و در این مسیر کمک هایی هم جذب کنند.

جمالی نوبندگانی یادآورشد: البته اگر اداره مستقل بیمارستان ها به این معنا باشد که خودکفا شوند، با توجه به اینکه یک بار در گذشته این خودکفایی را تجربه کرده اند قطعا بیچاره خواهند شد و در روند خدمات رسانی آنها اختلال ایجاد خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: اداره بیمارستان ها به روش هیات امنایی شدن در صورتی موفق خواهد بود که با کمک دولت صورت بگیرد، اما اگر قرار باشد به صورت کاملا مستقل اداره شوند از کجا باید منابع مالی لازم برای اداره خود را تامین کنند؟، بنابراین قطعا اگر بیمارستان ها توسط دولت تامین مالی نشوند باید برای تامین نیازهای خود از بیماران یا بخش های دیگر پول بگیرند.

نماینده مردم فسا در مجلس دهم شورای اسلامی، یادآورشد: هم اکنون در تمام کشورهای دنیا حتی کشورهایی که با اقتصاد آزاد اداره می شوند هم حوزه بهداشت و درمان توسط دولت مدیریت می شود، بنابراین منوط به اینکه دولت هزینه های بیمارستان ها را پرداخت کند اداره مستقل بیمارستان ها اقدام درخوری خواهد بود.استقلال بیمارستان ها و واگذاری به بخش خصوصی نباید از طریق رانت صورت بگیرد/ناچار به برون سپاری حوزه درمان هستیم


محمد حسین قربانی، در مورد استقلال بیمارستان ها که از سوی وزیر بهداشت برای برون سپاری حوزه درمان مطرح شده است گفت: در قانون اساسی یک اصل در رابطه با برون سپاری وجود دارد که شامل تمام حوزه ها می شود و حوزه بهداشت و درمان نیز از آن مستثنی نیست، چرا که ما ناچار به اجرای آن هستیم.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی باید حوزه درمان برون سپاری شود ادامه داد: ما یک دغدغه ای در مورد برون سپاری حوزه درمان داریم مبنی بر اینکه این اقدام نباید به گونه ای صورت بگیرد که همچون برون سپاری حوزه صنعت با مشکلات عدیده ای مواجه شویم که حل آنها دشوار باشد.

وی با اشاره به مشکلات احتمالی که می تواند بعد از برون سپاری حوزه درمان کشور ایجاد شود خاطرنشان کرد: وقتی بخش خصوصی برای اداره این بخش وارد شود هم تملک بر آن دارد و هم ممکن است به تعهداتی که در این حوزه وجود دارد التزام نداشته باشد، کما اینکه تجربیاتی در این مورد در قالب مشاهده استفاده از رانت و لابی گری یا خصولتی سازی وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: البته این اقدام قابل دفاعی است که ما مصمم به عملیاتی شدن آن هستیم مشروط بر اینکه نظارت دقیقی بر روند اجرای آن صورت بگیرد تا به اهل فن واگذار شود، از سوی دیگر از رسالت اصلی خود که توجه به درمان مردم است انحراف پیدا نکند و بیمه ها نیز از اجرای این طرح حمایت کنند که این همان بحثی است که قانونگذار برای سرانه بیمه تعیین کرده است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در ارائه راهکار برای ایجاد تعهد همزمان با برون سپاری حوزه درمان تاکید کرد: بی تردید تحقق این مهم باید در چارچوب قانون انجام شود و از سوی مسئولان حوزه سلامت نیز بر روند اجرای آن نظارت دقیقی صورت بگیرد که اگر این مولفه ها مورد توجه قرار بگیرد قطعا این روش با موفقیت روبرو خواهد شد.بیمارستان های نیمه کاره باید به بخش خصوصی واگذار شوند/استقلال بیمارستان ها در قالب اداره به صورت هیات امنایی امکانپذیر است

منوچهر جمالی سوسفی، در تعبیری از استقلال بیمارستان ها گفت: همه معتقد هستند که دولت باید بدنه خود را کوچک کند، از طرفی هم پروژه های نیمه کاره فراوان دارد، ضمن اینکه اعتبارات لازم برای تکمیل این پروژه ها را هم ندارد، بنابراین راهی جز واگذاری باقی نمی ماند تا از این طریق بیمارستان های نیمه کاره در چرخه ارائه خدمات قرار بگیرند.

