بازدید: 50

همه علیه کلنگ زنی غیرمجاز پلاسکو

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285250
سلامت نیوز: یک سال و نیم از فاجعه دردناک پلاسکو می گذرد و بارها کسبه با برگزاری تجمعات خواهان ساخت و ساز دوباره ساختمان پلاسکو بودند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ،به ناچار کاسبانی که روزگاری در این ساختمان آهنی برای خودشان کسی بودند

سلامت نیوز: یک سال و نیم از فاجعه دردناک پلاسکو می گذرد و بارها کسبه با برگزاری تجمعات خواهان ساخت و ساز دوباره ساختمان پلاسکو بودند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جهان صنعت ،به ناچار کاسبانی که روزگاری در این ساختمان آهنی برای خودشان کسی بودند و برو و بیایی داشتند حالا مجبورند سکوت و رخوت مجتمع نور تهران را به جان بخرند تا بتوانند شندرغازی را به خانه ببرند. بنا به گفته های کسبه پلاسکو تجمع هایی که برای ساخت دوباره ساختمان ترتیب داده بودند به جایی نرسیده و هر روز بهانه جدیدی برای به تعویق انداختن ساخت دوباره ساختمان از راه می رسید.

عده ای که در قسمت شمالی ساختمان مغازه داشتند و زندگی و کسب شان از آتش دی ماه 95 در امان مانده بود هم دست کمی از دیگران ندارند. مسوولان به هیچ صراطی مستقیم نمی شدند تا زودتر تکلیف ساخت مشخص شود.

برخی از کسبه در به این موضوع اشاره کردند که بارها با سازمان و نهاد های مختلف صحبت کرده اند تا اگر مشکل مالی برای ساخت مجدد ساختمان یا قسمت سالم باقی مانده مانع شده با هزینه های خودشان اقدام به ساخت کنند اما هرگز جواب مثبتی شنیده نشد و خانواده های زیادی بیش از یک سال است با شرایط سختی دست و پنجه نرم می کنند.


کلنگ زنی پلاسکو بدون مجوز شهرداری
یکی از کسبه در سالگرد حادثه از مجوز ندادن برای ساخت دوباره پلاسکو صحبت کرد و حالا چند روزی است خبر آمده که کلنگ زنی بدون مجوز شهرداری تهران برای ساخت مجدد پلاسکو انجام شده و این خبر واکنش های متفاوتی با خود به همراه داشته و نکته جالب این است که از هیچ کدام از مالکان و کسبه در جریان این کلنگ زنی نبودند؛ کلنگ ساختمان جدید پلاسکو روز جمعه در سکوت خبری، با حضور محمد سعیدی کیا، مدیرعامل بنیاد مستضعفان و مالک پلاسکو به زمین خورد.

از جمله کسانی که به این خبر واکنش نشان داده اند احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران است که در این رابطه با انتقاد از عمل صورت گرفته خواستار دخالت دادن و شنیدن نظرات کسبه هم شده است. او خاطر نشان کرد: حادثه پلاسکو بیشتر نتیجه یک ساختار خراب است که یک آتش سوزی تبدیل به بحران شد و این ساختار خراب هنوز هم اصلاح نشده و به همین دلیل است که پس از نزدیک به دو سال از حادثه پلاسکو هنوز بلاتکلیف هستیم.

استاندار تهران دستور آغاز پروژه پلاسکو را می دهد. رییس بنیاد مستضعفان کلنگ احداث ساختمان را می زند در حالی که شهرداری مجوز نداده و میراث فرهنگی به ساخت بنا اعتراض دارد در حالی که مسابقه انتخاب بهترین طرح ساخت پلاسکو به نتیجه نرسیده است.


این نماینده شورای شهر تهران همچنین از در جریان نبودن نمایندگان پلاسکو انتقاد کرد و لازم دانست برای گرفتن تصمیمات جدید در کنار سازمان ها و نهادهای گوناگون مثل شهرداری، میراث فرهنگی و استانداری و بنیاد مستضعفان که هر کدام یک سوی قضیه هستند و لازم است به یک طرح مشترک برسند، در عین حال نمایندگان کسبه پلاسکو هم در تصمیم گیری و برنامه ریزی مورد مشورت قرار بگیرند و در جلسات مربوطه حضور داشته باشند و بدانند چه اتفاقی قرار است بیفتد.مسجد جامعی همچنین به این نکته اشاره کرد که لازم است درباره صدور مجوزها و ساخت پلاسکو، با توجه به دغدغه های جدی ای که وجود دارد، تصمیم سریع تری گرفته شود.

