بازدید: 70

مخمری که قانون جهانی DNA را نقض کرد

منبع : برترین ها کد خبر: 1285344
محققان موسسه "مکس پلانک" و دانشگاه "بث"(Bath) یک نوع مخمر کشف کرده‌اند که "قانون جهانی" DNA را نقض می‌کند.

خبرگزاری ایسنا: محققان موسسه "مکس پلانک" و دانشگاه "بث"(Bath) یک نوع مخمر کشف کرده اند که "قانون جهانی" DNA را نقض می کند.

شبیه به سیستم صفر و یک کد باینری که به برنامه کامپیوتری می گویند چکار باید بکند، سلول های زنده نیز از دستورالعمل های کد شده در DNA برای ساخت ارگانیسم ها پیروی می کنند.

به مدت طولانی تصور بر این بوده است که هر توالی DNA، هر بار که یک دنباله توسط سلول خوانده می شود، همیشه یک پروتئین مشابه را ایجاد می کند. اما محققان در حال حاضر اولین استثناء این قاعده کلی یا همان قانون جهانی DNA را در گونه ای از مخمر کشف کرده اند که هر بار بین دو خوانش مختلف انتخاب می کند.

مولکول های DNA از 4 پایه شیمیایی تشکیل شده اند که با حروف A، C، G و T نوشته می شوند. سلول های موجود زنده، با استفاده از این دستورالعمل ژنتیکی که همان کد یا رمز ژنتیکی است، برای ساخت پروتئین های کارگر بدن عمل می کنند.

کد DNA در گروه های متشکل از 3 پایه، به طور جمعی خوانده می شود، که هر کدون(codon) یا رمز ژنتیکی همیشه یک اسید آمینه مشخص را ایجاد می کند. برای مثال، GGA برای گلیسین رمزگذاری می کند. به این معنی که محققان می توانند DNA را بخوانند و دقیقا مشخص کنند که کدام اسید آمینه و پروتئین از هر دنباله ساخته می شود.

حداقل تاکنون این طور به نظر می آمد. اما اکنون محققان موسسه "مکس پلانک" و دانشگاه "بث" یک میکروب را شناسایی کرده اند که قوانین جهانی را نقض می کند و پیش بینی دقیق اینکه چه پروتئینی در هر زمان خاص ایجاد می شود را غیرممکن کرده است، مهم نیست که تا چه اندازه دقیق کد DNA را بررسی کنید.

این ارگانیسم نقض کننده قوانین، متعلق به یک گروه از گونه های مخمر است که در حال حاضر کمی عجیب به نظر می رسند.

رمز ژنتیکی CTG در انسان و بسیاری دیگر از موجودات زنده به اسید آمینه لوسین(leucine) ترجمه می شود. اما در این خانواده مخمر، برخی از اعضا، از دنباله برای ایجاد سرین(serine) استفاده می کنند، در حالی که دیگران، آلانین(alanine) را از آن خارج می کنند.

این گونه تفاوت ها بین گونه ها بسیار نادر است، اما کاملا غریبه نیستند. جایی که همه چیز واقعا عجیب و غریب می شود این است که در این گونه خاص از مخمر که به اصطلاح خانواده گوسفند سیاه یا نوع مخمر شناخته شده به عنوان "Ascoidea asiatica"، نامیده می شود، این ارگانیسم از یک کدون دو قرائت متفاوت دارد و ظاهرا به صورت تصادفی انتخاب می کند.

"لورنس هورست"، یکی از نویسندگان این مطالعه می گوید: این اولین بار است که ما چنین ویژگی را در گونه ای می بینیم. ما شگفت زده شده ایم که حدود 50 درصد از مواقع، این مخمر CTG را به عنوان سرین، و باقی مانده را لوسین ترجمه می کند.

بنابراین قاعده رمز ژنتیکی که می گوید ترجمه کدون ها قطعی است، نقض شده است. این باعث می شود که این ژنوم منحصر به فرد شود، به این معنی که اگر شما DNA را بشناسید، باز هم نمی توانید دریابید که کدام پروتئین ها حاصل می شوند.

"استفانی مولهاسن" یکی دیگر از محققان می گوید: تعویض سرین با لوسین می تواند مشکلات جدی در یک پروتئین ایجاد کند، چرا که خواص کاملا متفاوتی پیدا می کند. سرین اغلب در سطح پروتئین یافت می شود، در حالی که لوسین محلول است و اغلب در داخل پروتئین یافت می شود.

این تحقیق در مجله Current Biology منتشر شده است.


مخمری که قانون جهانی DNA را نقض کرد
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 10

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

چهاردهمین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرد

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

گزارشی از جلسه قرآن «محسن امیری» در منطقه 14 تهران + صوت و فیلم

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

ارائه گزارشی از نخستین انتخابات اعضای شورای عالی آموزش و پرورش

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

کتاب «استانداردهای بین‌المللی گزارش‌گری مالی و گزارش‌گری مبتنی بر شریعت» منتشر شد

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه

پرسپولیس ۰ - ۰ نفت مسجد سلیمان / گزارش لحظه به لحظه