بازدید: 81

وجه اشتراک گوشی‌های نوکیا با یک تیم فوتبال آلمانی

«جِنا» شهری است نه چندان بزرگ در آلمان؛ یک شهر دانشگاهی که مشهورترین دانشگاه آن «فردریش شیلر» نام دارد. جنا در قرن نوزدهم میلادی میزبان بزرگانی، چون شیلر، هِگل، اشلگل و فیشته بوده است؛ یک جور‌های حکم قطب فکری در دوره‌ای از تاریخ آلمان (وُرمارتس) را داشته؛ خیابان‌های پُرسراشیبی شهر هنوز هم جولان‌گاه اندیشمندان جوان است. آن‌چه در این مقاله می‌خوانید نوشته‌های کسی است که برخورد با نام یک تیم فوتبال محلی در آلمان او را به اعماق تاریخ برده است.
وجه اشتراک گوشی های نوکیا با یک تیم فوتبال آلمانی
 
«جِنا» شهری است نه چندان بزرگ در آلمان؛ یک شهر دانشگاهی که مشهورترین دانشگاه آن «فردریش شیلر» نام دارد. جنا در قرن نوزدهم میلادی میزبان بزرگانی، چون شیلر، هِگل، اشلگل و فیشته بوده است؛ یک جور های حکم قطب فکری در دوره ای از تاریخ آلمان (وُرمارتس) را داشته؛ خیابان های پُرسراشیبی شهر هنوز هم جولان گاه اندیشمندان جوان است. آن چه در این مقاله می خوانید نوشته های کسی است که برخورد با نام یک تیم فوتبال محلی در آلمان او را به اعماق تاریخ برده است.

سال ها قبل در سفری که به این شهر (جنا) داشتم از مردم درباره ی تیم فوتبال محلی پرسیدم و این که چه طور تیمی هست؛ تیم فوتبال داشتند، ولی همه می گفتند تیم خوبی نیست؛ اسمش اف سی کارل زایس جنا (FC Carl Zeiss Jena) بود.
 
اسم تیم را که شنیدم ذهنم مشغول شد که خدایا چه قدر این اسم برایم آشنا است. فردا شب سر میز شام نگاهم به گوشی نوکیایم افتاد؛ یکی از آخرین گوشی های نوکیا پیش از معرفی آیفون که البته در میان عناصر نخراشیده ای که از «گوشی هوشمند» داشت، یک دوربین هم به چشم می خورد.

 
 
وجه اشتراک گوشی های نوکیا با یک تیم فوتبال آلمانی
 
گوشی نوکیا N۸

آن جا بود که عبارت Carl Zeiss را دیدم. درست کنار لنز دوربین حک شده بود. دو سال بود که من اسم یک تیم فوتبال را در جیبم داشتم و بی خبر بودم. این موضوع خیلی نظرم را جلب کرد؛ می خواستم بدانم تیم فوتبال شهر جنا با گوشی من چه ارتباطی دارد؟ نمی دانم چرا، ولی آن موقع این که نام یک تیم فوتبال محلی دست چندمی در آلمان پشت گوشی نوکیای فنلاندی نقش بسته به نظرم عجیب رسید.

داستان ارتباط آن ها مفتولی سردرگم از تاریخ علم، پول، جدایی اقوام، صنعت، میکروسکوپ و ورزش بود. مثل خیلی چیز های دیگر ریشه در دل تاریخ داشت، از فرهنگ سرچشمه می گرفت، از علم و بعد جنگ می گذشت و در نهایت به یک محصول مصرفی ختم می شد.

تیم فوتبال لندنی وست هم یونایتد لقب هَمرز (The Hammers) دارد. همر در انگلیسی به معنی پتک و چکش است. اما این نام از تشابه این دو کلمه نیامده. نام این تیم، همرز (پتک ها) گذاشته شد چرا که در سال ۱۸۹۰ توسط کارگران آهنگری تامس تشکیل شده بود. به همین شکل کارگران یک کارخانه ی تجهیزات نور و بینایی به نام کارل زایس تیم فوتبال خود را در ۱۹۰۳ تأسیس کردند.