از طرفی با اشاره به جلسه مشترکی که پیش از این با مهدی حجت، مسوول برنامه های مربوط به پلاسکو برگزار شد و نیز با عنایت به تهرانگردی که با حضور نمایندگانی از میراث فرهنگی و با محوریت پلاسکو انجام گرفت نیز گفت: از آن زمان تاکنون اقدام جدی ای در خصوص پلاسکو به عمل نیامده که جا دارد به آن توجه شود.

اگر قرار است شهرداری مجوزی بدهد بهتر است سریع تر دست به کار شویم و حتما از نظرات نمایندگان محترم کسبه پلاسکو، در تصمیماتی که گرفته می شود، بهره بگیریم.


برای کلنگ زنی مسوولان با هم هماهنگ نیستند
لازم به ذکر است هفته گذشته جلسه ای در خصوص بازسازی ساختمان پلاسکو با حضور استاندار تهران، رییس بنیاد مستضعفان، جمعی از مدیران استانی و کسبه ساختمان پلاسکو برگزار شد و در انتهای جلسه، محمدحسین مقیمی استاندار تهران در میان ناباوری خبر از کلنگ زنی ساختمان جدید تا پایان هفته داد. با این حال علی اعطا، سخنگوی شورای شهر این روند را مشکل ساز خوانده و با بیان اینکه پادرمیانی و ورود استاندار به موضوع اقدامی مثبت است، گفت: موضوع پلاسکو بسیار جدی است. نباید اجازه داد پلاسکو تبدیل به یک زخم کهنه شود.

قبل از عید، شهرداری بدون صدور جواز ساختمانى، برای گودبرداری چراغ سبز نشان داد، اما با پیگیری های ما این مساله متوقف شد چراکه من عمیقا اعتقاد داشتم اگر این گودبرداری ادامه پیدا کند، تبدیل به موضوعی از جنس گود کنار برج میلاد خواهد شد که همانطور بلاتکلیف رها شده است.


عضو هیات رییسه شورای شهر در ادامه به تشریح سابقه بحران گود کنار برج میلاد اشاره کرده و با تاکید بر شباهت هایی که بین این دو وجود دارد، گفت: مسابقه ای برای طراحی ساختمان کنار برج برگزار کردند، بر مبناى طرح برنده؛ گودبردارى آغاز شد اما طرح برنده به لحاظ تراکم مورد تایید شورای عالی شهرسازی و معماری ایران قرار نداشت.

به این معنا که گودبرداری را آغاز کردند، اما طرح مجوزهای لازم را نداشت و نهادهای تصمیم گیری ایرادات جدی به طرح داشتند.


او ادامه داد: در نتیجه جلوی اجرای طرح گرفته شد و در ادامه مسایل حقوقی پیش آمد. البته مشکلات مالی در مورد بلاتکلیفی گود کنار برج میلاد تاثیر داشت، اما وقتی کار بدون طی فرآیند قانونی پیش رفت، دیدیم که چگونه به مشکل برخورد و در نهایت کار متوقف شد. در مورد پلاسکو هم با این روشى که در پیش گرفته اند، محتمل است سرنوشت مشابهى در پیش باشد و روشن است که نباید امروز به گونه اى عمل کنیم که مشکلات جدید به دست خودمان براى فردا ایجاد کنیم. کار صحیح و البته دشوارتر این است که در اسرع وقت در مورد تعداد طبقات و تراکم پلاسکو در مراجع ذی ربط تصمیم گیرى شود و برهمان اساس پروانه ساختمانى صادر شود.


دعوا بر سر تعداد طبقات پلاسکو
براساس طرح تفصیلى، مالک فقط اجازه ساخت ۷ طبقه را دارد اما به گفته مدیرعامل بنیاد مستضعفان پلاسکوی جدید تا ۱۵ طبقه بالا خواهد رفت.