نماینده مردم رودبار درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این شرایط باید بیمارستان های نیمه کاره را به بخش خصوصی واگذار کنند تا هم آنها را تکمیل کرده و هم بتوانند کادر مورد نیاز خود را با بودجه بخش خصوصی تکمیل کنند و هم مردم در شرایط بهتری به خدمات ارائه شده در حوزه درمان دسترسی داشته باشند.

وی تاکید کرد: اگر بیمارستان ها واگذار شوند قطعا هم وزارت بهداشت می تواند بر روند ارائه خدمات حوزه درمان نظارت داشته باشد و هم بدنه دولت گسترده تر نمی شود، کما اینکه در شرایط کنونی تعداد زیادی از بیمارستان های کشور به صورت هیات امنایی اداره می شوند و به صورت مستقل تصمیم می گیرند و برنامه هایی که مد نظر دارند را اجرا می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، یادآورشد: هم اکنون اکثر بیمارستان های دولتی بدهکار هستند و در پی مشکلات مالی به دلیل عدم تامین مطالباتی که دارند با مشکلات عدیده ای مواجه هستند، چرا که هم بخش گسترده ای از بدنه دولت توسط وزارت بهداشت اشغال شده که نیروی انسانی زیادی را تحت پوشش دولت قرار داده اما به دلیل کمبود اعتبارات نمی توانند پاسخگوی نیازهایشان باشند، ضمن اینکه درآمد بیمارستان ها نیز نمی تواند تامین کننده دستمزد آنها باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تصریح کرد: بی تردید وزارت بهداشت باید بر روند فعالیت این بیمارستان ها نظارت دقیقی داشته باشد، ضمن اینکه بیمارستان های خصوصی قوانینی دارند که اگر به درستی اجرا شود هیچ مشکلی در روند ارائه خدمات آنها ایجاد نخواهد شد، از سوی دیگر افراد از این اختیار برخوردار هستند که با توجه به وضعیت مالی که دارند به بیمارستان های تحت پوشش بخش خصوصی یا دولتی مراجعه کنند.

اداره مستقل بیمارستان ها مستلزم نظارت دقیق وزارت بهداشت/ دست هیات امنا نباید بیش از حد باز باشد


اکبر ترکی، در واکنش به انتشار خبر اداره مستقل بیمارستان ها که آئین نامه آن توسط وزارت بهداشت ابلاغ شده است گفت: اداره بیمارستان ها در قالب هیات امنایی شدن از سال ها قبل در برخی از این مراکز اجرا شده و این روند نیز همچنان در آنها تداوم دارد.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بخشی از این خبر مبنی بر اینکه در پی تحقق این استقلال نباید دانشگاه و ستاد دانشگاه در هر کار بیمارستان ها دخالت کنند که برای هر اقدامی همچون خرید تجهیزات یا استخدام نیرو در هر سمتی اعم از نظافتچی، نگهبان و کاردان نیاز به دریافت مجوز داشته باشند ادامه داد: استخدام نیروی انسانی در بیمارستان ها این گونه نیست که هیات امنا بتواند فردی را در بیمارستان استخدام کند، البته شاید بتواند به صورت شرکتی یا خرید خدمت نیروی مورد نیاز خود را تامین کند ولی استخدام نیروها به صورت قراردادی یا رسمی آزمایشی قطعا با سازمان امور اداری و استخدامی کشور است و نیاز به مجوز هیات دولت دارد.

وی یادآورشد: البته هیات امنا در مورد سایر حوزه ها می تواند در قالبی که برای آنها تعریف شده است تصمیم گیری کند و این امکان وجود دارد که در رابطه با تامین تجهیزات مورد نیاز بیمارستان یا سایر بخش ها به طور مستقل تصمیم گیری کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: بی تردید آنچه به عنوان اساس در رابطه با اداره مستقل بیمارستان ها بررسی شده و مدنظر قرار گرفته امر مناسبی است، اما نباید دست هیات امنا بیش از حد باز شود یا بر روند فعالیت آنها نظارت نشود که نه تنها رفع مشکلات بیمارستان را در پی نداشته باشد، بلکه به نوعی از آن سوی بام هم بیفتند و تصمیماتی اتخاذ کنند که به سلامت مردم آسیب برساند.

عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: قطعا اداره مستقل بیمارستان ها در صورتی می تواند به تسریع روند رفع مشکلات این مراکز منتهی شود که وزارت بهداشت نظارت دقیق و مستمر بر نحوه فعالیت آنها داشته باشد.


آیا خدمات پزشکی در بیمارستان های مستقل گران می شود؟
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه