بازدید: 27

چاقی مفرط در کودکان، باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1276609
اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است و هر روزه بیش از گذشته لزوم توجه به وزن کودکان حس می شود.
اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است و هر روزه بیش از گذشته لزوم توجه به وزن کودکان حس می شود.
 
اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان باعث ایجاد چه مشکلاتی می شود؟
چاقی خطر ابتلای کودک به بعضی بیماری ها را هم در کودکی و هم در بزرگسالی چندین برابر می کند. بیماری هایی مثل دیابت نوع دو فشار خون و کلسترول بالا در بزرگسالی و مشکلات زیر در سنین پایین:
    -مشکلات استخوانی و مفصلی
    -کم آوردن نفس هنگام ورزش
    -خواب نا آرام به دلیل مشکلات تنفسی
    -بلوغ زودرس
    -بیماری های کبدی و کیسه صفرا
زمینه بیماری های قلبی و عروقی همچون فشار خون و کلسترول که در سنین پایین در فرد ایجاد می شود می تواند منجر به بیماری های قلبی و حتی سکته شود. که با جلوگیری از اضافه وزن و کاهش وزن می توان خطر ابتلا به این بیماری ها را در فرد به حداقل رساند.
 
اضافه وزن یا چاقی مفرط در کودکان چگونه تعریف می شود؟
شاخص توده بدن یا همان BMI با استفاده از قد و وزن و انجام محاسباتی خاص توده های چربی در بدن فرد را تخمین می زند. با بدست آوردنBMI کودک شما و قرار دادن آن در جدول BMI می توانید چاقی مفرط در کودک خود را تشخیص دهید. کودکان ۲_۱۹ساله در یکی از این چهار گروه قرار می گیرند:
۱_وزن پایین: شاخصBMI  زیر ۱۸/۵
۲_وزن معمولی: شاخصBMI  بین ۲۴/۹ تا ۱۸/۵
چاق: شاخص BMI  بین ۲۵ تا ۲۹/۹
اضافه وزن: ۳۰ و بالاتر از آن
در اکثر موارد شاخصBMI  بهترین روش برای محاسبه توده چربی در افراد بوده، اما گاهی می تواند گمراه کننده نیز باشد. مثلا ممکن است فردی با بدنی ماهیچه ای و وزن بالاBMI  بالایی داشته باشد اما مقدار چربی در بدن او بسیار کم باشد. بنابراین بهتر است اگر درمورد اضافه وزن کودک خود نگران هستید به دکتر متخصص مراجعه کنید، وی با پرسیدن سوالاتی درمورد عادات غذایی و مقدار فعالیت فیزیکی کودک برنامه ای برای تغییر سبک زندگی خانوادگی تان طراحی می کند و در صورت نیاز با تجویز آزمایش خون امکان ابتلای کودکان به بیماری های قلبی در آینده را بررسی می کند.
 
علت اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان چیست ؟
عواملی همچون رژیم غذایی و سبک زندگی، عدم ورزش، ژنتیک و یا ترکیب این عوامل با یکدیگر به چاق شدن کودکان شما کمک می کند. در بعضی موارد نیز اختلال در عملکرد غدد درون ریز، سندروم های ژنتیکی و مصرف داروهایی خاص باعث اضافه وزن در افراد می شود.
رژیم غذایی و سبک زندگی: بیشتر غذا های امروز را غذا های چرب و فست فود تشکیل داده و برنامه روزانه افراد تا حدی فشرده است که وقتی برای ورزش کردن باقی نمی ماند. کودکان نیز بیشتر وقت خود را جلوی صفحه تلویزیون یا گوشی می گذرانند. بنابراین والدین باید به تدریج سبک زندگی کودک خود را تغییر دهند و فعالیت ها و غذا های سالم را وارد زندگی خود نمایند.
عدم فعالیت ورزشی: اکثر کودکان به اندازه کافی ورزش و فعالیت ندارند. تحصیل در مدرسه به روش انجام فعالیت های فیزیکی یکی از روش های مفید برای وادار کردن کودکان به فعالیت است. کودکان و نوجوانان باید روزانه حداقل یک ساعت فعالیت ورزشی داشته باشند.
ژنتیک: یکی از عوامل تاثیرگذار بر چاقی ژنتیک است. ژن ها در بدن انسان به تعیین شکل بدن و میزان سوخت و ساز انرژی  کمک می کنند. اما تنها ژنتیک نمی تواند عامل بحران چاقی مفرط در افراد باشد، زیرا هم عادات زندگی و هم ژنتیک می توانند نسل به نسل در افراد منتقل شوند و همانطور که دیده می شود افراد مختلف در یک خانواده وزن های مختلفی دارند. بنابراین ژنتیک به تنهایی بر چاقی افراد  تاثیرگذار نیست.
اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان قابل پیشگیری است یکی از راه حل های اساسی برای حفظ متعادل نگه داشتن وزن کودکان این است که تمام خانواده اصول سبک زندگی خود را اصلاح کنند و عاداتی درست همچون خوردن غذا های سالم و ورزش را رعایت کنند.
 
برای اصلاح  رفتارهای اشتباه غذایی به توصیه های زیر عمل کنید
    -برای تشویق رفتار درست یا ترک رفتار اشتباه کودک خود خوراکی های شیرین به او جایزه ندهید.
    -عادت خالی کردن بشقاب سرسفره را کنار بگذارید.
    -با فرزند خود درمورد « غذاهای بد» صحبت نکنید یا اینکه غذا های شیرین را کامل از رژیم غذایی اش حذف نکنید، زیرا با با این کار کودک سعی می کند این خوراکی ها را بیرون از خانه بخورد.