این مشکلات باعث شد تا سخنگوی شورای شهر هم به این موضوع واکنش نشان دهد. علی اعطا با اشاره به اختلاف هایی که بر سر تعداد طبقات میان بنیاد مستضعفان و شهرداری وجود دارد، اضافه کرد: میراث فرهنگی مخالف ها و محدودیت هایی دارد، وضعیت ساختمان شمالی هم هنوز تعیین تکلیف نشده است. پارکینگ ضلع شرقی دارای جداره تاریخی است و بحث حریم در مورد آن مطرح است، وضعیت آن نامشخص بوده و مشکل مالکیت هم دارد در چنین شرایطى که هنوز طرح مصوبى براى پلاسکوى جدید وجود ندارد، اگر گودبردارى را آغاز کنند تازه اول این اختلافات است.


اعطا در تشریح علت مخالفت هایش ادامه داد: در این شرایط احتمالا این گود دوباره تبدیل به یک گود پرخطر در منطقه مرکزی تهران می شود، منطقه ای که خودش به اندازه کافی مشکل دارد. به همین دلیل هم من مخالف گودبرداری بدون مجوز بودم و هستم و تا زمانی که این ساختمان مجوز نگیرد، آغاز عملیات اجرایی به صلاح نیست.

او به مسایل کسبه اشاره کرده و گفت روی شهرداری و شورای شهر در رابطه با پلاسکو فشار اجتماعی وجود دارد. به گفته اعطا فشارهای اجتماعی قابل درک است اما نباید کار را به شکلی آغاز کنیم که راه حل امروز تبدیل به مشکل فرداى ما شود. این کار به نفع کسبه هم نیست. مشکل پلاسکو مشکل لاینحلى نیست، فقط مدیریت و تدبیر بیشتر مى خواهد و یک مقدار هم نیازمند کوتاه آمدن از انتظارات و ایده آل ها میان همه طرف هاى درگیر است.


عضو شورای شهر با بیان اینکه فرآیند اجرایی کار هم روشن است، خاطر نشان کرد: باید درخواست بنیاد به کمیسیون ماده ۵ برود و هر هشت عضو کمیسیون ازجمله شهردارى، وزارت راه و شهرسازى، میراث فرهنگی و شوراى شهر به تصمیمى با حداکثر وفاق برسند و براساس راى کمیسیون پروانه ساختمانى صادر شود.

موضوع نباید تبدیل به زخمى کهنه شود.
اعطا با بیان اینکه با پیروز حناچى، معاون جدید شهرسازى شهردارى در این مورد صحبت کرده است، ادامه داد: از ایشان خواستم زمینه تعیین تکلیف تراکم و تعدادطبقات پلاسکو را زودتر فراهم کنند و جلسات کمیسیون ماده ۵ که ماه هاست متوقف مانده را برگزار کنند، ایشان هم خوشبختانه کاملا همراهى دارد.


در آخر رییس کمیته معمارى و طرح هاى شهرى گفت: ما نباید مردم را منتظر و معطل بگذاریم و به گونه اى عمل کنیم که بى تصمیمى ما موجب نارضایتى در مردم شود، از سویى نباید سراغ کلنگ زنى و افتتاح هاى نمایشى برویم. این هر دو حالت، نتیجه اى جز افزایش نارضایتى ندارد.


همه علیه کلنگ زنی غیرمجاز پلاسکو
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

گزارش عملکرد مالی جشنواره جنجالی سینمای ایران اعلام شد

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

ماجرای حضور بهروز افخمی در یک برنامه ورزشی از زبان گزارشگر مطرح تلویزیون

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

گزارش نهایی مولر بزودی تکمیل می‌شود

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

شفر: پارس‌جنوبی را باید با ۳ گل می‌بردیم/ با همه ارکان باشگاه ارتباط خوبی دارم/ گزارشگری که به رحمتی یا منتظری احترام نمی‌گذارد از ایران برود!

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

لاریجانی پشت درهای بسته مجلس از «سفر به چین و ژاپن» به نمایندگان گزارش ارائه کرد

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

ارائه گزارش رئیس مجلس از سفر به چین و ژاپن

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

کارتخوان روی میز پزشکان جا خوش کرد/ اما و اگر‌های گزارش فرار مالیاتی ۶۷۰۰ میلیاردی پزشکان

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه

گزارش بازپرس ویژه درباره همکاری انتخاباتی ترامپ با روسیه