بازدید: 93

میراث مبار و راهگشا

منبع : خبرگزاری بسیج کد خبر: 1280884
۱۴ خرداد هر سال روزی است بس غمناک برای جامعه ایرانی که راهبری حکیم و دلسوز را از دست داد. او راهنمایی بود برای همه علاقه‌مندان، فارغ از مرزهای جغرافیایی و سیاسی.

به گزارش خبرگزاری بسیج،  14 خرداد هر سال روزی است بس غمناک برای جامعه ایرانی که راهبری حکیم و دلسوز را از دست داد. او راهنمایی بود برای همه علاقه مندان، فارغ از مرزهای جغرافیایی و سیاسی.

منشا نظریه های او اسلام بود و شکل اجرایی آن انقلاب اسلامی که تحولی شگرف را پدید آورد و به همین خاطر معتقد بود، شک نباید کرد که انقلاب اسلامی ایران از همه انقلاب ها جداست، هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و همه در انگیزه انقلاب و قیام. (از وصیتنامه سیاسی الهی)

این مبنا در نگرش آن حضرت به امور داخلی و یا سیاست خارجی بسیار تعیین کننده بود. که به برخی از آنها اشاره می شود:

نفی ظلم

بر اساس این اصل، نگاه حمایتی به محرومان جهانی معنا پیدا می کند، موضوعی که امروزه در قالب سیاست حمایت های حقوق بشری و مسئولیت دیگر کشورها در مقابل ظلم و تعدی به جوامع ضعیف مطرح شده است. در این ارتباط تأکید می نمایند: «ما باید در ارتباط با مردم جهان و رسیدگی به مشکلات و مسائل مسلمانان و حمایت از مبارزان و گرسنگان و محرومان با تمام وجود تلاش نمائیم و این را باید از اصول سیاست خارجی خود بدانیم.» (29/4/1367)

استقلال از قدرت های جهانی

سیاست عدم وابستگی به قدرت های جهانی در هر شکل از جمله نگرش های امام در حوزه سیاست خارجی بود که به سیاست نه شرقی، نه غربی معروف شد.

مبارزه با آمریکا

به دلیل جنایت های آمریکا در مناطق مختلف جهان این کشور به عنوان نماد ظلم و ستم شناخته می شود و به همین دلیل امام نیز هر چه فریاد داشت بر سر آمریکا می زد و تمام مسلمانان و آزادی خواهان را دعوت به مقابله با این مظهر ستم می نمود. اصول سیاست خارجی را که امام خمینی طراحی نموده است می توان به منزله یکی از منابع رسمی تصمیم گیری در سیاست جمهوری اسلامی ایران به شمار آورد. به گونه ای که حتی رهبر معظم انقلاب بارها بیان داشته اند که خط کلی در سیاست جمهوری اسلامی ایران همان خطی است که امام خمینی (ره) تبیین و ترسیم نموده اند. در امور داخلی نیز ایشان، اتکا به مردم و نظرات آنان، حفظ وحدت و همبستگی داخلی را عناصر تعیین کننده در قدرت نظام اسلامی می دانستند و همیشه بر آن تاکید می کردند. نتیجه آن که امام با اتکا به حمایت و حضور مردم در صحنه و با توکل به خدای بزرگ، معتقد بود غلبه بر مشکلات داخلی و تهدیدات خارجی امکان پذیر است و چنانچه وحدت بین مردم حفظ شود دشمنان نیز مایوس خواهند شد، و این میراثی جاودان از آن پیر سفر کرده است.

یادداشت جام جم/ عباسعلی کدخدایی
سخنگوی شورای نگهبان


میراث مبار و راهگشا
:
امتیاز : 4.4 تعداد رای : 9

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان