بازدید: 452

دلایل افزایش قیمت لبنیات در بازار

منبع : صبحانه آنلاین کد خبر: 1277564
لبنیات هم گران شد. طی چند روز گذشته صنایع لبنی نسبت به افزایش قیمت محصولات تولیدی خود اقدام کردند و شواهد نشان می‌دهد قیمت‌ها بین 10 تا 15 درصد افزایش یافته است. از آنجا که لبنیات در فهرست کالاهای اساسی مردم محسوب می‌شود گرانی هر کدام از اقلام باید با مجوز سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان صورت بگیرد.
به گزارش صبحانه،طبق بررسی‌ها ظاهرا گرانی‌های اخیر بدون مجوز صورت گرفته و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نسبت به این موضوع واکنش نشان داده است. این سازمان در پی افزایش 10 تا 15 درصدی لبنیات اعلام کرد: کارخانه‌های تولیدکننده هیچ مجوزی برای افزایش قیمت ندارند و با متخلفان برخورد می‌شود. اما تولیدکنندگان در این مورد نظر دیگری دارند و معتقدند دولت هیچ حمایتی از بخش تولید نمی‌کند و تنها کاری که انجام می‌دهد فشار به بخش تولید است.

علیرضا رستمی، مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره قانونی یا غیرقانونی بودن افزایش قیمت محصولات لبنی به ایسنا گفت: لبنیات جزو کالاهای گروه یک و مشمول قیمت‌گذاری است و هیچ گونه مصوبه‌ای برای تغییر قیمت این محصولات ابلاغ نکرده‌ایم.

وی تصریح کرد: افزایش قیمت محصولات لبنی طی روزهای گذشته بدون مجوز و غیرقانونی بوده و در این زمینه با متخلفان برخورد کرده‌ایم.

گرانی همه اقلام لبنیات

علی رجبی، رئیس اتحادیه فروشندگان محصولات لبنی داشت از افزایش نرخ 10 تا 30 درصدی لبنیات خبر داد و تصریح کرد: طی روزهای گذشته قیمت کره ۱۰۰ گرمی از ۳۵۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان افزایش یافته و پنیر ۴۵۰ گرمی سفید نیز از ۴۲۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان و شیر کم‌چرب یک لیتری از ۲۵۰۰ تومان به ۲۷۵۰ تومان افزایش قیمت داشته است.

وی درباره علت گرانی لبنیات توضیح داد:‌ هر سال افزایش حقوق و نرخ حامل‌های انرژی به بخش تولید تحمیل می‌شود، اما متاسفانه اجازه افزایش قیمت داده نمی‌شود که زیان بخش تولید را به‌دنبال دارد.

رجبی افزود: اکنون نرخ برق برای واحدهای تولیدی افزایش یافته و هیچ یارانه دولتی به صنعت دامداری و دامپروری اختصاص نیافته است.

دولت کنار نشسته تا تولید آسوده بخوابد!

محمدرضا اسماعیلی، عضو اتحادیه تعاونی‌های لبنیات کشور درباره افزایش قیمت لبنیات گفت: وقتی دولت هیچ کمکی به بخش تولید نمی‌کند، حق تعیین تکلیف ندارد.

وی تاکید کرد: اکنون همه کارخانه‌های پتروشیمی که ظروف لبنیات را تولید می‌کنند به دلیل رشد هزینه‌های خود قیمت کالاهایشان را گران کردند و کارخانه‌های تولیدکننده نیز باید در قیمت نهایی لحاظ کنند.

اسماعیلی به انتقاد از اجرای نادرست هدفمندی یارانه‌ها پرداخت و تصریح کرد: 30 درصد درآمد هدفمندی یارانه‌ها باید به بخش تولید اختصاص داده می‌شد اما این اتفاق رخ نداده و شاهد تعطیلی چندین کارخانه به صورت صد در صد بودیم.

عضو اتحادیه تعاونی‌های لبنیات کشور با بیان این‌که کارخانه‌های لبنی به افزایش نرخ تمایل ندارند، گفت: هزینه‌های بالای تولید باعث شده تا تولیدکننده اقدام به گرانی کند و دولت به جای این‌که به بخش تولید کمک کند، کنار ایستاده و شاهد تعطیلی کارخانه‌هاست.

وی گفت: تا زمانی که به صورت عملی از تولید حمایت نکنیم، نمی‌توانیم شعار حمایت از کالای ایرانی و ایجاد اشتغال را عملیاتی کنیم و این به دیدگاه مسئولان اجرایی برمی‌گردد که اکنون هیچ توجهی به موضوع تولید ندارند.

ارز گران همه چیز را گران می‌کند

هایده علیمردانی، مدیرعامل شرکت صنایع لبنی تین (دامداران) از بالا بودن هزینه‌های تولید انتقاد کرد و گفت: هزینه‌های تولید 30 درصد گران شده که بخشی از آن مربوط به حقوق و دستمزد، افزایش نرخ شیر خام، خوراک دام و مواد بسته‌بندی می‌شود.

وی تغییر نرخ ارز را مهم‌ترین دلیل بالا رفتن هزینه‌های تولید عنوان کرد و افزود: هنوز هیچ ارزی با نرخ 4200تومان برای تولید مواد اولیه صنایع لبنی تخصیص داده نشده و خریدها با یورو 8000 تومانی انجام می‌شود. علیمردانی اضافه کرد: پاکت‌های تتراپک، وارداتی است و زمانی که ثبت سفارش برای این کار صورت می‌گیرد،باید پول برای آن شرکت واریز شود اما دولت اظهار می‌کند پاکت‌های بسته‌بندی در رده اولویت نیست و نمی‌توانیم ارز اختصاص دهیم. این در حالی است که برخی افراد آقازاده بسیاری از کالاهای غیرضروری را در قالب کالاهای دارای اولویت، وارد کشور می‌کنند. این تولیدکننده صنایع لبنی تاکید کرد: تولیدکننده‌ها باید در کارخانه خود را ببندند، به این دلیل که دیگر تولید،صرفه اقتصادی ندارد./جام جم

دلایل افزایش قیمت لبنیات در بازار
:
امتیاز : 4.5 تعداد رای : 11

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

تدوین ۲ گزارش برجامی در مجلس

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند

گزارشی از وصول مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی نداریم/ تولید کننده‌ها مخالف پرداخت بدهی با اوراق بهادار هستند