بازدید: 62

محيط زيست، حامي قلع و قمع حيات وحش!

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1284749
سلامت نیوز:صدور مجوز قانوني شكار در زيستگاه هاي طبيعي كشور، يكي از موضوعات پر سر و صداي اين روزهاي سازمان حفاظت محيط زيست است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،اقدامي كه گروه

سلامت نیوز:صدور مجوز قانوني شكار در زيستگاه هاي طبيعي كشور، يكي از موضوعات پر سر و صداي اين روزهاي سازمان حفاظت محيط زيست است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،اقدامي كه گروهي از كارشناسان، آن را عاملي براي ضربه مهلك به حيات وحش در كشور قلمداد مي كنند و برخي نيز موافق با آن هستند. اين در حالي است كه گفته هاي ديروز معاون محيط زيست طبيعي و تنوع زيستي سازمان حفاظت محيط زيست، حكايت از صرفه هاي اقتصادي بالا براي سازمان محيط زيست در صدور مجوز هاي شكار دارد و به گفته حميد ظهرابي، تاکنون یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به صندوق ملی محیط زیست واریز شده است.

البته اين مقام مسئول در سازمان محيط زيست گفته كه منافع حاصل از درآمدهاي حاصل از مجوز شكار به جوامع محلي اختصاص مي يابد. وي با بیان اینکه یکی از وظایف اصلی این سازمان، حفاظت از تنوع زیستی است، اظهار کرد: در قوانین و مقررات جاری کشور از جمله در قانون شکار، قانون برنامه ششم توسعه بر وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست در مورد حفاظت از تنوع زیستی تاکید كرده است.

بر اساس قانون شکار و صید، اجرای قوانین مربوط به این حوزه و صدور پروانه شکار جزو وظایف این سازمان قلمداد می شود.معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه صدور پروانه شکار موافقان و مخالفانی دارد،اظهارکرد: در سال های ۹۱ و ۹۲ این موضوع به یک بحث داغ تبدیل شد و گفت وگوهای بسیاری میان موافقان و مخالفان شکار شکل گرفت. بحث اصلی مخالفان شکار این است که آن ها طرفدار حقوق حیوانات و معتقد هستند که حیوانات تحت هیچ شرایطی نباید شکار شوند. عده دیگری مثل خود من، مخالف شکار نیستیم اما مخالف شکار با شرایط کنونی هستیم.

شکاری که سودی برای جوامع محلی نداشته باشد مورد تایید نیست، چون منجر به حفاظت از منطقه نمی شود بلکه این نوع شکار بیشتر جوامع محلی را تحریک می کند. در سال های گذشته فصل شکار تنها دو ماه بود که گاهي حتی در دوره جفت گیری یا آبستنی حیات وحش اتفاق می افتاد اما در این دوره تاکید داشتیم که دوره شکار بیشتر شود تا به تنوع زیستی فشار وارد نشود.

بر اساس ساز و کار طراحی شده برای شکار پایدار، پروانه شکار هم برای شکارچیان خارجی و هم برای شکارچیان داخلی صادر می شود. نکته مهم آن است که قیمت پروانه شکار برای شکارچیان داخلی۱۰درصد قیمتی است که به خارجی ها فروخته می شود.

۲۰درصد پروانه شکار به جوامع محلی اختصاص می یابد که قیمت آن حدود ۶۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان است؛ بنابراین در این سازوکار سعی کردیم منافع شکار نصیب شکارچیان جوامع محلی نیز بشود. معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد نحوه تقسیم پروانه های شکار و اولویت جوامع محلی در این موضوع اظهار کرد: ۲۰ درصد پروانه شکار برای جوامع محلی صادر می شود و با قیمت ارزان در اختیار آن ها قرار می گیرد.

همچنین ۸۰ درصد منافع حاصل ازصدور پروانه شکار از طریق صندوق ملی محیط زیست به استان و منطقه ای که در آن شکار صورت گرفته، باز می گردد. ۵۰ درصد از این مبلغ صرف تامین امکانات حفاظتی برای منطقه، از جمله دوربین موتورسیکلت و ... می شود و ۵۰ درصد دیگر با همکاری مدیر محیط زیست استان و شورای آن منطقه صرف یک کار عام المنفعه مثل خرید ماشین حمل زباله، تعمیر مدرسه، مرکز بهداشت و ... خواهد شد. ۱۰ درصد از منافع حاصل از صدور پروانه شکار متعلق به صندوق ملی محیط زیست است و ۱۰ درصد دیگر نیز برای مسائل مربوط به بیمه و مالیات کسر می شود.

وی با اشاره به اینکه تلاش کردیم قیمت شکار واقعی و مشابه کشورهای همسایه باشد،گفت: قیمت شکار برای شکارچیان داخلی مناسب است.معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است صدور پروانه شکار در مناطق تحت مدیریت محیط زیست باعث نوعی رقابت با قرق های اختصاصی شود، گفته زمانی که قرق های اختصاصی در سازمان حفاظت محیط زیست شروع شد،

هجمه زیادی به این سازمان صورت گرفت و تعداد زیادی مخالف این طرح بودند اما خوشحالم که امروز می بینم در مورد قرق های اختصاصی نگرانی وجود دارد اما باید تاکید کنم آنچه در مورد صدور پروانه شکار برای سایر مناطق در فصل شکار عملیاتی شد، برای قرق ها نیز اجرا خواهد شد.

همواره تاکید دارم که دولت نباید در رقابت با قرق ها قرار بگیرد. ما قصد داریم قرق های اختصاصی را رشد دهیم و منافع جوامع محلی را از این مسیر تامین کنیم. دراقع سازمان حفاظت محیط زیست قصد ندارد با تخریب طرح قرق های اختصاصی تیشه به ریشه خود بزند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه با صدور پروانه شکار چهارپا انتظار هجمه ها را داشتیم، گفت: از ابتدای طرح این موضوع تاکید داشتم که اطلاع رسانی های مربوط به این موضوع باید به درستی انجام شود اما سعی می کنیم نقایص موجود در حوزه اطلاع رسانی را در این حوزه رفع کنیم.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به دستورالعمل های شکار تاکید کرد: بر اساس این دستورالعمل ها در کنار شکارچی باید یک محیط بان حضور داشته باشد. از آنجا که سن شکار باید بالای ۹ سال باشد، حضور محیط بان لازم است تا این موضوع را تایید کند. شکار منافع علمی نیز دارد، زیرا بعد از هر شکاری، همه اجزای گونه بررسی و اطلاعات مربوط به آن ثبت می شود؛ همچنین نمونه ژنتیکی از گونه برداشت می شود. نباید فراموش کنیم که حذف حیوانات مسن منافعی برای حیات وحش دارد.


محيط زيست، حامي قلع و قمع حيات وحش!
:
امتیاز : 5.0 تعداد رای : 1
 • محيط زيست، حامي قلع و قمع حيات وحش!


  سلامت نیوز:صدور مجوز قانوني شكار در زيستگاه هاي طبيعي كشور، يكي از موضوعات پر سر و صداي اين روزهاي سازمان حفاظت محيط زيست است. <p style="text-align: justify; padding-top: 10px;"> <p dir="RTL">به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ،اقدامي كه گروه
 • محيط زيست عليه حيات وحش


  سلامت نیوز: به تازگي سازمان حفاظت محيط زيست در پروژه هايي موسوم به حفظ گونه هاي بومي و ... اقدام به زنده گيري و انتقال گونه هاي حيات وحش مي كند اما در كمال شگفتي بسياري از اين پروژه ها با شكست مواجه مي شوند و خسارت هاي جبران ناپذيري را به حيات وح
 • ٣٥هميار محيط زيست براي حفظ حيات &laquo;گاندوها&raquo;


  سلامت نیوز: تا همين يك ماه قبل كه فيلم غذا دادن يك مرد مسن بلوچ به تمساح ها در توييتر دست به دست شد؛ بسياري از ايرانيان خبر نداشتند كه سيستان و بلوچستان ميزبان گونه اي خاص از تمساح هاست؛ كه در گويش محلي به گاندوها معروفند.
 • كودتاي محيط‌زيست عليه سلامت و محيط‌زيست


  نماينده سازمان محيط‌زيست وقتي روبه‌‌روي مخالف تراريخته‌ها قرار گرفت، در برنامه زنده به شدت عصباني شد و گفت: «به من نارو زديد، نگفته بوديد اين آقا هم روي خط مي‌آيد!»
 • رخت عـزا بر تن محيط زيست


  سلامت نیوز:تابستان امسال نيز مثل همه سال هاي گذشته، محيط زيست ايران رخت عزاي مدافعان خود را برتن كرد. محيط باني ديگر قرباني بازي شكار در دشت هاي ايران شد.مهدی احمدی نیک، مامور اداره حفاظت محیط زیست قلعه گنج ، در پی تعقیب و گریز متخلفان به شه
 • دولت محيط زيست


  دولت یازدهم، دولت محیط زیست بود و اولین تصمیم آن احیای دریاچه ارومیه بود/مدیریت منابع آبی در حوزه کشاورزی و حق آبه ها مورد توجه جدی دولت است/احیای هورالعظیم و اقدامات انجام شده در تالابها و دریاچه ها، ادامه و تکمیل خواهد شد
 • تير خلاص محيط زيست به قرق هاي اختصاصي