چاقی مفرط در کودکان، باعث چه مشکلاتی می‌شود؟
:
امتیاز : 4.0 تعداد رای : 10
 • چاقی مفرط در کودکان، باعث چه مشکلاتی می‌شود؟


  اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است و هر روزه بیش از گذشته لزوم توجه به وزن کودکان حس می شود.
 • چاقی مفرط در کودکان، راه‌هایی جهت درمان


  بسیاری از مردم تصور میکنند که علت چاقی فقط اختلالات غدد مترشحه داخلی است، در حالیکه این نوع اختلالات واقعا از علل بسیار نادر چاقی میباشد.
 • چاقی مفرط در کودکان، طرح درمانش کلید خورد؟


  چاقی مفرط در کودکان طی 20 سال اخیر با رشد 8 برابری مواجه شده است.
 • چاقی مفرط کودکان، احتمال ابتلا به بیماری لاعلاج


  محققان انگلیسی هشدار دادند که کودکان چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان خون قرار دارند.
 • بیماری پرتحرکی کودکان، باعث چه مشکلاتی می‌شود؟


  طبق یک بررسی انجام شده در استرالیا، کودکان مبتلا به عارضه اختلال کم حواسی و پرتحرکی ( ADHD ) اکثرا دارای مشکلات خواب هستند .
 • درمان چاقی مفرط تنها با یک و نیم میلیون تومان/ چتر حمایت بیمه‌ها بر سر درمان چاقی در ایران


  مدیر مرکز جراحی‌های کم تهاجمی دانشگاه علوم پزشکی ایران از درمان چاقی‌های مفرط با مبلغ کم خبر داد.
 • چاقی مفرط در بارداری


  اگر شما اضافه وزن دارید، به عادات غذایی خود قبل از حاملگی توجه کنید.
 • پاردوکس چاقی مفرط وجود ندارد


  آیا کسانی که اضافه وزن دارند بیشتر از کسانی که بیماری‌های قلبی و عروقی دارند عمر میکنند؟ این فرضیه از مدت هاپیش در محیط‌های پزشکی گفته شده، اما مطالعات علمی عکس ان را ثابت میکند بیمارانی که اضافه وزن دارند زودتر تشخیص داده می‌شوند.
 • کشفی تازه درباره چاقی مفرط


  محققان انگلیسی در یک مطالعه جدید متوجه شدند که جهش های یک ژن خاص می تواند به چاقی مفرط افراد منجر شود.
 • سرطان‌هایی که با چاقی مفرط ایجاد می‌شود


  عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به سرطان‌های شایعی که در افراد چاق بیشتر دیده می‌شود اشاره کرد و گفت: سرطان‌های سینه، سیستم گوارشی، روده بزرگ (کولون)، مثانه، پروستات، رحم، مری، کبد و معده از جمله سرطان‌هایی هستند که در افراد چاق بیشتر مشاهده می
 • از بی اشتهایی تا چاقی مفرط در دوران نوجوانی


  بسیاری از نوجوانان در دوره های کوتاهی وزنشان از حد معمول کمتر یا بیشتر می شود. البته، همین که رشد به وضعیت ثابتی رسید، غالب نوجوانان وزنشان را به کمک رژیم مرتب اصلاح می کنند؛ البته گروه کمی چنین نمی کنند.
 • چاقی باعث چه بیماری‌هایی در کودکان می‌شود؟


  رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای کشور ضمن تاکید بر لزوم اصلاح سبک تغذیه، گفت: چاقی در حدود ۲۰ درصد و اضافه‌وزن حدود ۸ درصد در میان کودکان گزارش‌شده؛ این در حالی است که استمرار چاقی در دوران بزرگ‌سالی شانس ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر را افزایش می‌دهد.
 • تماشای تلویزیون باعث چاقی کودکان می شود؟


  سلامت نیوز: شاید اگر بدانید تماشای تلویزیون باعث چاقی فرزندتان می شود، بسیار تعجب کنید. اما این یک حقیقت است و دقیقا رخ می دهد. ماجرا این نیست که تلویزیون به کودکتان هورمون چاقی تزریق می کند. بلکه داستان دیگری پشت پرده این چاقی وجود دارد. به گزارش
 • صبحانه نخوردن کودکان، باعث چاقی است؟


  مطالعات کشوری و جهانی نشان داده است حیاتی ترین و بحرانی ترین زمان در بروز چاقی سنین بین 6 تا 9 سالگی است.
 • چه چیزی باعث چاقی کودکان میشود؟


  محققان دانشگاه نیوکاسل استرالیا، در تحقیقی جدید اضافه وزن کودکان و نوجوانان را مورد بررسی قرار داده‌اند. آن‌ها در این تحقیق وزن کودکان از ۳هزار خانواده مختلف و همچنین والدین آن‌ها را هر چهار سال یک بار اندازه‌گیری کرده‌اند.

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

اسناد و گزارش‌های انجام شده در خصوص قوه قضاییه را بررسی کردیم

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

به خاطر گزارش تخلف شرکت نفت مدیرکل گمرک البرز برکنار شد

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان

گزارش سازمان ملل درباره افزایش چشمگیر رفتار‌های غیراخلاقی کارکنان این سازمان