بازدید: 56

توزیع نان مهربانی

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285244
سلامت نیوز:خشکی هامون حریف محبت اهالی سیستان نشد، زورش به مهر مردمان این سرزمین اسطوره ای نرسید؛ مهربانی سیستانی ها، همین جا در هیاهوی خشکسالی هامون و جولان ریگ های روان و بادهای 120 روزه، درکوچه پس کوچه های خاکی زابل گل کرد.

سلامت نیوز:خشکی هامون حریف محبت اهالی سیستان نشد، زورش به مهر مردمان این سرزمین اسطوره ای نرسید؛ مهربانی سیستانی ها، همین جا در هیاهوی خشکسالی هامون و جولان ریگ های روان و بادهای 120 روزه، درکوچه پس کوچه های خاکی زابل گل کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ،از یک نانوایی به یک نانوایی دیگر ریشه دواند و رسید به امروز؛ همین حالا که 130نانوایی در حوزه سیستان در طرح نان مهربانی مشارکت دارند و نان هایشان با مهر، سر سفره خانواده هایی می روند که چهره ای سرخ دارند و دستی تنگ.
حسین بنیادی شهروند نیکوکار زابلی 1500کیلومتر دورتر از پایتخت، پای تلفن نشست و برای ما از نان مهربانی گفت، طرحی که با ایده او شروع به فعالیت کرده و حالا ماه هاست با استقبال خوب مردم خیر سیستان، سفره نیازمندان شهر را بی نان نمی گذارد.

این که برای انجام کار خیر و کمک به محرومان به فکر اهدای نان افتادید دلیل خاصی داشت؟ خودتان نانوا هستید؟

نه اتفاقا، نه من و نه هیچ کدام از اقوام مان در این شغل فعالیت نداریم. کار من خدمات کامپیوتری است.

پس چطور شد این ایده به ذهن شما رسید؟

ایده این کار را از یک برنامه تلویزیونی گرفتم، یک گزارش که از شبکه یک سیما پخش می شد و درباره توزیع نان مهربانی در یک نانوایی بود. همانجا به فکرم رسید که این طرح را در زابل هم اجرا کنم. اما بجز این ایده، شرایط خاص سیستان از مدت ها قبل باعث شده بود به این فکر بیفتم که برای مردمی که با مشکلات اقتصادی درگیر هستند و حتی در تهیه نان شب شان مانده اند کاری بکنم. متاسفانه در منطقه ما به خاطر وابستگی که به آب هامون وجود داشت بعد از بین رفتن تالاب، مسیر امرار معاش مردم منطقه هم مسدود شد.

از طرف دیگر چون هیچ کارخانه و صنعتی هم در منطقه فعال نبود، آدم های زیادی برای اشتغال به مشکل خوردند و از نظر معیشتی زندگی خیلی ها در شرایط سخت تری قرار گرفت. من این سختی را در زندگی تعداد زیادی از همشهریانم به چشم دیدم و همیشه می خواستم یک جوری یک گوشه کار را بگیرم.

برای کمک به مردم محروم راه های زیادی وجود دارد شما چرا این کار خیر را در توزیع نان دیدید؟

ببینید مردم سیستان روزگاری سفره دار بودند، اما شرایط برایشان خوب پیش نرفت. من هم وقتی دیدم که امروز خیلی ها برای تهیه نان شب شان در سختی هستند، فکر کردم که ساده ترین راه کمک می تواند تهیه همین نان باشد. من یک شعار دارم و همیشه می گویم چلو و پلو پیشکش! لازم نیست ما با یک غذای شاهانه به نیازمندان کمک کنیم، همین که کمک کنیم او از قوت لایموتش دور نماند، خودش کمک بزرگی است.

طرح را از کی شروع کردید ؟

تقریبا یک سال پیش، هفتم مرداد 96 بود که من این طرح را در یکی دو نانوایی کلید زدم. قبل از شروع طرح، رفتم به کمک یکی از دوستانم دو تا بنر چاپ کردم که از درباره نان مهربانی بود، برای تشویق مردم به انجام کار خیر، از احادیث هم کمک گرفتم و چند حدیث را که در این رابطه بود روی دیوار نانوایی ها چسباندم.

در همین مرحله یکی یکی با نانوایی ها صحبت کردم، آنها را قانع کردم که در اجرای این طرح شما هیچ هزینه ای از خودتان نمی پردازید و فقط برای رضای خدا، واسطه ای برای انجام کار خیر می شوید، به این شکل که مشتری های توانمند و افراد خیر و نیکوکار، هزینه چند نان اضافی را پرداخت می کنند و شما این نان ها را به صورت رایگان در اختیار نیازمندان قرار می دهید. گفتم شما فقط باید این کار را مدیریت کنید . از همان ابتدا هم قرار شد یک دفتر حساب و کتاب جداگانه در این نانوایی ها فقط به نان مهربانی اختصاص داده شود.

پس نان مهربانی، تهیه نان نیازمندان با مشارکت خود مردم است؟

بله، با نان مهربانی همه می توانند در انجام کار خیر شریک شوند، حتی به اندازه یک نان. سازو کار هم از اول همین بود که این اتفاق در خود نانوایی ها بیفتد. چون در هر محله ای هم آدم توانمند هست، هم آدم هایی که دستشان تنگ است.