  سلامت نیوز:چالش ها و مشكلات محيط زيست بر هيچكس پوشيده نيست، در استان هاي غربي محيط بانان عنوان مي كنند كه حتي پول بنزين براي گشت زني ندارند. بسياري از آنها تنها يك دست لباس دارند و تعداد پاسگاه ها نيز به شدت كاهش يافته است.
 • دانشكده محيط زيست در اغما


  سلامت نیوز: بلاتكليف و مبهم. اين شايد بهترين توصيف براي وضعيت اين روزهاي دانشكده محيط زيست است. اين دانشكده كه از اوايل دهه ٥٠ شمسي و به عنوان زيرمجموعه سازمان حفاظت محيط زيست آغاز به كار كرده بود، از اواخر سال گذشته تاكنون با اعلام عدم تمديد
 • اپليکيشن آپ؛ دوستدار محيط زيست


 • سود خسارت به محيط‌زيست در جيب مديران


  با وجود هشدار دفتر بازرسي سازمان محيط‌زيست، برخي مديران استاني راهي براي دور زدن قانون پيدا كرده‌اند.
 • محيط زيست در فضاي مجازي


  سلامت نیوز-*کاووس سید امامی :شواهد موجود در جامعه نشانگر آن است كه آگاهي هاي محيط زيستي شهروندان ايران به سرعت در حال افزايش است. به گزارش سلامت نیوز، اعتماد نوشت: اين آگاهي و حساسيت نسبت به خطرهاي تخريب محيط زيست در ايران و جهان سبب شده است كه گ
 • سهم محيط زيست از بسته حمايتي اروپا


  سلامت نیوز: تير ماه گذشته بود كه مسوول روابط خارجي اتحاديه اروپا در حاشيه نشست دوروزه بروكسل خبر از تصويب بسته حمايتي اروپا براي ايران در چارچوب برجام داد و بالاخره روز اول شهريور خبر رسيد كه اين بسته با مبلغ ١٨ ميليون يورو به زودي در اختيار ايران ق
 • سهم محيط زيست از بسته حمايتي اروپا


  سلامت نیوز:تير ماه گذشته بود كه مسوول روابط خارجي اتحاديه اروپا در حاشيه نشست دوروزه بروكسل خبر از تصويب بسته حمايتي اروپا براي ايران در چارچوب برجام داد و بالاخره روز اول شهريور خبر رسيد كه اين بسته با مبلغ ١٨ ميليون يورو به زودي در اختيار
 • نقش آموزه‌های دينی در حفاظت از محيط‌ زيست


  گروه بین‌الملل ــ رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در هشتمین دور از گفت‌وگوهای دینی ایران با کلیسای ارمنی لبنان با تأکید بر اهمیت موضوع ادیان و محیط زیست، آموزه‌هاي ديني را در حفاظت از محيط‌ زيست مؤثر دانست.
 • حفاظت از محيط زيست با ابزار قانون


پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار بخش هایی از گزارش بازرس مولر: ترامپ در زمان انتخابات 2016، با روسیه تبانی نکرده بود / ترامپ: تبرئه شدم / ستون نویس نیویورک تایمز: باید گزارش کامل را ببینیم، نه خلاصه منتشره منصوبان ترامپ / هرکس فکر میکرد، گزارش مولر، ترامپ را پایین می کشد، در دنیای اوهام سیر می کرده

انتشار بخش هایی از گزارش بازرس مولر: ترامپ در زمان انتخابات 2016، با روسیه تبانی نکرده بود / ترامپ: تبرئه شدم / ستون نویس نیویورک تایمز: باید گزارش کامل را ببینیم، نه خلاصه منتشره منصوبان ترامپ / هرکس فکر میکرد، گزارش مولر، ترامپ را پایین می کشد، در دنیای اوهام سیر می کرده

ترامپ: گزارش مولر من را از تمام اتهامات تبرئه کرد

ترامپ: گزارش مولر من را از تمام اتهامات تبرئه کرد

گزارش میدانی نیروهای مردمی از پاکسازی مدرسه‌ای در مناطق سیل‌زده+ فیلم

گزارش میدانی نیروهای مردمی از پاکسازی مدرسه‌ای در مناطق سیل‌زده+ فیلم

وکیل شخصی ترامپ درخواست دسترسی به گزارش نهایی مولر را تکذیب کرد

وکیل شخصی ترامپ درخواست دسترسی به گزارش نهایی مولر را تکذیب کرد

تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - یمن صفر/ گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - یمن صفر/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تصویری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹-۲۰۱۸

گزارش تصویری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹-۲۰۱۸

هشدار سناتور دموکرات درباره پنهان کاری دولت ترامپ در ارتباط با گزارش نهایی مولر

هشدار سناتور دموکرات درباره پنهان کاری دولت ترامپ در ارتباط با گزارش نهایی مولر

گزارش رابرت مولر در خصوص تبانی ترامپ با روسیه

گزارش رابرت مولر در خصوص تبانی ترامپ با روسیه