 
وجه اشتراک گوشی های نوکیا با یک تیم فوتبال آلمانی
 
تیم فوتبال اف سی کارل زایس جنا

این کارخانه از ابتدای تاسیس تا حالا از پیشتازان صنعت تجهیزات نور و بینایی بوده است. علاقه مندان عکاسی نام زایس را از لنز های باکیفیتی که می سازد می شناسند. اما کارخانه توسط مردی پایه گذاشته شد که آن زمان چیزی از عکاسی نمی دانست. کارل زایس در شهر ویمر در سال ۱۸۱۶ به دنیا آمد. او در سال ۱۸۳۴ به جنا رفت تا با یکی از بهترین ماشین سازان وقت به نام فردریش کورنر همکاری کند. کورنر در دانشگاه شهر ابزار های مختلفی می ساخت. زایس مشغول مطالعه روی تولید ابزار های تحقیقاتی و علمی شد؛ او بعد از سال ها ممارست، سفر و بررسی رشته های مهندسی مختلف به جنا بر گشت و در ۱۸۴۶ شرکتش را تاسیس کرد.

 
وجه اشتراک گوشی های نوکیا با یک تیم فوتبال آلمانی
 
تصویری حکاکی شده از «کارل زایس»

 
کارل با تولید ابزار های آزمایشگاهی مثل نمونه های اولیه ی دستگاه های بزرگ نمایی کار خود را شروع کرد. بعد هم ترموستات، شیشه ی عینک و تلسکوپ ساخت. کارگاه او در ۱۸۵۷ اولین دستگاه میکروسکوپ را ساخت. عدسی ها تصویر بزرگ شده را به چشمی دستگاه می رسانند. زایس اولین کسی بود که این کار را کرد.

گفته می شود یک پای کیفیت بی نظیر محصولات شرکت، وسواسی بود که خود کارل زایس داشته. او در سال ۱۸۸۸ میلادی در گذشت، اما میراثش به حیات ادامه داد و در اکتشافات مختلف از پزشکی تا نانو به کمک بشر آمد. واحد فوتو-اوپتیک شرکت کارل زایس در سال ۱۸۹۰ میلادی راه افتاد و در سال ۱۹۰۲ میلادی لنز دوربین خود را عرضه کرد.
 
طی جنگ جهانی اول شرکت وارد تولیداتِ با کاربرد نظامی شد و در ساخت آلات دقیق و ابزار های سنجش با دقت بالا به ارتش آلمان کمک کرد. زایس در دوران نازی ها بیش از قبل به صنایع نظامی ورود کرد و انواع اسکوپ ها، چشمی اسلحه، پریسکوپ زیردریایی و هر افزار نظامی ای که به این حوزه مربوط می شد را تولید کرد.

وقتی جنگ با شکست ژرمن ها خاتمه یافت آمریکایی ها زایس را به خاطر همکاری با نازی ها مجازات کردند. بدین ترتیب شرکت کارل زایس دو شقه شد، یکی در آلمان شرقی در محل اصلی آن در شهر جنا زیر نظر شوروی سابق و یکی دیگر با نام جدید Optische Werke Oberkochen در آلمان غربی تحت هدایت آمریکایی ها؛ البته نسخه ی آلمان غربی هم بعد مدتی نام خود را به زایس برگرداند.
 
زایس آلمان شرقی که علت دو تکه شدنش فعالیت در صنایع نظامی بود دوباره توسط روس ها به تولید ملزومات ارتش سرخ وادار شد. روس ها مهندسان کارکشته و متبهر آلمانی را بی سروصدا به مسکو می بردند تا هم برایشان کار کنند هم به نیروهایشان آموزش دهند. در طرف آمریکایی ها هم چنین کردند. شاید به خاطر همین باشد که خیلی ها معتقدند قدرت علمی و نظامی دو ابر قدرت شرق و غرب بر آمده از فکر بی انت های ژرمن ها است.

دو شرکت برای این که محصولات شان با هم اشتباه نشود بسته بندی و نام گذاری متفاوتی اتخاذ کردند؛ ولی این رویه ی نادرست دائمی نبود. با بر چیده شدن دیوار برلین دوباره همه چیز تغییر کرد. دو سال بعد از اتحاد دو آلمان مدیران دو شرکت زایس با هم تماس گرفتند تا فرآیند یکی سازی را انجام دهند. کار آن قدر ها هم ساده نبود. کارگران نگران از دست رفتن شغل هایشان بودند و نمی دانستند بعد از اتحاد امور چه طور پیش می رود.
 
مدیران هم نمی خواستند سمت های خود را از دست بدهند، اما انگیزه ی اتحاد بالاخره بر همه ی این مشکلات غلبه کرد، هرچند نه به همین سادگی ها. سال ها طول کشید تا این فرآیند تکمیل شود و خیلی ها در این مدت شغل خود را از دست دادند. مدیر بخش شرقی زایس می گوید: «فکر می کردیم خیلی ساده تر و سریع تر این کار انجام شود، اما خوب مدت ها طول کشید و فشار زیادی به همه وارد شد.»

سال ۲۰۱۷ نوکیا اعلام کرد می خواهد دوباره از محصولات زایس استفاده کند. اولین همکاری این دو به سال ۲۰۰۴ بر می گردد که نتایج آن در گوشی های سری N. سال ۲۰۰۵ نوکیا معلوم شد. اولین گوشی با دوربین چندین مگاپیکسلی، نوکیا N۹۰ بود. حالا هم نوکیا ۸ سیروکو با دوربین جلویی ۱۲ مگاپیکسلی ساخت زایس دل سلفی دوستان را می برد.
 
شاید هیچ وقت تیم زایس شهر جنا بهتر از این نشود، اما همیشه یاد کارگرانی که روزگاری شاد و سرزنده کار می کردند و اوقات فراغت خود را با فوتبال می گذراندند زنده خواهد ماند. هرچند این تیم اکنون در دسته سوم لیگ آلمان است، ولی مادامی که در زمین فوتبال حاضر می شود زایس و همکارانش به حیات معنوی خود ادامه می دهند.

دور و بر خود را که با دقت نگاه کنید پر است از این چیز های به ظاهر کوچک که هر کدام تاریخچه ی خود را دارند. این طور نیست؟

وجه اشتراک گوشی‌های نوکیا با یک تیم فوتبال آلمانی
:
امتیاز : 3.5 تعداد رای : 10
 • وجه اشتراک گوشی‌های نوکیا با یک تیم فوتبال آلمانی


  «جِنا» شهری است نه چندان بزرگ در آلمان؛ یک شهر دانشگاهی که مشهورترین دانشگاه آن «فردریش شیلر» نام دارد. جنا در قرن نوزدهم میلادی میزبان بزرگانی، چون شیلر، هِگل، اشلگل و فیشته بوده است؛ یک جور‌های حکم قطب فکری در دوره‌ای از تاریخ آلمان (وُرمارتس) را د
 • نوکیا 2، ارزان‌ترین گوشی هوشمند نوکیا +عکس


  در حالی‌ که کاربران نوکیا منتظر رونمایی از نوکیا ۸ هستند، این شرکت ارزان‌ترین گوشی هوشمند خود بانام نوکیا ۲ را عرضه می‌کند.
 • بازگشت برند نوکیا با گوشی قدرتمند نوکیا 8


  به تازگی تصاویری از این گوشی در فضای مجازی منتشر شده و گفته می شود نوکیا 8 تا 31 جولای روانه بازار می شود. همچنین قیمت این گوشی حدود 600 یورو برآورد شده است.
 • بازگشت برند نوکیا با گوشی قدرتمند نوکیا 8


  شرکت فنلاندی HMD Global درصدد عرضه مجدد گوشی های برند نوکیاست. گوشی پیشرفته این شرکت که به همین منظور تولید می شود نوکیا 8 نام دارد.
 • پیش‌بینی فروش 10 میلیون دستگاه گوشی نوکیا/ تصویر گوشی‌های جدید آلکاتل لو رفت


  پیش‌بینی فروش 10 میلیون دستگاه گوشی نوکیا، تصویر گوشی‌های جدید آلکاتل لو رفت و ... از تازه‌های فناوری است که می‌توانید در بسته فناوری میزان دنبال کنید.
 • گوشی نوکیا ۶ آمد/ عکس


  فناوری اطلاعات > سخت افزار - کمپانی HMD اولین گوشی هوشمند خود با برند نوکیا را تحت نام Nokia 6 رونمایی کرد اما ظاهراً قرار است این گوشی فقط در چین توزیع شود.
 • گوشی نوکیا ۶ آمد/ عکس


  فناوری اطلاعات > سخت افزار - کمپانی HMD اولین گوشی هوشمند خود با برند نوکیا را تحت نام Nokia 6 رونمایی کرد اما ظاهراً قرار است این گوشی فقط در چین توزیع شود.
 • گوشی نوکیا ۶ آمد/ عکس


  فناوری اطلاعات > سخت افزار - کمپانی HMD اولین گوشی هوشمند خود با برند نوکیا را تحت نام Nokia 6 رونمایی کرد اما ظاهراً قرار است این گوشی فقط در چین توزیع شود.
 • گوشی نوکیا ۶ آمد/ عکس


  فناوری اطلاعات > سخت افزار - کمپانی HMD اولین گوشی هوشمند خود با برند نوکیا را تحت نام Nokia 6 رونمایی کرد اما ظاهراً قرار است این گوشی فقط در چین توزیع شود.
 • گوشی نوکیا ۶ آمد/ عکس


  فناوری اطلاعات > سخت افزار - کمپانی HMD اولین گوشی هوشمند خود با برند نوکیا را تحت نام Nokia 6 رونمایی کرد اما ظاهراً قرار است این گوشی فقط در چین توزیع شود.
 • امکان اشتراک‌گذاری شارژ باقیمانده گوشی با "گوگل مپس"


  وبسایت "اندروید پلیس"، متوجه کدی در آخرین نمونه آزمایشی سرویس "گوگل مپس" (Google Maps) برای اندروید شده که کمک می‌کند در موقعیتی که هستید، دوام باتری خود را به اشتراک بگذارید.
 • تست Android 8 بر روی گوشی نوکیا 6


  شرکت اچ ام دی گلوبال در حال آزمایش نسخه 8 اندروید بر روی گوشی نوکیا 6 است.
 • گوشی نوکیا 7 معرفی شد +عکس


  شرکت HMD Global، امروز از گوشی میان‌رده نوکیا 7 با تراشه اسنپدراگون 630 کوالکام، دوربین تکی 16 مگاپیکسلی و نمایشگر 5.2 اینچی Full HD رونمایی کرده است.
 • جاسوسی گوشی‌های نوکیا برای چین؟


  گزارش‌های متعددی در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد این شرکت احتمالاً داده‌های کاربران را به سروری در کشور چین ارسال کرده است که در صورت تأیید صحت این خبر این شرکت به اتهام نقض قوانین و مقررات حفاظت از داده‌های عمومی اروپا ( GDPR) جریمه‌های س
 • دوربین پنج‌گانه گوشی نوکیا لو رفت!


  یک عکس از یک گوشی با پنج دوربین منتشر شده است که گفته می‌شود عکس لو رفته از جدیدترین گوشی نوکیا است.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

انتشار بخش هایی از گزارش بازرس مولر: ترامپ در زمان انتخابات 2016، با روسیه تبانی نکرده بود / ترامپ: تبرئه شدم / ستون نویس نیویورک تایمز: باید گزارش کامل را ببینیم، نه خلاصه منتشره منصوبان ترامپ / هرکس فکر میکرد، گزارش مولر، ترامپ را پایین می کشد، در دنیای اوهام سیر می کرده

انتشار بخش هایی از گزارش بازرس مولر: ترامپ در زمان انتخابات 2016، با روسیه تبانی نکرده بود / ترامپ: تبرئه شدم / ستون نویس نیویورک تایمز: باید گزارش کامل را ببینیم، نه خلاصه منتشره منصوبان ترامپ / هرکس فکر میکرد، گزارش مولر، ترامپ را پایین می کشد، در دنیای اوهام سیر می کرده

ترامپ: گزارش مولر من را از تمام اتهامات تبرئه کرد

ترامپ: گزارش مولر من را از تمام اتهامات تبرئه کرد

وکیل شخصی ترامپ درخواست دسترسی به گزارش نهایی مولر را تکذیب کرد

وکیل شخصی ترامپ درخواست دسترسی به گزارش نهایی مولر را تکذیب کرد

تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - یمن صفر/ گزارش لحظه به لحظه

تیم ملی فوتبال امید ایران صفر - یمن صفر/ گزارش لحظه به لحظه

گزارش تصویری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹-۲۰۱۸

گزارش تصویری از مسابقات لیگ قهرمانان اروپا فصل ۱۹-۲۰۱۸

گزارش میدانی نیروهای مردمی از پاکسازی مدرسه‌ای در مناطق سیل‌زده+ فیلم

گزارش میدانی نیروهای مردمی از پاکسازی مدرسه‌ای در مناطق سیل‌زده+ فیلم

هشدار سناتور دموکرات درباره پنهان کاری دولت ترامپ در ارتباط با گزارش نهایی مولر

هشدار سناتور دموکرات درباره پنهان کاری دولت ترامپ در ارتباط با گزارش نهایی مولر

گزارش رابرت مولر در خصوص تبانی ترامپ با روسیه

گزارش رابرت مولر در خصوص تبانی ترامپ با روسیه