با اجرای این طرح، هرکسی که برای خرید نان به نانوایی مراجعه می کند اگر توانمند باشد می تواند هزینه هرچقدر نان را که خودش بخواهد، برای کمک به نیازمندان بپردازد و خوشبختانه استقبال خوبی از این طرح شد.

فکرش را می کردید؟

بله... مردم ما همیشه در کار خیر پیشقدم هستند و واقعا مشارکت شان در این کار هم خیلی عالی بود، تا حدی که الان طرح نان مهربانی در 130 نانوایی در سطح سیستان درحال اجراست و سفره بزرگی به وسعت خود سیستان شده است. البته در این طرح، اصل حفظ آبروی نیازمندان و حفظ کرامت آنهاست.

آنها را چطور شناسایی می کنید؟

شناسایی نیازمندان کارسختی نیست، در هر محله همسایه ها از حال هم با خبرهستند. به خاطر همین افراد نیازمند هر محله مخصوصا محله های اطراف نانوایی در طرح نان مهربانی در اولویت قرار گرفته اند و نان به صورتی آبرومندانه به دست آنها می رسد، اما به همه نانوایی ها هم اعلام شده که اگر کسی برای خرید نان آمد و گفت که توانایی پرداخت هزینه را ندارد به او اعتماد کنند و سهمی از نان مهربانی به او برسد. حتی زباله گردها و کارتن خواب ها هم از نان مهربانی سهم دارند.

اتفاقی بزرگ با یک کمک کوچک

در طرح نان مهربانی، هدف مشارکت مردم است برای کمک به خودشان؛ مشارکتی که می تواند به کار خیر برسد. یادم است در یکی از روستاهای زابل وقتی با نانوای این روستا صحبت می کردم او دفتری را به من نشان داد که در آن خانواده های نیازمند، نان را به صورت قسطی می بردند تا وقتی که یارانه هایشان واریز شد، هزینه نان هایی را که برده اند، بپردازند. اما خیلی از آنها نمی توانستند این بدهی را تسویه کنند و به خاطر همین از خجالت این اتفاق، دوباره به آن نانوایی نمی رفتند.

حالا نان مهربانی به کمک آنها آمده است و حتی اگر یک قدم کوچک هم برداشته باشد، من فکر می کنم که اتفاق بزرگی است.

کسی دست خالی از نانوایی بیرون نمی رود

در سیستان نان را از هر طرف بخوانی به عشق می رسی؛ به مهربانی مردمی که آماده اند برای کار خیر، حتی به اندازه یک قرص نان. احمد خواجه یکی از 130 نانوایی که در طرح نان مهربانی با بنیادی همراه بوده درباره این طرح به ما می گوید: قبل از اجرای این طرح هم اگر کسی به نانوایی می آمد و می دانستیم که تنگدست است به او نان رایگان می دادیم اما با اجرای این طرح، این موضوع گسترش بیشتری پیدا کرد و بعضی روزها حتی تا 300 نان لواش هم با عطر مهربانی از نانوایی ما بین نیازمندان پخش می شود. او به عنوان اولین نانوایی که در اجرای طرح با بنیادی همراه شده می گوید: اصل را بر این گذاشته ایم که هیچ نیازمندی دست خالی از نانوایی بیرون نرود.

احادیثی که سرلوحه کار خیر شده اند

«با خدا معامله کنید. در این نانوایی با یاری شما، نان با عطر مهربانی به نیازمندان داده می شود.» این جملات روی دیوار 130 نانوایی سیستان دیده می شود. انگیزه ای که باعث مشارکت خوب مردم سیستان شده است.

حسین بنیادی، در این کار خیر مبنا را بر احادیث به جا مانده از ائمه اطهار گذاشته است و حالا خیلی ها به صورت خودجوش در این کار خیر سهیم شده اند.

او درباره این اتفاق می گوید: «سه حدیث از همان ابتدا سرلوحه کار ما قرار گرفت. اولین حدیث از حضرت محمد(ص) بود، آنجا که می فرماید: به من ایمان نیاورده است آن کس که شب سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد. دومین حدیث از امام صادق(ع) بود، ایشان هم می فرماید: هر کس شکم گرسنه ای را سیر گرداند، بهشت بر او واجب می شود. حدیث سوم از حضرت علی(ع) است، که خود من وقتی این حدیث را می خوانم واقعا حالم دگرگون می شود. امام علی (ع) فرموده است: همانا خدای سبحان روزی فقرا را در اموال سرمایه داران قرار داده است، پس فقیری گرسنه نمی ماند جز به کامیابی توانگران و خداوند از آنان درباره گرسنگی گرسنگان خواهد پرسید.»


توزیع نان مهربانی
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1

گزارش ها

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش جالب گاردین از اردوگاه زنان خارجی داعش

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارش لحظه به لحظه/ پرسپولیس صفر - پدیده شهر خودرو صفر

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارشی در مورد مرجع تقلیدی که امروز ۱۰۰ ساله شد

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

گزارش یک روزنامه درباره رونق معاملات ملکی در میانه زمستان

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور

برگزاری پانزدهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور/ تاکید وزیر کشور بر پیشگیری، پاسخگویی فوری و ارائه گزارش از دستاوردهای کلان کشور